Lepinguõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kui korter vahetab omanikku, kes siis saab üürnike käest kahe kuu üüriraha, kas vana omanik või juba uus?03.08.2012

Tere,
Ostetavas korteris on hetkel sees üürnikud, tähtahalise lepingu järgi on korteri vabastamiseks etteteatamise aeg 2 kuud. Lepingus märgiti see üles 23.09.2012.
02.08.12 toimub aga tehing notari juures ja korter saab uued omanikud, st, et pea 2 kuud on uutel omanikel korter koos üürnikega.
Muret tekitab nüüd paar küsimust.

Kui uutel omanikel on siiski tungivalt tarvis ise sinna elama asuda juba 1.septembrist (23 päeva varem, kui üürilepingus kirjas), kas siis uutel omanikel on õigus ennetähtaegselt korter ülesse öelda? Teatades sellest siis 1 kuu ette.

Kellele peaks minema augusti kuu üüriraha, kas uutele või vanadele omanikele? Ja kui lepingut ei tohi ülesse öelda, siis ka septembri raha.

Suured tänud vastamast!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Üüritud asja omaniku vahetumisel võib ostja nõuda üürnikult üüri maksmist omandi ülemineku kalendrikuule järgnevast kalendrikuust. Omandamine toimub kinnistusraamatusse kande tegemisega, mitte tehinguga. Üür varasema aja eest tuleb maksta senisele üürileandjale. Seega sõltub kinnistusraamatu kandest, kes septembri üüri endale saab. Kui kanne tehakse augustis, siis on septembri kuu üüri saamise õigus uuel omanikul, kui ei tehta, siis jäävad mõlemad üürisummad vanale omanikule.

Omaniku vahetumise korral on uuel omanikul õigus üürilepingu üles öelda kolme kuulise tähtajaga. Kui vana omanik ütles lepingu üles tulenevalt lepingus fikseeritust, milles on etteteatamise tähtajaks 2 kuud, siis sellest tähtajast tuleb ka lähtuda. Reaalselt ei ole teil võimalik inimesi korterist välja tõsta. Korteri vabastamiseks peaksite esmalt lepingu üles ütlema ning seejärel nõude esitama. Ilmselgelt ei jõua ükski instants teie nõuet 23 päevaga läbi vaadata. Seetõttu ei ole muud võimalust, kui leida 23 päevaks alternatiivne lahendus.
 

Küsimus: Kas kinkelepinguga saadud kinnisvara võib kohe müüa või takistab seda kinkija võimalus kinkelepingust taganeda?01.08.2012

Kas kinkelepinguga saadud kinnisvara on võimalik kohe müüa või pole see võimalik, kuna kinkijal on õigus mingi aja jooksul kinkelepingust taganeda?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Kingi teel omandatud asja on võimalik kohe võõrandada (sh. müüa) ja kinkija õigus kinkelepingust taganeda seda ei takista.
 

Küsimus: Kas kingitud majast on võimalik loobuda pärast kinkija surma?31.07.2012

Olen saanud kinkelepinguga maja vaarisalt. Nüüd on juba ta 7 aastat surnud ja tema naine (vaarema) elab tütre juures juba 5 aastat. Tema naisel on majas elamisõigus majas surmani, kuid ta pole juba majas 5 aastat elanud. Probleem seisneb selles, et kas on ka võimalik taganeda kinkelepingust peale selle tegija surma vaarema kasuks. Olen siiani käinud aitamas vaarema ja ise olen elanud majas. Kas maja loobumisel on ka vaja vaarema nõusolekut või saan ka nii teha, et lihtsalt käin ja vormistan paberid ja olen prii ja annan lihtsalt võtmed üle.
Suur tänu

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Taganemine tähendab seda, et taastatakse lepingu sõlmimisele eelnenud olukord. Peale teise lepingupoole surma ei ole teil võimalik lepingust taganeda, sest teil ei ole vara kellelegi tagastada. Taganeda ei saa kellegi kasuks. Kui soovite, et maja kuuluks vaaremale, siis peaksite selle talle kas müüma või kinkima uue lepinguga. Selleks peaksite koos notarisse minema ja vastava lepingu sõlmima. Üksi sellist lepingust teha ei saa, mõlemad peavad nõus olema.
 

