Liiklus ja sõidukid

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas kindlustuse omavastutus on inimese kanda või võib selle veekahju tekitajalt ikkagi välja nõuda?10.04.2013

Tervist
Sooviks teada, kui mul on korter kindlustatud ja kanalisatsiooni ummistuse pärast tekib minu korterile veekahjustus. Kindlustusfirma poolt teostati remonditööd, mille arve esitati kahju tekitajale ehk korteriühistule. Remondi teostanud firma juht andis meile omavastutuse arve, mille palus anda korteriühistule, et nemad selle korvaks, aga nemad keelduvad seda tegemast, öeldes, et omavastutuse peame maksma meie. Kas on mingi võimalus nõuda korteriühistult selle omavastutusarve tasumist või pean selle ikkagi ise maksma.
ette tänades

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Omavastutus tuleb Teil kanda oma kodukindlustuse kindlustuslepingu järgi. Kui kahju tekkimise eest vastutab korteriühistu, siis peab korteriühistu korvama kogu tekkinud kahju, sh ka omavastutuse, mis tuleb Teil enda kindlustuslepingu järgi kanda.

Näiteks, kui Teil ei oleks olnud kodukindlustuse lepingut, siis peaks korteriühistu (eeldades, et ühistu vastutab tekkinud kahju eest) korvama kogu tekkinud kahju. Kui Teie kindlustusandja on Teile kahju hüvitanud, siis korvab korteriühistu kindlustusandja makstud hüvitise kindlustusandjale ja omavastutuse osa Teile.

Korteriühistu vastutus tekkinud kahju eest ei saa olla sõltuvuses sellest, kas olete sõlminud kodukindlustuse lepingu või mitte.
 

Küsimus: Kas kindlustus tohib selliselt eristada, et mulle makstes maksavad 75%, aga otse remondifirmale makstes 100%?09.04.2013

Autoga toimus liiklusõnnetus ja oli kannatanu. Peale õnnetust võtsin kahest margiesindusest kahjude likvideerimise hinnapakkumised, esimesest tuli pakkumine 350 eurot ja teisest 330 eurot. Minnes kindlustusse pabereid täitma ja kahjukäsitleja juurde, oli blanketis valida, kas kahju hüvitatakse minu pangaarvele, või siis otse remonditöökojale, jätsime selle koha lahtiseks ja öeldi, et võib hiljem täpsustada. Kahju käsitlejale sobis hinnapakkumine 330 eurot ja ta oli sellega rahul, kuid nüüd ütles aga kindlustuse esindaja, et kui nad hüvitavad kahju rahaliselt minu pangaarvele, siis ainult 70...80%. Kas mul on õigus nõuda täielikku hüvitamist vastavalt hinnapakkumisele? Kui jah, siis kuidas teha seda kindlustuse esindajale selgeks?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Liikluskindlustuse kindlustusjuhtumi puhul võib selline hüvitise vähendamine teatud tingimustel olla asjakohane.

Liikluskindlustuse seadusest:
a) Kahjustatud asja taastamise või asendamise viis tuleb kooskõlastada kindlustusandjaga. Vajalikud kulutused peavad olema dokumentaalselt tõendatud.

b) Kui kindlustusandja ei nõustu kannatanu poolt pakutava kindlustusjuhtumis kahjustatud asja taastamise viisi või kohaga, peab kindlustusandja teatama kannatanule ettevõtte, kus teostatakse asja taastamine.

c) Kui kannatanu ei nõustu taastamiskulude hüvitamisega kindlustusandja poolt otsustatud vormis, teostatakse rahaline hüvitamine. Rahalise hüvitamise piirmääraks on kindlustusandja poolt pakutav taastamiskulude summa. Kui kannatanu ei esita dokumente asja taastamiskulude kohta, hüvitatakse taastamiseks vajalike varuosade maksumus, millest on lahutatud nende tehnilise kulumiga proportsionaalne osa. Samuti hüvitatakse taastamise teenuse hind, mida on vähendatud osas, mis vastab ettevõtja suhtes kohaldatavatele maksudele.

Küsimusest ei tule välja vaidlus kahju summa üle, samuti vaidlust selle üle, kas sõiduk taastatakse või mitte. Seega soovitan valida remondiettevõte, kus sõiduk taastatakse ja kindlustusandja hüvitab peale remonti taastamiskulud kokkulepitud summas otse remondiettevõttele.
 

