Tööõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas puhkusepäevad lähevad 30-päevase etteteatamisaja sisse?16.02.2012

Tere

Soovin töölt lahkuda omal soovil, kuna on uus töökoht välja valitud.
Tegemist on tähtajatu töölepinguga ning selle korrektne ülesütlemine on 30-päevase etteteatamisega taasesitavas kirjalikus vormis. Kuid kui mul hakkab puhkus mingist kuupäevast ja ka samal päeval esitan avalduse töölt lahkumise kohta, kas siis tööandja peab arvestama ka puhkusel oleva aja selle 30-päevase etteteamise sisse?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Etteteatamise aeg hakkab lugema sellest päevast, mil esitate avalduse töölepingu korraliseks ülesütlemiseks ning puhkus, töövõimetus jmt ..põhjused, kui töötajal on õigus töötegemisest keelduda (TLS § 19), seda ei mõjuta.


Õigeid valikuid ning kordaminekuid soovides:

Merike Michelson

www.metiabi.eu
info@metiabi.eu
 

Küsimus: Kui koondamisel pakkuda lapseootel töötajale teist ametikohta, kas see on korrektne?15.02.2012

Asutuses suletakse terve osakond, kõik ametikohad osakonnast kaotatakse. Üks töötaja andis teada, et on lapseootel. Plaanis on talle pakkuda teist ametikohta teises osakonnas, mida töötaja ka väga soovib, kas sellisel juhul on tööandja korrektselt käitunud või siiski mitte?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Tööandja ei või töölepingut rasedaga või naisega, kellel on õigus saada rasedus- ja sünnituspuhkust ..... üles öelda koondamise tõttu... (TLS § 93 lg 1). Seega on tööandja igati korrektselt käitunud.


Merike Michelson

www.metiabi.eu
info@metiabi.eu
 

Küsimus: Kas ametinimetuse ja tööülesannete muutmine annab aluse koondamiseks?15.02.2012

Olen saanud tööandjalt kirjaliku töölepingu lisa töölepingu muutmise kohta poolte kokkuleppel. Muutuks ametinimetus - sisu ja ametinimetuse muutus pole iseenesest suur, kaob juhitmisfunktsioon ning seega ka töölepinguga kirjeldatav töö sisu. Kui töötajana see muutus pole mulle vastuvõetav ja ma ei allkirjasta poolte kokkulepet, siis kas mul on õigust nõuda tööandjalt koondamist.

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Töölepingu tingimuste muutmine saab aset leida vaid poolte kokkuleppel. Kui seda ei saavutata ning endistel tingimustel töötamine on vastunäidustatud, tulebki ametikoht koondada.

Õigeid otsuseid ja valikuid soovides:

Merike Michelson

www.metiabi.eu
info@metiabi.eu
 

Küsimus: Mida teha, kui lisatud on tööülesandeid aga täiendavat tasu ei ole lisatud?15.02.2012

Tere,
Mul on 2 muret korraga,
1) Tööandja tahab vähendada minu tööaega, kuna töötan kahes kohas korraga - põhitöökoht 40 tundi nädalas + lisatöökoht 14 tundi nädalas.
Tööandja rääkis algul põhitööl tööaja vähendamisest ja andis nädala mõtlemisaega. Uuel vestlusel tööandjaga oli jutuks juba põhitöökohast loobumine. Tööandja sooviks, et loobuksin vabatahtlikult põhitöökohast, et ta saaks kuulutada välja konkursi uue töötaja leidmiseks. Mina ei tahaks sellega nõus olla. Kas mul on mingit seaduslikku alust nõuda, et jääks alles minu osaline tööaeg ka põhitöökohal (st, et luban vähendada oma töötasu ja -tunde vaid nii palju, et kahel kohal töötades kokku tuleks 40 tundi tööaega)?
2) Tööandja määras 8 kuu eest mulle suuliselt põhitöökohal juurde tööülesandeid (palka lisamata), lubades muuta neid ka töölepingus. Seni pole töölepingut muudetud, kuid määratud lisaülesandeid olen siiski teinud. Kuidas sellises olukorras käituda?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
TLS § 43 lg kohaselt võib poolte kokkuleppel tööaega vähendada alla 40 tunni nädalas, kuid ei näe ette võimalust nädalast tööaega suurendada. Seetõttu jääb mulje, et tööanda soovib lõpetada ebaseaduslikku olukorda, vähendades Teie koormuse seaduses ettenähtud piirini. Kuidas seda teha, on läbirääkimiste küsimus.
Mis puudutab töölepinguväliseid lisaülesandeid, siis vastavalt töövaidluskomisjonide praktikale loetakse ka kirjalikult vormistamata töölepingu muudatus jõustunuks, kui osapooled on seda vähemalt 4 kuud aktsepteerinud - st. kui töötaja ei suuda tõendada, et ta on avaldanud soovimatust lisaülesandeid täita.
Õiglasi töösuhteid ja tarku valikuid soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas töölepingus võib olla sätestatud leppetrahv omavolilise töölt lahkumise kohta?15.02.2012

