Lepinguõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas lapsevanemal on võimalik vältida lapse kasutanud mobiiliteenuste eest suurte summade tasumist?19.11.2012

Tere,
mida teha, kui laps on kasutanud enda isiklikul mobiiltelefonil suuremas mahus mobiilseid teenuseid (võimalik, et ka enda teadmata)? Millised on lapsevanema võimalused vältida mobiilioperaatorile suurte summade tasumist, kui kokkuleppele ei ole võimalik jõuda?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Isik, kes on teenuse osutamise lepingu sõlminud, peab juba lepingu sõlmimisel piirama teenuse kättesaadavust, kui on oht selle kuritarvitamiseks kasutaja poolt. Teenuse osutamise leping on sõlmitud täisealise isikuga, kes määrab telefoni kasutaja ja kontrollib teenuse kättesaadavuse mahtu ja saab seda piirata ka kokkuleppel teenuse osutajaga. Kui teenus on aga juba tarbitud, siis tuleb saadud teenuse eest ka tasuda, kui teenuse osutajaga kompromissi ei saavutata.
 

Küsimus: Kuidas peaksin toimima, et kohustada eksabikaasat kaastaotlejana maksma oma osa laenumaksest?12.11.2012

Tere.
Probleem järgmine: lahutatai abielu ja jagati ühisvara. Kuna omavahelisele kompromissile vara jagamises ei saadud, jagas vara maakohus. Otsusega tehti lahend nii vara kui kohustuste jaotuseks. Minule hagejana jäi 2/3 kohustustest ja eksabikaasale kostjana 1/3 kohustustest. Lisaks kinnisvara mõlemale poolele. Hetkel enamus kinnisvarast minu nimel ning uued kanded veel tegemata.
Kuna eksabikaasa ei ole juba aasta aega ametlikult tööl käinud (eesmärgiga, et pank ei saaks laenukoormust jagada), siis ei ole pank nõus meie abielu ajal võetud laenukohustust jagama, kuna temal kui kaastaotlejal puudub kindel sissetulek.
Eksabikaasale otsustas kohus jagada kinnisvarana ühe maja ja minule teise maja. Lisaks erinevate väärtustega maaüksused mõlemale poolele. Hetkel mõlemad majad minu nimel.

Kuidas peaksin toimima, et kohustada kaastaotlejat maksma 1/3 osa tema laenumaksetest ja intressidest, võttes arvesse, et eksabikaasa ei ole alati enda maksekohustust täitnud (omavahelise kokkuleppe kohaselt on ta 1/2 laenusummast seni maksnud minu arvele, kuna laenumakse pangale läheb igakuiselt maha minu arveldusarvelt)?
Kas peaksin selleks sõlmima eraldi lepingu eksabikaasaga?

Nõuannet oodates ja ette tänades.

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Ega Teie võimalused kohustada kaastaotlejat oma kohustusi täitma panga suhtes on piiratud, sest täitmist saab nõuda üksnes võlausaldaja. Kui kumbki teist pangale rahalist kohustust ei täida, siis võib pank nõuda laenu tagastamist ükskõik kumma solidaarvõlgniku käest või mõlemalt korraga. Seega, kui Te tasute laenuvõlgnevuse ka enda endise abikaasa eest, siis tekib Teil endise abikaasa vastu nõudeõigus vastavalt ühisvara jagamisega määratud proportsioonides, mille täitmist saate Teie juba tema käest nõuda. Selleks ei pea eraldi lepingut sõlmima. Juhul, kui ta vabatahtlikult oma kohustust ei täida, siis saate nõuda kohustuse täitmist kohtu kaudu. Kui endine abikaasa oma kohustusi ei täida ja Teil on huvi temaga erikokkulepeteks, siis võite temaga sõlmitava eraldi kokkuleppe alusel panga ees oleva rahalise kohustuse täies ulatuses enda kanda võtta (kui see on Teie huvides) teatud tingimustel, nt. juhul, kui ta võõrandab sama tehinguga Teile huvipakkuva kinnisvara.
 

Küsimus: Kui ma ei ole raha saanud, kas siis võin nõuda asja tagasi ja lisaks ka viivist?12.11.2012

Vallasasi rikuti. Rikkuja võttis asja enda kätte müügiks ja lubas tasuda selle eest teatud summa. Koostasime võlatunnistuse maksegraafikuga, mille alusel sain raha vaid esimesel kuul. Kas mul on õigus nõuda ainult rahasumma tasumist või ka asja tagasi ja viivist rahalise kohustuse viivitamise tõttu?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Kui Te müüsite isikule kahjustatud asja, mille kohta Te koostasite võlatunnistuse, siis saate nõuda rahalise kohustuse täitmist. Kui Te andsite talle asja edasimüügiks ning leppisite kokku võlatunnistuses üksnes kahju hüvitamises konkreetses kahju summas, mis ei hõlma asja koguväärtust, siis saaksite nõuda nii asja tagastamist kui ka kahju hüvitamist ehk rahalise kohustuse täitmist. Rahalise kohustuse täitmise rikkumise korral on võlausaldajal õigus nõuda ka viivise tasumist. Kui viivisemääras pole poolte vahel eraldi kokku lepitud, siis kohaldatakse seadusest tulenevat viivisemäära.
 

