Korteriomandiõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mis saab siis, kui omanikud ei suuda iseseisvalt kinnistut jagada ja korteriühistut moodustada?10.03.2017

Ühel kinnistul asub kaks maja. Majades valitseb praegu korteriühisus. Alates 1. jaanuarist 2018 moodustab riik korteriühistu.
Minu küsimused on järgmised: 1) Mis saab siis, kui omanikud ei suuda iseseisvalt kinnistut jagada ja korteriühistut moodustada? Kas riik jagab ise kinnistu ja moodustab kaks eraldi korteriühistut? Kes saab KÜ esimeheks riigi poolt? 2) Riik ei jaga kinnistut, kinnistu jääb jagamata. Moodustatakse kaks eraldi korteriühistut või üks ühine kahe maja peale? Kas korteriühistu moodustamiseks on vaja üldse kinnistu jagada? Sooviks asjakohaseid vastuseid või viidet, kellelt täpset infot küsida.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomanikele, kes ei asuta korteriühistut 31.detsembriks 2017, tekib korteriühistu korteriomandi- ja korteriühistuseaduse jõustumisel 01.01.2018.
Korteriühistu tekib põhimõttel: 1 kinnisasi, mille piiritlemisel lähtutakse tänasest ühisusest = 1 korteriühistu. Eeltoodust tulenevalt puudub korteriomanikel vajadus teha seaduse rakendamiseks omavahelistes suhetes muutuseid.

Korteriühistu juhtorganite valimine toimub korteriomanike üldkoosoleku poolt. Nendes korterimajades, kus korteriühistu tekib automaatselt alates 01.01.2018, tuleb avaldus juhatuse liikme või valitseja korteriühistute registrisse kandmiseks esitada 2018. aasta 30. juuniks.
Korteriühistul ei pea olema juhatust, kui korteriomandite arv ei ole suurem kui kümme või kui kõik korteriomandid kuuluvad ühele isikule.

Korteriomandi- ja korteriühistuseadusega saate tutvuda siin: https://www.riigiteataja.ee/akt/KrtS

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Mida saaksid ette võtta KÜ liikmed, kui ühe korteri üürnik on maja parklast korraldanud sisuliseltr romuatode remondiplatsi?04.03.2017

Tere. KÜ liige üüris välja oma korteri ja garaažiboksi. Üürnik kasutab parklat, mis on rajatud koos majaga, aga ei kuulu koos muruplatsiga kinnisasja juurde. KÜ liikmed on pidevalt hooldanud ja korrashoidnud nii parklat kui haljasala. Majaelanikud kasutavad põhiliselt majaesist autode parkimiseks. Parklat said kasutada ka KÜ liikmete külalised. Üürnik toob lisaks oma 2-le autole veel iga nädal autosid, mida remondib või lammutab parklas või garaažiboksis ja hoiab neid parklas ja ka selle kõrval oleval haljasalal. Pidevalt on parklas tema 4-5 autot, mõni tuuakse kohale ka suure treileriga. Seega kogu parkla on tema poolt hõivatud. Teistele seal enam ruumi ei ole. Parklas on romude tõttu suured õlilarakad ja garaažiboksi esine suures ulatuses õline. Ka hoidis ta parklas pool talve haisvat mahavõetud auto mootorit. Muruplatsist ta ei hooli, juba ronib ka maja ette. Enda järgi ei korista, suitsukonide surnuaed on ümberringi. Nii, et meie hooldatud ja vaiksel koduümbrusel on lõpp. Kas üürnik tegutseb seaduspäraselt? Mida saaksid ette võtta KÜ liikmed ja mis on meie õigused?
Tänan

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteris (nii reaalosas, kui kaasomandil) toimuv tegevus on õiguspärane, kui korterit kasutatakse vastavalt selle kasutamise sihtotstarvele, ning selles toimuva tegevuse toime teistele korteriomanikele ei ületa omandi tavakasutusest tekkivaid mõjusid (vt KOS § 10, § 11 lg 1 p 1)

Seega juhul, kui garaaziboksi ja selle juuures oleva parkla sihtotstarveks ei ole autoremondi töökoda/ala, on tegu õigusvastase käitumisega, mille eest vastutab korteri üürniku kõrval ka korteri omanik (vt KOS § 11 lg 2).

