Lepinguõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas pean maksma lapse huvikooli täistasu, kui omavalitsus sel aastal enam poole summa maksmisest ei vabastanud?14.12.2012

Tere
Lapse huvikooliga on sõlmitud tähtajatu leping. Igal õppeaastal võib esitada 1. septembriks ja 1. jaanuariks linnavalitsusse avalduse, kus soovin, et minu laps vabastatakse 50% õppemaksust. Siiani see süsteem toimis. Sellel aastal esitasin avalduse, andsin Huvikooli direktorile, kes lubas selle linnavalitsusesse toimetada. Laps oli käinud septembri ja oktoobri huvikoolis. Novembri algul saime eelneva perioodi arved. Arve oli koostatud täissummale, st laps oli jäetud seekord 50% ulatuses õppemaksust vabastamata, seda eeldasin arvet nähes. Mingit selgitavad vastust minu avaldusele ei olnud eelnevalt tulnud, et minu lapse avaldust ei rahuldata. Volikogu otsus mitte vabastada oli vastu võetud 5.oktoobril, seda sain teada siis kui esitasin linnavalitsusse järelpärimise. Kas pean nüüd tagantjärgi maksma ikkagi 100% õppemaksu?
Tänan.

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Seni kuni last ei ole otsusega vabastatud, siis ei saa eeldada, et tasu on pooles ulatuses. Isik peab ka ise aktiivne olema ja tundma huvi, kas õppemaksuvabastuse taotlus rahuldatakse ja kui jah, siis millises ulatuses. Võtke linnavalitsusega ühendust ning äkki on võimalik Teile kasulik lahendus leida kasvõi osaliselt linnavalitsusega läbirääkides.
 

Küsimus: Kas konfidentsiaalsuslepinguga saame ennast kaitsta, et lepingupartner meie ideed ise ellu ei viiks?07.12.2012

Soovime äriidee elluviimiseks kaasata partnereid, kuid tahame nendega sõlmida konfidentsiaalsuslepingu, mis takistaks neil sama ideed rakendamast. Kas on mingi ajaline piirang, mis perioodiks saame lepingus info avaldamise või kasutamise keelu kokku leppida? Näiteks kui sooviksime keelata info kasutamist 3 aasta jooksul.

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Ajalist piirangut konfidentsiaalsuskohustuse sätestamisel äriühingute vahel ei ole ning tähtaeg sõltub poolte kokkuleppest.
 

Küsimus: Millised seadused mind kaitsevad kui ostetud antiikne ese osutus võltsinguks?06.12.2012

Tere,

Ostsin juhututtavalt suure hinna eest antiikse kullast amuleti, mis nagu hiljem selgus, oli üle kullatud, mitte kullast ning mitte originaal, nagu tema väitis. Hiljem kui raha tahtsin tagasi, ütles tema aga, et oleme sõlminud suulise müügilepingu ja mina talle raha andes olen esitanud oma tahteavalduse. Mina aga ostsin amuleti teadmises, et see on originaal ning uskusin teda.
Millised seadused mind sel juhul kaitsevad?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Teid kaitseb peamiselt võlaõigusseadus.
 

Küsimus: Kas maja kinkelepinguga saab seada hooldamiskohustust ja keelata näiteks maja väljaüürimist?06.12.2012

Tere

Vanaemale kuulub 1/2 majast. Ta soovib teha kinkelepingut oma tütretütrele. Kas kinkelepingusse saab panna tingimusi, mida kingisaaja peab arvestama nt vanaema võimalus seal elada kuni oma surmani ilma tasu maksmata, aitamise kohustus, mitte müüa ega pantida ja välja üürida kingitud majaosa. Juhul kui kingisaaja ise ei ela seal, lubada kasutada antud pinda tasuta oma vennal, emal (maja teise poole omanik). Maja on üks tervik st üks sissekäik ja ühine köök ja sanitaarsõlm.

Ette tänades

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Jah, enamus loetletud asjadest on võimalik kinkelepingusse panna. Selleks, et tagada kinkijale või tema poolt näidatud isikule maja eluaegne kasutamise võimalus, tuleks vastav märge kanda kinnistusraamatusse.

