Ehitus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Millest on tingitud kohin keskkütteradiaatorites?15.08.2014

Millest on tingitud kohin keskkütteradiaatorites? Küttesüsteem rekonstrueeriti 2012. aastal ja peale seda on kolmanda korruse küttesõlme kohal olevas korteris radiaatorites tugev kohin, mis eriti häirib öösel. Mida annaks ette võtta?

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Tere.
Tegu on voolumüraga. Selline asi juhtub, kui küttetorustik on tehtud liiga peenest torust või kui radiaatoritermostaat on sulgumise piiril, s.t. ava on väike. Kas müra kaob, kui radiaatoriventiili täielikult avate?
Sel juhul aitab kütte pealevoolu temperatuuri alandamine. Aitab ka ringluspumba kiiruse vähendamine või siis rõhutundliku ülevooluventiili paigaldamine peale- ja tagasivoolu vahele.
Kõike seda võib teha, kuid arvestades, et tippkoormusel (kui õues on -20 kraadi) küttevee vooluhulk ja tempertuur oleks piisav vajaliku ruumitemperatuuri saavutamiseks.
 

Küsimus: Millega ja kuidas puhastada vammist kahjustatud kivivundament?14.08.2014

Tekkinud kahtluste peale võtsime oma vana talumaja põranda üles ja ilmnes, et asi on hullem, kui algul arvasime. Nimelt kogu põrandalaudade alumine pool oli valge. Interneti abiga tegime ka ekspertiisi ja tundub, et tegemist on majavammi niidistikuga. Pilte leidudest võib vaatadta siit:

https://drive.google.com/folderview?id=0B2t9iWSZDaX1YlZLamxJbllrTzQ&usp=sharing

Ilmselt üsna ammustest aegadest on põrand valesti ehitatud - alumised talad olid otse vastu pinnast ja must põrand oli (ilmselt rottide kaitseks) üle valatud seguga ning mitte mingisugust õhuvahetust pealmiste põrandalaudade all ei toimunud.
Kogu põrandamaterjal läks otsejoones hävitamisele (enamasti põletasime) ja samuti sai ka põranda all olnud pinnast välja veetud.
Lugesin eelmistest postitustest, et nüüd oleks vundamendi kivid vaja samuti puhastada valgest korrast, aga tekkis küsimus, millega ja kuidas?
Teiseks tekkis küsimus, kuna maja keskelt jookseb läbi vundament, kas võib põhimõtteliselt teha põrandad korda kahes osas (kuivõrd vamm läbi kivi ei levi ja seinapalkidel vammi pole)?
Maja seinapalgid võtsime ka lahti, st eemaldasime igasuguse pealmise materjali. Kui visuaalsel vaatlemisel seintel vamminiidistikku näha ei ole, kas sellest võib järeldada, et seinad on vammist puutumata ja nendega me ei pea otseselt midagi ette võtma?
Kas on ehk näpunäiteid, millele tähelepanu pöörata, enne kui nüüd (peale materjalist puhastamist) hakkame mürgitama ja hiljem ka uut põrandat tegema?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Tänan fotode ja põhjaliku küsimuse eest.
Kõigepealt kahjustava seene liigist. Vaatsime teie saadetud fotosid koos mükoloogiga Eesti Mükoloogiauuringute Keskusest ja leidsime mõlemad, et antud seene puhul pole suure tõenäosusega (fotodega ei saa kindlalt väita) tegemist majavammiga, pigem on puitu lagundavaks seeneks korgikute perekonda (Antrodia sp.) kuuluv seen. Teades korgikute arenemistingimusi on teie hoones olnud tegemist soojaveelekkega antud piirkonnas.
Korgikute perekonda kuuluvate seente tõrje on oluliselt erinev majavammi tõrjest. Seega palume esmalt kindlalt määrata seene liik ning alles siis saan teie juhtumi puhul tegevusi soovitada. Seene liiki saate määrata, kui saadate niidistiku proovi Eesti Mükoloogiauuringute Keskus SA´le Heina 7, Tartu.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kuidas rajada vanas palkmajas sahvrisse, mille all on maakivikelder, puitpõrandaga vannituba?13.08.2014