Küsimus: Millist teavet on kindlustusvõtjal kindlustusjuhtumi korral kindlustusandjalt saada?08.04.2013

Tere!

Palun infot, kas kindlustusjuhtumi korral on kindlustusvõtjal õigus saada igakülgset teavet kindlustusandjalt? Pean silmas tegevusi kahju hüvitamise suuruse määramise protsessist.
Nt kolmandate isikute pakkumised, hinnangud.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kindlustusvõtjal on õigus saada kindlustusandjalt teavet, millega kindlustusandja põhjendab oma otsust, kas tegu on kindlustusjuhtumiga või mitte ja kui suur on kindlustusjuhtumi läbi tekkinud kahju.
 

Küsimus: Kui parkla turvakaamerast kindlaks teha uksega minu auto ukse kraapija, kas siis liikluskindlustus hüvitab kahju?08.04.2013

Tere
Parklas autot parkides on kõrvalseisva auto uksega kraabitud ära minu auto uks, avastasin selle koju jõudes autost väljudes. Süüdlast loomulikult praegu ei tea, sest sel hetkel ei parkinud minu kõrval enam ühtegi autot. Aga parklas olin parkinud kaamera alla. Kui kaamera salvestuses on auto number tuvastatav, kas siis on võimalik esitada kahjunõue liikluskindlustusele? Või mida teha, et kindlustus korvaks kahju?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kui turvakaamera salvestuselt on näha, kuidas teise sõidukiga Teie sõidukit kahjustatakse ja on näha ka teise sõiduki registreerimismärk, siis pöörduge kahju hüvitamiseks teise sõiduki suhtes liikluskindlustuse lepingu sõlminud kindlustusandja poole.

Sõiduki registreerimismärgi ja õnnetuse kuupäeva järgi leiate kindlustusandja LKF-i kodulehel oleva päringuga https://vs.lkf.ee/pls/xlk/SYSADM.LK_INFOKESKUS_PKT.kindlustuskate?plang=EST.
 

Küsimus: Kas võib suvel sõita naastrehvidega, millel on järel üksnes alumiiniumist naastujäänused?05.04.2013

Sõidan lamellrehvidega, millel ka naastud (olid). Olen 6 kuuga läbi sõitnud 28 000 km ja mustrit on järgi 4 mm ja naastud on kulunud, kõvasulamiotsikuid pole, alumiinium, mustrist madalam on alles. Kas pean 1. mail neid alumiiniumi osised välja kiskuma või sõidan edasi? Saksamaal võis nende rehvidega sõita. Kui laevast maha sõitsin, kontrolliti ja öeldi, et naastrehve pole.
Aitäh

Vastus: Mait Millert, Tehnoülevaataja/II kutsekvalifikatsiooni autotehnik/ülevaatuspunkti juhataja, Maitene OÜ, www.maitene.ee

Talverehve tohib suvel kasutada kui kõvasulam naastusid ei ole. Loodan, et ka meie liikluspolitsei ei reageeri tühjale naastu alumiiniumkestale aga mine sa neid tea...
 

Küsimus: Kui auto oli omanikku vahetanud, kuid registris muudatus tegemata, kellele makstakse kindlustushüvitis?03.04.2013

Juhtus avarii ja teine osapool on süüdlane. Minu autol kindlustust pole, samuti aegus peale avariid kehtiv ülevaatus. Avarii ajal oli sõiduk teise isiku oma ja mina olin kasutaja. Peale avariid sain ARK-st uue registreerimistunnistuse (pidin esitama kindlustusele) enda nimele, kuna varasemalt oli tehtud sõiduki omanikuvahetus, aga ma polnud uut registreerimistunnistust välja käinud võtmas (sõitsin volitusega). Kellele kindlustus peaks hüvitama kahju, kas uuele omanikule või eelmisele?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kahju tuleb hüvitada isikule, kes kahju sai. Sõiduki kahjustumisel saab kahju sõiduki omanik. Kahju tuleb hüvitada isikule, kes oli liiklusõnnetuse ajal sõiduki omanik.
 