Küsimus: Kas üle 10 aasta tagasi käendatud õppelanu väljanõudmine minult ei ole mitte aegunud?31.07.2012

Olin ühel tuttaval õppelaenu käendaja. Laenuleping sõlmiti oktoobris 1999. aastal. Õppelaenu graafiku täitmisel tekkinud viivituste tõttu esitas pank oktoobris 2010. aastal riigile nõude kohustuse täitmiseks laenule antud riigitagatise ulatuses, mille riik ka täitis. Täna, 26.07.2012., tuli mulle kohtust makseettepanek see võlg riigile tasuda. See kohtust tulnud kiri on üleüldse esimene kiri, mis mulle seoses selle õppelaenu käendamisega saadetud on. Kuni tänaseni ma ei teadnud, et see laen tagasimaksmata on. Kirjaga kaasas oli ka vastuväite blankett, mida ma kindlasti kasutada tahan. Siit ka küsimus. Kuna laen pole minu võetud, selle maksmata jätmisest pole mind enne tänast teavitatud. Olukorras ei ole raasugi minu pahatahtlikkust ja laenuleping on sõlmitud 1999. aastal. Kas see ei muuda nõuet, minu kui käendaja suhtes, aegunuks. Kuna inimene, kes laenu võttis, ennast näole ei anna, pole temaga aastaid suhelnud, siis ei tahaks nüüdseks enamvähem võõrast laenu niisama kinni maksta. Igatahes jään ootama Teie soovitusi, kuidas antud olukorras toimida.

Ette tänades.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Aegumine algab hetkest, kui nõue muutus sissenõutavaks. See tähendab, et tuleks eelnevalt selgitada, millal õppelaenu leping üles öeldi. Asjaolu, et teie käendajana ei ole pahatahtlikult käitunud, teie kohustust käendajana ei muuda. Vastuväite esitamisel oleks mõtet eelkõige juhul, kui näete edasisel vaidlusel perpektiive. Kahjuks ei saa ilma materjalidega tutvumata põhjalikumat vastust anda.
 

Küsimus: Kas kinnistu kinkelepinguga saab seada tingimusi ja piiranguid, näiteks, et mõne aasta jooksul ei tohi müüa?24.07.2012

Pool elamu mõttelisest osast (ülemine korrus) kuulub minu õepojale, pool elamu mõttelisest osast (alumine korrus) kuulub minule ja minu vennale võrdsetes osades. Tahame kinkida elamu õepoja pojale. Soovin lepingusse lisada tingimuse, et elamut ei tohiks teatud aja jooksul müüa, kinkida, pantida, seada laenu tagatiseks või teha muid tehinguid, mille tagajärjel võiks muutuda elamu omanik. Kas ma võin selliseid tingimusi oma kingitud osale seada üksi või saan seda teha koos vennaga? Kas minu seatud tingimused välistavad elamu müügi jms. tegevuse ka ülejäänud elamu osas? Mitmeks aastaks oleks mõislik selliseid tingimusi seada? Milline oleks juriidiliselt korrektne lause lepingu jaoks, mis minu soovi väljendaks? Ette tänades!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kui kinnistu on jagatud mõttelisteks osadeks, siis ei saa te väita, et ülemine osa kuulub teile või kellelegi kolmandale, sest mõttelised osade suurused väljendatakse murruga, mitte asukohaga. Mõttelise osa kasutamist reguleerib kinnisasja kasutuskord, mis teil näib olevat seatud selliselt, et teie õepoja kasutuses on ülemine korrus, teie ja teie venna kasutuses aga alumine korrus.

Lepinguga ei ole võimalik seada kinnisasja käsutamise (müüa, kinkida, pantida jne) keeldu. Seega jah, teie seatud tingimused välistavad igasuguse kinnistu käsutamise - kuid seda teie enda poolt, sest teil ei ole võimalik kinnistut nii võõrandada, et tegelikult jääb kogu kinnistu käsutusõigus teile edasi (seda te ju sisuliselt soovite).