See tagab, et ka juhul, kui kingisaaja peaks majaosa võõrandama, siis jääb kinkijale ka tulevikus õigus maja kasutada - olenemata sellest, kellele see kuulub.
 

Küsimus: Kuidas lõpetada tähtajatu üürileping, kui soovin ise ostetud korterisse elama asuda?03.12.2012

Tere!
Omandasin kohtutäituri müügilt tähtajatu üürilepinguga korteri, kuhu soovin ise sisse kolida. Mis võimalused on mul kehtiva üürilepingu lõpetamiseks, mis on tehtud eelmise omaniku poolt 10-ks aastaks ja üüriga 1 euro kuus.
Kui üürnik keeldub peale lepingu lõpetamist väljakolimast ja korterit üleandmast, siis mis võimalused on mul oma korter kätte saada (politsei, kohtutäitur vms)?
Tänud ette!

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

VÕS § 323 lg 1 sätestab, et üürilepingust tulenevate õiguste ja kohustuste üleminekul uuele üürileandjale üüritud asja võõrandamisel (VÕS § 291) võib uus üürileandja üürilepingu kolme kuu jooksul VÕS §-s 312 sätestatud ülesütlemistähtaega järgides üles öelda, kui lepingut ei või varem lõpetada. Elu- või äriruumi üürilepingu võib omandaja sel põhjusel üles öelda üksnes juhul, kui ta vajab üüritud ruumi tungivalt ise.
Juhul, kui leping on üles öeldud või tuvastatakse lepingu tühisus, millisel juhul on leping kehtetu algusest peale ega oma õiguslikke tagajärgi, ning seega puudub üürnikul õiguslik alus asja kasutamiseks, siis on võimalik esitada üürniku vastu kohtusse nõue asja ebaseaduslikust valdusest väljanõudmiseks ning vastava kohustuse rikkumise korral ta sundkorras välja tõsta kohtulahendi alusel.
 

Küsimus: Kas töölisel võib firmas olla samade tööülesannete täitmiseks kehtiv tööleping ja käsundusleping?03.12.2012

Kas korraga võib töölisel olla firmas samade tööülesannete kohta kehtiv tööleping ja käsundusleping?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Töölepinguseadus sätestab, et töölepingule kohaldatakse võlaõigusseaduses käsunduslepingu kohta sätestatut, kui töölepinguseaduses ei ole sätestatud teisiti. Seega, isegi kui lepingu pealdises on kirjutatud käsundusleping, siis tegemist on töölepinguga, kui isik allub tööandja korraldustele ja kontrollile.
 

Küsimus: Kuidas vabaneda prügiveolepingust, mille on minu eest sõlminud vallavalitsus?29.11.2012

Jäätmeseaduse § 69 lõike 1 alusel loetakse kõik kinnistud liitunuks korraldatud jäätmeveoga alates eelnimetatud korra kehtestamisest omavalitsuse territooriumil.
Nii ka minu maal asuva suvemaja prügiveo asjus hakkas arveid tulema minu Tallinna aadressil. Prügiveofirmale teatasin, et ei vaja nende teenust ja mina isiklikult ei ole mingit lepingut sõlminud ega kedagi volitanud selleks. Prügiveofirma soovitas vallavalitsusse pöörduda, kuna leping oligi nendega tehtud. Vallavalitsuses pakuti ajutist lepingu peatamist talveperioodiks. See mind ei rahuldanud, kuna soovisin säilitada staatust, et ma ei ole mingeid prügiveo lepinguid sõlminud.
Leidsin, et kõige lihtsam tee on prügiveo arveid mitte maksta: arve lõpus oli märge, et teenuse osutamine peatatakse, kui esineb pikaajalisi võlgnevusi.
Nüüd on inkasso minu poole pöördunud nõudega: kogusummas 7,59EUR, sellest 6EUR inkasso teenus.
Kas selliste väikeste võlanõuete korral on õigus minu pangakontot arestida, et nõuet kätte saada?
Kas konto arestimisel on võlgnevuse piirsumma millest alates saab arestimist korraldada? Või on teisi piiranguid konto arestimiseks?
Hiljuti sain teada, et JääTS § 69 lõige 4 alusel saaks korraldatud jäätmeveoga liitumisest vabastada... kuid minuni jõudnud kohtupraktika näitab, et see on vaid teoreetiline võimalus ja kliendi huve üldjuhul eiratakse, ehk ei peeta "põhjendatuks".
Kui teil on värskemaid paremaid andmeid, olen tänulik mind informeerimast.
Minu küsimus on:
kas praegune prügiveo arvete ignoreerimine on parim lahendus pääsemaks sellest teenusest? või on välja pakkuda paremaid prügiteenusest loobumise viise?