Soovitan pöörduda õigusvastase olukorra lõpetamiseks esmalt just korteriomaniku poole, kelle vastutus on suurem, kuna ta on kohustatud informeerima üürnikku korteriomandiga seotud kohustuse eest, ning teostama nende täitmise üle järelevalvet.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kust läheb piir kortermaja soojasüsteemi renoveerimise ja olulise ümberehituse vahel?03.03.2017

Tere
Juhul kui on kavas renoveerida hoone küttesüsteem järgmiselt:
- ühetorusüsteem asendatakse kahetorusüsteemiga;
- algse olukorraga võrreldes jäetakse ära vannitubade püstikud ja radiaatorid; viimased ühendatakse soojavee tsirkulatsioonisüsteemi.
Kas selline rekonstrueerimine on olemasoleva küttesüsteemi tavaline asendus või oluline ümberkorraldus, milline siis nõuaks kõigi ühistu liikmete kokkulepet.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kirjeldatud juhul ei ole tegu ümberkorraldusega, mis nõuab korteriomanike kokkuleppe sõlmimist. Otsuse vastuvõtmiseks vajalik häälteenamus sõltub sellest, kas korterelamut majandab korteriühistu või korteriomanikud ühiselt (Ühisus)

Korteriühistu puhul võib korteriühistuseaduse § 15 primm lõikest 2 tulenevalt, langetada vastava otsuse korteriühistu üldkoosolekul lihthäälteenamuse alusel.

Ühisuse puhul on korteriomandiseaduse § 16 primm lõige 1 kohaselt vastav otsus vastu võetud, kui korteriomanike üldkoosolekul on selle poolt antud üle poole kõigist häältest nende korteriomanike poolt, kellele kuulub üle poole kaasomandi osadest.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas KÜ põhikirja muutmiseks on vaja 2/3 kohalolevate ühistu liikmete hääli või nagu seadus hetkel ütleb, et 51%?23.02.2017

Tere,
Vana põhikiri on aastatst 2001 ja oleks vaja seda uuendada.
Vanas põhikirjas on selline lause;
Otsus põhikirja muutmise, täiendamise ja uue põhikirja vastuvõtmise ning ühistu ühinemise, jagunemise või lõpetamise kohta on vastu võetud, kui selle poolt on hääletanud vähemalt 2/3 koosolekul osalenud ühistu liiketest või nende esindajatest.
Küsimus on see, kas mul läheb vaja muutmiseks 2/3 kohalolevate ühistu liikmete hääli või nagu seadus hetkel ütleb, et 51% ühistu liikmete häältest? (Näiteks koosolekule tuleb 30 liiget ja sellest 2/3 või kõikidest liikmetest 60 liiget 51%)
Maja on 5-kordne ja 60 korterit.

Tervitades

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriühist põhikirja muutmist reguleerib korteriühistuseaduse paragrahv 4 lõige 1, mille kohaselt peab põhikirja muutmise poolt olema rohkem kui pool häälte üldarvust.
Kuna seadus ei luba eelkirjeldatud kvalifitseeritud häälteenamust põhikirjaga vähendada, siis tuleb seadusega vastuolus olev põhikirjapunkt kohaldamata jätta, ning lähtuda seadusest.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas saan korteriomanikuna nõuda maja kohta käivaid dokumente, mis puudutavad ümberehitusi ja keldri kinni ehitamist?18.02.2017

Tere,
Olen värske korteriomanik ja hakkan korteris kapitaalremonti tegema. Maja on väike, kuue korteriga ja hetkel tegutseb majas ühisus. Kuna hetkel on korteris väga vanad ning väsinud torud ja juhtmed, plaanin kõik välja vahetada. Elektrist ja juhtmetest- kui majja tuleb piisavalt elektrit ja seda on jaotatud korterite vahel, siis kellel on õigus otsustada kui palju mingi korter jaotatud elektrit saab? Hetkel on olukord, kus ühisuse esimees keeldub minu korterile suuremat kaitset lubamast (praegu on kaitse 6 amprit). Kas elektri jagunemine sõltub korteri ruutmeetritest?
Kui majale on tehtud juurdeehitis, kas mul on õigus nõuda juurdeehitise kohta tagantjärele dokumente? Nimelt, kas mul on õigus nõuda eelmise korteriomaniku nõusolekut selle juurdeehituse teostamiseks? Näiteks kui maja keldrisse on ehitatud korter aga mulle peaks kuuluma keldriboks aga tänu juurdeehitatud korterile seda seal enam ei ole. Tean, et antud juurdeehitis ei ole kooskõlas ehitusregistriga ja korteri dokumendid ei ole korras.
Millised on minu kui uue korteriomaniku õigused tagantjärele paluda maja kohta käivaid dokumente, mis puudutavad ümberehitusi ja keldri kinni ehitamist?

