Küttesüsteemid

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Milline küttesüsteem valida puumaja väiksesse korterisse?07.12.2016

Tere,
Renoveerimisel on väike, ligi 30m2 korter puumajas. Korterit varasemalt köetud ahiküttega, majas sees gaas. Millist küttelahendust Te soovitate, kas oleks mõistlik minna üle gaasiküttele? Mis selle projekteerimise, paigaldamise jms hind praegusel ajal on? Millise ettevõtte poole pöörduda? Kas oleks mõistlikum paigaldada radikad või põrandaküte? Korter on esimesel korrusel, all kelder st põrandad külmad.
Ette tänades

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Tere.
Küsige hinnapakkumist selliseid töid teie kodulinnas teostavatelt firmadelt. Gaspre projektijuhid pakuvad hinnaks 3500...5000 eurot.
Kõige esmalt tuleb leida lahendus suitsukäigule. Alles seejärel on võimalik kütteseadet valida. Kas valida radiaator- või põrandaküte sõltub teie soovidest. Mõlemad on võimalikud.
 

Küsimus: Kas infrapuna küttepaneeli on mõttekas kasutada 38 m2 ruumi põhikütteks, st kas on need nii head kui nende reklaam?30.11.2016

Kas infrapuna küttepaneeli on mõttekas kasutada 38 m2 ruumi põhikütteks, st kas on need nii head kui nende reklaam? Väidetavalt soojendavad sisustust, mis omakorda õhku. Seega, kas mida rohkem sisustust, seda soojem ruum?

Vastus: Tauno Topkin, küttesüsteemide müügijuht, City Kliima OÜ, www.citykliima.ee

Minul väga palju kogemust kiirguritega ei ole.
Mina soovitaksin pigem head ja vaikset õhk-soojuspumpa- see on kindlasti kulu poolest soodsam kui infrapuna kiirgur.

Samas see lause, et soojendab sisustust ja siis omakorda ruumi kõlab küll väga hea reklaamilause.

Samas kui valida elektri radiaatori ja kiirguri vahel siis vast valiksin kiirguri.
 

Küsimus: Kas müüjal on kohustus suure müra tõttu soojuspump mujale paigaldada, sest garantii tõttu ei saa teised seda ju puutuda?30.11.2016

Kui firma on paigaldanud soojuspumba, aga see tekitab probleeme oma suure müraga, kas siis tööd teostanud ettevõttel on kohustus tellija soovil see paigutada teise kohta või siis raami peale? Muidu kaoks ju garantii antud tootele, kui seda teeks teine firma. Nad on juba põiminud 1,5 kuud vabandusteks, et pole aega üldjarjekorda pole ka nõus panema. Mis variante meil oleks? Aitähh

Vastus: Tauno Topkin, küttesüsteemide müügijuht, City Kliima OÜ, www.citykliima.ee

Tere
Soovitan ilusti kirjalikult paluda seade ringi tõsta. Ringi tõstmise eest võib firma teie käest lisaraha küsida- kuna see on lisatöö.
Kui vastust ei tule ja aega ei leita siis tundub väga kahtlane firma. Siis laseksin mõnel teisel firmal see ringi tõsta sest ka garantiid pole esimesest firmast nagunii loota.
Ümbertõstmise kohta saada kiri mulle tauno@citykliima.ee
Mis firmaga tegu ja mis mudeliga?
 

Küsimus: Mis võib põhjuseks olla, et gaasikatla veerõhk langeb?03.11.2016

Tere
Kasutusel olevale gaasikatlale sisestades vett 1,8 bar peale (peaks olema etteantud maksimum), langeb see päevaga umbes 0,8 bar peale. Kas see on normaalne langus ja tase? Eelmisel kütteperioodil püsis paar kuud kenasti 1,8 bar peal. Infoks veel, et tegemist on kortermaja keldris asuva keskkütte katlaga, mis on jäänud üht korterit kütma (teised on paigaldanud eraldi oma katla).

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Tere
See ei ole normaalne.
Oletan, et küttesüsteemis lekkeid ei ole. Tõenäoline põhjus on ebapiisav või ülearu suur küttesüsteemi paisupaagi vasturõhk. Kontrollige paisupaagi eelrõhku ( küttesüsteemist lahtiühendatud paisupaagi korral). Selleks ei paisupaak normaalselt toimiks, peab kütte 1,5 bar kütte töörõhu korral eelrõhk olema 0,7...0,8 bar.
 

Küsimus: Kas 30 m2 ruumi on mõtet paigaldada õhk-vesi soojuspumpa või piisab küttekaablist?19.09.2016

tere,
köetavat põrandapinda on 20 m2 + 2 radikat, ruum 30m2, olemas puu ahi ja pliit. Paljud ütlevad, et nii väiksele majale pole õhk-vesi soojuspumpa mõtet paigaldada vaid sobib ka küttekaabel. Väidetavalt ei pidavat ka, sama tulemusega arved eriti erinema.
Mida uskuda?

Vastus: Tauno Topkin, küttesüsteemide müügijuht, City Kliima OÜ, www.citykliima.ee

Tere
Oleneb küttevajadusest. Kui kokku on 20m2 ja küttevajadus näiteks 50W/m2 kohta siis tõesti ei tasu teha 4000 eurost investeeringut et küttearvelt (60-80%) ca 60 eurot kokku hoida.
Kõige väiksem Atlantic õhk-vesi soojuspump on 4,5kW ja maksab ca 4000 eurot.

Kui aga küttevajadus on suurem, näiteks 100W/m2 kohta või pindala suurem siis on kokkuhoid juba kaks korda suurem.

Siin võiks veel arvestada kas elektrihind tulevikus tõuseb või pigem langeb? Seega väikse küttevajaduse juures tundub kaabel mõtekam.
 

Küsimus: Milline võiks olla sobiv vesikütteseüsteem palkmaja teise korruse jaoks?14.09.2016

Tere!
Meil on ehitamisjärgus uus palkmaja, pooleteistkorruseline. Esimene korrus köetakse ahju ja pliidiga, lisaks on kivipõranda alla veetud veeküttetorud. Teine korrus on katuslaega, põrandakatteks tuleb laud, küsin millist veeküttesüsteemi soovitate (vesi-õhk, pellet?). Üks tuba on terrassi kohal, st külma põrandaga, ruutmeetreid 22.4m2, teine tuba on 36m2 (tuba läbib osaliselt soojenev korstnajalg), koridor 11.4m2. Kas soovitate radiaatoreid või küttereste põrandal, mis võimsusega?
Ette tänades,

Vastus: Tauno Topkin, küttesüsteemide müügijuht, City Kliima OÜ, www.citykliima.ee

Tere

Infot on natukene vähe. Saatke palun maja plaan tauno@citykliima.ee
Palju kogu maja küttepind on?
Soovitaks õhk-vesi soojuspumpa ja II korrusele radiaatoreid.
 

Küsimus: Kas eraldi veeboileri ja tsirkulatsioonipumbaga saaks teha nii, et soe vesi tuleks kohe kraani avades?13.04.2016

Tere
Kas on võimalik lisada eraldi veeboiler tsirkulatsioonipumbaga, et oleks tagatud soe vesi kohe kui kraani lahti teen? Gaasikatel on turbo wolf cgg 1k 24.

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Tere
Sõltumata katla tootjast on eraldiseisva soojaveemahuti puhul võimalik välja ehitada sooja tarbevee retsirkulatsiooni ring. Viimasest tarbimispunktist tuleb ringlustoru boilerini tagasi tuua ning spetsiaalne tarbevee pump keerutab vett sinna ja tagasi. Pump tuleks ühendada läbi taimeri, kuna ööpäevaringselt sooja vett vaja ei ole.
 

