Liiklusõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas jalgrattaga võib sõiduteel sõita kahekesi kõrvuti?07.05.2014

Tere
Käes on soojad ilmad ja liikvel on ratturid, kellest osad nii asula- kui asulavälisel teel harrastavad sõiduteel kõrvuti sõitmist.
Näitena toon juhuse, kus kahesuunalisel suhteliselt kitsal teel on ühe sõidurea enda kätte võtnud kõrvuti sõitev ratturite paar. Kuna vastutulev liiklus on tihe, siis on nende ratturite taha tekkinud juba kena järjekord autodest.
Sooviksin teada, kas LE järgi on ratturitel õigus sõiduteel kõrvuti sõita?

Ette tänades
Autojuht

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

LS § 31 lg 2 kohaselt tuleb jalgrattaga sõiduteel sõita võimalikult sõidutee parema ääre lähedal. Seega ei ole jalgratturitel lubatud sõita sõiduteel kõrvuti, kuna tee telgjoonele lähemal asuv jalgrattur ei täida LS § 31 lg 2 nõuet.
 

Küsimus: Kas viivistasu otsus mõjutab esmaste juhilubadega liiklejal lubadevahetust?17.04.2014

Tere

Mulle määrati viivistasu otsus, oman esmaseid juhilube. Tasusin trahvi, kuid kas see mõjutab mu lubadevahetust. Kas mind saadetakse teooria korduseksamile?

Ette tänades

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Viivistasu otsus ei mõjuta lubadevahetust.
 

Küsimus: Kas patrullpolitseinik peab võimaldama palve peale näidata minu fikseeritud kiirust mõõteseadmelt?16.04.2014

Tere
Olukord oli selline, et väidetava kiiruseületamise peale peatas mind politsei. Minu auto juurde tulnud patrullpolitseinik tutvustas end ning palus juhiluba ja autodokumente. Andsin talle ID-kaardi, ta tutvus sellega ning nõudis endiselt autodokumente. Seletasin talle, et "autodokumente" ei pea Eestis registreeritud sõidukile kaasas olema, kui sõidukis on auto kasutaja. Politseinik ärritus ning üleoleval toonil palus temaga patrullsõidukisse tulla. Sinna jõudes palusin, et mulle näidataks kiirusemõõtmisseadmelt minu fikseeritud kiirust. Politseinik oli seadme juba välja lülitanud ja kiirust mulle ei näidatud. Tema väitis, et näitas kiirust mulle olles juhiukse juures. Koostati üldmenetluse raames väärteoprotokoll ning nüüd on mul aeg esitada menetlejale oma ütlused. Politseinik oli silmnähtavalt üleolev ja ärritunud. Minu poolt esitatud seadustesse puutuvatesse küsimustele vastas ebakorrektselt ja naljatledes. Protokollile kirjutas mina-vormis minu eest kuigi ma palusin, et ütlusi tahan ma ise kirjutada.

Ette tänades!

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Mõõtmise tulemusel kiirusmõõturi ekraanile ilmuv lugem säilitatakse kiirusmõõturi mälus juhul, kui see on tehniliselt võimalik. Olemasoleva kohtupraktika kohaselt tuleks isikule ka kiirusemõõteseadme näitu tutvustada, kui see on võimalik. Antud juhul taandub küsimus sellele, kas politseiametnik tutvustas Teile näitu Teie sõiduki akna juures või mitte. Samas ei pruugi näidu mittenäitamine kaasa tuua vältimatult võimatust väärteoasja menetleda. Näidu näitamise olulisus selgitatakse välja tõendite uurimise teel kõiki tõendeid kogumis hinnates.
 

Küsimus: Kuidas seaduse järgi nimetatakse punast vilkuvat tuld vilkurpaneelis?16.04.2014

Kuidas seaduse järgi nimetatakse punast vilkuvat tuld vilkurpaneelis?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Tegemist võib olla kas vilkuri või märgutulega sõltuvalt sellest, kas kuidas levib valgusseadme vihk.
 

