Liiklusõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas patrullpolitseinik peab võimaldama palve peale näidata minu fikseeritud kiirust mõõteseadmelt?16.04.2014

Tere
Olukord oli selline, et väidetava kiiruseületamise peale peatas mind politsei. Minu auto juurde tulnud patrullpolitseinik tutvustas end ning palus juhiluba ja autodokumente. Andsin talle ID-kaardi, ta tutvus sellega ning nõudis endiselt autodokumente. Seletasin talle, et "autodokumente" ei pea Eestis registreeritud sõidukile kaasas olema, kui sõidukis on auto kasutaja. Politseinik ärritus ning üleoleval toonil palus temaga patrullsõidukisse tulla. Sinna jõudes palusin, et mulle näidataks kiirusemõõtmisseadmelt minu fikseeritud kiirust. Politseinik oli seadme juba välja lülitanud ja kiirust mulle ei näidatud. Tema väitis, et näitas kiirust mulle olles juhiukse juures. Koostati üldmenetluse raames väärteoprotokoll ning nüüd on mul aeg esitada menetlejale oma ütlused. Politseinik oli silmnähtavalt üleolev ja ärritunud. Minu poolt esitatud seadustesse puutuvatesse küsimustele vastas ebakorrektselt ja naljatledes. Protokollile kirjutas mina-vormis minu eest kuigi ma palusin, et ütlusi tahan ma ise kirjutada.

Ette tänades!

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Mõõtmise tulemusel kiirusmõõturi ekraanile ilmuv lugem säilitatakse kiirusmõõturi mälus juhul, kui see on tehniliselt võimalik. Olemasoleva kohtupraktika kohaselt tuleks isikule ka kiirusemõõteseadme näitu tutvustada, kui see on võimalik. Antud juhul taandub küsimus sellele, kas politseiametnik tutvustas Teile näitu Teie sõiduki akna juures või mitte. Samas ei pruugi näidu mittenäitamine kaasa tuua vältimatult võimatust väärteoasja menetleda. Näidu näitamise olulisus selgitatakse välja tõendite uurimise teel kõiki tõendeid kogumis hinnates.
 

Küsimus: Kuidas seaduse järgi nimetatakse punast vilkuvat tuld vilkurpaneelis?16.04.2014

Kuidas seaduse järgi nimetatakse punast vilkuvat tuld vilkurpaneelis?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Tegemist võib olla kas vilkuri või märgutulega sõltuvalt sellest, kas kuidas levib valgusseadme vihk.
 

Küsimus: Mis karistuse võin saada, kui jään kolmandat korda lubadeta sõidu eest vahele?16.04.2014

Tere! Jäin kuu aega tagasi lubadeta sõidu eest vahele. Maksin trahvi ära. Nüüd jäin kuu aega sõidu eest uuesti vahele (pean ootama ühe kuu, et trahviga seotud otsus kätte saada).
Siit ka küsimus: Kui ma nüüd kolmandat korda vahele jään ja eelnevad trahvid on makstud, kas asi läheb kohtusse võin saab asja trahviga ära lahendada?
Teiseks! Kui asi läheb kohtusse, mis karistuse ma saada võin? (Mainin ära, et eelnevalt ei ole mind kohtulikult karistatud).

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Kui isikut on eelnevalt juhtimisõiguseta sõidu eest karistatud, siis sõltuvalt prefektuurist juba kas alates teisest või kolmandast korrast võidakse väärteomaterjal arutamiseks saata maakohtusse koos taotlusega kohaldada karistuseks aresti. Aresti võib mõista kuni 30 ööpäeva. Esimesel arestiga karistamise korral üldjuhul maksimumsanktsiooni ei rakendata, kuid lõplik karistuse suurus sõltub juba iga väärteoasja tehioludest.
 