Ette tänades,

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Oluline on see, et pangakontot on võimalik arestida vaid kohtuotsuse, mitte inkasso poolt saadetud kirja alusel. Kohtumenetluses aktsepteeritakse reeglina kõrvalnõudeid üksnes põhinõude ulatuses ehk kokku ei saaks teie vastu esitatud nõue olla kohtus suurem kui kahekordne põhinõude summa. See tähendab lühidalt seda, et esmalt tuleks võlgnevuse sundkorras sissenõudmiseks teie vastu kohtusse pöörduda ning alles siis kui nõue on rahuldatud ning kohtuotsus jõustunud, võiks teoreetiliselt tulla kõne alla teie arve arestimine. Seaduse alusel esitatud arve tasumata jätmist ei saa ma aga sellegipoolest teile soovitada. Kohtuotsuse sundtäitmisega peate arvestama sellega kaasnevate kohtukuludega ning lisaks kohtutäituri jm täitemenetlusega kaasnevate kuludega.
 

Küsimus: Mida ette võtta, kui hakati välja nõudma 13 aasta tagust võlgnevust, mille tegelik tekitaja on kohtus süüdi mõistetud?26.11.2012

Tere!
Pöördun Teie poole seoses oma pensionärist isa murega. Nimelt oli ta aastatel 1999-2003 ühe OÜ juhatuse ainuliige. OÜ tegevus on lõppenud ning OÜ-t enam ei eksisteeri. OÜ-l oli hulgiladu, kus töötas kodanik T. Nimetatud kodanik T. kuritarvitas minu isa usaldust ning tekitas laost kauba varastamisega OÜ-le üle 100.000 krooni suuruse kahju. Asi läks 1999.a. ka kohtusse, kus kodanik T tunnistati süüdi nimetatud kahju tekitamises. Varguse tõttu tekkis
OÜ-l võlg panga ees nimetatud summas.
Asi jäi pärast seda soiku - isa ei esitanud T.-le mingit nõuet, ma ei oska öelda, miks, ning keegi ei küsinud ka temalt mingeid rahasid.
Nüüd, aastal 2012 novembris sai isa kohtutäiturilt kirja, et hakatakse tema vanaduspensionist (mis on ca 400.- eurot) võlamakseid kinni pidama.
Küsin:
1. Kas siin ei ole võimalik kohaldada aegumist?
2. Kas on mingi võimalus, et kodanik T. ikkagi hakkaks enda tekitatud kahju hüvitama?
3. Al. 2002.a. on isa pensionär, kuid maksab oma pensionist tagasi võlga eraisikule ning seda igakuiselt kuni praeguseni. Olemas lihtkirjalik laenuleping, maksekorraldused. Kas täitur saab teisele võlausaldajale minevast summast kinni pidama hakata hoopis eelpoolmainitud panga summasid?
Palun nõu, mida teha. Tegelikult peaks ju võlga maksma T. kui kahju tekitaja?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Küsimustele vastamiseks oleks vajalik teada täiendavaid faktilisi asjaolusid, sh. seda, et milline on täitedokument, mille on võlausaldaja kohtutäiturile täitmiseks esitanud teie isa vastu ning millal on see jõustunud ja nõue sissenõutavaks muutunud. Teie isa vastu ei saa menetleda nõuet täitedokumendi alusel, kus ta ei ole võlgnikuks. Sellest sõltuvad ka edasised asja võimalikud lahendused. Samuti oleks vajalik teada, mis laenuleping on sõlmitud eraisikuga jne. Neid küsimusi ei saa analüüsida ega lahendada lühidalt vastates.

