Ehitus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas uue plekk-katuse roovituse võib panna ka vana roovi peale kahe sarika vahele, kuna sarika samm liiga lai, 1500 mm?19.03.2014

Tere.
Majal on eterniitkatus, mille all laast. Eemaldaks eterniidi, rihiks laastu pealt 50x50 puiduga, kile, reika 50x25, roov 25x100, plekk. Asi selles, et sarikavahe 1500. 50x50 paneks ühe lihtsalt vana roovi peale, tuleks samm 750. Vana roov ja laast korralik alt, valge. Kas võib nii, mis oleks parem variant?

Vastus: Erki Loigom, müügi- ja turundusjuht, Toode AS, www.toode.ee

Tere!

Kogu "mure" taandub küsimusele, kas olemasolev vana roov on nii suure ristlõikega, et ei hakka selle uue puitkonstruktsiooni ja katusekatte all õõtsuma. Ilmselt seal 1500mm avas jäigana püsivat roovi kasutatud ei ole. Kui on soov saada tasapinnale ja visuaalselt sile uus katus, siis soovitaks kaaluda ikkagi sarika lisamist või eemaldada vana roov ja kasutada uue roovina väga suure ristlõikega puitu, mis tagab koormuse ärakandmise (katuse omakaal + lumekoormus) sellise suure ava korral. Selle skeemi eelis on ka asjaolus, et katusekonstruktsioon ei tule ülemäära paks.
 

Küsimus: Kas tuulutusavade lisamine pakkettakendele võiks olla piisav, et vältida korteri seinte edasist hallitust?14.03.2014

Ostsime korteri 1957a ehitatud kivimajas 1. korrusel. Tube oli üritatud seestpoolt soojustada ja roovitusele ehitatud siseseinakatte taha oli pandud penoplast. Kui see nüüd maha sai võetud, olid 2 välisseina täiesti niisked ja üsna "hallitavat" nägu, kusjuures tundus, et osaliselt oli seal juba mingi rohelise vahendiga üritatud seinalt hallitust likvideerida või niiskust tõkestada. Ja loomulikult on majas pakettaknad. Tasapisi seinad kuivavad, kuid oleks huvi kindlasti korteri ventilatsiooni parandada, kõige tõenäolisemalt siis pakettakendele tuulutusavade lisamise näol. Korteris on tavapärased korrusmaja ventilatsiooniavad ka vannitoas ja köögis, kuid tundub, et neist ei piisa. Kas tuulutusavad pakkettakendele võiks olla piisav, et vältida edasist hallitust? Ja kuidas võiks toimida olemasoleva võimaliku hallitusega (võimaliku, sest raske aru saada, mis seal seinal toimub tänu kasutatud rohelisele vahendile)?
Ette tänades

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Seestpoolt soojustatud seinetega on väga suur võimalus, et õhuniiskuse kondenseerumise piirkond on soojustuse-seina vaheline pind. Hallitusseente teke märgunud pinnal on tõenäoline. Ma soovitaks esmalt seinad üle pesta kas vesinikülihapendi vesilahusega või naatriumhüpokloritit sisaldava pesuvahendi vesilahusega ning pärast pesemisvahendid (lapid) märjalt hävitada. Pärast pesemist tuulutage tubasid ning sedamoodi toimides saate hallitusseente kontsentratsiooni õhus normaalseks.
Mis puudutab ventilatsiooni, siis tuleks olemasolevad ventilatsioonikorstnad (-lõõrid) üle vaadata ning vajadusel puhastada. Sinna kogunenud mustus takistab oluliselt õhu liikumist. Eluruumides piisab õhupiludest akendel ja ventilatsiooniavadest. Vannitoas on vajalik enamasti sundventilatsioon (ventilaator), mis kiirendab õhuvahetust. Õhuvahetuse osas võite küsida täiendavat abi Ants Viilup ´ilt (ants.viilup@mail.ee), kes on selle ala spetsialist.
Kuna seinad olid soojustatud seestpoolt, siis võib eeldada, et enne seda olid seinad külmad. Soovitan talvel seinapinnad infrapunakaameraga üle kontrollida ning planeerida vajadusel seinte soojustamine võimalusel väljastpoolt.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Millise lahendusega põrandaid kütta, kui seni on soojuspump ja soojamüürita kamin?06.03.2014

Tere. Sooviks nõu, mis oleks parim valik? Nimelt on maja põranda alla paigaldatud torud ning üles radiaatorid, et pidi tulema ioonkütte süsteem. Katelt ei paigaldatud. Olemas on majas ka soojamüürita kamin, mida eriti ei kasutata ning õhksoojuspump. Siiani on pump kenasti ära kütnud ning krõbedama külmaga oleme ahjutäie tuld juurde teinud. Nüüd aga 2 väikest last majas ja oleks tõsisemalt vaja, et põrandad soojad oleks ning ka ülemised radiaatorid. Mida üldse saab selle süsteemiga ühendada ja mis oleks mõistlikum ning soodsaim lahendus. Soodsaim just igakuiselt! Hea oleks, kui ka boileri saaks läbi katla panna, aga see pole primaarne.