Tänud vastuste eest ette!

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomanike õiguste hindamisel, mis on seotud tehniliste küsimustega, tuleb lähtuda korterelamu ehitusprojektist. Kui korteriomanikud soovivad eeltoodud projektiga võrreldes elektrivõimsuseid ümber jagada, siis tuleks korteriomandiseaduse (KOS) § 16 lg 1 tulenevalt, sõlmida vastav kokkulepe.
Eelviidatud paragrahv reguleerib ka kaasomandi arvelt kortermajja juurdeehituste ehitamist.

Juhul, kui kortermajas on tehtud juurde- või ümberehitus korteriomanike kokkulepet sõlmimata, siis annavad KOS § 12 lg 3 ja § 15 lg 5 korteriomanikule õiguse, nõuda õigusvastaselt käitunud isikult esialgse olukorra taastamist.

Igal korteriomanikul, on sõltumata korteriostu ajahetkest, õigus tutvuda dokumentidega, mis tema õiguseid mõjutavad. Korteriomaniku õiguseid piiravad kokkulepped kehtivad korteriomaniku õigusjärglase suhtes vaid siis, kui need on kantud kinnistusraamatusse.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kes otsustab korteriühistu maja sissesõidutee remondi?18.02.2017

Tere
Kas korteriühistu sissesõidutee remondi tegemine tuleb otsustada üldkoosolekul või võib seda haldaja teha igal ajal, kui keegi elanikest selleks soovi avaldab? Meil tehti tee remont, millest ei ole mingit kasu, sest tee on samasugune või veel hullem kui enne. Üldkoosolekul ei ole seda otsustatud.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomanike kaasomandis oleva sõidutee remondi üle otsustab üldreegli järgi korteriühistu üldkoosolek.
Samas tuleb ka arvestada võimalusega, et korteriomandiseaduse paragrahv 15 lõikes 2 sätestatud erisäte, annab korteriomanikule õiguse teostada olukorras, kus on ohus kaasomandi säilimine, kaasomandi eseme säilitamiseks vajalikke toimingud teiste korteriomanike nõusolekuta. Valitseva kohtupraktika järgi saab ta vastava kulu sisse nõude korteriühistu käest - seda muidugi vaid juhul, kui teostatud töö on tehtud asjatundlikult ja kantud kulud on põhjendatud.


Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas haldusfirma võib lõpetada haldusteenuste osutamise 20-päevase etteteatamisega?18.02.2017

Valitseja teatas 8.veebruaril, et lõpetab haldusteenuste osutamise 28.veebruaril. Kas selline lühike tähtaeg on lubatud, sest 20 päevaga peame asutama korteriühistu ja vormistama ümber lepingud kommunaalteenuste firmadega?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, valitsejateenuse leping allub võlaõigusseaduse (VÕS) üldosa ja 35.peatüki (käsundusleping) regulatsioonile. Selle ülesütlemise õiguspärasuse hindamisel tuleks lähtuda VÕS §-s 630 ja/või §-s 631 sätestatust.
Viidatud seadusesätetest ei tulene küll konkreetne ajavahemik, kui pikalt peab valitsejalepingu ülesütlemisest ette teatama, küll aga põhimõte, mille kohaselt peab valitseja lepingu ülesütlemisel arvesse võtma seda, kui kiiresti on korteriomanikel võimalik leida uus valitseja.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas põhikirja printsiip on järgitud, kui üksnes 40 % soojuskulust jagatakse korterite pinna järgi?14.02.2017

Ühistu põhikirjas on sätestatud, et maksete suuruse määramisel lähtutakse: - kütteks kuluva soojusenergia puhul korteri üldpinna (määratud pinna) suurusest.
Teisi sätteid selle kohta põhikirjas pole.
Üldkoosoleku otsusega on majas rakendatud individuaalse küttearvestuse süsteem ja arvestust peetakse:
40% korteri ruutmeetrite alusel
60% andurite näitude alusel.

