Liiklus ja sõidukid

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas saan teha liikluskindlustuse registeerimata sõidukile?17.05.2012

Ostsin eelmisel sügisel Soome Vabariigist auto, Eestisse tuues ilmnes sõidukil rike ja autot ei kasutanud talv läbi. Nüüd on auto iseenesest korras, aga probleem on selles, et Soome liiklusregistrist on see auto juba kustutatud, ka kehtivat Soome poolset liikluskindustust tal enam pole.

Kuidas ma saaksin selle auto nüüd Eestis legaliseerida, sest ilma liikluskindustuseta ei ole mul ei tänavale ega ülevaatusele temaga asja...see tähendab, et ma ei saa ka ARK-i esmasele ülevaatusele teda ju viia?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Liikluskindlustuse lepingu sõlmimiseks ja poliisi saamiseks peab sõiduk olema liiklusregistris registreeritud. Registreerimata sõidukile liikluskindlustust teha ei saa. Kui sõiduk on liiklusregistris registreerimata, siis sõidukiga teel liigelda ei tohi. Samuti ei tohi liigelda registreeritud sõidukiga, mille suhtes ei ole kehtivat liikluskindlustuse poliisi.

Kui sõiduk on liiklusregistris registreerimata ja registreerimiseks tuleb sõiduk Maanteeameti liiklusregistri büroos (endise nimega ARK) ette näidata, siis tuleb sõiduk näiteks treileril Maanteeameti liiklusregistri büroosse toimetada.
 

Küsimus: Kas ja kellele saab esitada kahjunõude, kui ettevõtte kaubikut avarii tagajärjel kasutada ei saa?16.05.2012

Tere!
Juhtus avarii, põhjustaja võttis süü omaks, kuid järgmine päev läks kindlustusse ja vaidlustas oma süü. Kahjukannatajal nüüd tööauto (juriidilise isiku nimel ja lisaks veel kaubik) seisab juba 3 nädalat, sest liikluses seda ju kasutada ei saa. Kas saab esitada kahjunõude ja kellele või saab selle kuidagi teisiti lahendada?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kahju, mis tekib sellest, et liiklusõnnetuses kahjustatud sõidukit ei saa kasutada, hüvitamist saab nõuda kahju tekitajalt ehk liiklusõnnetuse põhjustajalt.

Liikluskindlustuse kindlustusandjal ei ole sellise kahju hüvitamise kohustust.
 

Küsimus: Mis muutus tegelikult registrimassi muutmisega täismassiks (B-kat)?14.05.2012

Tere.

Olen hädas sama küsimusega - "Mis kategooria juhiluba nõuab sõiduk, mille registrimass on 3500 kg?", http://www.vastused.ee/loe/liiklus-ja-soidukid/liikluskoolitus/3079/mis-kategooria-juhiluba-nouab.html
Lähen selle küsimusega edasi ja küsin, et mis saab välisriiki sõites? Kas see, et Eestis on lubatud sõita B-kat lubadega aastani 2016, annab õiguse juhtida ka sama sõidukit välisriigis olles?
Tegemist on MB 508 baasil ümber ehitatud matkabussiga (N2) ja tehnilises passis on registrimass 3500kg ja täismass 5000kg. Kuhu kategooriasse lugeda antud sõiduk - kas C või B, näiteks linnas liikluskorraldust jälgides või õuealale sõites?
Aitäh vastuse eest!

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Eesti liiklusseadus lubab juhtida sellist N2 kategooria sõidukit, millel on registrimassiks määratud 3500 kg B kategooria juhiloaga 2016. aasta 1. jaanuarini. Teistes riikides ei pruugi antud üleminekusätet olla ja kas seal tohib sellist sõidukit juhtida B kategooria juhtimisõigusega, saab kindlaks teha ainult vastavate riikide seadusi tundma õppides.

Kõige lihtsama ja töökindlama lahendusena näen ma võimalust, et läbite C kategooria mootorsõidukijuhi õppe (20 tundi teooriat ja 10 sõidutundi õppesõitu) ja taotlete C kategooria mootorsõiduki juhtimise õiguse.
 

Küsimus: Kui auto tuleb remonti viia ja kasutada ei saa, kas selle aja eest on võimalik liikluskindlustuse tasu tagasi küsida?08.05.2012

Auto tuleb remonti viia, seega autot mingi aeg ei kasuta. Hiljuti sai pikendatud liikluskindlustust kolmeks kuuks. Kas selle aja eest, mida autot ei saa kasutada, on võimalik kindlustusele makstud tasu tagasi taotleda?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kui Te ajutiselt ei kasuta sõidukit teeliikluses, saate esitada kindlustusandjale taotluse liikluskindlustuse lepingu maksevabaks muutmiseks. Poliisi kindlustusperioodi lõpuni jäänud aja eest tasutud kindlustusmakse kindlustusandja tagastab arvestades maha seaduses lubatud asjaajamiskulu.

