Liiklus ja sõidukid

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kus ja millal saaks teha jeti lubasid?08.08.2013

Kus ja millal saaks teha jeti lubasid? Kust selle kohta lähemalt infot saaks?

Vastus: Raido Ruse, insener-laevajuht, meretranspordi operaator, MTÜ Lahemaa Mereklubi, www.mereklubi.ee

Tere,

Jetijuhtide koolitajate nimekiri asub jätkuvalt aadressil:
http://www.vta.ee/atp/public/tunnustamisotsused_vaikelaevad_liht.pdf

Lugupidamisega,
Raido Ruse
 

Küsimus: Kuidas tuleb kehtivate liiklusreeglite järgi käituda, kui fooris ei sütti mõistliku aja jooksul roheline tuli?24.07.2013

Tere!
Sattusin täna sellisesse olukorda, et ootasin autoga fooriga ristmiku ületamist ning ei jõudnudki rohelist tuld ära oodata. Tuli ei vahetunud vähegi mõistliku aja jooksul.
Kuna oli hilisõhtune aeg ja liiklust minimaalselt, sõitsin üle.
Olen varem olnud olukorras, kui tuleb kaua oodata rohelise tule süttimist, kuid siis on fooril olnud lisatahvel, mis selgitab, et rohelist tuld tuleb oodata nt maksimaalselt 3 minutit.
Minu küsimus:
Kuidas tuleb Eestis kehtivate liiklusreeglite korral käituda ja tegutseda, kui fooris ei sütti (mõistliku aja jooksul) roheline tuli.

Aitäh

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Teie küsimusele puudub mõistlik (tavaliiklejale meelepärane) vastus. Liiklusreeglid näevad ette, et punase tulega ristmikku ületada ei tohi ja seadusega kehtestatud erandid siin puuduvad. Liiklusreeglite järgi käitudes tuleb teatada võimalikust foori rikkest liikluse korraldajatele, kes lülitavad foori välja või panevad ristmikule reguleerija ning reguleerija lubava märguande korral võib ristmikku ületada ka siis, kui fooris põleb punane tuli.

Kui antud situatsioonis oleks politsei koostanud Teile protokolli punase tulega ristmiku ületamise eest, siis tõenäoliselt ei oleks ükski kohus hilisemalt hakanud tühistama politsei otsust juhi karistamiseks antud situatsioonis toimepandud rikkumise eest.
 

Küsimus: Kas LKF hüvitab kahju, kui mingi liiklusvahendiga on minu kinnistu piirdeaeda kahjustatud?24.07.2013

Avastasin, et minule kuuluva kinnitu piirdeaeda on mingi liiklusvahendiga kahjustatud. Kuidas peaks käituma, kas teavitama kõigepealt politseid? Olen kuulnud, et LKF on maksnud ka sellised kahjusi kinni, mille põhjustaja ei ole teada. Kuidas on kõige õigem käituda ja kelle poole pöörduda?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

LKF hüvitab tundmatuks jäänud mootorsõidukiga tekitatud kahju liikuskindlustuse seaduses sätestatud ulatuses.

Teavitage juhtunust politseid ja esitage nõue LKF-ile (näiteks e-postiga aadressil lkf@lkf.ee). Teate politseile ja nõude LKF-ile võite esitada samaaegselt. Nõudes märkiga muu hulgas kogu teave, mis Teil juhtunust on (näiteks mis juhtus, mis ajal juhtus, millal juhtunu avastasite, kes võis kahju põhjustada, kas ja mida olete teinud kahju põhjustaja selgitamiseks). Samuti märkiga oma hinnang kahju suurusele ja võimalusel lisage fotod sündmuskohast ja kahjustunud varast.

Peale teate saamist võtab LKF Teiega ühendust asjaolude täpsustamiseks.
 

Küsimus: Kas 2006. aasta autokooli tunnistusega saab veel minna ARK-i juhilubade eksamile?22.07.2013

Kas 2006. aastal lõpetatud autokooli tunnistusega saab minna ARK-i juhilubade eksamile või on need juba aegunud? Mis edasi pean tegema?

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Kui autokool on lõpetatud (sõltumata sellest, mis aastal), siis on võimalik Maanteeametis sooritada juhtimisõiguse saamiseks teooria- ja sõidueksam. Kõigepealt on vajalik ennast piisavalt ette valmistada nii teoorias, kui sõidus, sest palju on ununenud ja vajab meeldetuletamist. Perearsti käest tuleb võtta tervisetõend ja seejärel registreerida end Maanteeameti liiklusregistri büroos teooriaeksamile. Peale teooriaeksami edukat sooritamist on võimalik registreerida end sõidueksamile. Juhiloa väljastamise ja eksamite sooritamise eest tuleb tasuda riigilõiv.
 

Küsimus: Kas mina, kui avarii põhjustaja, pean nüüd maksma kindlustusele teise auto remondi?22.07.2013

Põhjustasin autoga tagurdades avarii. Ülevaatus ja kindlustus olid mõlemal autol olemas. Kas mina, kui süüdlane, pean nüüd maksma kindlustusele teise auto remondi?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Liikluskindlustuse lepingut sõlmides olete kindlustanud oma vastutuse, mis võib tekkida mootorsõidukiga kahju tekitamisel. Lepingus kokkulepitud ulatuses hüvitab kindlustusandja Teie eest Teie tekitatud kahju.

Tavaliselt ei ole liikluskindlustuse kindlustusandjal õigust kahju tekitajalt väljamakstud hüvitist tagasi nõuda. Hüvitis nõutakse tagasi vaid liikluskindlustuse seaduses nimetatud erijuhtudel. Näiteks, kui kahju on tekitatud tahtlikult, kahju tekitaja oli alkoholijoobes vmt.

