Liiklus ja sõidukid

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kes kannab remondikulud kui tegin õppesõiduautoga kerge avarii?14.09.2012

Tere,
Kui sõitsin õppesõidu autoga vastu teist autot nii, et vaid õppesõidu auto sai kannatada (küljepeegel tuli küljest ära), siis kes vastutab ja kannab kahju? Juhendajal polnud antud olukorras eriti midagi teha ega aega reageerida. Kas sellist asja peaks katma kindlustus, õpilane, juhendaja või autokool?

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Liiklusõnnetuse tagajärjel õppesõidu käigus tekkinud kahju hüvitamine toimub samadel alustel kui tavalise liiklusõnnetuse korral. Kui kahju tekitati kellelegi teisele, siis selle kahju korvab liikluskindlustus. Kui viga sai õnnetuse põhjustaja juhitud sõiduk, siis selle kahju korvab juht. Erisuseks on see, et õppesõidu ajal on sõidukis kaks juhti ja kahju korvamine jaguneb nende vahel. Kuidas seda kahju kahe juhi vahel jagatakse ei ole seadusega reguleeritud ja kokkuleppe mittesaavutamisel on lahendajaks kohus.

Ametlikul õppesõidul autokoolis on üldreeglina vastutajaks sõiduõpetaja, kes tasub kaskokindlustuse omavastutuse. Õpilane vastutab siis, kui tegemist oli sõiduõpetaja korralduse mittetäitmisega. Kui viiakse läbi sõiduõppe praktikat juhendajaga ja selleks kasutatav sõiduk saab vigastusi, siis lepivad kahju hüvitamise kokku juhid omavahel. Meeles tasub pidada veel seda, et juhendajaga õppesõitu tehes ei pruugi kaskokindlustus kahju korvata, kui kaskokindlustuse lepingus ei ole sätestatud õppesõidul toimunud kahju hüvitamine.
 

Küsimus: Kas kaebuse esitamisega vaidluskomisjonile võin ilma jääda ka kindlustuse esialgsest pakkumisest?11.09.2012

Kui esitan vaidluskomisjonile enda küsimuse, kuna ei ole rahul kindlustusseltsi pakkumisega, siis saan aru, et see on minu jaoks tasuta. Kuid kas sellisel juhul kui minu vaidlust ei rahuldata, kas ma sellega kaotan midagi? Või kindlustuspakkumine ei kaota oma kehtivust mingil juhul, et vähemalt see, mida esialgu pakuti peaks kehtima igaljuhul ja ei ole vahet, kas esitan asja vaidluskomisjonile või mitte?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kaebuse esitamine kindlustuse vaidluskomisjonile ja selle menetlemine komisjonis on kliendile tasuta, kui vaidlus käib liikluskindlustuse lepingust tuleneva kahju hüvitamise üle.

Kindlustuse vaidluskomisjon teeb oma menetluse käigus otsuse. Otsus jõustub, kui osapooled ei vaidlusta seda otsust kohtus kümne päeva jooksul alates otsuse avaldamisest.

Näiteks, kui kindlustuse vaidluskomisjoni otsuse kohaselt on kahju summa väiksem kindlustusandja seni pakutust, siis hüvitab kindlustusandja kahju vaidluskomisjoni otsuse kohaselt eeldusel, et Te ei vaidlusta kohtus vaidluskomisjoni otsust.
 

Küsimus: Millised koolitused tuleb läbida, et juhiload saada ja palju see ligikaudu kokku maksma läheb?11.09.2012

Tere!

Saan peagi 18-aastaseks ja tahaks hakata sõidueksamite peale mõtlema, aga mind huvitaks mida see endast siis lõplikult kujutab ning millised on hinnad ja milliseid õppesõite see endas käsitleb?

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Kui jutt on B-kategooria mootorsõiduki juhtimisõiguse saamisest, siis selleks tuleb eelnevalt läbida vastava õppekava kohane koolitus. Koolitus tervikuna koosneb vähemalt 25 teooriatunnist ja 20 sõidutunnist põhikursusel, lisaks tuleb läbida esmaabi koolitus 16 tundi ja kaks lühikursust: Pimeda ajal sõiduki juhtimine ning algastme libedasõidu riskivältimise koolitus. Kõik koolitusetapid edukalt läbinule väljastab autokool vastava tunnistuse.

