Liiklus ja sõidukid

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas jalakäijana liiklusõnnetusse sattununa on mul õigus taotleda kahjutasu?06.02.2012

Tere, sattusin mõned nädalad tagasi liiklusõnnetusse (jalakäijana) ning haiglasse pöördudes öeldi, et luu on puruks. Käisin seoses õnnetusega politseis avaldust andmas ning sealt öeldi, et minul, kui jalakäijal, peaks olema võimalik liikluskindlustusfondist kahjutasu saada. Kas te oskate öelda, kuhu peaksin pöörduma?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Sõidukile liikluskindlustuse kindlustuskaitse andnud kindlustusandjal on kohustus hüvitada jalakäijale liiklusõnnetuse läbi tekkinud kahju. Eesti Liikluskindlustuse Fondil on kohustus kahju hüvitada, kui kahju põhjustati sõidukiga, millel ei olnud liikluskindlustuse lepingut või kui liiklusõnnetuse põhjustanud sõidukit ei õnnestu tuvastada.

Kui Te teate kahju põhjustanud sõiduki registreerimismärki, siis saate kindlustusandja teada siintoodud päringu abil, vt https://vs.lkf.ee/pls/xlk/SYSADM.LK_INFOKESKUS_PKT.kindlustuskate?plang=EST.

Kui Te ei tea kahju põhjustanud sõidukit, siis pöörduge kahju hüvitamiseks Eesti Liikluskindlustuse Fondi poole, tel 667 1800, e-post: lkf@lkf.ee.
 

Küsimus: Põhjustasin sõbra autoga väikse avarii, sõbral nüüd kindlustusmakse suurem, kas seda saaks ümber muuta, (süüdi ju mina)?06.02.2012

Tere, selline mure, et kasutasin sõbra autot ja parklas tagurdasin teisele autole otsa. Ei ole siin vaielda midagi ja kahju oli minimaalne. Sai kõik ära vormistatud ja paberid kenasti enda nimel ära tehtud. Nüüdseks on tulemus see, et sõbra liikluskindlustus tõusis märgatavat ja minu koefitsient on ikka sama. Kas mu sõbra koefitsienti pole võimalik koos põhjendustega saada tagasi endisele tasemele? Kui auto omanik laenab teisele inimesele auto, kas siis tõesti pole kindlustusel vahet, kes oli roolis ja kes peaks tegelikult kahju korvama?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Liikluskindlustuse kindlustusmakse suuruse ja seda mõjutavad asjaolud, sh kindlustus- ja kahjuajaloo mõju kindlustusmaksele, määrab iga kindlustusandja iseseisvalt. Ühtset ja ületurulist süsteemi ei ole.

Vt ka http://www.lkf.ee/images/files/Kindlustusajalugu_selgitus(a).pdf ja http://www.lkf.ee/images/files/Yhtset_RKd_eiole.pdf

Seega palun pöörduge oma sooviga konkreetse kindlustusandja poole. Kindlustusandja selgitab Teile kindlustus- ja kahjuajaloo mõju kindlustusmaksele ja vastavat metoodikat.
 

Küsimus: Kas uue liiklusseaduse järgi on võimalik pikendada esmaseid juhilubasid?31.01.2012

Minu esmased load kaotavad kehtivuse veebruari alguses, kuid kuna ma tean juba ette, et koolituse jaoks mul raha puudub, siis pean ilma kehtivate lubadeta umbes 2 kuud olema.
Kas on võimalik ARK-s pikendada esmaseid lubasid? Vana Liiklusseaduse järgi võib, kuid uue järgi?

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Alates kuupäevast, mil lõpeb esmase juhiloa kehtivus, puudub Teil juhtimisõigus ja sõiduki rooli Te enam istuda ei tohi. Esmast juhiluba ei pikendata ja juhiluba väljastatakse ainult pärast lõppastme koolituse läbimist. Kui esmane juhiluba on kehtetu üle aasta, siis saab uuesti taotleda esmast juhiluba ning see väljastatakse pärast teooria- ja sõidueksami edukat sooritamist Maanteeameti liiklusregistris.
 