Maksevaba liikluskindlustuse lepingu kohta vt täpsemalt http://www.lkf.ee/images/files/MV_muutmine(2a).pdf
 

Küsimus: Kas ja kellel on õigust saada liikluskindlustust soodushinnaga?02.05.2012

Kellel on võimalik taotleda liikluskindlustust soodushinnaga?
Kui olen diabeetik, kes omab pensionitunnistust, kas siis saan sõlmida liikluskindlustuse soodustusega?
Juhul kui kehtib liikluskindlustuse poliisi soodustus diabeetikutele, siis kui võtan auto liisingusse (varem pole autot olnud), mis dokumendid tuleb kuhu esitada?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Liikluskindlustuse kindlustusmakse ja seda mõjutavad asjaolud määrab iga kindlustusandja iseseisvalt. Ühtset ja ületurulist arvutusvalemit ega metoodikat ei ole. Seega ei ole ka ületuruliselt määratud kas ja kes on õigustatud soodustust saama.

Kindlustusandja määrab kindlustusmakse arvestades liikluskindlustuse statistikat, kindlustatava riskiga seotud kindlustus- ja kahjuajalugu ning muid kindlustusriski mõjutavaid tegureid. Kas ja mis suunas isiku tervislik seisund kindlustusriski mõjutab ning kas kindlustusandja saab seda arvestada, on iga kindlustusandja teha.
 

Küsimus: Kas alles järgmisel päeval pisiavarii avastamise tõttu võib tekkida probleeme kindlustuses?02.05.2012

Tere
Hakkasin maja eest välja tagurdama, aga ei pannud tähele, et tagurdasin taga olevale autole otsa. Kahju saanud autojuht kutsus kohale politsei, sest ta arvas, et ma põgenesin sündmuskohalt. Kahju saanud autojuht võttis alles järgmisel päeval minuga ühendust ja rääkis probleemist, peale mida vaatasime autod üle ja avastasime minu autol väga minimaalse kahju - ainult üks kriips stangel, kuid tema kahjud olid suuremad. Seepeale loomulikult tunnistasin süüd. Kas selle tagajärjel tekivad ka probleemid kindlustuses? Käisin ka politseis hiljem, kus rääkisin probleemist ja seal öeldi, et kui saan kannatanuga kokkuleppele, siis nende poolt probleeme ei ole, kuna on ainult materjaalne kahju.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Liiklusõnnetuses osalejad peavad liiklusõnnetuse sündmuskohal nõuetekohaselt vormistama või teavitama juhtunust Politseid. Liiklusõnnetuse põhjustaja peab liiklusõnnetusest teavitama liikluskindlustuse kindlustusandjat. Liiklusõnnetuse toimumiskohalt lahkumine liiklusõnnetust vormistamata või liiklusõnnetusest kindlustusandjale teatamata jätmine võib kaasa tuua probleeme.

Sõidukikindlustuse kindlustusandja (kindlustusandja, kes hüvitab Teie sõidukile tekkinud kahju) võib hüvitist vähendada. Tavaliselt on kindlustuslepingu tingimustes kokku lepitud, et õnnetuse korral tuleb täita seaduse nõudeid.

Liikluskindlustuse kindlustusandja (kindlustusandja, kes hüvitab Teie tekitatud kahju teisele osapoolele) võib Teile esitada tagasinõude makstud hüvitise ja kahjukäsitluskulude osas.
 

Küsimus: Kas 2010. aastal lõpetatud autokooli tunnistusega saab minna juhilubade eksamile?23.04.2012

Tere,

Läbisin autokooli ja sealsed eksamid 2010. aastal, kuid ei ole veel käinud ARKi eksameid sooritamas. Küsimus olekski, et kas autokooli tunnistus on veel kehtiv ning kas mul oleks sellega võimalik minna ARKi eksameid sooritama või tuleb läbida mingisugused lisakoolitusi sõltuvalt uuest liiklusseadusest?

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Teie autokooli tunnistus on kehtiv ja selle alusel võite end registreerida liiklusregistri eksamitele. Seadusest tulenevalt Teil täiendavaid koolitusi vaja läbida ei ole, kuid teooriaeksamil peate tundma täna kehtivaid liiklusreegleid. Enne sõidueksamit soovitan võtta täiendavalt sõidutunde.
 