Oma soovide realiseerimiseks võiksite kaaluda oma osa pärandamist soovitud isikule. Sellisel juhul jäävad teile kõik õigused, kuid teatud aja möödumisel omandab need õigused teie poolt määratud isik. Pärimisel kaitseb poolte õigusi kõige paremini pärimisleping - kui testamendi saate igal ajal ümber muuta, siis pärimislepingut te ilma teise osapooleta reeglina muuta ei saa. See annab nii teile kui õepoja pojale suurema kindluse, et lepingusse kirjutatud tulemus ka realiseerub.

Kui soovite siiski oma osa maha müüa, siis soovitan kaaluda eelnevalt enda kasuks isikliku kasutusõiguse seadmist - sellega tagate enda elukoha säilimise, kuid kinnistu pantimist, müümist, osalist väljaüürimist vms te siiski sellega takistada ei saa. Isiklik kasutusõigus seatakse tavaliselt õigustatud isiku surmani.
 

Küsimus: Kas üürileandja võib müüa korterit, kui korter on üürile antud?24.07.2012

Tere,
üürin korterit, mille üürileping lõppes 31.07.12. 29.04 saatsin omanikule kirja, et sõidan juuni alguses Eestist ära ja tulen alles augusti lõpus tagasi. Soovisin teada, kas ta soovib korterit mulle edasi üürida või pean juuni alguseks välja kolima. Omanik tegi uue lepingu aastaks. 12.07 teatas omanik, et paneb korteri müüki. Kas korteri omanik on käitunud minu suhtes õiglaselt, sest ma ei soovi elada müügis olevas korteris? Ma ei saa ka välja kolida, sest tulen Eestisse alles augusti lõpus. Juhul, kui omanik leiab lähiajal ostja, peaksin kuuajalise etteteatamisega korterist välja kolima! Aga ma ei viibi Eestis ja uue korteri leidmine võtab samuti aega. Lisaks maksin suvekuudel korteri eest, teades, et tagasi tulles on mul kodu olemas.
Tänan vastuse eest!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Paraku ei keela korteri üürimine selle müümist. Üürileping läheb üldjuhul uuele omanikule üle, ta saaks nõuda teilt korteri vabastamist, kui tal on korterit endal vaja.
 

Küsimus: Kas lahutatud abikaasal on õigus minu loata jagamata ühisvaraks olevat maja välja üürida?19.07.2012

Abielu lahutatud, ühisvara jagamata. Ühisvaraks on Eestis kinnistu 2 majaga. Nii mina kui eksabikaasa elame-töötame juba aastaid Soomes. Nüüd, kui on plaanis minna Eestisse puhkama, selgus, et eksabikaasa on need välja üürinud. Üürilepingki tehtud aastaks. Minult nõusolekut pole eksabikaasa küsinud. Kas mul on õigus ikkagi minna meie ühisvaraks olevale kinnistule puhkama? Kas selline üürileping annab õiguse üürnikel edasi seal elada? Üürnikud väidavad, et kuna kinnistu eksabikaasa nimel, siis üürileping on kehtiv ja minul pole mingit õigust sinna minna.

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Kehtiva perekonnaseaduse kohaselt abikaasad teostavad ühisvaraga seotud õigusi ja kohustusi ühiselt, kui ei ole kokku lepitud teisiti. Abikaasadel on õigus vallata ühisvara hulka kuuluvaid esemeid ühiselt. Kui abikaasad valitsevad ühisvara ühiselt, võivad nad sellega tehinguid teha ja varaga seotud õigusvaidlusi pidada ainult ühiselt või teise abikaasa nõusolekul. Kui üks abikaasa käsutab abikaasade ühisvara hulka kuuluvat vallasasja või õigust, eeldatakse teise abikaasa nõusolekut. Abikaasa nõusolekuta ühisvara hulka kuuluvate esemetega tehtud mitmepoolne tehing on tühine, välja arvatud juhul, kui abikaasa, kelle nõusolekuta või osaluseta tehing tehti, selle hiljem heaks kiidab.
Asjaolu, et kinnistu on eksabikaasa nimel, ei tähenda, et tegemist ei oleks ühisvaraga ja Teil puuduks õigus nimetatud kinnisasja suhtes. Teie positsioon saaks olla see, et üürilepingud ei ole kehtivad, sest Teie pole nõusolekut andnud ega anna ja üürnikud peaksid kinnistu valduse üle andma. Kui nad vabatahtlikult seda ei tee, siis ootab Teid ees jällegi vaidlus. Kui Teie eksabikaasa on saanud kinnistute väljaüürimisest tulu, siis on ka Teil õigus osale sellest tulust. Soovitan Teil võimalusel kohtuväliselt ühisvara ära jagada, et edaspidi selliseid situatsioone ei tekiks. Kui kokkuleppel kohtuväliselt ei ole ühisvara võimalik jagada, siis olete sunnitud ühisvara jagamise nõude esitama kohtusse.
 