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Tere
Ega teil palju valikuid ei ole. Kui algselt soovisite ioonkatelt, siis ilmselt olite nõus ka puhta elektri hinnaga. Kui sellega võrrelda, siis õhk-vesi soojuspumba energia on 2...3 korda soodsam. Süsteemi võib keerulisemaks ajada, kui ka tahkekütte katel ja akumulatsioonipaak lisada, kuid kas selleks on ruumi ja soovi? Sel juhul on akupaagi ühendamine madalatemperatuurilise küttesüsteemiga suhteliselt lihtne ning sinna võib lisada erinevaid soojaallikaid, k.a. päike ja/või gaas ning lahendada nii soe vesi kui küte.
Kui te aga otsite lihtsat lahendust, siis õhk-vesi soojuspump, mis võiks olla tugevalt aladimensioneeritud (kuna lisakütte allikad on juba olemas), on minu arvates esimene valik.
 

Küsimus: Kuidas saaks heledat, eelnevalt lakitud põrandat tumedamaks?28.02.2014

Hetkel on põrandalauad peitsitud kollaka tooniga ja lakitud. Soov oleks nüüd aga põrandat hoopis tumepruuniks saada. Kas pean vana laki maha lihvima ja tumedaks peitsima ning uuesti lakkima? Kas on olemas toonlakke, et saaks sama põranda uuesti üle lakkida, aga tumeda lakiga? Mis alternatiive veel oleks?

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

On olemas ka toonitavaid lakke. Põrandal peab kasutama tugevat ja kulumiskindlat lakki. Nt Vivacolor Lacquer Extra.

Parima tulemuse saab muidugi, kui vana viimistlus eemaldada ja puit peitsida tumepruuniga ning seejärel pind lakkida läbipaistva lakiga, siis ei jää nii palju pintsli jälgi ning kuludes kulub läbipaistev lakikiht, alumine peits säilitab enda tooni intensiivsuse.
Peitsiks on Tikkurila Pirtti, mida toonitakse ning seejärel lakkida vesialuselise põrandalakiga Lacquer Floor Akva.

Ülelakkimise puhul on ka alati oht, et pealekantav lakk ei sobi alumisele lakile ning see võib lahti tulla. Samas, kui alumine lakk on tugevalt aluspinnal kinni, siis Lacquer Extra on väga hea nakkuvusega ning tõenäoliselt jääb see püsima.
 

Küsimus: Kuidas saaks parandada õhuniiskust korterites, kui majas on soojustagastusega sundventilatsioonisüsteem?13.02.2014

Tere,
Majas (8 korterit) on majapõhine soojustagastusega sundventilatsioonisüsteem. Õhu niiskus sageli kukub alla 20%. Kas aitab ainult õhuniisutajast igas korteris (toas) või on olemas ka mingi tsentraalne lahendus, mis puudutaks kõiki kortereid majas?

Tänan.

Vastus: Martin Viisileht, jahutussüsteemide müügijuht, City Kliima OÜ, www.citykliima.ee

Tere

Tsentraalsed lahendused on olemas. Kui huvi konkreetne, palun saata vesi-kanal- ja ventilatsiooniprojekt: martin@citykliima.ee

Lokaalne lahendus on üldjuhul ehituslikult soodsam, energiaefektiivsem ja juhtimise osas paindlikum. Puuduseks madalad võimsused ja seesama lokaalsus - kogu õhuniiskust ei õnnestu ühtlaselt tõsta.

Martin Viisileht
City Kliima OÜ
 

Küsimus: Millise lakiga oleks kõige parem lakkida truupi, et see kuumenedes kleepuma ei hakka?12.02.2014

Millise lakiga oleks kõige parem lakkida truupi, et see kuumenedes kleepuma ei hakka?
Vaja oleks seal pesu kuivatada.

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Toote soovitamiseks on oluline teada, mis materjalist aluspind on. Milline hakkab olema pinna temperatuur?
Eeldatavasti on tegemist ahju truubiga?
 