Küsimus: Kas gaasikatla tsirkulatsioonipump töötab katla töös olles katkematult või lülitub ka vahepeal välja?29.03.2016

Tere!
Gaasikatlal tsirkulatsiooni pump töötab 24h s.t. kogu aeg ja on tuline. Kui ruumitermostaadist temperatuur maha keerata, siis saab pump signaali ja lülitab välja. Nüüd kui toas temperatuur langeb sellisele tasemele, millele ruumitermostaat on reguleeritud, pump uuesti käivitub ja jääbki käima. Peaks ju pump uuesti välja lülituma kui tuba soojaks köetud aga ei?

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Tere.
Nii ongi. Katla pump lülitub sisse-välja ruumitermostaadi mõõdetud temperatuuri järgi. Katlatermostaat pumpa välja ei lülita.
Kontrollige radiaatoritermostaatide asendeid - võib-olla ei lase need temperatuuril vajalikul määral tõusta. Samuti kontrollige ruumitermostaadi elektriühendusi - mõnel lihtsamal termostaadil on väga suur sisse-välja lülitamise temperatuuride vahe.
 

Küsimus: Kas gaasikatla tarbevee temperatuuri ühtlustamiseks sobib ka termostaatsegisti või peab muul viisil lahendama?11.02.2016

Maja kütmiseks ja tarbevee saamiseks on paigaldatud gaasikatel JUNKERS ZWA 24 2A23 läbivoolukatel. Probleemiks see, et soe vesi jõudes vannitoa segistisse, on kord liiga kuum, kord jälle liiga külm. Milline võiks olla lahendus, et vee temperatuur ei üllataks ebameeldivalt?
1.kas oleks vajalik nn. puhverboiler, mis saab toite gaasikatlast,
2.kas piisab tavalisest tarbevee termostaatsegistist (näiteks TR-35-65) või on vajalik paigaldada veesegamiskollektor ESBE VMB 400
3.või on mingi muu lahendus.
Lugupidamisega

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Tere
Kõigepealt peab aru saama temperatuuri kõikumise põhjusest. See võib olla külma vee rõhu muutumine, võib olla sooja vee tarbimise muutumine (avatakse teine soojaveekraan), võib olla termostaatsegisti omapära (sooja vee vooluhulk on väiksem kui katla minimaalne tööks vajalik) või lõpuks ka katla rike.
Selge on see, et püsiva vooluhulga korral peab ka sooja vee temperatuur stabiliseeruma.
Kindlasti aitab elektrilise puhverboileri paigaldamine katlaga järjestikku. Sel juhul saate sooja vee kätte kiiremini ning mahuti silub temperatuurikõikumised. Samas pole elektrit vaja vee üleskütmiseks vaid ainult seatud temperatuuri hoidmiseks.
Termostaatsegistit kasutada ei soovita. Just sel põhjusel, et sooja vee vooluhulk ei ole pruugi olla stabiilne.
Omatoimelise 3-tee ventiiliga saate piirata kuuma vee temperatuuri, kuid ka see ei toimi hetkeliselt.
 

Küsimus: Kas on olemas mingit registrit, kust saaks kontrollida, kas korteritel on gaasikütte projekt olemas?27.01.2016

Tere
Alustasime oma korterelamu renoveerimisega ja sattusime olukorda, kus kõikidelt gaasikeskkütteseadet omavatelt korteriomanikelt nõutakse projekti. Paraku kõigil pole, osadel kadunud. Arusaadav on, et kellel pole, see peab tellima, aga kui väidetavalt on, aga kadunud? Kas on mingit arhiivilaadset üritust, millisest saaks järgi kontrollida? Mida ütleb seadus? Oskate äkki juhatada seaduselaadsete materjalide juurde?
Lugupidamisega

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Tere
Mingit üldist arhiivi pole olemas.
Väga vanad asjad võivad veel Eesti Gaasis olla ja uuemad konkreetse projekteerija juures.
Vast võiksite tellida kogu maja hõlmava projekti?