Koolitusi pakuvad erinevate hindadega ja erineva koolituse korraldusega paljud autokoolid. Koolituste läbiviimisega saate täpsemalt tutvuda autokoolide kodulehtedel internetis. Õppesõidud toimuvad kindlasti õppeväljakul, linnaliikluses ja maanteel.

Juhtimisõiguse omistab pärast autokooli lõpetamist Maanteeameti liiklusregister ja selleks tuleb sooritada liiklusregistris teooria ja sõidueksam.
 

Küsimus: Kuidas saan minna lõppastme koolitusele, kui selleks vajalik autokooli tunnistus on kadunud?30.08.2012

Tere.
On plaan minna lõppastme koolitusele. Lugesin, et vajalikud dokumendid on juhiluba ja autokooli tunnistus. Aga kui autokooli tunnistus on kadunud, kas pean uuesti mingid eksamid tegema või saan ilma selleta ka minna lõppastme koolitusele?

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Autokooli tunnistus on vajalik lõppastme koolituse vormistamiseks. Kui autokooli tunnistus on kadunud, siis tuleb vormistada selle duplikaat autokoolis, kus läbisite koolituse või väljastab koolitaja tunnistuse lõppastme koolituse läbimise kohta. Seega ei ole lõppastme koolitusele asudes koolitunnistuse esitamine kohustuslik, kui tõendate, et Teil on läbitud esmaõppe algastme pimeda aja koolitus (juhul, kui autokool lõpetati pärast 30.09.2011).
 

Küsimus: Kas lõppastmekoolituse sees on kõik vajalikud sõidud (ökosõit jne), mis on vaja läbida lubade saamiseks?30.08.2012

Et esmane juhiluba vahetada juhiloa vastu, tuleb läbida lõppastmekoolitus. Kas peale selle on vaja teha veel mingid eraldi sõidud (nt ökosõit) või kõik vajalikud sõidud on juba lõppastmekoolituse sisse arvestatud?

Kas peale lõppastmekoolituse läbimist võingi dokumendid ARK'i viia ja saan load kätte?

Millal võib lõppastmekoolituse läbida? Kas ka kohe peale esmaste lubade saamist või seda võib teha alles mingi kindel aeg enne kui esmased juhiload kehtivuse kaotavad?

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Lõppastme koolitus koosneb kolmest osast: teoorialoeng, libedasõit ja säästliku sõidu treening. Lõppastme koolituse läbimine vormistatakse märkega mootorsõidukijuhi koolituskursuse tunnistusele ja see esitatakse Maateeameti liiklusregistrile juhilubade vahetamisel. Esmase juhiloa omanik võib esitada taotluse esmase juhiloa vahetamiseks juhiloa vastu liiklusregistri büroole üks kuu enne esmase juhiloa kehtivuse lõppemist.

Lõppastme koolituse peab läbima enne esmase juhiloa vahetust juhiloa vastu. Lõppastme koolituse võib läbida alates juhilubade saamisele järgnevast päevast. Lõppastme koolituse läbimiseks peab koolitataval olema läbitud esmaõppe algastme pimeda aja koolitus. See on eraldi kursus, mille läbimise kohta teeb koolitaja märke autokooli tunnistusele. Hetkel kehtib see nõue vaid nende suhtes, kes lõpetasid autokooli pärast 30.09.2011 (autokooli tunnistuse väljastamise kuupäev).
 