Küsimus: Pank saatis alusetult trahvikirja, mis mind tõeliselt solvas, kas võin nõuda selle eest hüvitist?19.07.2012

Tere.
Sain eile pangalt järgneva kirja:
Tuletame meelde, et vastavalt Teie ja ... panga vahel sõlmitud laenu- ning tagatislepingule on Teil kohustus laenu tagatiseks panditud vara kindlustada tule, vee, vandalismi ja looduõnnetuse vastu.
Siis tagatise liik, omanik, asukoht ja tagatav laenuleping.
Nii ja siis all lause:

Edasise rikkumise ära hoidmiseks kasutab pank lepingus ettenähtud õigust ja debiteerib Teie maksekontot lappetrahvi ulatuses, see on 6,00(kuus) eurot iga laenulepingu kohta.

Mul on kindlustusmakse tasutud ja kehtiv poliis olemas. Nii kirjutasin ka panka.

Sain järgneva vastuse: täname Teid, et märkasite ja juhisite meie tähelepanu tekkinud veale. Kiirustan teavitada, et tehnilistel põhjustel saatis pank Teile vale kirja. Vabandame ebamugavuste pärast.

Mis ebamugavuste? Ma sain alusetult ähvardus- ja trahvikirja. Ma olen maruvihane, et kogemeta saadetakse ähvarduskirju.

Kas mul on õigus küsida hüvitist sellise käitumise peale? Ainult vabandust ma vastu ei võta!

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Selgitan, et mittevaraline kahju hõlmab eelkõige kahjustatud isiku füüsilist ja hingelist valu ning kannatusi. Isikuõiguste rikkumise korral tuleb kahjustatud isikule hüvitada mittevaraline kahju üksnes juhul, kui rikkumise raskus, eelkõige kehaline või hingeline valu, seda õigustab. Saan aru, et olete sellise panga nõude saamise korral ärritunud, kuid mittevaralise (moraalse) kahju nõuet panga vastu võite küll esitada, kuid kui pank vabatahtlikult kohtuväliselt ei soovi Teile midagi hüvitada, siis selle nõude rahuldamine kohtus on kahjuks ebatõenäoline.
 

Küsimus: Kelle poole pöörduda, kui üürnik on jalga laskund koos minu osa varaga?18.07.2012

Tere! Üürilised ei ole täitnud lepingutingimusi, ehk on valetanud, tahtlikult jätnud maksmata arved ja üüri, rikkunud ning varastanud minule kuuluvad varad. Oli sõlmitud tähtajaline leping, kuid mulle pole isegi teada antud, et nad enne tähtaja lõppemist sooviksid lepingut lõpetada. Tean kuupäevaliselt, alates millest nad uuel üüripinnal elavad. Minu korterist lasti lihtsalt jalga ja võeti kaasa kõik, mis meeldis. Selgituseks veel niipalju, et üks tuba korterist oli meie poolt lukku pandud, seal olid hoiul meie asjad ja neil ei olnud õigust sinna siseneda. Sinna tuppa muugiti aga sisse ja asjad viidi minema. Telefonikõnedele ei vastata ja nüüdseks on number ära vahetatud, et neid kätte ei saaks. Kuidas ja kelle poole peaksin pöörduma, et abi saada? Tean nende uut aadressi, kas võiksin ise sinna kohale minna või peaksin pöörduma politsei, inkasso või juristi poole? Olen teavitanud nüüdset üürileandjat, mis petistega tegu on ja tema on nõus mind sinna korterisse kaasa võtma.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Korteri vabastamine enne üürilepingu lõppemist ei vabasta üüri tasumise kohustusest. Kui teile kuuluvad asjad on ära varastatud, siis peaksite politseisse vastavasisulise avalduse tegema.
 