Küsimus: Mis karistuse võin saada, kui jään kolmandat korda lubadeta sõidu eest vahele?16.04.2014

Tere! Jäin kuu aega tagasi lubadeta sõidu eest vahele. Maksin trahvi ära. Nüüd jäin kuu aega sõidu eest uuesti vahele (pean ootama ühe kuu, et trahviga seotud otsus kätte saada).
Siit ka küsimus: Kui ma nüüd kolmandat korda vahele jään ja eelnevad trahvid on makstud, kas asi läheb kohtusse võin saab asja trahviga ära lahendada?
Teiseks! Kui asi läheb kohtusse, mis karistuse ma saada võin? (Mainin ära, et eelnevalt ei ole mind kohtulikult karistatud).

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Kui isikut on eelnevalt juhtimisõiguseta sõidu eest karistatud, siis sõltuvalt prefektuurist juba kas alates teisest või kolmandast korrast võidakse väärteomaterjal arutamiseks saata maakohtusse koos taotlusega kohaldada karistuseks aresti. Aresti võib mõista kuni 30 ööpäeva. Esimesel arestiga karistamise korral üldjuhul maksimumsanktsiooni ei rakendata, kuid lõplik karistuse suurus sõltub juba iga väärteoasja tehioludest.
 

Küsimus: Kui kaua kehtib liiklusalane rikkumine §227 lõige 2 järgi, kui trahvi sain jaanuaris 2013?14.04.2014

Kui kaua kehtib liiklusalane rikkumine §227 lõige 2 järgi, kui trahvi sain jaanuaris 2013? Maanteeamet väidab, et siiani kehtib, politsei pardakompuuter näitab et ei kehti!

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Karistusandmete kustutamise 1 aastane tähtaeg hakkab kulgema karistuse ärakandmisest e. väärteo eest määratud trahvi korral selle tasumisest. Kui trahvi tasumine oli määratud osade kaupa, siis viimase osamakse tasumisest. Seega, kui trahvi tasumisest on möödunud 1 aasta või enam aega, siis peaksid konkreetse karistuse andmed karistusregistrist olema kustutatud. Kontrollige oma karistusandmeid karistusregistrist ja kui seal on andmeid karistuste kohta, mis peaksid olema kustutatud, tuleb karistusregistri töötajate tähelepanu sellele avstava avaldusega juhtida.
 

Küsimus: Kas kindlustus saab kõrvale viilida põhjusel, et tegin avarii ajal kui polnud kehtivat luba kusjuures juhtimisõigus oli?10.04.2014

Tere!
Tegin liiklusavarii perioodil, kui vana juhiluba enam ei kehtinud ja uus oli tellimata. Kusjuures, tervisetõend, mis annab juhtimisõiguse, oli tollaks hetkeks uuendatud ja kehtiv, kuid veel registrisse kandmata.
Kaskopoliisi lepingus jutt käib just juhtimisõigusest mitte juhiloast.
Kas kaskofirmal on põhjust sellisel juhul kahju hüvitamisest kõrvale viilida?
Tänan ette vastuse eest!

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Ühest vastutst esitatud küsimusele on küllaltki keeruline anda. LS § 94 lg 1 kohaselt võib mootorsõidukit juhtida isik, kellel on vastava kategooria mootorsõiduki juthimisõigus ning kelle juhtimisõigust ei ole peatatud, ära võetud või kehtetuks tunnistatud või keda ei oel juhtimiselt kõrvaldatud. Kuna juhiloa kehtivustähtaja möödumisel juhtimisõigus LS § 124 lg 3 p 1 kohaselt peatub (mitte ei peatata), siis LS § 94 lg 1 kohaselt ei ole peatunud juhimisõiguse korral sõiduki juhtimine justkui keelatud. Siiski nõeb LS § 201 lg 2 ette väärteovastutuse mootorsõiduki juhtimis eest, kui mootorsõidukit juhitakse ajal, mil juhtimisõigus on peatunud. Seega on tegemist vastuoluliste sätetega ning seisukoht sellest, kas juhiloa aegumistähtaja möödumise korral tuleks olukorda käsitleda juhtimisõiguseta sõiduna või mitte, jääb ilmselt kohtupraktika kujundada. Üldiselt on kohtud asunud seisukohale, et kehtivuse kaotanud juhiluba tähendab ühtlasi ka isikul juhtimisõiguse puudumist kuni juhiloa kehtivuse taastamiseni.
 

