Liiklusõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Miks on Draamateatri ees oleva ristmiku fooris jalakäijate ootamisaega suurendatud, kes selliseid muutusi teeb?13.08.2014

Miks on Tallinnas Draamateatri ees oleva ristmiku fooris jalakäijate ootamisaega suurendatud peaaegu kahekordseks: nüüd on see juba üle 100 sekundi. Seoses remonttöödega on autosid Pärnu maanteel antud lõigul isegi vähe ning inimesed on tühjal tänaval massiliselt foori punast tuld pika ooteaja tõttu ignoreerima hakanud. Kas oleks võimalik foori ooteaeg taas 60 sekundile üle viia nagu enne ümberseadistamist?
Võimalik väide, et tegemist on autode rohelise lainega, ei pea samuti paika, sest reeglina tuleb suurem autode mass just sel 16-sekundisel hetkel, mil jalakäijad teed ületavad.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Liikluskorralduslike küsimustega tegeleb teeomanik e. Tallinna linnale kuuluvate teede- ja tänavate osas Tallinna linn läbi oma vastava ametkonna. Soovitan esitatud päringuga pöörduda Tallinna linna, kui teeomaniku poole, kuna mul puudub info, millistel kaalutlustel on ühel või teisel ristmikul määratud fooritsüklite pikkus.
 

Küsimus: Kas see takistab lubade saamist, kui 17-aastasena sain karistada alkoholi tarbimise eest?13.08.2014

Tere,
Olen 17-aastane ja sain politseilt alkoholi tarbimise eest trahvi. Ma õpin hetkel ka autokoolis ja küsimus oleks siis selline, et kas mul on nüüd aastane keeld ARKi minekuks või kas see trahv segab lubade õigeaegset kättesaamist?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

See trahv ei sega mootorsõiduki juhtimise õiguse taotlemist ega omandamist.
 

Küsimus: Kui mulle on arst välja kirjutanud tugevatoimelise valuvaigisti (metadoon), kas tohin juhtida b-kategooria sõidukit?14.07.2014

Kui mulle on arst välja kirjutanud tugevatoimelise valuvaigisti (metadoon), kas tohin juhtida b-kategooria sõidukit?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Ravimi mõju autojuhtimisele tuleb uurida arsti käest või ravimiga kaasas olevalt infolehelt. Samas isegi juhul, kui ravimi infoleht ei sisalda teavet keelu kohta juhtida mootorsõidukit, tuleb hinnata oma terviseseisundi sobivust sõiduki juhtimiseks. LS § 33 lg 2 p 1 kohaselt peab juht enne sõiduki juhtimisele asumist veenduma, et tema terviseseisund lubab sõidukit juhtida. LS § 33 lg 11 p 2 kohaselt on juhil keelatud mootorsõidukit juhtida liiklusohtlikus terviseseisundis. LS § 70 lg 1 kohaselt ei tohi juht olla sellises haigus- või väsimusseisundis, mis takistab liiklusolude täpset tajumist. Sama paragrahvi 2.lõike p 5 kohaselt on haigusseisundiks, mille esinemisel on mootorsõiduki, maastikusõiduki ja trammi juhtimine keelatud, ka juhtimisvõimet alandava või halvava aine toime. Selline aine võib peituda ka ravimis. Liiklusohtliku terviseseisundi tuvastab arst.
 

Küsimus: Kas saaks parkimistrahvi tühistada, kui olen korterühistu liige aga unustasin vastava sedeli auto aknale panna?14.07.2014

Tere,
Elan Mustamäel, meie maja kõrval on oma parkla, mille sisenemisel seisab märk, et parkimine on lubatud ainult KÜ lubaga, mis peab olema esiklaasile pandud.
Mina unustasin selle loa välja panna ning sain Ühisteenustest trahvi 35 EUR. Kas ma pean seda maksma või kuna olen korterühistu liige võiks trahvi tühistada?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Vastus küsimusele sõltub sellest, millised on parkla kasutamise tingimused. Kui parkimine eeldab loa nähtavust sõiduki salongis, siis on õigusvastase parkimisena käsitletav ka olukord, kus sellist luba salongis nähtaval kohal ei olnud. Kui aga täpsem parkimiskord puudub, loeb minu hinnangul see, kas luba iseenesest oli või seda ei olnud. Asjaolu, kas see oli sõiduki salongis nähtav, ei oma tähtsust.
 

Küsimus: Kas saan autoga, millel on kohtutäituri poolt pandud käsutamiskeeld, käia üle piiri näiteks Venemaal?14.07.2014

Kui autol on kohtutäituri poolt peale pandud käsutamiskeeld, kas autoga saab käia üle piiri näiteks venemaal?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Käsutuskeeld keelab sõiduki suhtes tehingute tegemise (müük, kink jms). Sõiduki kasutamine, sh kasutamine piiriüleselt, ei ole üldjuhul keelatud, va kui selline piirang ei tulene otseselt käsituskeeldu sätestava määruse või muu dokumendi sisust.
 

