Lepinguõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida teha kui sõber ei ole valmis laenulepingut oma nimele tagasi vormistama?03.10.2012

Tere, palun veidi nõu.
Mõni aasta tagasi nõustusin enda nimele ümber vormistama sõbra laenulepingu ("tankist" on vist selle nimi). Muudatuses kirjas siis nii, et mina olen kui laenusaaja, sõber käendaja, laenuandjaks erafirma. Tagasimakseid tegi sõber, kui laenu tegelik saaja, kuid laen tänaseni suures osas tagastamata. Lepingu tähtaeg sai täis selle aasta märtsis ja siis pidi lõppema ka minu osa antud lepingus. Sest algselt lubas sõber, et kui laen pole antud tähtajaks tasutud, siis vormistab ta lepingu enda nimele tagasi. Nüüd saan aga vastusteks igasuguseid põhjusi miks lepingu muudatus viibib.
Mida saan mina ära teha, et sellest lepingust vabaneda? Või pean tõesti ootama niikaua, kuniks laen on tagastatud? See võib ju võtta aastaid ja enda järglasele ma seda lollust küll pärandada ei taha.
Tänan vastamast!

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Kohustus tuleb täita vastavalt lepingule. Seega, kui olete laenulepingu sõlminud, siis peate seda ka täitma. Kui Te olete saadud raha välja laenanud, siis saate nõuda selle tagastamist isikult, kellele Te raha edasi laenasite. Lepingust "vabaneda" ilma mõjuva põhjuseta ning kohustuse täitmiseta ühepoolselt ei ole võimalik. Laenulepingu tingimusi, laenulepingu alusel võetud kohustuse üleminekut jne. on võimalik muuta üksnes poolte kokkuleppel.
 

Küsimus: Kas täitemenetluse kaudu korteri ostmisel läheb ikkagi võlgnevus uuele omanikule üle?01.10.2012

Ostsin korteri täitemenetluse kaudu. Teadsin, et korteril on kommunaalteenuste võlgnevus ühistule, sest olin enne ühistult seda uurinud, kuid kinnistusraamatus ei olnud kannet selle võlgnevuse kohta. Olid ainult panga hüpoteegiga kaetud nõuded. Korteri ostmisel hüpoteegiga kanded kinnistusraamatust kustutati ja mina alustasin nö puhtalt lehelt. Kas ühistul on õigus see võlgnevus nõuda minult kui uuelt omanikult kohtu kaudu ning kohtuotsuse alusel anda see täitemenetlusse juhul, kui uus omanik ehk mina vabatahtlikult kohtuotsust selle eelmise omaniku võla osas ei peaks täitma? Või on siiski nii, et ostes korteri täitemenetluse kaudu, ühistu uuelt omanikult eelmise omaniku võlga enam nõuda ei saa ja peab selle eelmise omaniku võla nö oma kuludesse kandma?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Kahjuks on olukord selline, et korteriühistu seaduse (KÜS) § 7 lg 3 loob korteriomandi võõrandaja ja omandaja solidaarse kohustuse, st viidatud sätte alusel võib KÜ nõuda korteriomandi võõrandamise korral võõrandaja tasumata jäänud maksete tasumist nii võõrandajalt kui ka omandajalt. Kõnealuse sätte eesmärgiks ei ole vabastada korteriomandi võõrandajat tema omanikuks oleku ajal tekkinud võlgnevuse tasumisest, vaid lihtsustada KÜ nõude maksmapanekut olukorras, kus korteriomandi omanik on vahetunud. Korteriomanik on KÜ liikmena (KÜS § 5 lg 1) kohustatud täitma KÜS § 13 lg 4 järgi KÜ otsuseid elamu majandamiseks ja säilitamiseks vajalike toimingute tegemise ning majandamiskulude kandmise kohta (vt. Riigikohtu lahendit nr 3-2-1-48-11, p 12).

Kui Te olete võlgnevuse korteriühistu ees tasunud, siis tekib Teil nõudeõigus tasutud summa ulatuses eelmise omaniku vastu.

