Liiklus ja sõidukid

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas võin auto remontija ise valida?27.09.2011

Tere.
Minu autole sõideti tagant sisse. Soovin teada, kas ma pean valima teise kindlustuse poolt pakutud remontijad või ma võin ise valida?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Liikluskindlustuse seadus sätestab kindlustusandja kohustuse kahju hüvitada. Sõiduki taastamise koha valiku osas sätestab seadus: a) kliendil on õigus kindlustusandjale teha ettepanek remondikoha osas, kus sõiduk taastatakse, b) kui kindlustusandja ei nõustu kliendi pakutud remondikohaga, peab kindlustusandja teatama kannatanule ettevõtte, kus teostatakse asja taastamine, c) kui klient ei nõustu taastamis- või asendamiskulude hüvitamisega kindlustusandja poolt otsustatud vormis, teostatakse rahaline hüvitamine tegelikult remondile kulunud summa ulatuses.

Seega on Teil võimalus teha ettepanek remondikoha osas. Kui Te kindlustusandjaga kokkuleppele ei jõua, siis maksab kindlustusandja hüvitise rahas. Igal juhul on mõistlik pöörduda kindlustusandja poole rääkimaks läbi remondikoha valik.
 

Küsimus: Kas avarii põhjustaja kaskokindlustus maksab ka minu kahjud kinni?26.09.2011

Osalesin avariis Tartus, kus minu sõidukile keerati ette. Olin peateel, kuid puudus liikluskindlustus. Teine osapool, kes põhjustas liiklusõnnetuse, temaga täitsime selle avariiankeedi ära, kus ta tunnistas oma süüd ning ütles, et teeb enda auto kaskoga korda. Hetkel polnud muidugi õrna aimugi, et kindlustus oli mul kehtivuse kaotanud. Paljud ütlevad, et tema kindlustus korvab minu auto kahjud, kuidas tegelikult on?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Liikluskindlustuse alusel hüvitab kindlustusandja liiklusõnnetuse põhjustaja tekitatud liikluskahju teisele isikule. Asjaolu, et kannatanu juhitud sõidukil puudus liikluskindlustus ei mõjuta kahju hüvitamist.

Kahju hüvitamiseks pöörduge kahju põhjustaja liikluskindlustuse kindlustusandja poole.
 

Küsimus: Avarii ja väljapressimine26.09.2011

Tere.
Tegin avarii - sõitsin teisele autole ette. Nüüd nõuab teise auto juht minult raha, et ma maksas kinni tema autorendi, kuna minu süü läbi pole tal autot millega tööl käia. Kui ma ei maksa lubas ta mu kohtusse kaevata. Kas tal on õigus niimoodi raha välja pressida? Väitis, et kohtus jääks talle õigus.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Liikluskindlustuse alusel hüvitab kindlustusandja liiklusõnnetuse põhjustaja tekitatud liikluskahju teisele isikule. Hüvitatava kahju ulatus on kokku lepitud liikluskindlustuse lepingus ja liikluskindlustuse seaduses. Liikluskindlustuse lepingu alusel ei hüvitata kahju, mis tekib seoses sellega, et kahjustada saanud vara ei saa kasutada (liikluskindlustuse seadus §44 lõige 3 punkt 5).

Ülaltoodud ei tähenda, et kahjustatud isikul ei ole õigust kahju tekitajalt nõuda kahju hüvitamist. Kahju tekitajal on kohustus kahju hüvitada. Kannatanu peab tõendama kahju saamist ja selle ulatust. Asjaolu, et isik ei saa sõidukit kasutada, ei tähenda automaatselt, et kahju põhjustajal tuleb hüvitada autorendi kulu.
 

Küsimus: Kas mootorrattal ja sõiduautol on üks riskikoefitsient?26.09.2011

Soovin teada, kas riskikoefitsient kohaldub eraldi sama isiku omandis olevale sõiduautole ja mootorrattale või toimub arvestus eraldi?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Ühtset ületurulist riskikoefitsienti ei ole olemas. Iga kindlustusandja määrab ise mil määral ja kuidas mõjutab isiku kindlustus- ja kahjuajalugu kindlustusmakse suurust, vt üksikasjalikumalt http://www.lkf.ee/images/files/Yhtset_RKd_eiole.pdf.

Teie küsimusele saab täpse vastuse anda vaid Teie kindlustusandja.
 