Tere. 12. oktoobril sõlmisin töölepingu ning suusõnalise kokkuleppega, et tööle tulen alates 14. oktoobrist. Lepingus oli ka sätestatud leppetrahv 400 eurot töölt omavolilise lahkumise korral. Nii, katseajal teatasin, et töö ei sobi mulle, andsin lahkumisavalduse ja kõik oli korras. Töötasu ma pole sellelt firmalt kätte saanud ning nüüd väidetakse, et ma sõlmisin 12. oktoobril töölepingu ja tööl olin pool päeva ja lahkusin omavoliliselt. Mitu kuud hiljem nõuti 400 eurot leppetrahvi omavolilise lahkumise eest ja kui ei maksa, ähvardati kohtuga. Imelik on see, et mind teavitati sellest rikkumisest ligi 3 kuud hiljem ja mitmeid kordi, kui olen töötasu nõudnud, pole mulle sellest midagi räägitud. 14. oktoobrist kuni töölepingu etteteatamistähtaja lõpuni olin tööl ning siis ei mainitud sellest rikkumisest mulle sõnagi. Kuidas pean edasi käituma? Leppisin tööandjaga ju suusõnaliselt kokku, millal tööga alustan. Juhul kui mind kohtusse antakse, siis millised on mu võimalused?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Tundub, et Teie endine tööandja otsib võimalusi jätta Teie töötasu maksmata. Leppetrahvi töölepingusse sissekirjutamise ja -nõudmise võimalus on tõepoolest olemas, kuid Teie küsimuses oleva informatsiooni põhjal tundub, et leppetrahvi nõudeks puudub alus. Kahtlen, kas tööandja üldse kohtusse pöördub.
Täieliku kindlustunde saamiseks soovitaksin siiski minna vastuvõtule tööõigust tundva spetsialisti juurde, võttes kaasa oma tööleping ja rääkides ära ka need esialgu tähtsusetuna tunduvad pisiasjad, mis Teie küsimuse sisse ei mahtunud.
Õiglust ja hingerahu soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kuidas toimub osa töötajate üleminek teise tööandja juurde, kui tööülesanded ja muud tingimused jäävad samaks?13.02.2012

Tere,
Situatsioon järgmine: ettevõtte A omanikud soovivad pooled oma töötajad viia üle firmasse B. Mõlemal firmal on ühed ja samad omanikud. Töötajad tegeleksid ettevõttes B samade tööülesannetega ja ka töötasu oleks endine. Nii ettevõtte A kui B asuvad samal territooriumil.
Kas ettevõttesse B tööle suundunud töötajatega tuleb ettevõttega A sõlmitud tööleping lõpetada või saab jätkata sama töölepinguga töötamist, mis oli sõlmitud ettevõttega A. Kas antud juhul on võimalik rakandada TL seaduse § 112 ja 113?
Ette tänades

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Töölepinguseaduse § 112 ja § 113 kohaldatakse juhul, kui ettevõte A läheb üle teise ettevõtte B omanikule.

Olemasoleva informatsiooni põhjal kehtib töötajate jaoks nendega sõlmitud tööleping. Kõik, mis läheb vastuollu töölepingus sätestatuga eeldab poolte kokkuleppel lepingu tingimuste muutmist.

Selgust ja läbipaistvust töösuhtesse soovides:

Merike Michelson

www.metiabi.eu
info@metiabi.eu
 

Küsimus: Kas mitme töötaja palgaalandus võib olla vormistatud ühisele dokumendile?13.02.2012

Tere. Aasta alguses vähendati minu palka (0,8-le), nüüd veebruaris vähendati jälle (0,75-le). Leping tehti ühisele paberile, kuhu panime allkirjad. Kui palju on lubatud palkasid alandada ja kas neil on õigus lepingut teha ühisele paberile? Ette tänades

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Töötasu saab erandina alandada asjaoludel, mida tööandja ei võinud ette näha ehk majandusliku (põhjendatud) seisundi tõttu. Töötasu võib alandada kuni kolmeks kuuks 12-kuulise ajavahemiku jooksul mõistliku ulatuseni, kuid mitte alla Vabariigi Valitsuse kehtestatud töötasu alammäära (TLS § 37 lg 1).
Järgides võrdse kohtlemise põhimõtet, võib tööandja kehtestada selle korralduse või käskkirjaga. Teie töölepingut saab muuta üksnes poolte kokkuleppel, seetõttu ühtse dokumendiga seda käsitleda ei saa.