Üksnes seetõttu, et olete põhjustanud liiklusõnnetuse, ei pea Te kindlustusandjale väljamakstud hüvitist korvama.
 

Küsimus: Kas esmaste juhilubadega võin sõita ka väljaspool Eestit?18.07.2013

Plaanis on minna reisile Eestist väljapoole. Ise oman esmast juhtimisõigust, kas sellega on lubatud juhtida mootorsõidukit ka väljaspool Eestit?

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Eestis väljastatud juhiluba kehtib kindlasti EMÜ riikides. Sealt väljapoole jäävates riikides võib olla vajalik rahvusvaheline juhiluba. Täpsema info antud teemal võite vajadusel saada Maanteeameti liiklusregistrist.
 

Küsimus: Kas hüvitise võib määrata ühe auto turuhinna järgi või peab aluseks võtma ka välismaa turuhinnad?17.07.2013

Tere,
Kas turuhinda võib määrata vaid ühe auto järgi, mis avarii ajal meie autoturul oli? Või tuleb sellisel juhul abisse võtta välismaa turg? Kas on olemas ka mingi miinimummäär mille järgi turuhind võetakse?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Sõiduki väärtuse hindamisel on üheks aluseks samalaadsete sõidukite müügipakkumised. Kindlaid reegleid, mitut võrdlevat pakkumist tuleb kasutada, ei ole. Võrdlevaid pakkumisi peaks olema mõistlik hulk, tavaliselt kolm kuni viis. Üks võrdlev müügipakkumine ei ole tavaliselt piisav hulk. Vajadusel tuleb arvestada müügipakkumistega välismaal. Sellisel juhul tuleb arvestada välisriigi ja Eesti üldist erinevust sõidukite müügipakkumistes. Samuti võib kasutada varasemate perioodide müügipakkumisi.
 

Küsimus: Kas kindlustus nüüd ei korvagi, kuna olid jääknähud, kuigi pidin õnnetuse ärahoidmiseks kraavi sõitma?16.07.2013

Tere! Minul selline probleem ,et olen avariis kannataja pool. Pidin oma autoga teelt välja sõitma, et lauskokkupõrget teise autoga ära hoida. Nimelt sõitis see teine sõiduk vasakul pool teed minu sõidusuunas mulle vastu. Nüüd minu auto mahakandmisele. Käis kohal ka politsei. Kuna eelmine päev olin joonud, olid mul jääknähud. Kas kindlustusel on õigus mind jätta sellepärast kahju hüvitisest ilma? Kuigi hoidsin ju suurema avarii ära.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kindlustusandjal on õigus vähendada hüvitist (näiteks sõidukijuhi raske hooletuse korral) või sellest keelduda (sõidukijuhi tahtluse korral), kui liiklusreegleid on rikutud viisil, mis oluliselt on suurendanud kindlustusriski (näiteks sõiduki juhtimine alko- või narkojoobes või juhtimisõiguseta, lubatud sõidukiiruse ületamine olulisel määral, suverehvide kasutamine talvel) ja mõjutanud liiklusõnnetuse tekkimist.

Kindlustusandjal on õigus hüvitist vähendada nii palju, kui palju rikkumine mõjutas õnnetuse toimumist ja õnnetuses tekkinud kahju suurust.
 

Küsimus: Kas kohustuslikule tehnoülevaatusele peab minema omanik või võib minna ka potentsiaalne auto ostja?26.06.2013

Kas sõidukiga tehnoülevaatust tegema võin saata ka kellegi teise, või pean kindlasti ise kaasas olema? Ehk siis, kas ülevaatusele võib tulla ostu-müügi lepinguga, või on see kindlalt fikseeritud, millises järjekorras need toimingud (omanikuvahetus ja tehnoülevaatus) peaksid olema sooritatud?

Vastus: Mait Millert, Tehnoülevaataja/II kutsekvalifikatsiooni autotehnik/ülevaatuspunkti juhataja, Maitene OÜ, www.maitene.ee

Auto võib ülevaatusele esitada kes iganes, kellel on kaasas mingi pildiga dokument. Kontrollija kohustuseks ei ole jõuda selgusele, mis õigusega kontrollitavat autot kasutatakse. Sõiduki kasutamise volikirja ei küsita ja ostu-müügi lepingut samuti. Ei ole vahet, mis järjekorras toimingud tehakse. Ainuke probleem on olnud siis, kui lõpeb suhe liisingufirmaga ja masinat ei ole mingil põhjusel jõutud tegelikule omanikule ümber registreerida.
 

Küsimus: Kas autokooli eksamite sooritamiseks on kohustuslik esmaabitõend või on see vajalik ainult ARK'is?25.06.2013

Kui ma käisin autokoolis viimati ~2a tagasi ja sain kõik tehtud peale autokooli teooriaeksami ja sõidueksami, kas ma nüüd pean uue seaduse järgi sooritama ka pimedas sõidu? Kas on ka kohustuslik autokooli eksamite sooritamiseks esmaabitõend või on see vajalik ainult ARK'is eksamite sooritamisel?

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Nagu ma aru saan, jäi Teil autokool lõpetamata ja nüüd tuleb seda teha uue õppekava järgi. Enne autokooli tunnistuse saamist tuleb läbida kolm kohustuslikku lisakoolitust (rahvakeeles öelduna: esmaabi, pimedasõit ja libedasõit). Kas ja kui suures ulatuses peate läbima uuesti teooriakursust või tegema õppesõitu, selgub koolitaja poolt koolituse lõpetamiseks sätestatavatest tingimustest.