Juhul, kui nõue on aegunud, siis tuleb esitada vastav vastuväide ning esitada sundtäitmise lubamatuks tunnistamise hagi kohtusse. Hetkel kehtivast seadusest tulenevalt jõustunud kohtuotsusega tunnustatud nõude, samuti kohtulikust kokkuleppest või muust täitedokumendist tuleneva nõude aegumistähtaeg on 10 aastat (05.04.2011 jõustunud redaktsioon). Enne nimetatud redaktsiooni jõustumist oli aegumistähtaeg 30 aastat.

Kui äriühing on likvideeritud, siis ei ole võimalik nõuda kahju hüvitamist likvideeritud äriühingule.
 

Küsimus: Kas lepingu üks pool peab vastama teise poole kirjadele, taotlustele?26.11.2012

Tere.
Parkija ja parkla valdaja vahel sõlmiti aastane kasutusleping. Parkla (osaliselt parkija kulul ehitatud) asub linna maal, mis anti tasuta rendile korteriühistule. Enne lepingu tähtaja lõppu esitas parkija tähtaja pikendamise taotluse, kuna tervislikel põhjustel on tal vajalik parkimisvõimalus elukoha läheduses. Parkla valdaja ei vastanud taotlusele enne lepingu tähtaja lõppu, vaid teatas 2 nädala möödudes keeldumisest. Kas lepingu asjus kirjadele vastamata jätmine on mingil määral kohustuse rikkumine, mis annab teisele poolele õigust kohustusest osaliselt/ajutiselt keelduda või lepingust taganeda (nt vastavalt võlaõigusseaduse §-le 101 jt)? Parkija on veendunud, et parklakohtade eraldamise kriteerium peab olema parkijatele läbipaistev, avalik ja mittediskrimineeriv ning palus keeldumist põhjendada (tuginedes võrdse kohtlemise seaduse §-le 1 ja 7). Kas parkijal on õigust kasutada parklat nii kaua, kuni asjakohase selgituse saabumiseni parklavaldaja poolt (või kohtuotsuseni, kui kasutustähtaja pikendamise küsimus vaidlustatakse maakohtus)?
Aitäh soovituste eest

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Eraõiguslikus suhtes näeb hea tava ette, et teise poole kirjadele/avaldustele vastatakse, kuid vastamata jätmine ei ole eraldi rikkumiseks. Avalikõiguslikus suhtes on haldusorgani poolt vastamine kohustuslik seaduses sätestatud tähtaegade jooksul. Parklat on õigus kasutada üksnes nii kaua kuni kehtib parkla kasutusleping. Vaidluse korral kohtus võib kohus oma kohtulahendiga määrata asja kasutamist kohtumenetluse ajaks.
 

Küsimus: Mida teha, kui sõidukid on müüdud teisele ettevõttele, kuid registris endiselt meie nimel, kohtutäitur pani aga peale müügitõkendi?19.11.2012

Ettevõte müüs oma sõidukid teisele ettevõttele. Vormistati ka müügileping ja vara üleandmise-vastuvõtmise akt. Ostja ettevõte on hädas, kuna sõidukid olid remondis ja sõidukõlbmatud, siis ta ei kiirustanud neid ümber registreerima. Mõne aja möödudes aga kohtutäitur pani sellele varale peale müügitõkendi. Kuidas peaksime käituma, meil on paberid, aga ümber registreerida ei saa? Millised võimalused meil on?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Kohtutäiturile tuleks esitada ostu-müügilepingud (sh. kokkulepe omandi üleandmise kohta) ja vara üleandmise-vastuvõtmise aktid ning taotleda vara arestist vabastamist seoses sellega, et asjade omand on teile üle läinud. Praktikas küsib täitur sellisel juhul sissenõudja nõusolekut vallasvara arestist vabastamiseks ja kui nõusolek saadakse, saate registris kandemuudatused ära teha. Kui sissenõudja ei anna nõusolekut arestist vabastamiseks, siis tuleb pöörduda kohtusse keelumärke kustutamiseks ja sissenõudjalt vastava nõusoleku saamiseks.