Küsimus: Kas saan taotleda juhtimisõigust või pean karistuse lõpuajast tulenevalt 3 aastat ootama?14.07.2014

Tere
Minu küsimus on liiklusõiguse rubriigis üsna tihedasti esinev ja Teie poolt ka vastatud, kuid ARKi töötajad andsid vastuolulist infot, seetõttu oleksin selgituse eest väga tänulik.
Nimelt karistati mind KarS § 424 alusel (esmane rikkumine, s.h. puudusid eelnevad väärteod) vangistusega, mis pöörati ÜKT-ks ja juhtimisõiguse (esmane) äravõtmisega kolmeks kuuks. Lisakaristuse tähtaeg on möödunud, samuti on mul edukalt läbitud järelkoolitus, ka ÜKT on suuremas osas tehtud.
Kuna LS § 106 lg 6 ütleb, et esmane juhiluba tunnistatakse karistamisel kehtetuks, siis loen välja, et minu kohta peaks kehtima juhtimisõiguse uuel taotlemisel LS § 106 lg 1 punkt 4 ehk õigust on võimalik taotleda alles karistatuse puudumisel (ehk siis 3 aastat pärast ÜKT sooritamise lõppu?). Kuidas suhestub sellega LS §106 lg 6 teine lause, mis ütleb, et uueks taotlemiseks on vajalik liiklus- ja teooriaeksami ja järelkoolituse sooritamine? ARKi töötaja oli minu kahtlustest hoolimata üsna veendunud, et nemad karistusregistrit ei kontrolli. Kas töötaja tõlgendas seadust valesti?
Suur tänu ja kõike head

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Ma kaldus siiski arvama, et liiklusregister ikkagi lähtub juhtimisõiguse omistamise osas ka kakristusregistri andmetest. Ei oska kommenteerida, miks liiklusregistri töötaja vastas Teile nagu ta vastas. Võimalik, et ta pidas silmas konkreetset Teid puudutavat juhtumit, kus karistatuse kontrollimine ei ole Teie puhul vajalik.

Mis puudutab LS § 106 lg 1 p 4 ja § 106 lg 6 rakendamist, siis minu hinnangul siin vastuolu ei ole. LS § 106 lg 1 p 4 käsitleb olukorda, kus isikul ei ole varem olnud auto või mootorratta juhtimise õigust (vt § 106 lg 1 p 1). LS § 106 lg 6 rakendamisel ei saa aga sellisest olukorrast rääkida, kuna Teile on juba juhtimisõigus omistatud (omate esmast juhiluba). Esmase juhiloa omamise ajal toime pandud KarS § 424 kohase karistuse olemasolul ei ole uue esmase juhiloa saamise eelduseks mitte karistuse kustutamine, vaid järelkoolitus ning liiklusteooria- ja sõidueksami edukas sooritamine. Seega kokkuvõtvalt reguleerib LS § 106 lg 1 olukorda, kus isikul ei ole varem kunagi auto või mootorratta juhtimise õigust olnudki ning LS § 106 lg 6 olukorda, kus juhtimisõigus on olemas, kuid isik omab esmast juhiluba.
 

Küsimus: Kas on mingit seadust, mis keelab suuri kommertsautosid (rekkasid) elamute lähedal parkida ja hoida?09.07.2014

Tere!
Probleem sellega, et Tartus, kõrvalmaja naaber hoiab enda rekkat tee ääres, kuid meie korteri akendest umbes 10 meetri kaugusel, mis tähendab, et iga kord, kui rekkat käivitatakse, siis on tõsine müra ja vingu reostus.
Suurim probleem sellega on talvel, kuna alates varahommikust soojendab ta kõrgetel tuuridel enda rekkat vahel ka 45 minutit järjest. Oleme rääkinud temaga, et hoiaks masinat kaugemal, või keeraks teises suunas, kuid see on asjatu, kuna vargusehirmus tahab ta enda auto kabiini enda eemalasuvast korteri aknast näha, rõhudes, et see on linnamaa. Kas on mingit seadust, mis ei lase suuri kommertsautosid sedavõrd majaläheduses hoida ja käiata? Mul ei ole probleem tema parkimisega, vaid müraga, mida ta varahommikuti korraldab, mis terve pere une rikuvad.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Liiklusseaduse § 13 lg 5 kohaselt ei tohi õuealal ja lähemal kui kümme meetrit elamust peatatud või pargitud sõidukil mootor töötada kauem kui kaks minutit. Kui Teid häiriv sõiduk asub majale lähemal, kui 10 m, siis on tema tegevus vastuolus liiklusseaduse eelnimetatud sättega ning võite rikkumise fikseerida ning teha süüteoteate politseile juhumi menetlemiseks ning süüdlase karistamiseks. Kui kaugus on üle 10 m, siis paraku juhi tegevus ei kvalifitseeru LS § 13 lg 5 rikkumisena. Kaaluda võib tsiviilõiguslike nõuete esitamist e. nõuda tervist kahjustava ja elukeskkonda häiriva tegevuse lõpetamist.
 