Küsimus: Kas Eesti kodanik saab käia Eestis autokoolis ja sooritada eksami Soomes?02.04.2013

Saan suve lõpus 18, hetkel elan Soomes, aga suved veedan alati Eestis, mul on Eesti kodakondsus. Kuna olen terve suve niigi Eestis, siis ka oli plaanis käia autokoolis ja teha load Eestis, siit aga lugedes sain teada, et see polegi võimalik. Uurisin asja ka soomekeelsetelt lehekülgedelt ja leidsin artikkli (http://www.satama.info/b/ajokortti-virosta/) selle kohta, et Soomlased saavad käia eestis autokoolis ja teha ka seal load. Siit siis küsimus, et miks ei saa teha seda Eesti kodakondlane? Kas tõepoolest pole mul võimalust isegi eesti autokoolis käia ja seejärel sooritada eksam Soomes?

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Koolitust reguleerivates määrustes ei lähtuta isiku rahvusest või kodakondsusest vaid koolitusel osalemise tingimuseks on see, et koolitatava alaline elukoht peab olema Eestis (https://www.riigiteataja.ee/akt/128062011039). Kui see nõue on täidetud, saate läbida koolituse. Miks see nii on ja kas sellele on ka erandeid, sellele küsimusele koolitaja vastata ei oska. Tõenäoliselt saate oma küsimusele täpsema vastuse pöördudes Maanteeameti liiklusregistri poole.

Arvan, et kõik koolitajad on valmis Teid koolitusele võtma, kuid iseasi on see, kas Soomes juhilubasid väljastav asutus Eestis läbitud koolitust ka tunnustab.
 

Küsimus: Mida teha, et vältida alakindlustust, kui kindlustus arvestab maja kulumiks 60%?01.04.2013

Olen juba aastaid kindlustanud elamut, mille ehitusaasta on 1939 ja täielik renoveerimine 1997, maja on heas korras. Üllatusena oli selle aasta kindlustusel märgitud elamu kulum 60% ja tulenevalt sellest on ka kindlustussumma ainult 40% kindlustusväärtusest. Mille alusel on määratud kulum 60% ja mida teha, et kindlustussumma oleks suurem? Ette tänades.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Täpsustage kindlustusandjalt, mis andmetele tuginedes kindlustusandja ehitise kulumi hinnanud on. Veenduge, et need andmed on õiged ehk et olete andnud ehitise kulumi hindamiseks kindlustusandjale õiged andmed. Näiteks võib kulumi arvestamisel olla jäetud arvestamata asjaolu, et elamu on heas korras ja elamu on 1997. aastal täielikult renoveeritud.
 

Küsimus: Kui esmased juhiload on aegunud, kuidas saaksin nüüd uuesti juhiluba taotleda?26.03.2013

Tere,
Läbisin autokooli 2009.a., sooritasin ka riiklikud eksamid ning sain esmased juhiload. Peale nende aegumist jäi lubade vahetamine katki.
Kui nüüd sooviksin uuesti lubasid taotleda siis kas pean tegema lisaks libeda- ja pimedakoolituse (kehtiv tervisetõend ja meditsiinikoolitus olemas) või piisab ainult riiklike eksamite läbimisest?

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Esitatud andmetest lähtudes hindan, et juhiload on kehtetud kauem, kui üks aasta. Seega peate nüüd sooritama Maanteeameti liiklusregistris uuesti teooria- ja sõidueksami ning taotlema uuesti esmase juhiloa. Kui autokool on lõpetatud enne 01.10.2011 (tunnistuse väljastamise kuupäev), siis libeda- ja pimedakoolituse läbimist esmase juhiloa taotlejalt ei nõuta.
 

Küsimus: Kas saan juhiloa eksamile minna kuigi esmaabi koolitus on läbitud, kuis tõendit veel käes ei ole?25.03.2013

Tere!
Läbisin esmaabi koolituse, aga tunnistuse väljastamisega läheb kuni 2 nädalat, sest sekretär on puhkusel. Kas ma saan ilma tõendita juba ARKi eksamitele minna, sest koolitus on ju läbitud või pean ootama kuni tõendi saan?
Ette tänades,

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Esmaabi koolituse läbimist enne autokooli lõpetamist kontrollib autokool ja vastutab selle eest, et koolitus oleks läbitud. Seega ei tohi autokool väljastada mootorsõidukijuhi koolituskursuse tunnistust enne, kui koolitatav on läbinud autokooli kursuse täies mahus. Maanteeameti liiklusregistris eksamile registreerides minu andmetel esmaabi koolituse tunnistuse olemasolu ei kontrollita.