Küsimus: Müüsin auto, aga uus omanik ei ole registris ümber vormistanud, kas mulle võib sellega probleeme tekkida?30.01.2012

Tere

Müüsin kuu aega tagasi auto. Ringi vormistamine jäi usalduse peale. Praeguseks ei ole uus omanik sõidukit ringi vormistanud ning sõlmimata on ka liikluskindlustus.
Minu poolt on ARK-ile tehtud avaldus sõiduki võõrandamise kohta ja liikluskindlustus on muudetud maksevabaks.
Kas minule kui eelmisele omanikule võib veel kaasneda kohustusi (nt avarii korral)? Kas LKF andmetesse jään mina endiselt omanikuks ja pean kindlustuse maksevabaks jäämist pikendama või piisab, et on tehtud ühekordne avaldus? Või on olemas nt eraldi avalduse vorm näitamaks, et auto ei ole enam minuga seotud?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kui olete sõiduki võõrandanud ja sellest ka liiklusregistrit teavitanud, siis ei teki Teile selle sõidukiga seoses täiendavaid kohustusi. Mõistlik on siiski sõiduki müügileping alles hoida.

Liikluskindlustuse leping läheb automaatselt üle sõiduki omandanud isikule. Lepingu üleminek ei ole seostud sellega, kes on liikluskindlustuse registris kindlustusvõtjaks märgitud. Täiendavat avaldust liikluskindlustuse kindlustusandjale esitada ei ole tarvis.

Täpsemalt liikluskindlustuse lepingust sõiduki võõrandamisel vt siit http://www.lkf.ee/images/files/Soidukivoorandamine&leping(2a).pdf
 

Küsimus: Kes korvab kahju, kui piiratud juhiloaga isik (B-piiratud) juhib autot ilma, et oleks kõrval oleks täislubadega isik?27.01.2012

Tere,
Küsimus: kui piiratud juhiloaga isik (B-piiratud) juhib autot ilma, et oleks kõrval täislubadega isikut ja põhjustab liiklusõnnetuse, kas siis korvab kahju kindlustus või juht ise?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Sõidukiga, mida juhtis piiratud juhtimisõigusega isik, tekitatud kahju kolmandatele isikutele (näiteks teise sõiduki omanikule) hüvitab kahju põhjustanud sõiduki suhtes liikluskindlustuse kaitse andnud kindlustusandja.

Kannatanule kahju hüvitanud kindlustusandja võib esitada tagasinõude sõiduki juhi vastu, kui kahju põhjustanud sõiduki juhil ei olnud vastava kategooria sõiduki juhtimise õigust.
 

Küsimus: Milline on minimaalne periood, mille eest saab trahvida liikluskindlustuslepingu puudumise eest?26.01.2012

Tere,
Liikluskindlustuse fond on esitanud nõude vastavalt LKS §4, mille alusel peab liiklusregistris oleval sõidukil olema kehtiv liikluskindlustuseleping. Kuna eelnevad LKF teated tulid liiklusregistris märgitud aadressil, kus ma enam ei ela, siis sain nõude kätte inkasso teel ning olen kohustatud maksma 3-kordse kindlustusmakse perioodi eest, mille jooksul oli leping sõlmimata.

Periood, mille jooksul puudus liikluskindlustusleping, oli 7 kuud (2010 a. lõpp kuni 2011 a. keskpaik). Liikluskindlustuse fond on aga selle perioodi jaganud omakorda 3-ks perioodiks, millest lühem on alla kuu. Sisuliselt on tegu ühe nõudega, kuna nõude alus on sama - 6 kuu jooksul puudus leping. Kuna asi on aga inkassos, siis inkasso väidab, et tegu ei ole samadel asjaoludel määratud trahvidega ning nõuded on erinevad ning muidugi nõuab inkasso iga perioodi(nõude) eest eraldi kahjutasu. Samas on LKF inkassole 3 perioodi nõuded üle andud ühel kuupäeval ning neid oleks saanud menetleda ühe nõudena.
Siit küsimus, milline on minimaalne periood, mille eest saab LKF trahvida liikluskindlustuslepingu sõlmimata jätmise eest?
Milline on maksimaalne tagasiulatuv periood, mille eest saab LKF nõuda tasu liikluskindlustuslepingu sõlmimata jätmise eest?
ette tänades
A

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kui sõiduki suhtes ei ole liikluskindlustuse lepingut, siis on sõiduki omanikul kohustus tasuda Eesti Liikluskindlustuse Fondile (LKF) kindlustusmakse kogu aja eest, mil leping oli sõlmimata. Kuna lepingu sõlmimise aeg sõltub sõiduki omanikust, siis praktikas esitab LKF nõuded alljärgnevalt:
a) esimene nõue esitatakse 30 päeva eest,
b) teine ja järgnevad nõuded esitatakse 3 kuu eest.
Kui Te olete nõude osas eriarvamusel, siis palun pöörduge otse LKFi poole.
 

Küsimus: Kas kindlustusandjal on õigus keelduda sõidukikindlustuse sõlmimisest?18.01.2012

Kas kindlustusandjal on õigus keelduda müümast kindlustust, kui olen ostnud auto, millel ei ole kehtivat poliisi ja dokumendid veel ARK-s registreerimata? Automüüjaga oli vormistatud nõuetele vastav osu-müügi leping. Kuna ei ole Tallinna inimene ja aeg oli selline, et enam ei olnud ka võimalik ARK-s ümber regitreerida, siis olin sunnitud tegema lisasõidu, sest ei julgenud ilma kindlustuseta nii pikka sõitu ette võtta. Samas ütleb ju Liikluskindlustuse seaduse §23 l 1 - Sõiduki võõrandamisel astub sõiduki omandanud isik sõiduki suhtes sõlmitud lepingus kindlustusvõtja kohale. Siin ei ole pooltki sõna, et reg. tunnistus peaks olema eelnevalt ümber registreeritu. Kuidas mõista kindlustusandja keeldumist?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Küsimus käib eeldatavalt liikluskindlustuse kohta, kuigi nimetate oma küsimuses sõidukikindlustust. Vastus on antud eeldusel, et küsimusega on peetud silmas liikluskindlustust.

Kohustusliku liikluskindlustuse puhul tuginetakse liikluskindlustuse seadusele. Kui võõrandatava sõiduki puhul on olemas kehtiv liikluskindlustuse leping, siis asub sõiduki omandanud isik automaatselt kindlustusvõtja kohale alates sõiduki omandamisest sõltumata asjaolust, kas isik on liiklusregistris sõiduki omanikuks märgitud või mitte. Kui isik on asunud kindlustusvõtja kohale, siis on tal õigus nõuda kehtiva lepingu alusel kindlustuspoliisi väljastamist. Kindlustusandja ei või keelduda lepingu sõlmimisest või poliisi väljastamisest, kui sõiduki suhtes peab liikluskindlustuse kaitse olema.

Arvestades üksnes Teie küsimuses toodud asjaolusid, ei ole kindlustusandjal õigust keelduda kehtiva lepingu alusel kindlustuspoliisi väljastamisest. Kuna liikluskindlustus on oma loomult registripõhine kindlustus, siis liikluskindlustuse lepingu ja poliisi andmed tuginevad liiklusregistri andmetele. Antud juhul oleks kindlustusandja pidanud väljastama poliisi kehtiva lepingu alusel nii, et kindlustusvõtja kohale on märgitud sõiduki eelnev omanik. Peale sõiduki omandamise registreerimist liiklusregistris vormistab kindlustusandja lepingu ja poliisi ümber sõiduki omandanud isiku nimele.
 

Küsimus: Kuidas on võimalik liikluskahju tagasinõude toimikuga tutvuda ja dokumentidest koopiad saada?17.01.2012

Kui isikule esitatakse tagasinõue, siis liikluskindlustuse seaduse alusel peab põhjendama ja ära tooma ka tehtud väljamaksed. Kas isikul on õigus nõuda liikluskahju toimikust koopiat? Kahjuks vastas kindlustusandja selle peale, et toimikuga saab tutvuda vaid osaliselt ja kohapeal ning pretensioonikirjas on välja toodud vaid summa. Samas, et esitada küsimusi ja neile ka kirjalik vastus saada, oleks tarvis nimetatud dokumentidest koopiat, et need vajadusel advokaadile esitada, või on ainukeseks võimaluseks saada koopiat nimetatud toimikust, kui kindlustusandja esitab kohtusse hagi ja see esitatakse ka kostjale?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kindlustusandja peab tõendama nõude sisu ja selle suurust. Tagasinõude saajal on õigus näha ja teha väljakirjutusi dokumentidest, mis tõendavad nõude suurust. Kindlustusandja peab võimaldama tagasinõude saajal eelnimetatud dokumentidega tutvuda. Kohustust kõiki toimiku materjale esitada või neist koopiaid teha lasta kindlustusandjal ei ole. Veelgi enam, kahjutoimik võib sisaldada andmeid, mille nägemise õigust tagasinõude saajal ei ole.

Kokkuvõtvalt vastused Teie küsimusele.
1. Kindlustusandja peab selgitama tagasinõude alust ja sisu ning tõendama nõude suurust.
2. Tagasinõude saajal ei ole õigust nõuda koopiat kahjutoimikust.
3. Kindlustusandja võimaldab Teil tutvuda kahjutoimiku osaga, millel on tähendus kahju suuruse osas, seega kindlustusandja on valmis tõendama nõude suurust ilma kohtumenetluseta.
 

Küsimus: Kas auto klaasile võib panna vitraaži?13.01.2012

Tere, kas autoklaasile on lubatud panna vitraaži ja kui tohib, siis mis ulatuses? Vitraaži sooviks panna auto salongi.

Vastus: Mait Millert, Tehnoülevaataja/II kutsekvalifikatsiooni autotehnik/ülevaatuspunkti juhataja, Maitene OÜ, www.maitene.ee

Teie soov on nii erandlik. Mina ei esinda Maanteeametit, seega saan vastata antud küsimusele subjektiivselt, püüdes vaadata asja reeglistiku poole pealt. Kui tulevikus tekib "sekeldusi", siis vitraaži vastu olev ametnik tõlgendab reeglit teisiti kui mina.
Kuna kõik klaasid, mis asuvad juhist tagapool, võivad olla tumestatud ja määruses ei ole üheselt kirja pandud mis materjale võib kasutada klaaside läbipaistvuse vähendamiseks, siis otsest keeldu vitraažile ei ole. Ülevaatusel soovitakse näha, et tagumiste uste aknaklaaside alla/üles laskmine oleks võimalik.
 

Küsimus: Auto sai avariis kannatada, kelle poole pöörduda rendiauto tasu kompenseerimiseks?12.01.2012

Olen avariis kannataja pool, liinibuss sõitis autole tagant sisse. Töökohustuste täitmiseks rentisin samaväärse auto. Küsisin kompensatsiooni kindlustuselt ja ka bussifirmalt, mõlemad keeldusid. Kas nüüd peaksin bussijuhile nõude esitama? Tema ju oli süüdlane. Kuidas sellises olukorras käituda?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Liikluskindlustuse lepingu alusel hüvitab kindlustusandja liiklusõnnetuse põhjustaja tekitatud liikluskahju teisele isikule. Hüvitatava kahju ulatus on määratud liikluskindlustuse seaduses. Liikluskindlustuse lepingu alusel ei hüvitata kahju, mis tekib seoses sellega, et kahjustada saanud vara ei saa kasutada (liikluskindlustuse seadus §44 lõige 3 punkt 5).

Osas, mida ei hüvitata liikluskindlustuse lepingu alusel, on Teil võimalik nõuda kahju hüvitamist kahju tekitajalt, antud juhul kahju põhjustanud bussijuhilt või ka tema tööandjalt. Peate esitama kahju põhjustajale nõude, sh tõendama kahju saamist ja selle ulatust. Kui kahju põhjustaja keeldub kahju hüvitamast, tuleb Teil pöörduda kohtusse.