Küsimus: Kas mobiiltelefoniga roolis rääkimise eest on minimaalne trahv tõesti 100 eurot?09.07.2014

Tere,
tahtsin küsida, et kui sõidan autoga ning hoian käes telefoni ja räägin samal ajal. Politsei teeb pilti telefoniga rääkimisest ning koheselt tehakse ka protokoll.
Kas vastab tõele, et kiirmenetluse käigus on antud teo eest minimaalne trahv 100 eurot?
Täpselt nii väitis mulle trahvi kirjutanud politseinik, et antud teo eest kõige minimaalsem summa on 100 €.
Kui tihti selliseid asju vaidlustatakse ning kui suured on üldiselt trahvid sellise väärteo eest?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Liiklusseaduse § 33 lg 11 p 1 kohaselt on juhil sõiduki liikumise ajal keelatud telefoni käes hoidmine. Karistus sellise rikkumise eest määratakse LS § 242 lg 1 alusel. Osundatud sätte kohaselt võib karistuse määrata kuni 50 trahviühikut e. kuni 200 eurot. Seega 100 euro suurune karistus on nö keskmine.

Politseinikud lähtuvad ilmselt politsei karistuspraktikast, mille kohaselt on kujundatud seisukoht, et LS § 33 lg 11 p 1 rikkumise puhul alustatakse karistamist 100 eurost. Sellise praktika kooskõla karistuse mõistmise põhimõtetega ja kohtupraktikas kujundatud seisukohtadega on siiski vaieldav ning ei ole minu hinnangul õige. Minumaalne karistus väärteo eest on KarS § 47 lg 1 kohaselt 3 trahviühikut e. 12 eurot.

Kui Te leiate, et politsei poolt määratud karistus ei vasta teie süü suurusele ja on ebaõiglane, siis on võimalik politsei otsus vaidlustada kohtus ja taotleda kohtult karistuse kergendamist. Selliste rikkumiste eest on määratud ka näiteks 10 trahviühiku e. 40 euro suurust karistust (vt kohtuasi file:///C:/Users/dell/Downloads/4-12-311.pdf.pdf).
 

Küsimus: Kas ARK-s saan teha lube, kui mul on trahv maksmata?09.07.2014

Tere.
2013. a. novembris jäin vahele juhtimisõiguseta sõitmise eest, määrati rahatrahv. Kas ARK-s saan teha lube, kui mul on trahv maksmata?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Liiklusseaduse § 106 lg 1 p 3 kohaselt antakse juhtimisõigus ja väljastatakse esmane juhiluba, kui juhil ei ole karistatust LS §s 201 sätestatud väärteo (juhtimisõiguseta sõit) eest. Isik omab karistatust, kui andmed karistuse kohta ei ole karistusregistrist kustutatud. Andmed väärteokaristuse kohta kustutatakse karistusregistrist, kui väärteo eest määratud või mõistetud karistuse kandmisest (rahatrahvi tasumisest) on möödundu 1 aasta. Seega, kui rahatrahv on tasumata, on karistusandmed kehtivad ning karistatus olemas. Sellises olukorras ei võimalda LS § 106 lg 1 p 3 juhtimisõigust anda ega juhiluba väljastada. Koolituskursuse läbimisele ja eksamite sooritamisele siiski takistusi ei ole.
 

Küsimus: Kas on mõtet vaidlustada turvavööta sõitmise eest saadud 120 eurone trahv, mis on esmakordse rikkumise eest liiga palju?03.07.2014

Tere
Kiire küsimus, kas on mõistlik vaidlustada turvavööta sõitmise eest saadud trahvi, kuna kiirmenetluse summaks taheti määrata 120€, mis tundus ülekohtune ametlikult töötule inimesele ja rikkumine oli esmakordne, seega keeldusin kiirmenetlusest.
Kas on mõtet asi anda kohtusse või kirjutada kahetsuskiri?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Teie küsimusest võin aru saada, et rakendati üldmenetlust. Sellisel juhul on Teil väärteoprotokolli koopia kättesaamisest arvates 15 päeva jooksul võimalik esitada omapoolsed seisukohad vastulause näol. Selles dokumendis saate esitada väited ja tõendid oma sissetulekute suuruse jm vajaliku kohta, mida peate vajalikuks esitada menetlejale, et põhistada oma nägemust saada leebema karistuse osaliseks. Kui siis määratud karistus tuleb siiski Teie arvates liiga raske, on Teil võimalik karistuse suurus vaidlustada kohtus ja taotleda kohtult karistuse kergendamist. Puhtsüdamlik kahetsus on seaduse kohaselt karistust kergendavaks asjaoluks.