Üldpõhimõttena tuleneb seisukoht Riigikohtu 15.06.2011 lahendist nr 3-2-1-48-11 (p 12), et korteriomandi omandajale lähevad kohustused korteriühistu seaduse § 51 ja § 7 lg 3 alusel üle. Kogu kohtulahendite andmebaasi alusel ei ole analüüsi tehtud ning seetõttu on teadmata, kas sarnast lahendit on tehtud ka täitemenetluse kaudu müüdud korteriga seoses. See on vaidlusalune küsimus, et kas korteriühistu omab seadusest tulenevat sisuliselt nö. pandiõigust, mis ei lõpe enampakkumisel müügi korral või mitte. Seega vaidluse korral kohtulahend ei ole ette teada. Enne korteriomandi soetamist on alati aga võimalik korteriühistust üle küsida, et kuivõrd on osta soovitava korteriga seoses võlgnevusi korteriühistu ees.
 

Küsimus: Kas kehtiva üürilepingu lisamärkega pikendamine annab õiguse kohe suuremat üürisummat küsida?01.10.2012

Tere! Sõlmitud oli tähtajaline üürileping. Üks kuu enne lepingu tähtaega küsisin omanikult infot, kas ta soovib meile korterit edasi üürida. Kirjutasime samale lepingule üks kuu enne lõppemist juurde, et lepingut pikendatakse veel pool aastat ning üürisumma tõuseb. Mina arvasin, et olemasolev leping kehtib kuni algselt märgitud kuupäevani ning sealt edasi tuleb siis tasuda ka suuremat üürisummat. Omanik küsis aga juba järgmisel kuul suurema summa. Kas see oli korrektne? Aitäh

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Kõik sõltub sellest, kuidas Te üürilepingu pikendamise ja üüri tõstmise kokkuleppes kokku leppisite. Kui kokkuleppes on sätestatud, et kõrgemat üüri hakatakse arvestama teatud kuupäevast, siis enne seda kuupäeva kõrgemat üüri nõuda ei saa. Kui kokkuleppes on üüri tõstmine kokku lepitud kokkuleppe allkirjastamisest alates, siis saab ka kokkuleppe sõlmimisest alates kõrgemat üüri nõuda.
 

Küsimus: Kui liisinglepingu sõlmimisel ei olnud vaja teise abikaasa nõusolekut, kas siis pärast lahutust võib jääda see ühe abikaasa kasutusse ja teisele ei kaasne kohustusi?26.09.2012

Tere! Lahutusel võttis üks abikaasa (vastutav kasutaja) pere ühiskasutuses olnud auto enda isiklikku kasutusse. Liisinglepingu sõlmimisel ei olnud vaja teise abikaasa nõusolekut. Kas lahutuse päevast on teisel abikaasal selle lepingu suhtes mingeid kohustusi? Õiguseid?
Aitäh!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Küsimusest ei selgu, kas tegemist on kasutus- või kapitali liisinguga. Sellest sõltub, kas lepingu alusel tasutud maksed on tehtud vara omandamiseks või kasutamiseks. Esimesel juhu võiks lahutamisel tulla kõne alla lepingu objektiks oleva vara jagamine, teisel juhul mitte. Samuti on edasiste kohustustega, kuna kasutusliisingu korral ei ole tegemist vara omandamisele suunatud tehinguga.
 

Küsimus: Kas pean maksma pärast korteri ostmist eelmise omaniku võla, kui selle kohta on eelmisele omanikule tehtud juba kohtumäärus?25.09.2012

Ostsin septembris korteri, kus oli üürivõlg 4000 €. Ühistu oli esitanud selle summa osas kiirmaksemenetluse avalduse. On olemas määrus, millega kohustatakse eelmist omanikku 4000 € viivitamata tasuma. Määrus jõustus augustis. Kohtumäärust eelmine omanik ei asunud täitma, ühistu ei esitanud ka kohtumäärust kohtutäiturile, et mõista see summa välja täituri vahendusel. Nüüd ühistu nõuab seda summat minult ja koos viivistega. Tean, et Korteriühistuseaduse alusel lähevad eelmise omaniku kohustused ja õigused üle uuele omanikule. Aga kas ühistul on see õigus minult nõuda seda võlgnevust, kui on olemas eelmise omaniku maksmata kommunaalmakste kohta kohtumäärus? Kas sellel määrusel siis mingit õiguslikku siduvust või jõudu pole? Kas oleme solidaarvõlgnikud? Kuidas peaksin toimima?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Küsimusest ei selgu, kuidas te selle korteri omandasite, ega ka see, kas korteri omandamisel oli mingeid kokkuleppeid võlgnevuse tasumise osas. Seadus küll sätestab, et vana omaniku võlad lähevad korteri võõrandamisel üle, kuid kohtupraktika on selline, et tuleb iga kulutuse juures siiski hinnata, millal see on tekkinud ja kes vastavat hüve on tarbinud.
 