Küsimus: Millised vahendid/taktika aitavad Inglismaalt ostetud kaupa kätte või raha tagasi saada?12.11.2012

Sooritasin, 6 kuud tagasi, ostu Internetikauplusest, millel on Inglismaa domeen ning aadress. Kaubaks olid paar auto varuosa, mida ma siiani pole kätte saanud. Internetikaupluse haldaja väidab, et ei suuda mulle neid tooteid saata, kuna tal neid laos enam ei ole. Raha ta ei taha tagastada ja väldib minuga sellel teemal suhtlemist.
Olen pöördunud tarbijakaitsesse, kuid ainus, mis nad teha saavad, on suhtekorraldus. Paraku pole sellest abi olnud.
Kuidas saab mind seadus aidata ja kuidas ma saan seda rakendada? Kuhu ma peaks pöörduma, mida tegema?

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Euroopa Liidu piires on tarbijate kaitseks ettenähtud põhimõtteliselt ühesugused kaitsenormid igas liikmesriigis. Puudustega kauba saab asendamise ebamõistlikkuse korral tagastada ja küsida tasutud raha tagasi. Raha saab tagasi küsida ka juhul, kui tellitud kaupa üldse pole saabunud. Seejuures tuleb juhinduda õiguskaitsevahendite esitamise tähtaegadest.

Tarbijakaitseameti juurde on loodud Euroopa Liidu tarbija nõustamiskeskus, kelle peamiseks ülesandeks on lahendada just eelnimetatud piiriüleseid tarbijakaebusi. Kahjuks antud keskkonnas sellist võimalust ei ole, sest käesolev portaal keskendub ainult siseriiklike probleemide nõustamisele.

Palun Teil tutvuda vastava infolehega veebiaadressil www.consumer.ee. Nimetatud kohast leiate vajaliku info müüja vastu nõuete esitamiseks.
 

Küsimus: Kas ühe korra öörahu rikkumise pärast võib nüüd üürilepingu sisuliselt päevapealt lõpetada?05.11.2012

Tere!
Minuga sõlmiti üürileping 30.09.2012. Korra oli öörahurikkumine ja omanik tahab, et hiljemalt neljapäevaks tagastan talle korteri. Kuna oli sünnipäev ka eelmine kuu, siis rahvast käis
läbi siit umbes nädal, sest kõik ei saa samal ajal tulla. Laupäeval omanik ütles, et ma võtaksin asjad korterist ja lahkuksin, aga mina ütlesin talle, et päevapealt asjad ei käi sedasi ja kutsusin politsei, kes vastas, et päevapealt ei saa lepingut lõpetada jah. Nüüd siis alates eilsest kolme tööpäeva jooksul ehk siis neljapäeval peaksin välja kolima ja kas see
on sellistel asjaoludel üldse võimalik omaniku poolt. Kas minul, kui peangi nüüd ära kolima, on õigus nõuda ka tagatis- ja maakleritasu tagasi?
Lepingus on selline punkt: Ühepoolselt katkestada käesolev leping juhul, kui Üürnik mitmekordselt rikkus üht või mitut käesoleva lepingu punkti või ületas ühekordselt lepingus fikseeritud maksetähtaegu enam kui 5 tööpäeva. Sel juhul saadab Üürileandja Üürnikule teatise nõudega vabastada üüriruumid kolme tööpäeva jooksul koos materiaalse kahju kompensatsiooni nõudega.
On olemas veel punkt: Jälgima ühiselu reegleid
Need kaks viimast lauset lähevad kokku.
Palun andke nõu minule, et kas peangi nüüd välja kolima ja kas on variant, et saan osa raha tagasi?
Tervitades

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Ilma lepinguga ja aset leidnud asjaoludega täpsemalt tutvumata ei ole võimalik teile vastust anda.
 

Küsimus: Kas kaks nädalat pärast kasutatud auto müümist vastutan veel endiselt selle seisukorra eest?05.11.2012

Müüsin auto 19 okt. Uus omanik kirjutas selle enda nimele. Anti raha ning täna 5 nov helistavad, et mootor on nüüd katki (ei tea kas segi lastud siis või mis) ning nõuavad raha tagasi.
Kas tagastus pole 14 päeva? Pärast mida enam tagastusõigust pole?
Mina ei soovi autot tagasi näiteks segi lastud mootoriga. Auto tagastamisel peab ju olema täpselt samas seisus, mis müügikuupäeval oli? Kuidas täpselt on seadused kasutatud auto müügiga? Mis tingimused peavad täpselt täidetud olema, et olen kohustatud auto tagasi võtma?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Teie poolt viidatud 14-päevane tagastuskohustus kehtib eelkõige postimüügi korral. Kui auto müümisel sai ostja selle üle vaadata ning seda proovida, siis ei tohiks tal lepingust taganemiseks üldse õigust olla. See õigus võib eksisteerida juhul, kui mootor oli juba enne defektne, kuid auto üleandmisel seda ei märgatud. Vea olemuse peaks tuvastama ekspertiis ning selle põhjal saaks hinnata, kas taganemine võiks olla põhjendatud või mitte. Oluline on seegi, et taganemise põhjendatuse hindamisel tuleb vaadata, millises seisukorras see auto enne oli, kui vana, mis läbisõit jne. - s.t et kas ostja sai pidada võimalikuks, et sellises seisukorras auto mootor võib lähiajal lakata töötamast. Pelgas asjaolu, et auto mootor enam ei tööta, ei anna lepingust taganemiseks alust.
 