Küsimus: Kui kaua kehtib liiklusalane rikkumine §227 lõige 2 järgi, kui trahvi sain jaanuaris 2013?14.04.2014

Kui kaua kehtib liiklusalane rikkumine §227 lõige 2 järgi, kui trahvi sain jaanuaris 2013? Maanteeamet väidab, et siiani kehtib, politsei pardakompuuter näitab et ei kehti!

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Karistusandmete kustutamise 1 aastane tähtaeg hakkab kulgema karistuse ärakandmisest e. väärteo eest määratud trahvi korral selle tasumisest. Kui trahvi tasumine oli määratud osade kaupa, siis viimase osamakse tasumisest. Seega, kui trahvi tasumisest on möödunud 1 aasta või enam aega, siis peaksid konkreetse karistuse andmed karistusregistrist olema kustutatud. Kontrollige oma karistusandmeid karistusregistrist ja kui seal on andmeid karistuste kohta, mis peaksid olema kustutatud, tuleb karistusregistri töötajate tähelepanu sellele avstava avaldusega juhtida.
 

Küsimus: Kas kindlustus saab kõrvale viilida põhjusel, et tegin avarii ajal kui polnud kehtivat luba kusjuures juhtimisõigus oli?10.04.2014

Tere!
Tegin liiklusavarii perioodil, kui vana juhiluba enam ei kehtinud ja uus oli tellimata. Kusjuures, tervisetõend, mis annab juhtimisõiguse, oli tollaks hetkeks uuendatud ja kehtiv, kuid veel registrisse kandmata.
Kaskopoliisi lepingus jutt käib just juhtimisõigusest mitte juhiloast.
Kas kaskofirmal on põhjust sellisel juhul kahju hüvitamisest kõrvale viilida?
Tänan ette vastuse eest!

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Ühest vastutst esitatud küsimusele on küllaltki keeruline anda. LS § 94 lg 1 kohaselt võib mootorsõidukit juhtida isik, kellel on vastava kategooria mootorsõiduki juthimisõigus ning kelle juhtimisõigust ei ole peatatud, ära võetud või kehtetuks tunnistatud või keda ei oel juhtimiselt kõrvaldatud. Kuna juhiloa kehtivustähtaja möödumisel juhtimisõigus LS § 124 lg 3 p 1 kohaselt peatub (mitte ei peatata), siis LS § 94 lg 1 kohaselt ei ole peatunud juhimisõiguse korral sõiduki juhtimine justkui keelatud. Siiski nõeb LS § 201 lg 2 ette väärteovastutuse mootorsõiduki juhtimis eest, kui mootorsõidukit juhitakse ajal, mil juhtimisõigus on peatunud. Seega on tegemist vastuoluliste sätetega ning seisukoht sellest, kas juhiloa aegumistähtaja möödumise korral tuleks olukorda käsitleda juhtimisõiguseta sõiduna või mitte, jääb ilmselt kohtupraktika kujundada. Üldiselt on kohtud asunud seisukohale, et kehtivuse kaotanud juhiluba tähendab ühtlasi ka isikul juhtimisõiguse puudumist kuni juhiloa kehtivuse taastamiseni.
 

Küsimus: Kas liikluskaristus on takistuseks mootorsõiduki juhendaja tunnistuse taotlemisel?08.04.2014

Kas mul on õigus taotleda juhendaja tunnistust kui sain 03.04.2014 kiiruseületamise eest trahvi § 227 lg 1 järgi? Rahatrahv tasutud?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

On küll õigus. LS § 227 lg 1 alusel määratud karistus ei piira isiku õigust taotleda mootorsõiduki juhi juhendaja tunnistust.
 

Küsimus: Kuidas saab autojuht kindel olla, et tee ääres seisev politsei just tema auto kiirust mõõtis?08.04.2014

Tere,
Kuidas politsei poolt peatatud kiirust ületanud autojuht saab kindel olla, et teeääres seisev politsei just tema auto kiirust mõõtis? Kas kiirusemõõtja teeb mõõdetavast autost pildi või suudab see seade välja lugeda auto numbrimärgi? Kuidas saada aru, et ei mõõdetud näiteks ees- või taga sõitvat autot? Kas see ongi puhtalt "usalduse" peale üles ehitatud kontrollimine?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Küsimus taandub tõepoolest tõendite usaldusväärsusele. Pole välistatud, et järelevalve teostaja on kiiruse ületamise salvestanud. Samas salvestise puudumine ei tähenda, et kiiruse ületamist ei olekski võimalik tõendada. Kiiruse mõõtmise tehiolud tuleb fikseerida järelevalvetoimingu protokollis. Lisaks võib kiirust mõõtev politseinik anda kiiruse mõõtmise asjaolude kohta ütlusi, sh ütlusi selle kohta, milliste asjaolude alusel ta kiiruse just konkreetsele sõidukile omistas. Otsust tegev ametnik või kohus hindab siis kiirust mõõtnud politseiniku ütlusi, autojuhi võimalikke vastuväiteid ja muid tõendeid ning otsustab, kas lugeda kiiruse ületamine tõendatuks või mitte.
 

Küsimus: Kas vanad kiiruse ületamise eest saadud trahvid kehtivad peale teooriaeksami sooritamist?07.04.2014

Nimelt sain eelmise aasta sügisel kiiruse ületamise eest trahvi ning selle aasta märtsis lõppesid esmased juhiload ära, sooritasin teooriaeksami ning sain juhiload kätte, kuid paar päeva peale seda sain kiiruse ületamise eest trahvi 300€. Politseinik ütles, et nii palju, kuna on kehtivad varasemad rikkumised (ületasin 24km/h) olen kuulnud sellist infot, et peale teooriaeksamit "vanad" trahvid ei kehti. Kuid politseiametnik ei osanud sellele selgelt vastata ja arvestas trahvisumma määramisel, et need kehtivad. Kas Teie oskaksite täpsustada kuidas asjad tegelikult on. Arvestades seda, et mu keskmine töötasu on ~240€ kuus on raske välja maksta sellist summat (olen üliõpilane ning töötan osalise tööajaga tööl). Vahele jäin 70 alas, kus pandi ajutine kiirusepiirang 50, mida ma ei märganud. Oleks väga tänulik vastuse eest!

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Teooriaeksami sooritamine ja juhiloa vahetamine ei muuda varasemaid karistusi olematuks ega kustuta neid karistusregistrist. Karistusandmed kustutatakse karistusregistrist, kui väärteo eest määratud trahvi tasumisest on möödunud 1 aasta. Kuna eelmise karistuse kandmisest ei olnud veel 1 aasta möödunud, on Teie varasem karistus kehtiv ning uue trahvi määranud politseiametnik arvestas sellega õigesti.

Kui tunnete, et Teile määratud karistus on ebaproportsionaalselt raske, võite esitada kaebuse karistuse kergendamiseks maakohtule. Kaebuse esitamise tähtaeg on üldmenetluses tehtud otsuse korral 15 päeva arvates päevast, mil kohtuvälise menetleja otsus oli Teile kohtuvälise menetleja juures kättesaadavaks tehtud ja kiirmenetluses tehtud otsuse korral 15 päeva arvates päevast, mil saite kätte kiirmenetluse otsuse.
 

Küsimus: Mis eesmärki kannab "vahtraleht" ja miks teised riigid pole otsustanud selliselt väikese kogemusega juhte tähistada?03.04.2014

Kehtiva liiklusseaduse kohaselt on vahtralehe kasutamine algajatel juhtidel kohustuslik. Mingeid piiranguid aga see sõidukile või juhile ei sea. Küsimus on, et mis eesmärki see tähis kannab ja miks mitte ükski teine Euroopa Liidu liikmesriik pole otsustanud selliselt väikese sõidukogemusega juhte tähistada? Kuidas mõistavad vahtralehe kujutist autopäral Eestis viibivad võõrriigi autojuhid?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

"Vahtraleht" iseenesest ei seagi juhile mingeid piiranguid. Piirangud tulenevad juhi staatusest e. asjaolust, et tegemist on väheste kogemustega juhiga ning need piirangud on sätestatud seadusega (näit: LS § 50 lg 1). "Vahtraleht" lihtsalt tähistab sõidukit, mida juhib selline juht ning selle peamiseks eesmärgiks on teavitada teisi juhte väheste kogemustega juhist ning sellise teavituse eesmärgiks on printsiibis tagada suurem liiklusohutus.

Jään vastuse võlgu, miks teistes EL liikmesriikides sellist märki ei kasutata, kuid teadaolevalt ongi liiklusohutus erinevates liikmesriikides erinev. "Vahtralehe" mittekasutamine mõnes muus liikmesriigis ei tähenda, et seal oleks liiklus ohutum või kuidagi muul moel parem. Samuti ei rakendata kõikides liikmesriikides ühetaoliselt nn kaheastmelist juhtimisõiguse andmise süsteemi, kuid liiklusohutuse seisukohalt võiks minu hinnangul ohutumaks lugeda just viimast.

Asjaolu, kuidas välisriigi autojuhid mõistavad vahtralehe tähendust, sõltub sellest, kuidas on juht endale Eesti liiklusmärgid ja muud märgised selgeks teinud. Ka mujal maailmas on piisavalt märke, mille tähendust eestlane ei pruugi teada (Lätis näiteks punasega ääristatud kolmnurga valgel taustal ümmargune must laik, Suurbritannias õppesõitu tähistav "L" märk jne), kuid mille tähenduse saab kohalikke liiklusalaseid õigusakte uurides endale hõlpsalt selgeks teha.
 

Küsimus: Kas avalduse alusel ei lasta varem lubade eksamile?03.04.2014

Teie käest on küsitud:
http://www.vastused.ee/loe/oigus/liiklusoigus/8754/kas-lubade-eksami-tegemiseks.html

Mina küsin: Mul on sama probleem, et üks trahv alles täituri juures üleval. Kuigi otsuste tegemisest üle aasta möödas, määrati samuti ka arest, millest on jäänud veel mõni päev ka istumata. Kuid minu küsimus oleks et: kuna mul väga mõjuval põhjusel oleks siiski lube vaja saada, siis kas on eelnevat kogemust või juhtumit, kus näiteks avalduse esitamise alusel, kuhu on lisatud ka põhjused, on antud luba minna eksamile. See on ju põhimõtteliselt sama kui inimene istub vangis ja ta esitab kohtule avalduse, et vabaneda ennetähtaegselt. Miks ei võiks siis lubada inimest ARK'i eksamile. Ette tänades!:)

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Sellist praktikat minule teadaolevalt ei ole Eestis viljeletud. Samuti puudub selliste erandite tegemiseks seadusest tulenev alus. Küll näeb seadus ette võimaluse trahvi asendamiseks arestiga või üldkasuliku tööga. Eelöeldu puudutab väärteomenetluses määratud rahatrahvi. Kriminaalmenetluses on rahalise karistuse kandmisest vabastamise alused sätestatud KrMS §s 418. Vangistuse kandmisest ennetähtaegne vabastamise võimalus on samuti seadusega ette nähtud, kuid nimetatud regulatsiooni ei saa analoogia korras kohaldada väärteomenetluses määratud trahvile. Ilmselt on seaduseandja kaalunud erinevaid õigushüvesid ning isikute põhiõiguste riive intensiivsust ning seetõttu pidanud vajalikuks kriminaalmenetluse tulemusena mõistetud karistuse, kui isiku põhiõigusi raskemini riivava olukorra osas kehtestada süsteemi karistuse vähendamiseks või sellest loobumiseks. Väärteomenetluses, samuti haldusmenetluses ei ole riive sedavõrd intensiivne ning seetõttu ilmselt ei ole peetud vajalikuks kehtestada ka karistusest loobumise regulatsiooni.