Osad ühistu liikmed on seisukohal, et kuna 40% jaotatakse ruutmeetri põhiselt, siis on põhikirja säte täidetud.
Kas selline arvamus on õige?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kirjeldatud vastuväide ei ole tõsiselt võetav. Kuid ka selle puhul tuleks Riigikohtu praktika järgi, mille kohaselt tuleb korteriühistu majanduskulude jagamisel, mida korteriühistu põhikiri ei reguleeri, lähtuda seadusjärgsest lahendusest ehk siis korteri üldpinnast lähtuvast kulude jagamise põhimõttest. Lähtudes eeltoodud seisukohast kohustub korteriühistu jagama ka "ülejäänud" 60% küttekulust korterite ruutmeetrite järgi :).

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas on õigus nõuda remondieelse seisu ennistamist, kuna ülemise korruse rõdu uus piire on allapoole rõdu ja piirab minu vaadet?14.02.2017

Kortermaja renoveerimine otsustati üldkoosolekul häälteenamusega ja muuhulgas otsustati senini lahtised rõdud klaasida (rõdude suuruse/mõõtmete muutumisest juttu polnud). Esimese korruse korteritel rõdud puuduvad. Ülakorruse ehk siis teise korruse rõdule paigaldatud uued piirdekonstruktsioonid ulatuvad nüüd ca 20 cm rõdu põhjapinnast allapoole (varem olid piirded rõdu äärega tasapinnas) ja ahendavad seega allkorruse aknast paistvat väljavaadet veelgi, varjavad enam valgust ning on häirivalt inetud. Kas korteriomanikul on seaduslikku alust nõuda ühistult kortermaja renoveerimistööde käigus põhikonstruktsiooni (seda ju rõdu peaks ometi olema?) muudetud mõõtmete taastamist remondieelses suuruses?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, rõdude klaasimise näol on tegu kaasomandi eseme ajakohastamisega, mida saab korteriühistu, korteriühistuseaduse §15 primm lõige 2 kohaselt, otsustada korteriomanike üldkoosolekul lihthäälteenamusega, ning milline otsus on täitmiseks kohustuslik kõigile korteriühistu liikmetele (korteriomanikele).
Sarnane põhimõte kehtib ka kortermajades, mille omanikud ei ole korteriühistut asutanud. Nimelt sätestab korteriomandiseaduse § 16 primm, et üldkoosoleku otsusega, mille poolt on antud üle poole kõigist häältest nende korteriomanike poolt, kellele kuulub üle poole kaasomandi osadest, võib otsustada kaasomandi eseme ajakohastamiseks vajalike muudatuste tegemist, kui sellega ei muudeta korteriomandi reaalosa otstarvet ega kahjustata muul viisil ülemääraselt ühegi korteriomaniku õigustatud huve.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas mul on seaduslik õigus korterisse sisenemiseks, kui ostsin korteri kohtutäituri oksjonilt?11.02.2017

Tere, soetasin kohtutäituri oksjonilt korteri. Korter on kinnisturaamatus minu nimel. Eelmise omanikuga pole ei mina ega kohtutäitur ühendust saanud ja arvatavasti viibib ta välismaal. Korteris pole keegi juba aastaid sees elanud ja nüüdseks on tekkinud korteriühistu ees peaaegu 4000 euro suurune võlg kommunaalkuludest. Kas mul on seaduslik õigus korterisse sisenemiseks ja lukkude vahetuseks ilma, et peaksin kohtu poole pöörduma?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, juhul, kui kohtutäitur ei teavitanud Teid täitemenetluse käigus kolmandate isikute õigustest (näiteks kehtivast üürilepingust), seoses müüdava korteriomandiga, siis on Teil õigus nii korteri lukud välja vahetada, kui kogu korter enda valdusesse võtta. Korteriomandi valduse omandamine ja -kaitsmine on reguleeritud asjaõigusseaduse paragrahvides 36-50.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