Vana palkmaja aastast 1925, plaan teha sahvrist vannituba. Sahvri all on maakividest kelder, millel tuulutus puudub - see toimub praegu läbi sahvri põranda/ keldri lae laudade. Väga tahaks teha vannituppa laudpõrandat, kuid mida tuleks sellisel juhul silmas pidada, et ei tekiks mädanikku või hallitust nii keldris kui ka vannitoas?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Olen suur puitpõranda austaja, kuid vannituppa on seda keeruline projekteerida. Pigem soovitan sinna valatud-plaaditud põrandat. Kui te siiski väga soovite puitpõrandat, siis tuleks teha soojustuseta topeltlaakidel (taladel) põrand, mille alust (vahelae ja põranda vahet) tuulutatakse siseõhuga. Kindlasti tuleb sellisel juhul ka takistada lahtise vee pidevat sattumist põrandale ehk märjad piirkonnad,kuhu satub lahtine vesi eraldi isoleerida. Soovitan puitpõranda konstruktsioonilise lahenduse tegijaks www.puidutööd.ee - nemad omavad selliste lahendustega põrandate kogemust.

Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kuidas vana paekivivundamenti tugevdada ja soojustada-kaasajastada?11.08.2014

Palkmaja aastast ca 1864. Vundament on laotud paekividest. Tänaseks on segu (kui seda kasutati) haihtunud. Soov on maja taastada. Mida ette võtta vundamendiga (alumiste palkide vahetamisega siht selge). Tihendada (krohv, betoon), valada täiendavad kihid sisse ja välja?
Kuidas analoogsetel juhtudel (kui on teada) seni käitutud on?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Hoone on tervik ning selle osasid ei saa käsitleda eraldi. Enne vundamendi renoveerimislahenduse pakkumist on vajalik teada hoone kasutusotstarvet tulevikus (koormused ja niiskusreziim), esimese korruse põrandate lahendusi, põrandapinna kõrgust ning ümbritseva maapinna vertikaalplaneeringut.
Parimaks võimaluseks on hoone enne üle vaadata ja siis lahendusi pakkuda.
Vabandan, et kohe vastust ei saanud anda.
Kalle Pilt
 

Küsimus: Mida soovitate välisseinte värvimiseks Ligno asemel, sest seda puidukaitse värvi enam ei toodeta?10.07.2014

Tervist!
Suvila välisseinte värvimiseks on siiani kasutatud puidukaitsevahendit Ligno, andis nii kaitset kui kena tooni, värvimine lihtne ja kiire.
Nüüd öeldi poes, et seda enam ei toodeta, millegagi asendada ei osatud, sest iga "värv" Lignoga töödeldud pinna katmiseks ei sobivat.
Tahaks midagi Ligno laadset, et kaitseks puitu ja samas ei kataks pinda nn kilega, mis pärast kooruma hakkab.
Mida soovitate?

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Ligno (Extra) laadset toodet enam ei toodeta. Seda tootis Viru Keemia Grupp põlevkivist. Aja jooksul Ligno kulub - päike (UV), vesi, õhusaaste jne. Kui on soov jätta alumine pind läbi kumama, siis on soovitatav kasutada üle töötlemiseks puidukaitse peitsi. Nt Vivacolor Kolorex Classic.

http://www.vivacolor.ee/tooted/kolorex-classic

Tooni saate valida Valtti puidukaitsevahendite värvikaardist.

Kui on lahtist või koorunud vana viimistlust, siis see eemaldada kraaprauaga või nt lihvimise teel.
Pind alt pesta Vivacolor Special Clean pesuainega. Kui on hallitust pinnal, siis kasutada Tikkurila Homeenpoisto töötlusainet.

Kui on näha, et vana viimistlus on täielikult puidult kadunud ning alt on naturaalne puit väljas, siis need kohad töödelda Vivacolor puiduimmutusainega Kolorex Protekt.

Kõikide toodete puhul jälgida kasutusjuhendit.
 

Küsimus: Kas kuuekümnendate pritskrohvi on mõtet värskendada või tuleb soojustuse ja krohvimisega nullist alustada?27.06.2014

Tere, maja on ehitatud püstpalgist, hiljem kuuekümnendatel soojustatud TEP-plaadiga ja krohvitud (pritskrohv). Kuna aegade jooksul on tekkinud väheseid krohvikahjustusi (aluskrohv siiski kenasti kinni) ja üksikuid pragusid, siis küsimus oleks, et kas pritskrohvi parandus/värskendamine on tänapäeval mõistlik ja üldse teostatav või tuleks alustada kogu soojustuse asendamisest kaasaegsema materjaliga ja tervenisti uuesti krohvida?
Tänan

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Kahjuks pole ma selles valdkonnas tugev. Krohviga on tegelenud Lea Täheväli-Stroh, soovitan temalt küsida.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Milline vill oleks parim alt-tuulduva vana laudpõranda altpoolt soojustamiseks?26.06.2014

Tere,
80-aasta vanusel majal on põrandaks veel korralik paks (35 mm) põrandalaud, mida soovin säilitada. Põrandatalade vahelt on vana soojustus enamjaolt koos aluspõrandaga ära pudenenud ja vedasin selle sodi põranda alt välja, samuti ka osaliselt pinnast. Põranda laudu ei taha hakata kogu ulatuses taladest lahti kangutama, ehk siis plaan on soojustada põrandat altpoolt roomamisruumist. Hetkel on põranda aluse ruumi kõrgus ca 70 cm ja pääsen seal liikuma. Vundament on paekivist, tuulutusavasid ohtrasti ja vundament laseb ka ise tuult ja hiiri ;) läbi.
Meie majaaluse eripäraks on kõrge (surveline) põhjavesi. Pinnasevee juurdevoolu olen drenaaži tegemisega püüdnud kõrvaldada, aga põrandaalune pinnas on endiselt küllaltki märg ja külm (tõenäoliselt kapillaarveest ja ilmselt ka õhust kondenseeruvast niiskusest.
Põranda talad on senini olnud otsi pidi vundamendi kivide vahel ja seinte ääres põrandalaud toetanud otse vundamendile. Tõstsin kogu põranda (talad koos laudadega) tungrauaga 10 cm kõrgemale (võiks veelgi tõsta, laeni on veel ruumi küllalt, aga uksed jäävad siis põrandasse kinni), et ka seinte äärde vundamendi peale mahuks mingi soojustusplaat põrandalaudade alla. Ühtlasi oleks põranda soojustuskiht siis külgedelt seinapalkide kõrgusel, mitte külma kivivundamendi vahel, kust pealegi ka tuul soojustuse sisse puhuda võib.
Nüüd siis küsimus - millisest materjalist soojustusplaat võiks olla sobivaim põrandalaudade alla kinnitamiseks (näiteks kruvide ja seibidega otse põrandalaudade külge või ka tugiliistude abil), arvestades, et põrandaalune õhk võib vaatamata ohtrale tuulutusele olla siiski küllalt niiske. Kas klaas- või kivivill võiks olla siin eelistatum kõikvõimalike puit- või teiste orgaaniliste kiudplaatide ees, et vähendada hallitus või puiduseentele meeldivat substraati?
Ise pidasin plaani, et põranda servadesse vundamendi ja põrandalaua vahele paneks ikkagi mingi vahtplast plaadi, et vältida tuule puhumist soojustuse sisse vundamendi ja seinapalgi vahelt, ülejäänud osas kruviks põranda alla kinni kivivilla plaadi, millel alumine külg on tihedam, nn tuuletõkke pind.(näiteks Venti Max või Panelrock Rockwooli toodetest).

Teine küsimus on aluspinnase katmisest. Te olete enamasti soovitanud liivakihti (20 cm), mis peaks takistama kapillaarveetõusu pinnase ülemisse kihini, kuid kas liiva alla oleks mõistlik paigaldada ka mingi soojustuskiht, et kiirendada aluspinnase pealmise kihi ülessoojenemist tuulutusõhuga, mis peaks siis vähendama õhust kondenseeruvat niiskust põrandaalusele külmale maapinnale. Ilmselt sobiks selliselt liiva alla ikka mingi õhem vahtplast, mis ei idane ega mädane, või oleks mõistlik igaks juhuks piirduda üksnes liivaga, et vältida veekihi teket sellise pinnasesisese plaadi pinnale?

Mida arvate sellistest lahedustest?

Lugupidamisega

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,

Tänan väga põhjaliku ja hästi sõnastatud küsimuse eest.
Soojustuseks talade vahele sobib väga hästi kivivill, millest allapoole (talade alla) paigaldada tuuletõke ja kinnitada hõreda laudisega (ca 100 mm vahed), lauad paigaldada risti taladega ja kinnitada talade külge. Soovitatav on kasutada sügavimmutatud materjali.

Põranda äärte tihendamiseks sobib hästi ka vill+tuuletõkkeplaat, vahtplasti (vahtpolüsterooli) ei soovita ka seal kasutada.

Põrandaalusele pinnasele pole vaja soojustust paigaldada, sest tuulutusavade kaudu tuleb vahekihti nagunii välisõhk. Põrandaaluse niiskustaseme vähendamiseks on hea aluspinnasele paigaldada poorse liiva kiht (150-200 mm). Liiva paigaldamisega takistate põhja- ja pinnavee kapillaartõusu ning aitate kaasa survelise pinnavee (kevadel) imendumisele. Vee liikumist takistavate materjalide (kile, vahtplast jms) kasutamine pole soovitatav, nad pikendavad kevadel vee imendumise perioodi (surveline pinnavesi sattudes kilele ei saa imenduda) ja sellega hoiavad põrandaaluses pikalt kõrget õhuniiskuse taset.

Loodan, et saite vastused küsimustele.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Miks ei toimi alumiste korterite ventilatsioon pärast seda kui 5. korrus ehitas omale ventilatsiooni?18.06.2014

Elame 35 a. vanas 5-korruselises majas. 5. korruse elanik paigaldas ventilatsooni, mille tagajärjel alumiste korterite ventilatsioon ei toimi. Enne seda oli normaalne. Tõmme nõrk või puudub, puhub ka allapoole kööki sisse ülemised lõhnad. Teeb tugevat häirivat müra. Millist ventilatsiooni võib paigaldada ja kas on vajalik ka naabrite nõusolek?

Vastus: Martin Viisileht, jahutussüsteemide müügijuht, City Kliima OÜ, www.citykliima.ee

Kirjeldatud probleem on nii tehniline, kui juriidiline.

"Paigaldas ventilatsiooni" ei anna tehtud ümberehituse kohta just väga täpset infot, kuid võib eeldada, et paigaldati seinaventilaator või köögikubu. Viimase töötamise ajal on loomulik ventilatsioon häiritud, ning tulemus just selline nagu kirjeldatud.


1. Ventilaatori saab paigaldada ainult siis, kui antud ventilatsioonilõõr otse õue läheb. Kui ventilatsioonilõõrid on ühised, ei tohi ventilaatorit kasutada.

2. Ventilatsioonisüsteem, nagu ka teised tehnosüsteemid, kuulub kõikidele korteriomanikele, ning seda ei tohi omavoliliselt muuta/ümber ehitada.