Küsimus: Millal läheb kohustus laenutagastamise osas üle käendajale?05.11.2012

Tere,

Palun veidi selgitada käenduslepingu sisu. Nimelt, soovin teada, kui laenusaaja sureb enne laenulepingu lõplikku täitmist, siis kas kohustus läheb täielikult üle käendajale või siis pärib kohustuse laenusaaja pere?
Millal läheb kohustus laenutagastamise osas üle käendajale ehk siis kas näeb seadus ette mingi tähtaja võlgnevuse osas, et nõue pöördub käendaja täita?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Käendaja kohustus tasuda võlg tekib põhivõlgniku poolt oma kohustuse rikkumisel. Kui inimene sureb, siis lähevad tema õigused ja kohustused üle pärijatele. Käendus võib olla ka tähtajaline, kuid selles peaks olema eelnevalt nii kokku lepitud.
 

Küsimus: Kas teine isik saab liisinguvõtjaga kokkuleppel auto lõpuks välja osta?02.11.2012

Tere
Sai sõbra nimele ostetud auto, kuna endal puudus võimalus. Sõber võttis selle oma liisingusse. Esimene makse oli 40 000 krooni, siis liisingu tavakuumaksed ja nüüd jaanuaris on viimane liisingumakse ning veebruar 2013a tuleb maksta viimane makse 40 000 krooni ehk nüüd eurodes umbes 2600 eurot.
Liisingumakseid aga ei teinud sõber, vaid mina enda firmalt (soetasin vahepeal firma, kuna sõbral on läinud halvasti, tema kinnisvara on arestitud kuid auto eest on makstud ilusti ja sel keelumärge puudub). Nüüd küsimus, ma sooviksin selle auto siiski endale saada, kuna olen seda 3 aastat maksnud. Kas ta saab pangas nö loobuda, et selle väljaostu lõppsumma tasub keegi teine, saab ta selleks volitada mind? Kardan, et kui tema maksab viimase makse, siis autole pannakse arest peale. Kohustuslik makse on see 2600 eurot, siis on nagu auto nn päris sinu oma.
tänan

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Ma ei tea, millised on konkreetse liisinglepingu tingimused, kuid üldjuhul näevad need ette, et liisinguvõtja võib liisinguperioodi lõppedes (või ka enne seda) auto ise välja osta, kuid võib nimetada ka kolmanda isiku, kes selle auto tema eest välja ostab - samadel tingimustel liisinguvõtjaga. Samas rõhutan, et ma ei tea, kas teie sõbra firma ja liisinguandja vaheline leping näeb antud juhul selle võimaluse ette või mitte.
 

Küsimus: Kas mul on õigus taganeda broneerimislepingust, kui selgus, et korter ei vasta sellele, mis müügipakkumises?30.10.2012

Tervist,
Otsisin endale korterit, leidsin sobiva kuulutuse ning broneerisin korteri peale selle visuaalset ülevaatust, korteri omandivorm oli märgitud kuulutuses korteriomand, korteri suurus oli märgitud kuulutuses. Peale hindamisakti selgus, et korter on oluliselt väiksem (rõdude arvelt oli pind suuremaks kirjutatud), korteri omandivorm oli mõtteline kaasomand, ehitus- ning kasutusluba puudus. Sellele järgnevalt selgus hiljem, et korteris oli kamin, kuid majale oli tehtud Päästeameti poolt hoiatus kas kamin demonteerida või tagada muul viisil tuleohutus. Koheselt seetõttu tekkisid probleemid ostetava vara kindlustusega, mis on nõutav laenulepingu sõlmimisel. Pakkusin kompromissi langetada hinda või pikendada broneerimislepingut kuni kasutusloa saamiseni, millega ei nõustutud.

Broneerimislepingus oli märgitud leppetrahv kui ostja loobub ostust. Kas mul on õigus taganeda sellisest lepingust ning saada tagasi broneerimistasu täies ulatuses?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Jah, teie poolt kirjeldatud puudused paistavad olema piisavad, et lepingust taganeda ning broneerimistasu tagastamist nõuda.
 

Küsimus: Kuidas on õige koguda allkirju?25.10.2012

KÜ liige kogus korteriomanike allkirju nii, et tekst oli ühel A4 lehel ja allkirjad teisel A4 lehel. Nüüd on selle tekstiga lehe sisu muutunud ja kasvanud ja sisaldab 2 lehekülge A4. Kas selline teksti/allkirjade vormistamine on korrektne?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee