Liiklus ja sõidukid

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas süüdlase kindlustus korvab kahju, kui minu sõiduk ei ole eestis registreeritud ja puudub ka kindlustus?10.10.2013

Tere!
Juhtus avarii, kus minu autole sõideti tagant sisse. Inimene tunnistas oma süüd. Kuna minu sõiduk ei ole Eestis registreeritud ja puudub kindlustus, kas süüdlase kindlus katab minu sõiduki remondikulud?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Ilma liikluskindlustuseta ei tohi teel liigelda. See nõue kehtib sõltumata sellest, mis riigis on mootorsõiduk registreeritud.

Samas ei mõjuta eelnimetatud rikkumine kindlustamata sõiduki omaniku õigust saada hüvitist kahju põhjustanud sõidukile liikluskindlustuse kaitse andnud kindlustusandjalt.
 

Küsimus: Kas liikluskindlustus korvab Soomes tagurdamisel hoonele tekitatud kahju?10.10.2013

Tere!
Minul selline lugu, et tagurdasin Soomes tööl olles Eesti firma veoautoga (liikluskindlustus olemas) otsa kliendi hoonele, mille tulemusena sai kahjustada laadimisrampa uks. Kohapeal sai ülemuse käsul vormistatud Eesti liiklusõnnetuse teate blankett, kus Soome ettevõtte osapool pani ka oma andmed ilusasti kirja ja sai tehtud pildid. Mina edastasin paberid tööandjale koos piltidega, kus tema pidi asjaga edasi tegelema. Olgu öeldud, et auto kannatada ei saanud, kuid tõenäoliselt tuleb kliendi hoonele panna nüüd uus uks. Kas see ukse maksumus ja tööraha tuleb minul kanda (nt. töötasust kinnipidamisega) või korvab selle liikluskindlustus.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Üldjuhul hüvitab küsimuses kirjeldatud kahju liikluskindlustuse kindlustusandja.
Kindlustusjuhtumist tuleb teavitada oma kindlustusandjat. Kui nõue esitatakse Teile, siis edastage ka nõue oma kindlustusandjale.
 

Küsimus: Milline märge tunnistusel tõendab, et olen pimedasõidu läbinud?10.10.2013

Olen lõpetanud autokooli 26.09.2011 ning Liiklusregistris load kätte saanud 07.11.2011. Hetkel on segaduses, kas pimedasõit läbitud või ei, milline märge peaks olema tunnistusel tõendamaks, et olen pimedasõidu läbinud?

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Kui Te lõpetasite autokooli küsimuses märgitud kuupäeval, siis ei ole Teil enne lõppastme koolitust kohustust läbida algastme pimeda aja koolitust. Koolituse peavad läbima need, kes lõpetasid autokooli 01.10.2011 või hiljem. Pimeda aja koolituse läbimist tõendab vastav märge mootorsõidukijuhi koolituskursuse tunnistusel.
 

Küsimus: Kas sõidu õpingukaardil on ka mingi kehtivusaeg?06.10.2013

tere
Sooviks teada, kas sõidu õpingukaardil on mingi kehtivusaeg ka? Käisin aasta tagasi autokoolis aga pole veel ühtegi eksamit ära teinud aga koos juhendajaga sõidan pidevalt veel.
Ette tänades,

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Õpingukaardi kehtivusaeg võib olla märgitud selle esiküljele. Märke puudumisel võite informatsiooni õpingukaardi kehtivuse kohta saada koolitaja käest. Kindlasti ei ole õpingukaart asendusdokument juhilubadele vaid see on mõeldud sõidupraktika omandamiseks enne juhilubade saamist. Minu arvates ei peaks sõidupraktika läbimise aeg olema üle ühe aasta, kuigi hetkel on see seadusandlikes aktides täpselt määratlemata.
 

Küsimus: Kas kindlustus saab keelduda hüvitamast, viidates enda poolt ebakorrektsele auto ülevaatusele?04.10.2013

Tegin vastostetud autole läbi kindlustusmaakleri kaskokindlustuspoliisi. Selleks, et poliis kehtima hakkaks, pidin auto ette näitama maakleri poolt määratud kohas, kus auto pildistati, vaadati üle ning kontrolliti turvavarustuse olemasolu.

Nädal-kaks pärast poliisi tegemist lendas mulle vastusõitva auto alt kivi esiaknasse, mille tagajärjel tekkis klaasile täke. Kuna paar päeva hiljem oli autol korraline hooldus, siis registreerisin kahjujuhtumi töökojas ning lasin neil kindlustusseltsile pakkumise saata. Mõne päeva pärast kontakteerus minuga kindlustusselts, kes palus tulla ka neile autot näitama. Põhjuseks tõid, et auto ülevaatus piltidel on sarnases kohas peegeldus. Kui neile autot näitasin, siis fikseerisid nad kõik kriimud auto peal (kasutatud auto ning mõni väiksem kriim ikka leidub), seejärel lubasid nad ühendust võtta.

Umbes nädala pärast võttis kindlustusselts minuga ühendust ning ütles, et nad kahju ei hüvita kuna nende arust teostati auto kindlustuse jaoks tehtud ülevaatus puudulikult, sest autol olevaid kahjusid polnud seal märgitud.

Siit küsimus, et kui olen käitunud vastavalt eeskirjale ning teinud kaskokindlustuse saamiseks kõik eelnevad toimingud nagu ette nähtud, siis kas neil on õigus keelduda kahju hüvitamast?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kuna Teid esindas kindlustuslepingu sõlmimisel, s.h andmete esitamisel kindlustusandjale, kindlustusmaakler, siis tuleb vaidluse lahendamiseks välja selgitada, kas kindlustusmaakler tegi sõidukist fotod Teie esindajana või kindlustusandja esindajana.

Kui kindlustusmaakler tegutses fotosid tehes Teie esindajana ja fotod olid kindlustusandja jaoks kindlustusriski hindamisel eksitavad, siis võib olla kindlustusandjal alus kahju hüvitamisest keeldumiseks. Kui see nii on ja kindlustusmaakler on Teid esindades eksinud, võite nõuda kahju hüvitamist kindlustusmaaklerilt.

Kui kindlustusmaakler tegutses fotosid tehes kindlustusandja esindajana (ehk esindas lepingut vahendades samaaegselt nii Teid kui ka kindlustusandjat), ei ole kindlustusandjal üldjuhul sel põhjusel alust kindlustushüvitise maksmisest keelduda.

Kokkuvõtvalt tuleb Teil teha selgeks, keda esindas kindlustusmaakler fotosid tehes. Sellest lähtuvalt esitage oma nõue ja selgitused kindlustusandjale või kindlustusmaaklerile. Kui teil ei õnnestu kindlustusandja ega kindlustusmaakleriga vaidlust omavahel lahendada saate pöörduda vaidluse lahendamiseks kindlustuse lepitusorganisse, vt http://www.eksl.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=165&Itemid=232&lang=et.
 

Küsimus: Kust võetakse kiirusindeks vanema auto puhul, millel registreerimistunnistusel maksimaalset kiirust ei ole?02.10.2013

Teatavasti peavad autol all olema rehvid, mis vastavad auto maksimaalsele kiirusele. Uuematel autodel on registreerimistunnistusel märge kiiruse kohta olemas. Kust võetakse nõutud kiirusindeks vanema auto puhul, millel märkuste lahter tühi on? Või polegi see oluline?

Vastus: Mait Millert, Tehnoülevaataja/II kutsekvalifikatsiooni autotehnik/ülevaatuspunkti juhataja, Maitene OÜ, www.maitene.ee

Paljudel sõiduautodel on vastav rehviinfo kleebis auto kerel, kus tootja annab soovitatava kiiruskategooria tähise. Mõned ametnikud võtavad tehase soovituslikku andmesilti kui kohustuslikku ja siis tekivad vastuolud. Määrus https://www.riigiteataja.ee/aktilisa/1240/7201/2016/MKM42_lisa1_parand.pdf
Kood 506. Rehvi kasutamine – leiab selgituse, et piisab kui kasutatavatel rehvidel on kiirusindeks vähemalt 160 km/h (Q).
 

Küsimus: Kas 5-kohalist sõidukit saab arvele võtta N1 kategooria sõidukina?01.10.2013

Kas on üldse võimalik ja kui on, siis mis tingimustel saab 5-kohalise Citroen Nemo võtta liiklusregistris arvele N1-kategooria sõidukina?

Vastus: Mait Millert, Tehnoülevaataja/II kutsekvalifikatsiooni autotehnik/ülevaatuspunkti juhataja, Maitene OÜ, www.maitene.ee

Kindlasti saab kui tagaiste välja võtta ja esiistme taha paigaldada turvasein/võre. Küsige ARK tehnoosakonnast täpsemaid juhiseid.
 

Küsimus: Kui vanalt saab minna autokooli ja kui vanalt registrisse eksamile?24.09.2013

Tere!
15,5-aastane noor soovib õppida koos vanema õega autokoolis. Kui ta teeks seejärel riikliku teooria- ja sõidueksami 17-aastaselt (et 18-aastaselt hakata sõitma), kas siis veel kehtib autokooli lõputunnistus?

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Minu andmetel saab teooriaeksami sooritada esmaste juhilubade saamiseks mitte varem, kui 6 kuud ja sõidueksami mitte varem, kui 3 kuud enne 18 a saamist. Autokooli tunnistus on tähtajatu ehk kehtivusega kogu eluks.
 

Küsimus: Kuidas saaksin teha lõppastme koolitust kui mul on esmased juhiload aegunud ja kadunud?24.09.2013

Kuidas saaksin teha lõppastme koolitust kui mul on esmased juhiload kadunud?

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Lõppastme koolituse läbimiseks peab olema kehtiv esmane juhtimisõigus või selle lõppemisest ei tohi olla möödunud üle 12 kuu. Palun tehke endale selgeks oma juhtimisõiguse tähtajad. Seda saate näha isiklikult Paberivabas ARK-s. Koolitusele võite kaasa võtta väljatrüki antud päringust.
 

Küsimus: Kas LKF hüvitab kahjud, kui mingi sõiduk on rikkunud kinnistu territooriumit?19.09.2013

Kinnistu valdajal on kivikattega parkla. Mingi sõiduk on selle reostanud mootoriõliga, ~ 2-3 m2, lisaks määritud nired väljapääsu suunas. Õli kogus oli ilmselt 5 l.
Kuna tegemist on hotelli parklaga, tuleb teha lisakulud endise olukorra taastamiseks.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Küsimuses kirjeldatud kahju LKF ei hüvita. Küsimuses toodud asjaoludele tuginedes ei ole tegu liikluskindlustuse kindlustusjuhtumiga. Liikluskindlustuse mõte on hüvitada liiklusõnnetuse läbi tekkinud kahju.