Töötasu vähendamisel on Teil õigus keelduda töö tegemisest tasu alandamisega võrdses ulatuses ehk töötasu ja tööpanus peavad olema proportsionaalsed.

Täiendavaid vastuseid samal teemal:

http://www.vastused.ee/loe/oigus/toooigus/2031/tootasu-vahendamine-too-mitteandmise.html

http://www.vastused.ee/loe/oigus/toooigus/1804/kuidas-vastata-toolepingu-tingimuste.html


Merike Michelson

www.metiabi.eu
info@metiabi.eu
 

Küsimus: Kas käsundusleping on õiguspärane tähtajatu töölepingu kõrval, kui tööülesanded mõlemas lepingus on täpselt samad?13.02.2012

Töötan tähtajatu töölepingu alusel haiglas täiskoormusega õena, lisaks on tööandja minuga sõlminud üheaastase käsunduslepingu. Kollektiivist kellegi haigestumisel lisatöötundide tegemise vajadusel makstakse ületunnid välja vaid töövõimetuslehe kolmel esimesel päeval, ülejäänud asenduse eest ületunnitööd välja ei maksta. Juhul, kui summaarse tööajaarvestuse järgi tuleb kvartalis töötunde normist rohkem, lähevad need kirja kui käsunduslepingu alusel tehtud töötunnid. Tööülesanded on aga mõlema lepingu alusel töö tegemisel täpselt ühed ja samad. Kas tööandja käitub käsunduslepingut rakendades õiguspäraselt ja seaduslikult?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Teie kirjast jääb mulje, et tööandja on üritanud vältida ületunnitasu maksmist ja seetõttu on sõlmitud käsundusleping. Selline tegevus ei ole seadusega kooskõlas ja suure tõenäosusega hindab tööinspektor Teiega sõlmitud käsunduslepingu töölepinguks koos kõigi sellest tulenevate tagajärgedega.
Soovides Teile töölepingut:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas koondatud töötajal on õigus hiljem jagatavale aastapreemiale?13.02.2012

Tere,
Mind koondati oktoobris 2011, põhjuseks oli lapsehoolduspuhkusel olnud töötaja tööle naasmine. Ma ei olnud asendaja ja mulle pakuti kohta teises linnas, mida ma kahjuks logistilisetel põhjustel vastu vôtta ei saanud. Töötulemused olid head ja müügiplaanid täidetud, numbriliselt tõestatavad. Nüüd veebruaris 2012 jagatakse 2011. aasta eest preemiaid. Kas mul on õigus sellest osa saada? Endistelt töökaaslastelt olen saanud infot, et preemiat saavad ainult need, kes on veebruar 2012 seisuga tööl. Kuid antud juhul töölt lahkumine polnud ju minu valik.

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Töölepingu lõppedes muutuvad sissenõutavaks kõik töösuhtest tulenevad nõuded (TLS § 84). Selleks, et hinnata, kas Teil on alust preemiat saada, oleks vaja tutvuda, kuidas on Teie töölepingus kokku lepitud preemia maksmine, selle puudumisel vähemalt tavaga, kuidas seda senini tehtud on.
Soovides õigustatud ootuste täitumist:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas 10-aastaseks saava lapse sünnikuu on puhkusegraafiku koostamisel eelist mõjutavaks?13.02.2012

Puhkusegraafikut koostades antakse meil töökohas eelisõigus oma puhkuseaeg valida lastevanematel (nagu seadus ette näeb), aga kui laps saab 2012. aastal kümne aastaseks, siis see eelisõigus kaob? Kas on ka vahet, mis kuus laps kümneseks saab? Kui ma soovin suvel puhata ja laps saab kevadel kümme või kui saab juulis kümme, kas seal on vahet?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Vastavalt TLS § 69 lg 6 p 4 on puhkuse nõudmise eelisõigus 10-aastase lapse vanemal temale sobival ajal jätkuvalt olemas.
Eelisõigus kaob, kui töötaja laps on soovitud puhkuse ajaks saanud juba 11-aastaseks.
Soovides head puhkust ja häid suhteid tööandjaga:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu