Liiklus ja sõidukid

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas ülevaatuseta traktoriga võin liikuda külavaheteel?10.04.2012

Kui mul on kodus igivana, kuid veel töötav traktor ning sellel puuduvad kindlustus ja ülevaatus ja ka tuled, sest kasutan ainult päevasel ajal - kas ma tohin sellega liigelda peale oma isikliku maa ka peaaegu kasutamata külavaheteel?

Vastus: Mait Millert, Tehnoülevaataja/II kutsekvalifikatsiooni autotehnik/ülevaatuspunkti juhataja, Maitene OÜ, www.maitene.ee

Külavaheteed loetakse üldkasutatavaks teeks. Olenemata sellel teel olevast liiklustihedusest, tuleb arvestada, et kehtiv seadusregulatsioon EI LUBA Teil selle traktoriga liigelda teedel, kus võivad ka mõned teised liigelda. Erandina on lubatud sõita remondikohta või remondikohast koju. Ka ARK-i ja ülevaatusele on lubatud liigelda, kui on olemas kehtiv liikluskindlustus.
 

Küsimus: Mitu viga võib olla autokooli teooriaeksamil?10.04.2012

Tere! Mitu viga võib maksimum olla kooli teooriaeksamil? Eksamil on 60 küsimust.

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Koolituse läbiviimiseks koostab õppekavad autokool lähtudes etteantud minimaalsest koolituse mahust. Samuti on koolitaja otsustada, kuidas ta hindab koolituse läbinu teadmisi ja oskusi. Seega on koolitaja otsustada ka see, mitu küsimust esitatakse õpilasele teooriaeksamil ja kui palju nendest peab olema õigeid, et teooriaeksam loetaks sooritatuks.

Täpse vastuse saamiseks pöörduge palun oma koolitaja poole. Kui küsimus oli konkreetselt meie autokooli kohta, siis meie loeme teooriaeksami sooritatuks, kui õigesti on vastatud vähemalt 56 küsimusele.
 

Küsimus: Autot ei kasuta, sest remondin seda, miks pean nüüd maksma kolmekordse kindlustusmakse?05.04.2012

Oman sõidukit, mis on registris, aga ei kasuta seda hetkel (remondin tasapisi), seega liikluses ei osale ja ka ei kindlusta antud sõidukit juba paart aastat. Nüüd sain makseteatise LKF-st kus 3x kindlustustasu antud perioodi eest seadusega välja nõutav. Väidetavalt on lõppenud kindlustusleping, mis peab olema. Lõppemisest või pikendamisest teatanud mulle keegi ei ole. Väidetavalt on saadetud posti teel kiri, mis minuni jõudnud ei ole. 03.04.12 leidsin postkastist kirja, mis postitatnud 25.01.12 (see on siis makseteatis juba.) Ootan targematelt infot, kuidas edasi käituda, sest pean antud makseteatist väljapressimiseks. LKF ei vaevu põhjendama ega kuulama ja ähvardab kohtutäituriga. Ilmselt ei ole ma ainus kellelt raha välja pressitakse seaduse alusel.
Tekib ka küsimus, et kui leping on lõppenud, mille eest nõutakse kolmekordset kindlustustasu (lepingut ju pole)?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Igal liiklusregistris registreeritud sõidukil peab olema kehtiv liikluskindlustuse leping. Leping peab olema ka sõidukil, mida ajutiselt ei kasutata. Liikluses osalemiseks peab sõidukil olema kehtiv liikluskindlustuse poliis.

Kui sõiduki suhtes ei ole kehtivat kindlustuslepingut, tuleb sõiduki omanikul tasuda Eesti Liikluskindlustuse Fondile (LKF) kindlustusmakse aja eest, mil leping oli sõlmimata. Kindlustusmakse tasumise kohustus tuleneb liikluskindlustuse seadusest. Teisalt kohustab seadus LKFil hüvitama kannatanule liiklusõnnetuse läbi tekkinud kahju, kui sõiduki suhtes, millega kahju põhjustati, oli kindlustusleping sõlmimata. Sisuliselt annab LKF lepinguta sõidukile liikluskindlustuse kaitse ja sõiduki omanikul tuleb selle eest kindlustusmakse tasuda.

Kindlustusmakse tasumise kohustuse vältimiseks saab sõiduki omanik sõlmida liikluskindlustuse lepingu või kui sõidukit liikluses ei kasutata, siis kustutada sõiduk liiklusregistrist.

Seega, kui te sõidukit ajutiselt ei kasuta, siis kustutage sõiduk ajutiselt liiklusregistrist. Nii väldite edasisi samalaadseid nõudeid.

Täpsemat teavet kindlustuslepingu sõlmimise kohustuse kohta vt http://www.lkf.ee/images/files/LSM_teavekliendile(4).pdf
 

Küsimus: Kas kindlustusfirma otsust saab veel tagantjärgi vaidlustada?03.04.2012

Tere.
Jaanuari lõpus leidis aset väikene tulekahju. Pöördudes kahjuavaldusega kindlustuse poole oli esimene vastus positiivne ja kahjud lubati hüvitada 100%. Mõne aja möödudes kindlustus tuli siiski tagasi ja viitas, et antud poliisiga pole kodune vara kindlustatud. Minu kirjaliku vastuse peale kindlustusele, kus ma osutasin erinevatele punktidele ja palusin mulle kirjalikult selgitada ja välja tuua, mis alusel köögitehnika hüvitamise alla ei kuulu, helistas mulle kindlustus ja selgitas üldsõnaliselt. Kahjuks jätsin asja sinna paika ja hüvitamisele kuuluva kindlustussumma väljamaksmine toimus 10.02.2012. Nüüd suheldes Tehnilise Järelvalve Inspektsiooniga (õnnetuse põhjust siiamaani uuritakse ja vormistatakse), korteriühistu ja tarbijakaitsega, jääb mulle tahest-tahtmata tunne, et kindlustus pole minuga 100% aus olnud, seda enam, et kirjalikku selgitust ja põhjendamist ma nende käest saanud ei ole. Küsimus, kas tagantjärgi (ehkki hüvitatav summa on välja makstud 10.02 ja tunduks, et ma olin otsusega nõus ja tunduks nagu vehiks ma peale kaklust rusikatega) on võimalik mul see otsus vaidlustada ja paluda juhtumi nö. veelkordset läbivaatamist?

Suured tänud!

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kindlustusandja otsust saate vaidlustada seni kuni see ei ole aegunud. Kui tegu on käesoleva aasta jaanuari juhtumiga, siis ei ole tegu aegunud nõudega.

Pöörduge kindlustusandja poole palvega asi uuesti läbi vaadata. Palves tooge välja asjaolud, millega Te rahul ei ole ja mis põhjusel. Paluge vastust e-posti või kirja teel.

Lisaks:
- oma küsimuses viitate, et kindlustusandja on Teile kahju osaliselt hüvitanud. Vastavas osas on kindlustusandja teinud seega kahju hüvitamise otsuse. Vaadake palun üle, kas see otsus sisaldab viidet kindlustuslepingu tingimustele millele tuginedes hüvitati kahju osaliselt;
- on tavaline, et kindlustuslepingus loetakse köögitehnika koduse vara hulka ja see ei ole kindlustatud koos korteriga ilma, et kodune vara oleks kindlustuspoliisil eraldi välja toodud. Kui kindlustatud esemeks oli poliisil märgitud üksnes korter, siis vaadake üle kindlustuslepingu tingimused. Kindlustuslepingu tingimustes on lahti kirjutatud, mis on kindlustatud, kui kindlustatud esemeks on korter.
 

Küsimus: Kuidas saan kindlaks teha, et kas mu autole määrati kordusülevaatus?02.04.2012

Tere
Minu autole määrati nn kordusülevaatus, kuid kas auto passi peaks ka politsei sellest mingi märke tegema või ei? Kuidas ma kindlaks saan teha, kas mulle üldse määrati see?

Vastus: Mait Millert, Tehnoülevaataja/II kutsekvalifikatsiooni autotehnik/ülevaatuspunkti juhataja, Maitene OÜ, www.maitene.ee

Teie autole saab politseiametnik määrata ainult erakorralist ülevaatust, mis tähendab, et peate minema ülevaatusele, kus kontrollitakse auto täies mahus. Politsei ei tee enam märget auto reg. tunnistusele. Nad saadavad vastava elektroonilise teatise ARK-i. Loodan, et saate kindlaks teha, kas ikka määrati erakorraline kui teete vastava päringu järgmisel saidil http://195.80.106.137:9050/soidukiPiirang . Samuti saab asja kontrollida ka ülevaatuspunkti töötaja või esitate vastava küsimuse otse Maanteeametisse "paberivaba ARK" keskonnas.
 

Küsimus: Kas mõlgid uksel lähevad kaskokindlustusega korda tegemisele?02.04.2012

Tere
Autol on kasko kindlustus. Avastasin alles hiljuti, et mõlemal juhipoolsel uksel on kõvad kriimud sees, pigem ikka lätakate moodi - kas parklas vastu taotud või toidukärud vastu lükatud. Kas sellises asjas on mul õigus pöörduda kindlustuse poole, maksta omavastutus ja kas on võimalik mul nõuda selle kordategemist. Maksan iga kuu kindlustusmakset üle 150 euro ja kasutanud olen 4 aasta jooksul seda vaid ühel korral seoses klaasi vahetusega.
tänan

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Tavaliselt kuuluvad Teie kirjeldatud kahjud sõidukikindlustuse lepingu alusel hüvitamisele. On tavaline, et kindlustuslepingus on kokku lepitud omavastutus iga kindlustusjuhtumi kohta, st kui toimunud on mitu kindlustusjuhtumit (mitu erinevat juhtumit, kus sõiduk kahjustada sai), siis rakendatakse ka mitut omavastutust.

Kindlustusandja hüvitab kahju konkreetse kindlustuslepingu ja selle tingimuste järgi. Pöörduge kindlustusandja poole kahju hüvitamise nõudega.

Asjaolud, kui pika aja jooksul olete kindlustusmakset tasunud, kui palju olete kindlustusmakset tasunud ja kui palju kahjusid Teile varem hüvitatud on, ei oma tähendust uue kahju hüvitamisel.
 

Küsimus: Milliseid lubasid on vaja atv juhtimiseks?28.03.2012

Olen hetkel 16-aastane ning taotlen B-kategooria algastme juhilubasid. Tahaksin teada, kas võin nende lubadega juhtida atv-d?

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

B-kategooria mootorsõiduki esmane juhtimisõigus omistatakse 18-aastaseks saamisel. Noorem isik saab taotleda piiratud juhtimisõigust. Vastavalt liiklusseadusele võib piiratud juhtimisõigusega isik juhtida autot tingimusel, et tema kõrval on seaduslik esindaja või seadusliku esindaja kirjaliku nõusolekuga isik. Lisaks annab piiratud juhtimisõigus võimaluse juhtida ka AM-kategooria sõidukit ehk mopeedi.

Eeltoodust lähtudes olen seisukohal, et piiratud juhtimisõigus ei anna õigust juhtida maastikusõidukit.
 

Küsimus: Kas kukkumise trauma kindlustushüvitist oli õigus vähendada minul diagnoositud haigusele viidates?26.03.2012

Kindlustus leidis, et mul on diagnoositud kõrgvererõhutõbi ja kukkumine võis olla tingitud tasakaaluhäiretest. Vigastasin näo piirkonda (opereeriti). Kindlustus leidis, et hüvitist ei maksta 100% vaid vähendati 50%. Kas see on õige?
Tänan

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Teie küsimusele ei ole võimalik kindlustuslepingu ja juhtumi üksikasju teadmata vastata.

Kui Te ei ole rahul kindlustusandja otsusega ja Te ei jõua kindlustusandjaga kokkuleppele, on Teil võimalik pöörduda kindlustuse lepitusorgani poole, vt täpsemalt http://www.eksl.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=165&Itemid=232&lang=et
 

Küsimus: Avarii süüdlane lubas kahjud korvata, kuid ei ole seda teinud, kas tagantjärgi on võimalik kindlustusjuhtumiks vormistada? 26.03.2012

Tere,
Mu ema rollerile sõitis oktoobris 2011 tagant otsa maastur, rolleril purunesid poritiivad, peeglid, tuled, käepidemed, kohal käis ka politsei ja fikseeris sündmuse. Maasturi juht ei soovinud kindlustusega tegeleda, lubas ise kõik kulud katta.
Rolleriga sõita ei saa, sest puuduvad tuled peeglid jne.
Nüüdseks (16.01.2012) on tehtud kulude kalkulatsioon poest, kus antud roller osteti, kuid maasturi juht pole siiani kulusi hüvitanud, kuidas survestada kahju tekitajat. Kas tagantjärgi on võimalik asi siiski liikluskahjuks pöörata? Juba saaks hakata rolleriga sõitma, kuid ootab kordategemise taga.
Ette tänades

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Pöörduge kahju hüvitamise nõudega maasturi kindlustusandja poole. Kindlustusandja teadasaamiseks saate kasutada päringut https://vs.lkf.ee/pls/xlk/SYSADM.LK_INFOKESKUS_PKT.kindlustuskate?plang=EST. Sisestades sõiduki registreerimismärgi ja õnnetuse toimumise aja, saate teada kindlustusandja.

Seaduse järgi tuleb kindlustusandja poole pöörduda esimesel võimalusel. Ka hilisemal teatamisel võtab kindlustusandja juhtumi käsitlusse. Eeldusel, et juhtumi toimumist ja sellest tingitud kahju suurust on võimalik tuvastada ning nõue ei ole aegunud (nõue aegub üldjuhul kolme aastaga) ega ei esine muid asjaolusid, hüvitab kindlustusandja tekkinud kahju.
 

Küsimus: Kas saan õigesti aru, et B-kategooria juhiloa taotlemiseks on riigilõiv 89,46 eurot?22.03.2012

Tahan minna ARK-sse teooria- ja sõidueksamit tegema, et saada B-kategooria juhiload.
Kas peale eksamite riigilõivude eest tuleb maksta veel lisaks juhtimisõiguse taotlemise eest?

Selline rida Maanteeameti kodulehel: Juhtimisõiguse taotlejal tuleb B-kategooria juhiloa taotlemiseks Rahandusministeeriumi kontole maksta riigilõivu 89,46 eurot (1400 kr), milles sisaldub tasu nii juhiloa kui ka teooria- ja sõidueksami eest.

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Olete oma küsimusele ka ise sisuliselt vastanud. Riigilõivus sisaldub tasu nii juhiloa kui ka teooria- ja sõidueksami eest. Nimetatud tegevust loetaksegi juhtimisõiguse taotlemisks. Riigilõivu tuleb tasuda täiendavalt vaid siis, kui teooria- ja/või sõidueksamit tuleb ebaõnnestumise tõttu sooritada korduvalt.