Küsimus: Üürileandja müüs üüripinna koos üürniku varaga, kuidas oma asju kätte saada?25.09.2012

Tere,

Üürin maja, mida kasutan ettevõtlusega tegutsemiseks. Omanikuga on tehtud leping, mille kohaselt vabastan pinna kui üüripinnale on leitud ostja. Lepingus on kirjas, et üürnik võtab kaasa kõik üürniku poolt soetatud ja paigaldatud asjad jne. ehk kõik mis kuulub üürnikule. Suvel puhkuse ajal vahetas üürileandja ka ukselukud ära. Üürileandja leidis oma majale ostja, nädal tagasi käis notaris ning järgmisel päeval saatis mulle kirja, et mul on aega 4 päeva, et oma asjad (maja ümbert) ära viia, esemed mis olid majas sees, on nüüdseks notariaalselt kinnitatud ning ära toomise õigust mul pole. Üürileandja keeldub minuga suhtlemast. Ka paljud tööriistad on sealt kaduma läinud. Kuidas ma saan oma tööks vajalikud vahendid kätte? Samuti ka mööbli, mis sinna sisse viisin.

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Teil on õigus isiku vastu, kes valdab Teie asju ilma õigusliku aluseta, esitada asjade ebaseaduslikust valdusest väljaandmise nõue. Nõude vabatahtlikust täitmisest keeldumise korral saate nõude esitada kohtusse.
Juhul, kui uus omanik omandas heauskselt Teile kuulunud vallasasjad üürileandjalt, sh teadmata, et üürileandja ei ole asjade omanik ning tal ei ole õigust asjade omandit uuele omanikule üle anda, siis on Teil asjade väärtuse osas hüvitisenõue üürileandja vastu.
Juhul, kui asjad on varastatud, siis saab esitada kriminaalasja algatamise avalduse politseile.
 

Küsimus: Kas korteri ostu korral on vaja vormistada veel ka üleandmis-vastuvõtmis akt?25.09.2012

Tere. Ostsin korter ja olen selle täieõiguslik omanik, käidud notaris ja makstud korteri eest. Endine korteriomanik elas seal sees veel 1,5 kuud (kuni oma uue korteri ära remontis) ja nüüd annaks ta lõplikult korteri võtmetega mulle ära. Kas pean veel mingi üleandmis-vastuvõtmis akti koostama, kus oleks ka kirjas viimased näidud (elekter, vesi), sest korteri ostu-müügi lepingus neid ju pole?
Tänud vastamast.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Sellise üleandmise akti koostamine on hea mõte vältimaks tulevikus võimalikke vaidlusi kommunaalteenuste jms tasumise ja tarbimise, kuid samuti korteril ilmnenud puuduste osas. Lisaks, üldjuhul fikseeritakse notariaalses lepingus ka ära, et valduse üleandmisel vormistatakse lihtkirjalik üleandmise akt, ka selleks, et fikseerida korteri üleandmise ja vastuvõtmise kohustuse täitmine.
 

Küsimus: Mis tingimustel on võimalik ostu-müügilepingust taganeda ja kuidas seda teha?14.09.2012

Soetasin auto, sellekohase ostu-müügilepingu blanketil oli endise omaniku allkiri juba all, teda ennast ma ei näinud, pidasin läbirääkimisi omaniku lapsega, kes autot kasutas. Kuna kõik tundus vastuvõetav, sõlmisime tavalise standardse ostu-müügilepingu kahes eksemplaris, raha sai ära antud ja auto minu kätte. Hiljem LKF-i kodulehele sõiduki VIN-koodi sisestades selgus, et auto on osalenud avariis ja kindlustusseltsi poolt tunnistatud hävinenuks. Ei ole veel ARK-is omanikuvahetust registreerinud. Kas on mingi võimalus uute asjaolude ilmnedes sõlmitud ostu-müügitehingut ka tagasi pöörata?
Aitäh

