Korteriomandiõigus


Küsimus: Mis saab siis, kui omanikud ei suuda iseseisvalt kinnistut jagada ja korteriühistut moodustada?10.03.2017

Ühel kinnistul asub kaks maja. Majades valitseb praegu korteriühisus. Alates 1. jaanuarist 2018 moodustab riik korteriühistu.
Minu küsimused on järgmised: 1) Mis saab siis, kui omanikud ei suuda iseseisvalt kinnistut jagada ja korteriühistut moodustada? Kas riik jagab ise kinnistu ja moodustab kaks eraldi korteriühistut? Kes saab KÜ esimeheks riigi poolt? 2) Riik ei jaga kinnistut, kinnistu jääb jagamata. Moodustatakse kaks eraldi korteriühistut või üks ühine kahe maja peale? Kas korteriühistu moodustamiseks on vaja üldse kinnistu jagada? Sooviks asjakohaseid vastuseid või viidet, kellelt täpset infot küsida.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomanikele, kes ei asuta korteriühistut 31.detsembriks 2017, tekib korteriühistu korteriomandi- ja korteriühistuseaduse jõustumisel 01.01.2018.
Korteriühistu tekib põhimõttel: 1 kinnisasi, mille piiritlemisel lähtutakse tänasest ühisusest = 1 korteriühistu. Eeltoodust tulenevalt puudub korteriomanikel vajadus teha seaduse rakendamiseks omavahelistes suhetes muutuseid.

Korteriühistu juhtorganite valimine toimub korteriomanike üldkoosoleku poolt. Nendes korterimajades, kus korteriühistu tekib automaatselt alates 01.01.2018, tuleb avaldus juhatuse liikme või valitseja korteriühistute registrisse kandmiseks esitada 2018. aasta 30. juuniks.
Korteriühistul ei pea olema juhatust, kui korteriomandite arv ei ole suurem kui kümme või kui kõik korteriomandid kuuluvad ühele isikule.

Korteriomandi- ja korteriühistuseadusega saate tutvuda siin: https://www.riigiteataja.ee/akt/KrtS

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