Martin Viisileht
City Kliima OÜ
 

Küsimus: Kuidas leida aasta tagasi remonditud korteri hallituse kolle, lõhn on aga hallitust ei leia?18.06.2014

Tere
Aasta tagasi lasin remontida toa. Nüüd on toas hallituse lõhn, hallitust ennast ei leia. Remondi käigus krohviti seinad tasaseks ja pahteldati üle. Aken vahetati plastik-akna vastu. Akna põsed on krohviga tehtud. Põrand jäi samaks, katsime ainult vaipkattega. Nüüd on hallitushaisu täis aga hallitust ennast ei leia. Elan paneelmajas esimesel korrusel, mis on ehitatud 1967 aastal. Palun nõu kuidas toimida.
Ette tänades

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,

Hallitusseente kolooniate avastamine hoones on raske tegevus. Annan siinkohal soovitused, milliseid piirkondi kontrollida.

Valamute, vanni ja dushi piirkonnad - nendes piirkondades tuleks vaadata nii avatud kui suletud piirkondi. Viimased on tihti hallitusseente kolooniatega kaetud. Kontrollima peaks eriti neid kohti, kus on materjalide vahel õhuvahe, kui materjalid on tihedalt üksteise vastu, siis nendes kohtades on kolooniaid vähem. Vanni ja dushikabiini tagused on väga problemaatilised kohad.

Toidukäitlemise piirkonnad - köögilauad ja kapid, söögitoa piirkond, toitainete säilitamise kohad ning ka kohad, kus elavad koduloomad ja mängivad lapsed. Kui pindadel on toitaineid ja/või kusagil leidub vananenud orgaanilist ainet, siis nendes kohtades on ALATI suuremal või vähemal hulgal hallitusseeni (sõltub ainete lagunemise astmest).

Toataimede ümbrus. Toataimed on seotud mulla ja niiskusega. Mõlemad tegurid on hallitusseente kasvamiseks olulised - mullas leidub toitaineid ja kastmisel on piisavalt niiskust hallitusseente arenguks. Eriti kahjulikud on lillede ülekastmisel tekkivad hallitusseene Aspergillus flavus kolooniad. Neid leiate kollakate täppidena mullapinnal.

Suletud niisked piirkonnad - Põrandaalune, kipsplaadi tagune välispiire, kappide tagused, vaipade tagused, vähesoojustatud laekonstruktsioonid (nurgad ja servad), rõdude ja akende ümbrused, keldrid ja panipaigad. Nendes kohtades kumuleerub (koguneb) tihti niiskus ning kui ventilatsioon on vähene, siis jääbki kogunenud niiskus nendesse piirkondadesse. Samas on need piirkonnad vähem ja/või halvemini puhastatavad kohad, kus on tihti orgaanilise aine jääke, mis võivad sinna sattuda isegi õhu kaudu ja tolmuosakestega.

Konkreetsel juhul (elate esimesel korrusel) on suur võimalus, et hallitusseente kolooniad arenevad keldris ja kanduvad õhuvooludega läbi pragude teie eluruumidesse. Kuid kindlalt seda väita ei saa ilma hoone ülevaatuseta.

Nagu eelpooltoodust loendit näha on hallitusseente kolooniate kasvukohti mitmeid. Igal konkreetsel juhul tuleb sõltuvalt hoonest ja ruumide kasutusest leida tekkepõhjuseid ja piirkondi erinevalt. Siiski loodan, et saite vastusest abi.

Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Milliseid katusematerjale võiks kasutada palkmaja katuse ehitusel?17.06.2014

Tere!
Plaanime 1927.a. valminud palkseintega talumaja katuse uuendamist. Katusematerjaliks on praegu 1967.a. laastukatusele pealelöödud eterniit. Lisaks asbestivabale värvitud eterniidile oleme arutanud ka teisi katusematerjale. Milliseid katusematerjale võiks veel kasutada palkmaja katuse ehitusel?
Tänades

Vastus: Erki Loigom, müügi- ja turundusjuht, Toode AS, www.toode.ee

Tere! Minu arvates võiksite esmalt valida nende vahel, mis visuaalselt meeldivad ja siis edasi süveneda, kas see valik ka tehnilistelt omadustelt (kaldenurgad, seinte kandevõime jne.) sobiv on. Ma ei oska esialgu konkreetsemalt vastata, küsimus on väga üldine ja katusekatete valik väga lai - metallist muruni, kive ja puitu unustamata.