Liiklus ja sõidukid

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas tagasinõude esitamiseks peab olema süüdi tunnistatud?21.03.2012

Tegin ca 3 kuud tagasi väikse parklakõksu, ilma ise märkamata, 15 minutit hiljem helistati kindlustusest, läksin sündmuskohale tagasi, seal ootas mind politsei. Tehti väärteoprotokoll ja seal süüdistati sündmuskohalt põgenemisega ja ettevaatamatusest tehtud liiklusõnnetuses. Sellega ei olnud nõus, et olin sündmuskohalt põgenenud, muidu oma viga tunnistasin, esitasin ka vastulause, kus seletasin kuidas asi juhtus ja et ei põgenenud sündmuskohal. Väärteo lõpplahendiks oli et, tsiteerin: "Liiklusseaduse paragrahv 223 lg. 1 alusel eriõiguse äravõtmine 1 kuuks
Liiklusseadus paragrahv 236 lg.1 osas väärteomenetlus lõpetada otstarbekuse kaalutlusel." Load võeti ära, sest palusin minimaalset rahalist karistust, kuna ei ole mingeid maksevahendeid.
Siit ka küsimus, kas väärteomenetluse lõpetamine otstarbekuse kaalutlusel tähendab, et ma olen siiski selles väärteos süüdi või mitte? Seega, kas kindlustusel on õigus mulle esitada tagasinõuet, juhul kui jah, kas siis on kogemusi, et on võimalik kindlustusega mingisugusele kokkuleppele jõuda summa osas? Asi on selles, et kahjunõude summa on nii suur (ei kujuta ette, miks plaststange kriim nii palju maksab, kui ei purunenud vaid tuli natuke värvi maha), et isegi osamaksetega maksan seda minimaalselt aasta. Olen veel tudeng ja sissetulekud puuduvad ning mingit vara ei oma. Ees on veel mitu aastat õpinguid, ainuke sissetulek on majanduslik toetus ja suvel teenitud. Vanemad on töötud. Või kindlustust see ei huvita.
PS! probleeme ei taha nendega, sooviks väga kokkuleppele jõuda, kuidas käituma siis peaksin? Ette tänades

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kindlustusandjal on õigus esitada tagasinõue, kui kahju tekitanud sõidukijuht lahkus liiklusõnnetuse toimumise kohalt, rikkudes kehtivaid õigusakte. Teie küsimusest nähtub, et lahkusite sündmuskohalt liiklusõnnetust vormistamata ja selles osas vaidlust ei ole. Seega on kindlustusandjal tagasinõude õigus sõltumata väärteo lahendist.

Tagasinõude ja selle tasumise osas rääkige kindlustusandjaga läbi. Esitage kindlustusandjale palve tagasinõudest loobumiseks või summa vähendamiseks tuues avalduses ära põhjendavad asjaolud. Püüdke kindlustusandjaga kokkuleppele jõuda.
 

Küsimus: Kus saaks õppida liiklusohutust või midagi selle sarnast?19.03.2012

Sooviksin teada, et kas on veel teisigi koole peale Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledži, kus saaks õppida liiklusohutust või midagi selle sarnast? Väga suur huvi oleks!

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Mootorsõidukijuhi õpetajaid koolitavad minu andmetel Tallinna Tehnikakõrgkool, Tallinna Ülikool, Eesti Maaülikool ja võimalik, et veel keegi. Täpsemat infot nendes koolides õpetatavatest erialadest ja lisaerialadest saate vahetult õppeasutusest.
 

Küsimus: Kas sõiduõpetaja võib olla teistest autokoolist?19.03.2012

Teen B-kategooria juhilube ning sooviksin vahetada oma sõiduõpetajat. Küll aga pole antud autokoolis rohkem õpetajaid ning sellest ka küsimus, kas on võimalik sooritada teooria ühes ning sõidutunnid ja eksam teises autokoolis mõne teise sõiduõpetaja juhendamisel?

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Teoreetiliselt on võimalik teha sõite ka teises autokoolis, kuid koolitajad peavad selles eelnevalt omavahel kokku leppima. Kui sellist kokkulepet ei saavutata, siis on õpilasel võimalik vahetada autokooli ja läbida sõidukursus ning muud veel läbimata õppeteemad teises autokoolis.
 

Küsimus: Kui mul on aastane reisikindlustus ja ühekordne reisikindlustus, kas mul on õigus saada hüvitist mõlemast?15.03.2012

Tere!

Liigun tihti töö tõttu mööda maailma ringi ja vastavalt sellele on mul tehtud aastane reisikindlustus ja on ühekordne reisikindlustus, mis sai ostetud koos planeeritud perereisiga, kuhu oli plaanis minna terve perega. Kindlustused on tehtud erinevates firmades. Laps haigestus ja mul tuli planeeritud reis ära jätta, kas mul on õigus saada siis mõlemast firmast hüvitust?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Teil ei ole õigust saada rohkem hüvitist, kui tekkinud kahju. Kui olete sama kindlustusriski kindlustanud mitme kindlustusandja juures, siis vastutavad kindlustusandjad solidaarvõlglastena. Mõlemalt kindlustusandjalt sama kahju hüvitamist Te nõuda ei tohi.

Eeldusel, et kindlustuskaitsed erinevates lepingutes on samad, ühes kindlustuslepingus olete kindlustatud isik Teie, teises kindlustuslepingus Teie ja Teie pereliikmed, on mitmekordne kindlustus vaid Teiega seotud kahju osas. Seega Teie pereliikmete reisikulude osas saate nõude esitada vaid ühele kindlustusandjale, Teie enda reisikulude nõude osas on Teil valik kummale kindlustusandjale nõue esitada. Nõude esitamisel peate teavitama kindlustusandjat mitmekordsest kindlustusest.
 

Küsimus: Kas lubade taotlemisel on piirvanust ja kas eakas inimene saab veel juhtimisega hakkama?12.03.2012

Tere,
Kas lubade taotlemine 58-aastaselt on võimalik? Kui jah, siis mis on Teie arvamus ja kogemus sellises vanuses algajatest juhtidest?
Tänan

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Juhilubade taotlemise eelduseks on igati hea tervis. Alustada tuleks perearstist ja võtta temalt vastav tõend. Kui tervis on korras ning piisav soov selleks olemas, võib asuda õppima. Kui kaua võtavad õpingud aega ja kui palju kulub sõidutunde, on raske ette arvata. See selgub õpingute käigus aga tõenäoliseks mahuks pakun lisaks teooriakursusele 60-70 sõidutundi. Õpingute käigus on võimalik valida, kas läbida õpe tavalise või automaatkäigukastiga sõidukiga.

Vanuselisi piiranguid õppimisel ei ole. Meie autokooli kõige eakam õpilane on seni olnud 79 aastane ja 81 aastaselt läbis ta lõppastme koolituse. Head pealehakkamist!
 

Küsimus: Kui vanalt võin hakata tegema A-kategooriat?12.03.2012

Tere,
Kui vanalt saan hakkata tegama A kategooriat, millel ei ole piiranguid, kui mul on hetkel BC1 esmane juhtimisõigus?

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Täiendõppe korras A-kategooria nn piiranguteta juhtimisõiguse taotleja peab olema vähemalt 21 aastat vana. Õppimist võib alustada ka veidi varem.
 

Küsimus: Kas on seaduslik, kui kindlustusandja võtab tasu teenuse eest, mida ta ei osuta?12.03.2012

Tervist !

Seesam kindlustus keeldub hüvitamast liikluskahju, vaatamata sõlmitud kohustuslikule sõidukikindlustuse lepingule ja võib olla õigustatult, sest minu juhitud auto oli sel hetkel Eesti riiklikust autoregistrikeskusest kustutatud. Minu küsimus on: kui seaduslik ja põhjendatud on olukord, kus kindlustusandja võtab tasu teenuse eest, mida ta ei osuta?

Lugupidamisega

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Küsimuses on viidatud kohustuslikule sõidukikindlustusele. Kohustuslikku sõidukikindlustust ei ole olemas. Sõidukikindlustus on vabatahtlik. Sõidukikindlustuse lepingu alusel hüvitab kindlustusandja kahju, mis on tekkinud kindlustatud sõiduki kahjustumisest või hävimisest.

Liikluskindlustus on kohustuslik. Liikluskindlustuse alusel hüvitab kindlustusandja liiklusõnnetuse põhjustaja tekitatud liikluskahju teisele isikule.

Vaatamata asjaolule, mis kindlustuslepingut küsimus puudutab, on kindlustusandjal õigus kindlustusmaksele üksnes kindlustuslepingu alusel. Kui kindlustusleping on lõppenud, siis on kindlustusandjal õigus kindlustusmaksele kuni kindlustuslepingu lõppemiseni.

Liikluskindlustuse leping lõpeb sõiduki kustutamisel liiklusregistrist (küsimuses viidatud Eesti Riiklik Autoregistrikeskus). Ka sõidukikindlustuse lepingus võib olla kokku lepitud, et leping lõpeb sõiduki kustutamisel liiklusregistrist.
 

Küsimus: Mis aja jooksul pärast autokooli läbimist pean tegema autokooli eksami?08.03.2012

Tere,
Ma tegin läbi b-kategooria esmaste juhilubade koolituse kui ka kohustuslikud sõidutunnid 2011. a juulis, kuid autokooli eksamid on siiani tegemata.
Kas ma saan eksamitele veel minna või pean koolituse uuesti läbima?

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Juulis 2011 mootorsõidukijuhi B-kategooria koolituskursusel osalenul oli vana õppekava kohaselt võimalik koolitus lõpetada kuni 30.09.2011. Käesoleval ajal tuleb varem alustatud koolituse lõpetamiseks seda teha vastavuses uue õppekavaga. Kas ja kui suures ulatuses arvestatakse seejuures vana õppekava alusel läbitud õppeteemasid, otsustab koolitaja.

Soovitan sama küsimusega pöörduda oma koolitaja poole. Saadud vastuse alusel saate otsustada, kas jätkata koolitust või alustada uuesti.
 

Küsimus: Kas traktorile peab tehnoülevaatuse tegema?29.02.2012

Tere!
Mul on kodus traktorid MTZ82 ja nn "sakslane". Soovin teada, kas pean neile tegema tehnoülevaatuse? Lugesin kusagilt, et põllumajanduslikel masinatel pole seda uue seaduse järgi vaja. Ja samas - kas liikluskindlustus peab ikka olema?

Vastus: Mait Millert, Tehnoülevaataja/II kutsekvalifikatsiooni autotehnik/ülevaatuspunkti juhataja, Maitene OÜ, www.maitene.ee

Tere,
Teie traktor peab läbima tehnoülevaatuse ja omama liikluskindlustust kui ta osaleb teeliikluses. Näiteks on vaja kasutada üldkasutatavaid teid ühelt põllulapilt teisele sõitmiseks või haagisega heina vedamiseks. Kui traktorit kasutate ainult maastikul ja teisele põllule minekuks on vaja ainult risti ületada hetkeks maanteed, siis ei pea. Traktor on põllumajanduslik masin, kuid ta ei ole põllumajanduslik liikurmasin. Teen väljavõtte määrusest - Põllumajanduslik liikurmasin on kindla põllutöö tegemiseks ettenähtud konkreetse tehnoloogilise protsessi või selle osa teostamiseks loodud eriotstarbeline mootorsõiduk, mis ei ole kasutatav teistel põllumajanduslikel töödel ja mille suurim valmistajakiirus ületab 6 km/h, kuid ei ületa 40 km/h.
Meile on ARK õpetanud, et kombain, laadurtõstuk, roomiktraktor jne. on põllumajanduslikud liikurmasinad.
 

Küsimus: Mis kategooria juhiluba nõuab sõiduk, mille registrimass on 3500 kg?28.02.2012

Tere!
Mis lubasid eeldab sõiduk Ford Transit, mille täismass on 3995 kg, registrimass 3500 kg ja sõiduki kategooria on N2? Olen uurinud seda küsimust, aga olen saanus erinevaid vastuseid.

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Tänase seisuga võib antud sõidukit, kui selle registrimassiks on määratud kuni 3500 kg, juhtida B-kategooria mootorsõiduki juht. Olukord muutub varsti lähtudes liiklusseaduse §264 lg 3 nõuetest:

B-kategooria mootorsõiduki juhtimisõigusega isik võib 2016. aasta 1. jaanuarini juhtida C-kategooria mootorsõidukit, mis on kantud enne käesoleva seaduse jõustumist liiklusregistrisse, tingimusel, et mootorsõiduki registrimass ei ületa 3500 kg või sama mootorsõidukit koos kerghaagisega.