Küsimus: Mida teha kui kinkija taganeb kinkelepingust, millesse on tehtud investeeringuid?18.07.2012

Tere!

Sain enne abiellumist mehe vanematelt kinkelepinguga kinnistu omanikuks, 1/2 kaasomandina. Oleme abikaasaga sellesse kaasomandisse mõlemad võrdselt raha investeerinud ja ühist kodu ehitama hakkanud. Selle kohta aga mingit juriidilist dokumenti kahjuks pole vormistatud. Nüüd aga on tekkinud olukord, kus abikaasaga oleme tülis ja peaaegu lahutamas, samas on mehe vanemad ähvardanud ka kinkelepingust taganeda minu suhtes. Kuidas tuleks käituda sellises olukorras, kui minu poolt on palju raha (ilma notariaalse dokumendi kinnituseta) investeeritud 1/2 minu kaasomandisse, mida minult nüüd mehe vanemad kinkelepingust taganemisega tahavad ära võtta. Ja kas meie abielu lahutamine muudaks ka sel juhul kuidagi olukorda (abielu sõlmimisel valisime ühisvara)?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kõiki kinkelepingust taganemise võimalusi ei jõua siinkohal välja tuua ning ilmselt pole need ka asjakohased (seonduvad peamiselt ülalpidamisega jms). Olulisim ja ilmselt ka tõenäolisim alus, millele nad taganemisel tugineksid, on väide, et olete näidanud kinkija või tema lähedase suhtes üles jämedat tänamatust. See ei ole lihtsalt ükskõikne suhtumine või suhete jahenemine, vaid peaks väljenduma aktiivses tegevuses ning hoiakutes nende isikute suhtes. Kui te abikaasa vanematele midagi halba ei ole teinud, siis võiks õigustada taganemist teie käitumine oma abikaasa suhtes - olenevalt asjaoludest, mille tõttu teie suhted on halvaks läinud (näiteks teie enda initsiatiiv või ebakohane käitumine), võiks ilmselt teatud juhtudel taganemine isegi õigustatud olla, kuid nagu öeldud, ei ole asi kindlasti nii lihtne, et kui enam läbi ei saa, siis võib kohe taganeda. Tegemist peab olema ikkagi tõsise eksimusega konventsionaalsete tõekspidamiste vastu.

Taganemise protsess näeb välja selline, et tehakse teile notariaalne (näiteks notar ise saadab) avaldus ning palutakse ilmuda notari juurde, et kinnistusraamatu kande muutmiseks nõusolek saada. Kindlasti ärge sellisele kutsele reageerige! Seejärel peavad taganeda soovijad algatama kohtuvaidluse, kus kohus otsustab, kas taganemine on põhjendatud või mitte. Kuid kordan veelkord, et üldjuhul ei piisa kinkelepingust taganemiseks pelgast väitest, et olete halvasti käitunud. Kuid täpsema seisukoha saab kujundada alles peale taganemisavalduse põhjendustes toodud asjaolude analüüsimist.

Abielu lahutamine või lahutamata jätmine mõjutab kinkelepingust taganemise asjaolusid vähe. Eelkõige näitab see seoseid teie ebakohase käitumisega (kui see peaks nii olema) ning põhjendab seeläbi taganemist, kuid lahutamine ise, eraldiseisvana, taganemist ei õigusta. Kui valisite ühisvara, siis teoreetiliselt kuulub teile pool abikaasa kaasomandist ning abikaasale kuulub poolt teie kaasomandist. Enne ühisvara jagamist ei saa te oma osa ilma abikaasa nõusolekuta müüa (seda nii abielu ajal kui peale selle lõppemist).
Kui näiteks kohus leiab, et taganemine on õigustatud, siis ei ole teil taganemise tagajärel tekkinud kahju hüvitamise nõudmiseks õigust. Samas muid nõudeid seadus ei välista.