Küsimus: Kas on võimalik saada Liikluskindlustusfondist hüvitist ilma, et mäletaks avarii põhjustajat?29.08.2012

Juunis juhtus avarii, kus olin ise kannatanu. Õnnetus toimus maanteel ning kannatanu olin mina, jalgrattur. Peale avariid tundsin, et olin füüsiliselt terve, teine osapool uurivalt küsis kogu aeg, kas mul on kõik korras jne ning lahkusime paari minuti pärast sündmuskohalt, ilma üksteise andmeid jagamata. Auto marki ega mudelit ma samuti ei mäleta, sest olin sel ajal täielikus šokis ning ei mõelnud üldse edasise peale, mäletan ainult, et see oli mingi kaubik. 10 minutit hiljem tööle jõudes tekkisid aga kaelas tugevad valud ning otsustasin kutsuda kiirabi. Kiirabiautos olles ei tuvastatud midagi ning otsustati saata igaks juhuks PERH-i Mustamäele. Seal tuvastati mul ühe kaelalüli murd ning teine kaelalüli oli nihkunud. Rattal hilisemas kontrollis avastasin, et mul on paar asja katki läinud. Täna hommikul sain aga ELKF-st kirja, et mul on võimalus hüvitusele. Kuidas see asi käib ning kas on võimalik saada hüvitust, ilma, et mäletaks teist osapoolt ja ta autot?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Eesti Liikluskindlustuse Fondil (LKF) on kohustus hüvitada kahju liikluskindlustuse seaduses sätestatud ulatuses, kui kahju on põhjustatud kindlakstegemata sõidukiga, millel oli kindlustuslepingu sõlmimise kohustus. Seadus sätestab hüvitatavale kahjule piirangud, näiteks ei hüvitata tavaliselt kindlakstegemata sõidukiga tekitatud kahju teisele mootorsõidukile.

Asjaolu, et Te ei tea täpselt, milline sõiduk kahju põhjustas, ei ole kahju hüvitamisest keeldumise alus. Küll aga tuleb kahju käsitlemise käigus selgeks teha, mis kahju kõnealuses liiklusõnnetuses tekkis ja kui suur on LKFi hüvitamiskohustus.

LKF saatis Teile kirja, kuna kõnealuses juhtumis tekkinud vigastuste ravikulu hüvitamist oleme alustanud raviasutuse nõude alusel. Teile tekkinud kahju hüvitamiseks peate esitama nõude. Kui vajate nõude esitamisel abi, siis palun küsige seda Teile kirja saatnud LKFi töötaja käest.
 

Küsimus: Mis aja jooksul pärast hüvitamisotsust peab kindlustusfirma raha välja maksma?27.08.2012

Kindlustusfirma tegi otsuse liikluskahju rahaliselt hüvitada. Millal raha peab laekuma? Kas otsuse tegemisele järgneval päeval või siis, kui sõiduk registrist maha võetud?
Mida teha juhul kui kindlustus firma viivitab raha väljamaksmisega?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Liikluskindlustuse lepingu alusel peab kindlustusandja hüvitise kannatanule üle kandma hüvitamise otsuse tegemisele järgneval tööpäeval või asjakohase pangaarve numbri saamisele järgneval tööpäeval, kui see ei ole hüvitamise otsuse tegemise ajal teada.

Kuna viitate oma küsimuses sõiduki registrist kustutamisele, siis võib olla tegu olukorraga, kus olete otsustanud sõiduki jäänuki jätta kindlustusandjale. Sellisel puhul maksab kindlustusandja hüvitise jäänuki hinna ulatuses peale seda, kui olete sõiduki jäänuki kindlustusandjale üle andnud.

Küsige kindlustusandjalt selgitusi, miks ei ole hüvitist välja makstud. Kui kindlustusandja on asjakohtult viivitanud hüvitise välja maksmisega, on kindlustusandjal kohustus maksta viivist võlaõigusseaduse §-s 113 sätestatud ulatuses.

Kui kindlustusandja ei maksa hüvitist välja, kindlustusandja selgitused ei ole asjakohased ja Teil ei õnnestu kindlustusandjaga kokkuleppele jõuda, siis saate vaidluse lahendamiseks pöörduda kindlustuse vaidluskomisjoni või lepitusorgani poole, vt täpsemalt http://www.lkf.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=147&Itemid=204&lang=et või http://www.eksl.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=165&Itemid=232&lang=et
 

Küsimus: Kui ma ei nõustu kindlustusfirma hinnanguga auto väärtuse kohta, kas siis saan selle kuidagi vaidlustada?15.08.2012

Tere,

Kui ma ei ole nõus oma sõiduki väärtuse hinnanguga, mis kindlustusfirma mulle välja pakkus.
Kas ma võin veel kuskilt mujal lasta auto hinnata või siin ei ole rohkem midagi teha, ainult esitada kaebus vaidluskomisjonile?