Küsimus: Kas liikluskaristus on takistuseks mootorsõiduki juhendaja tunnistuse taotlemisel?08.04.2014

Kas mul on õigus taotleda juhendaja tunnistust kui sain 03.04.2014 kiiruseületamise eest trahvi § 227 lg 1 järgi? Rahatrahv tasutud?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

On küll õigus. LS § 227 lg 1 alusel määratud karistus ei piira isiku õigust taotleda mootorsõiduki juhi juhendaja tunnistust.
 

Küsimus: Kuidas saab autojuht kindel olla, et tee ääres seisev politsei just tema auto kiirust mõõtis?08.04.2014

Tere,
Kuidas politsei poolt peatatud kiirust ületanud autojuht saab kindel olla, et teeääres seisev politsei just tema auto kiirust mõõtis? Kas kiirusemõõtja teeb mõõdetavast autost pildi või suudab see seade välja lugeda auto numbrimärgi? Kuidas saada aru, et ei mõõdetud näiteks ees- või taga sõitvat autot? Kas see ongi puhtalt "usalduse" peale üles ehitatud kontrollimine?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Küsimus taandub tõepoolest tõendite usaldusväärsusele. Pole välistatud, et järelevalve teostaja on kiiruse ületamise salvestanud. Samas salvestise puudumine ei tähenda, et kiiruse ületamist ei olekski võimalik tõendada. Kiiruse mõõtmise tehiolud tuleb fikseerida järelevalvetoimingu protokollis. Lisaks võib kiirust mõõtev politseinik anda kiiruse mõõtmise asjaolude kohta ütlusi, sh ütlusi selle kohta, milliste asjaolude alusel ta kiiruse just konkreetsele sõidukile omistas. Otsust tegev ametnik või kohus hindab siis kiirust mõõtnud politseiniku ütlusi, autojuhi võimalikke vastuväiteid ja muid tõendeid ning otsustab, kas lugeda kiiruse ületamine tõendatuks või mitte.
 

Küsimus: Kas vanad kiiruse ületamise eest saadud trahvid kehtivad peale teooriaeksami sooritamist?07.04.2014

Nimelt sain eelmise aasta sügisel kiiruse ületamise eest trahvi ning selle aasta märtsis lõppesid esmased juhiload ära, sooritasin teooriaeksami ning sain juhiload kätte, kuid paar päeva peale seda sain kiiruse ületamise eest trahvi 300€. Politseinik ütles, et nii palju, kuna on kehtivad varasemad rikkumised (ületasin 24km/h) olen kuulnud sellist infot, et peale teooriaeksamit "vanad" trahvid ei kehti. Kuid politseiametnik ei osanud sellele selgelt vastata ja arvestas trahvisumma määramisel, et need kehtivad. Kas Teie oskaksite täpsustada kuidas asjad tegelikult on. Arvestades seda, et mu keskmine töötasu on ~240€ kuus on raske välja maksta sellist summat (olen üliõpilane ning töötan osalise tööajaga tööl). Vahele jäin 70 alas, kus pandi ajutine kiirusepiirang 50, mida ma ei märganud. Oleks väga tänulik vastuse eest!

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Teooriaeksami sooritamine ja juhiloa vahetamine ei muuda varasemaid karistusi olematuks ega kustuta neid karistusregistrist. Karistusandmed kustutatakse karistusregistrist, kui väärteo eest määratud trahvi tasumisest on möödunud 1 aasta. Kuna eelmise karistuse kandmisest ei olnud veel 1 aasta möödunud, on Teie varasem karistus kehtiv ning uue trahvi määranud politseiametnik arvestas sellega õigesti.

Kui tunnete, et Teile määratud karistus on ebaproportsionaalselt raske, võite esitada kaebuse karistuse kergendamiseks maakohtule. Kaebuse esitamise tähtaeg on üldmenetluses tehtud otsuse korral 15 päeva arvates päevast, mil kohtuvälise menetleja otsus oli Teile kohtuvälise menetleja juures kättesaadavaks tehtud ja kiirmenetluses tehtud otsuse korral 15 päeva arvates päevast, mil saite kätte kiirmenetluse otsuse.