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

ARK kanne ei tõenda ega muuda omandiõiguse tekkimist. Selleks, et asi tagasi pöörata, peaksite müügilepingust taganema. Ainuüksi see, et auto oli kindlustusseltsi poolt hävinenuks tunnistatud ilmselt teile taganemise alust ei anna. Küsimusest ei selgu auto väljalaske aasta ega ka seisukord, kuid kasutatud autot ostes ei pruugi avarii läbitegemine midagi erilist tähendada. See on pigem mõistetav. Nagu aru saan, siis ei ole teile teada ka see, kui suure avarii see auto oli teinud. Ei ole välistatud, et purunenud olid sellised osad, mille vahetamine oli auto väljaostuhinda ja hilisemat müügihinda aluseks võttes majanduslikult ebaotstarbekas (kindlustusseltsi poolt vaadatuna). Kui masin on korralikult remonditud, siis jääbki sellest avariist ainult teadmine. Müügilepingust taganemiseks peaksid autol esinema mingisugused tõsised puudused. Kui teeksite autole põhjaliku tehnilise kontrolli, siis võivad need puudused ka ilmneda. Kuid taas tuleks hinnata, kas need puudused on auto väljalaske aastat, läbisõitu jms hinnates normaalsed või on põhjustatud just suuremast avariist.
 

Küsimus: Kuidas valmistatud toote eest kogu summat kätte saada?03.09.2012

Tere!

Valmistasin ühele kliendile (olen FIE) mööblieseme. Kuna tal ei olnud võimalik kohe tervet summat ära maksta, siis leppisime kokku (suuliselt) ja e-maili teel (järelmaksulepingut ei teinud), et maksab osade kaupa. Nüüd on sellest möödas juba oma 6 kuud aga üle poole summast on ikka laekumata. Kuigi ta maksta ei ole saanud/suutnud, ei võta ühendust ka. Kui ise helistan, siis saadab vastu sõnumid või e-maili konkreetsete kuupäevade ja summadega, millal lubab ära maksta. Aga raha ikka ei laeku. Ühesõnaga - mul on olemas kirjavahetus, kus on kokku lepitud kuupäevad ja summad jne (ka SMS'id). Kuidas mul oleks võimalik selle inimese käest oma raha kätte saada? Kas kirjad ja sms-id on piisav alus nõuda võlga sisse vastavate asutuste kaudu?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Ainus pädev asutus, kelle abiga te võiksite raha kätte saada, on kohus ning seejärel, kui kohtulahend käes, kohtutäiturid. E-kirjad ja SMS-id on kohtus oma nõude tõendamiseks täiesti kõlblikud tõendid.
 

Küsimus: Kas saan loobuda ülejäänud summast ja nõuda üksnes sellist summat, mis on võimalik maksekäsu kiirmenetlusega välja nõuda? 31.08.2012

Tere!
Andsin eraisikule laenu suurema summa kui maksekäsu kiirmenetlusega tagasi saaks nõuda.
Kas ma saan loobuda ülejäänust osast ja nõuda summa, mis on võimalik maksekäsu kiirmenetlusega välja nõuda?
Või on ainus võimalus hagi esitamine?

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Eraisikust laenuandjana on nõudest osaline loobumine võimalik. Äriühing peab arvestama mõningate võimalike maksuõiguslike tagajärgedega.

Samas ei ole teil kohustust nõudest loobuda kuivõrd saate maksekäsu kiirmenetluse ülempiiri ületavas osas esitada hagiavalduse võlgniku vastu ning nõuda võlgnevuse tasumist. Riigikohus on lahendis 3-2-1-30-10 märkinud - olukord, kus hageja esitab sama tehingu alusel esmalt hagi osa võlanõude ning seejärel ülejäänud võlanõude rahuldamiseks, ei ole kohtule sama haginõude esitamiseks. Hagejal on õigus ise määrata, kas ta nõuab hagis kogu oma materiaalõigusest tuleneva rahalise nõude rahuldamist ühekorraga või teeb seda ositi.

Seega on teil võimalus maksekäsu menetluse piirmäära ületav summa nõuda sisse hagimenetluse korras.