Küsimus: Liiklusavariist tekkinud püsiva töövõimetuse kahju arvutus23.09.2011

Eelmise aasta novembris sõitis purjus juht vastassuuna vööndisse ja põhjustas meie autoga kokkupõrke. Mõlemad juhid said surma ja mina kaassõitjana üksi jäin elama. Avarii tagajärjel on mul 90% töövõimetust. Et mitte kaotada oma endist sissetulekut (ka töökohta), ma töötan kodus arvutiga 4 tundi nädalas ja saan selle eest 10% oma endisest palgast. Kindlustus hüvitab mulle liikluskahjust põhjustatud isikukahju (püsivast töövõimetusest tulenev kahju) vastavalt LKS paragrahv 30. Kuid ta lahutab 90%-lisest endisest palgast maha ka minu teenitud 10% ja töövõimetuspensioni. Kas ma ei tohigi enam oma endist sissetulekut saada? Minu arvates peaks mul olema õigus teenida hüvitisele ja pensionile (mis moodustab 90% mu endisest sissetulekust) lisaks 10% palgast.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kindlustusandjal on kohustus hüvitada töövõimetusest tingitud kahju, toodud juhul sissetuleku vähenemine proportsioonis töövõime kaotusega. Liikluskindlustuse seadus ei sätesta täpselt hüvitise arvutamise valemit.
Palun pöörduge kindlustusandja poole palvega anda üksikasjalikud selgitused kuidas hüvitis kujuneb. Kui kindlustusandja selgitused ja põhjendused ei ole Teie jaoks piisavad, siis on Teil võimalus vaidlustada kindlustusandja otsus kindlustuse vaidluskomisjonis.
Otsuse vaidlustamine on Teile tasuta, vt täpsemalt http://www.lkf.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=147&Itemid=204&lang=et
 

Küsimus: Uued juhiload ootavad, kuid järgi ei saa minna, kas võin sõit?19.09.2011

Tere
Mul lõppesid kahe-aastased juhiload ära 15.09.2011. Uued juhiload on ARK-s aga ma pole neile veel järele jõudnud minna kuna asun teises riigis. Kas mul on siis juhtimisõigus peatatud niikauaks kuni ma juhilubadele järgi lähen?

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Minu arusaamist mööda puudub Teil kehtiv juhiluba, kuna seda ei ole väljastatud. Teie juhtimisõigus taastub juhiloa väljastamisega. Liiklusseaduse alusel Te juhiloa kättesaamiseni sõidukit Eestis juhtida ei tohi, samuti puudub Teil sõiduki juhtimise õigus välismaal.
 

Küsimus: Kas kindlustusandja on kohustatud korvama täies ulatuses vaid originaalosad?19.09.2011

Tere,
minu autoga juhtus avarii, kus teine osapool süüdi oli ning seda ka tunnistas. Käisin ära kindlustusandja juures ning ka autoremonditöökojas, kes kahjud üle vaatas ning üles pildistas.
Kuna mu autol ei ole originaalstanget ees (on tuunitud ning kallim), siis remonditöökojast hoiatati, et kindlustusandja ei pruugi uut tuunitud esistanget täies ulatuses hüvitada, kuna see on originaalist kallim. Kas tõesti on kindlustusandjal õigus keelduda taastamast autot niisugusel kujul, kui see enne avariid oli ning võib vaid originaalstange hüvitada? Avariid ei põhjustanud ju ometigi mina, kindlustatud oli terve auto mitte vaid originaalosad ning soov oleks auto ikka endisel kujul tagasi saada.
Teiseks mureks on see, et ka kapott sai väikese mõlgi ning kuna mõlgi lähedal on tugev rooste, on seda mõlki keeruline lihtsalt sirgeks kopsida ning üle värvida. Tuleks tegeleda ka rooste eemaldamisega. Kas ka sellisel juhul võib kindlustusandja keelduda kapoti remondist, kuna taastamine on teatud tingimustel keerulisem?

Ette tänades,
T

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Sõidukiga seotud kahju hüvitamine liikluskindlustuse ja sõidukikindlustuse puhul võib olla erinev. Liikluskindlustuse puhul tulenevad kahju hüvitamise reeglid liikluskindlustuse seadusest. Sõidukikindlustuse puhul kliendi ja kindlustusandja vahel sõlmitud kindlustuslepingust.
Küsimusest võib välja lugeda, et kahju hüvitab liiklusõnnetuse põhjustaja liikluskindlustuse kindlustusandja. Kui sõiduk taastatakse, siis hüvitab liikluskindlustuse kindlustusandja sõiduki taastusremondi kulu. Taastusremondi puhul taastatakse sõiduk sellisesse seisu nagu see oli enne liiklusõnnetust, sh taastatakse kahjustada saanud sõidukile paigaldatud lisaseadmed ja detailid (sh tuunitud esistange).
Kindlustusandja ei hüvita kahju, mis on seotud sõiduki varasemate vigastustega. Kui sõiduki osa ei ole võimalik taastada endisse seisu ilma varasemaid vigastusi remontimata, siis võib kindlustusandja maksta hüvitise rahas. Sellisel juhul ei sisalda hüvitis varasemate vigastuste (näiteks tugeva rooste) remonti. Ka on võimalus kindlustusandjaga kokku leppida remondisumma jagunemine nii, et kindlustusandja hüvitab liiklusõnnetuse läbi tekkinud kahju ja Te ise kannate varasemate vigastuste remondi kulu.
 