Küsimus: Kas ülevaatuseta traktoriga võin liikuda külavaheteel?10.04.2012

Kui mul on kodus igivana, kuid veel töötav traktor ning sellel puuduvad kindlustus ja ülevaatus ja ka tuled, sest kasutan ainult päevasel ajal - kas ma tohin sellega liigelda peale oma isikliku maa ka peaaegu kasutamata külavaheteel?

Vastus: Mait Millert, Tehnoülevaataja/II kutsekvalifikatsiooni autotehnik/ülevaatuspunkti juhataja, Maitene OÜ, www.maitene.ee

Külavaheteed loetakse üldkasutatavaks teeks. Olenemata sellel teel olevast liiklustihedusest, tuleb arvestada, et kehtiv seadusregulatsioon EI LUBA Teil selle traktoriga liigelda teedel, kus võivad ka mõned teised liigelda. Erandina on lubatud sõita remondikohta või remondikohast koju. Ka ARK-i ja ülevaatusele on lubatud liigelda, kui on olemas kehtiv liikluskindlustus.
 

Küsimus: Mitu viga võib olla autokooli teooriaeksamil?10.04.2012

Tere! Mitu viga võib maksimum olla kooli teooriaeksamil? Eksamil on 60 küsimust.

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Koolituse läbiviimiseks koostab õppekavad autokool lähtudes etteantud minimaalsest koolituse mahust. Samuti on koolitaja otsustada, kuidas ta hindab koolituse läbinu teadmisi ja oskusi. Seega on koolitaja otsustada ka see, mitu küsimust esitatakse õpilasele teooriaeksamil ja kui palju nendest peab olema õigeid, et teooriaeksam loetaks sooritatuks.

Täpse vastuse saamiseks pöörduge palun oma koolitaja poole. Kui küsimus oli konkreetselt meie autokooli kohta, siis meie loeme teooriaeksami sooritatuks, kui õigesti on vastatud vähemalt 56 küsimusele.
 

Küsimus: Autot ei kasuta, sest remondin seda, miks pean nüüd maksma kolmekordse kindlustusmakse?05.04.2012

Oman sõidukit, mis on registris, aga ei kasuta seda hetkel (remondin tasapisi), seega liikluses ei osale ja ka ei kindlusta antud sõidukit juba paart aastat. Nüüd sain makseteatise LKF-st kus 3x kindlustustasu antud perioodi eest seadusega välja nõutav. Väidetavalt on lõppenud kindlustusleping, mis peab olema. Lõppemisest või pikendamisest teatanud mulle keegi ei ole. Väidetavalt on saadetud posti teel kiri, mis minuni jõudnud ei ole. 03.04.12 leidsin postkastist kirja, mis postitatnud 25.01.12 (see on siis makseteatis juba.) Ootan targematelt infot, kuidas edasi käituda, sest pean antud makseteatist väljapressimiseks. LKF ei vaevu põhjendama ega kuulama ja ähvardab kohtutäituriga. Ilmselt ei ole ma ainus kellelt raha välja pressitakse seaduse alusel.
Tekib ka küsimus, et kui leping on lõppenud, mille eest nõutakse kolmekordset kindlustustasu (lepingut ju pole)?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Igal liiklusregistris registreeritud sõidukil peab olema kehtiv liikluskindlustuse leping. Leping peab olema ka sõidukil, mida ajutiselt ei kasutata. Liikluses osalemiseks peab sõidukil olema kehtiv liikluskindlustuse poliis.

Kui sõiduki suhtes ei ole kehtivat kindlustuslepingut, tuleb sõiduki omanikul tasuda Eesti Liikluskindlustuse Fondile (LKF) kindlustusmakse aja eest, mil leping oli sõlmimata. Kindlustusmakse tasumise kohustus tuleneb liikluskindlustuse seadusest. Teisalt kohustab seadus LKFil hüvitama kannatanule liiklusõnnetuse läbi tekkinud kahju, kui sõiduki suhtes, millega kahju põhjustati, oli kindlustusleping sõlmimata. Sisuliselt annab LKF lepinguta sõidukile liikluskindlustuse kaitse ja sõiduki omanikul tuleb selle eest kindlustusmakse tasuda.

Kindlustusmakse tasumise kohustuse vältimiseks saab sõiduki omanik sõlmida liikluskindlustuse lepingu või kui sõidukit liikluses ei kasutata, siis kustutada sõiduk liiklusregistrist.

Seega, kui te sõidukit ajutiselt ei kasuta, siis kustutage sõiduk ajutiselt liiklusregistrist. Nii väldite edasisi samalaadseid nõudeid.

Täpsemat teavet kindlustuslepingu sõlmimise kohustuse kohta vt http://www.lkf.ee/images/files/LSM_teavekliendile(4).pdf