Tänan vastuse eest!
Lugupidamisega

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Enne kaebuse esitamist vaidluskomisjoni tuleb kindlustusandjaga läbi rääkida. Kindlustusandjalt on mõistlik küsida selgitusi, millele tuginedes kindlustusandja sõiduki väärtust hindas. Samuti tuleb läbirääkimiste käigus esitada omapoolsed argumendid, s.h millele tuginete oma arvamuses.

Ka vaidluskomisjonile tuleb esitada omapoolsed tõendid. Sõiduki väärtuse üle käivates vaidlustes on tavaline, et klient esitab tõendina sõiduki väärtuse hinnangu kolmandalt isikult.

Kokkuvõttes, kui läbirääkimised kindlustusandjaga muul viisil ei õnnestu, tellige omapoolne sõiduki väärtuse hinnang ja rääkige kindlustusandjaga läbi. Kui ka need läbirääkimised kokkuleppeni ei vii, siis pöörduge vaidluskomisjoni.
 

Küsimus: Kas parklas teist autot kahjustades kannab kindlustus ka minu auto kahju kulud?08.08.2012

Kas õnnetuse põhjustajana parklas hüvitab liikluskindlustus kahju ka minu autol? Kindlustused olid mõlemal poolel olemas. Üks autodest oli pargitud ja parklast väljudes suutsin kriimustada teist autot ning enda oma kaasaarvatud.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Sõiduki suhtes on kaks põhilist kindlustusteenust: kohustuslik liikluskindlustus ja vabatahtlik sõidukikindlustus.

Kohustusliku liikluskindlustuse lepingu alusel hüvitab kindlustusandja liikluskahju põhjustaja tekitatud kahju teistele isikutele. Teisisõnu on tegemist vastutuskindlustusega, kindlustusandja hüvitab kahju, mille tekkimise eest vastutab liikluskahju põhjustaja.

Vabatahtliku sõidukikindlustuse lepingu alusel hüvitatakse kindlustatud sõiduki hävimisest või kahjustumisest tekkinud kahju. Teisisõnu, kui isik sõlmib oma sõiduki suhtes sõidukikindlustuse lepingu, siis kindlustusandja hüvitab kindlustusjuhtumi läbi tekkinud kahju kindlustatud sõiduki omanikule.

Kui kahjustasite oma sõidukiga teist sõidukit, siis Teie liikluskindlustuse lepingu kindlustusandja hüvitab teise sõiduki omanikule tekkinud kahju. Teie sõidukile tekkinud kahju liikluskindlustuse lepingu alusel ei hüvitata. Teie sõidukile tekkinud kahju hüvitamist saate nõuda vabatahtliku sõidukikindlustuse lepingu alusel.
 

Küsimus: Kas kindlustus peab sõidukiga tekitatud vara kahju hüvitamiseks ootama ära politsei menetlemise otsuse?08.08.2012

Kas kindlustus peab sõidukiga tekitatud vara kahju hüvitamiseks ootama ära politsei (väärteo?)menetlemise otsuse? Minu hinnangul on tegemist pahatahtliku venitamisega, kuna kindlustusel on olemas politsei esialgne tõend, kus on kirjas õnnetuse põhjustanud auto ja selle omanik. Omanik aga ei suvatse ühendust võtta ei politsei ega ka kindlustusega.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kindlustusandja peab tegema kahju hüvitamise või sellest keeldumise otsuse kohe, kui selleks on vajalik teave. Kui juhtumi kohta toimub tsiviilkohtu-, kriminaal- või väärteomenetlus ja sellel on otsuse tegemisel oluline tähtsus, siis on kindlustusandjal õigus teha otsus peale vastava menetluse lõppu.

Seega lähtuvalt asjaoludest võib olla asjakohane, et kindlustusandja ei hüvita kahju enne väärteomenetluse lõppemist.

Täpsustage kindlustusandjalt, milles seisneb väärteomenetluse oluline tähtsus antud juhtumis.