Küsimus: Kas saadud karistuse tõttu pean uue eksami sooritama?14.09.2011

Tere.
Selle aasta maikuus käisime vennaga sõitmas. Temal juhiluba veel ei ole. Lubasin tal metsavahelisel kõrvalteel sõita. Ja loomulikult jäime "vahele". Mina pean järgmise aasta juunis vahetama esmase juhiloa tähtajatu vastu. Kas see juhtum tähendab, et pean ARK-is ka uuesti sõidu- ja teooriaeksami sooritama? Karistatud ikkagi.

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Küsimusest ei selgu, milline oli karistus, kuid ilmselt oli see rahatrahv. Karistus hakkab kustuma päevast, mil rahatrahv on täielikult tasutud ja peaks kustuma 1 aasta möödudes, kui vahepeal ei panda toime uut õigusrikkumist. Võimalik järgnev rikkumine, mis peatab karistuse kustumise, ei pea olema seotud isegi liiklusega, vaid see võib olla näiteks kasvõi suitsetamine selleks mitte ettenähtud kohas.
Kui lubade vahetamise päevaks on karistus kustunud, siis Maanteeameti liiklusregistris teooriaeksamit uuesti sooritama ei pea.
 

Küsimus: Kes hüvitab liiklusavariis rolleri poolt tekitatud kahju?14.09.2011

Kui rolleri ja auto avariis on mopeedijuht süüdi, kes hüvitab autole tehtud kahju?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Alates 1. juulist käesoleval aastal muutus liiklusseadus. Muutuse kohaselt loetakse ka mopeed (sh roller) mootorsõidukiks. Sellest tulenevalt tuleb mopeed liiklusregistris registreerida ja mopeedil peab olema liikluskindlustus. Enne seaduse jõustumist kasutusele võetud mopeedide registreerimisel on üleminekuaeg kuni järgmise aasta 1. juulini.
Muutusest tingituna sõltub kahju hüvitamine mitmest asjaolust:
1. Kui mopeedi suhtes oli kehtiv liikluskindlustuse leping, siis hüvitab mopeediga põhjustatud kahju liikluskindlustuse kindlustusandja.
2. Kui mopeedi suhtes ei olnud liikluskindlustuse lepingut, siis:
2.1 tuleb kahju hüvitamist nõuda mopeedi juhilt, kui a) kahju põhjustati enne käesoleva aasta 1. juulit või b) kahju põhjustati/põhjustatakse enne järgmise aasta 1. juulit, mopeed on registreerimata ja kasutusele võetud enne käesoleva aasta 1. juulit;
2.2 kahju hüvitab Eesti Liikluskindlustuse Fond (LKF), kui
a) enne järgmise aasta esimest juulit põhjustati kahju i) registreeritud, kuid kindlustuslepinguta mopeediga või ii) registreerimata mopeediga, mis oli kasutusele võetud peale käesoleva aasta 1. juulit või
b) kahju põhjustatakse peale 01.07.2012

Üksikasjalikum teave vt LKFi kodulehelt http://www.lkf.ee/images/files/mopeedikindlustus_kliendile4.pdf
 

Küsimus: Kas kindlustus korvab mulle avarii kahju, kui minu autot juhtis alkoholijoobes teine isik?12.09.2011

Mure siis järgmine. Minu sõidukiga toimus avarii, mille juhiks oli alkoholijoobes juht, kellel polnud ka juhtimisõigust. Avarii põhjustajaks oli ta samuti.
Kas kindlustus korvab minu sõiduki kui juhiks ei olnud autoomanik? Või on kahju korvamine minu ja avariipõhjustaja vaheline probleem?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Liiklusõnnetuse põhjustanud sõidukijuhi juhitud sõidukile tekkinud kahju hüvitatakse sõidukikindlustuse kindlustuslepingu alusel. Üldjuhul on kindlustuslepingu tingimustes kokku lepitud, et kahju ei hüvitata, kui sõiduki juht oli õnnetuse toimumise ajal alkoholijoobes. Seda sõltumata asjaolust, kas sõiduki juht oli sõiduki omanik või mitte.
Seega tuleb Teil kahju hüvitamist nõuda kahju põhjustajalt ehk sõiduki juhilt.