Küsimus: Kui kiiresti peale majavammi tõrjet võib ruumidesse sisse kolida ja kas mürgitamine võib mõjuda ka imikule?04.02.2014

Tere!
Majas on vamm ,tellitud juba ka ekspert hinnang tõrjetöödeks ja taastustöödeks (mycology.eest). Tekkis aga huvi kui kiiresti võib peale tõrjet ruumidesse sisse kolida? Ja kas tõrje/mürgitamine võib mõjuda ka imikule?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Vastus küsimustele sõltub konkreetsest kemikaalist millega tõrje tehti ning tõrjemeetodist. Tõrje teostaja peab vastavalt biotsiidiseadusele ja sellega kaasnevatele määrustele andma koos töötlusega ruumide kasutajatele (haldajatele) kemikaali ohutuskaardi (kus on kirjas lisaks muudele andmetele ainete ohtlikkused) ja töötluse aruande (kus on kirjas lisaks muudele andmetele kasutatud kemikaalikogused ning aeg, mille möödumisel võib uuesti ruume kasutada).
Lisaks tasub kontrollida töötlust teostanud ettevõtte majandustegevuse registreeringuid (MTR). Majavammi tõrje teostajal peab olema registreering "kahjuritõrje korraldamine" ning soovituslikult ka registreering "ehitamine", kuna majavammi tõrjetööd on reeglina seotud ehitustegevusega.
Kui teatate mailiaadressil kalle@mycology.ee kemikaali, millega tõrjet tehti ning tõrje teostaja andmed, siis saame täpsemalt vastata esitatud küsimusele.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kas oskate foto alusel hinnata, kas see põranda alt leitud seen võib olla ohtlik?27.01.2014

Tere!
Majaostuga saime kaasa põranda aluse üllataja, tekkis hirm äkki on tegemist majavammiga? Lisasin ka tutvumiseks pildid :http://live.hot.ee/gallery/show_gallery_thumbs?id=345990

Tegemist 1949 a ehitatud, ca 1975 a renoveeritud elamuga. Seened leidsime köögist (teisi ruume ei ole veel lahti võtnud ), enamus neist kraanikausi/äravoolu juures, kõrval ruumis kohe pesemisruum. Köögis asub ka pliit, mille ümber ei ole seeni. Samas on mädanenud ka köögi ja vannitoa vaheline alumine seina osa.
Kuidas peaks edasi toimima?
Ette tänades

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Nende fotode järgi kahjuks liiki määrata ei oska.
Kuid kuna on tegemist hiljuti soetatud hoonega siis soovitan tegutseda alljärgnevalt:
* Kutsuda ekspert hetkeolukorda jäädvustama.
* Pärast olukorra jäädvustamist (mille käigus määratakse ka seene liik ja kahjustuspiirkond) võite jätkata põrandate avamist ja/või töötlust vastavalt eksperdi soovitustele. Sõltub seene liigist, kui kiire edasise tegutsemisega on ning kas ja millises mahus on vaja teha töötlus.
* Kui saate kätte eksperthinnangu, siis pöörduge hoone müüja poole. Puitu lagundavate seenete puhul on tegemist varjatud puudusega, müüja on kohustatud kas hoone korda tegema, tasuma kordategemise kulud või siis on õigus ka tehing tagasi pöörata.
* Kui müüjaga kokkuleppele ei jõua, siis on mõtet võtta ühendust juristidega. Loodan siiski, et enne kohtusse jõudmist leiate lahenduse, sest riiklikult tunnustatud eksperdina tean, et kohtuprotsessid on pikad ja kulukad.
Eesti Mükoloogiauuringute Keksus SA eksperdid on valmis ka läbirääkimistel müüjaga.
Kui te tõesti ei soovi mingil põhjusel müüjaga kokkulepet otsima hakata, siis piisab ekspertiisist, seene liigi ja levikupiiride määramisest, millega kaasnevad ka soovitatud tegevused.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kuidas toimib loomulik ventilatsioon ruumis, kus pakettaken on mikrotuulutusel, aga toa uks on suletud?24.01.2014

Kuidas toimib loomulik ventilatsioon ruumis, kus pakettaken on mikrotuulutusel, aga toa uks on suletud. Kuhu läheb saastunud õhk või kuidas see peaks jõudma köögi või WC äratõmbesse?

Vastus: Martin Viisileht, jahutussüsteemide müügijuht, City Kliima OÜ, www.citykliima.ee

Saastunud õhk peaks jõudma väljatõmbesse kas ukse alla jäätud pilu või siirdeõhuresti kaudu.

Näiteks: http://www.etsnord.com/RSO-siirdeohurest

Martin Viisileht
City Kliima OÜ
 

Küsimus: Kas õhksoojuspumbaga saaks kütta kahte korrust?24.01.2014

Tere.
Milline võiks olla parim lahendus kui on läbi korruse korter palkmajas ja all korrusel 30m2 ja üleval ca 50m2. Üleval siis pööningukorrus viilkatusega. Olemas ka tavaline puuküte. On olemas nn kahesüsteemseid pumpasid, kui see paigutada trepi juurde ja suunata üks õhuvool üles ja teine alla, kas sellest oleks kasu?

Aitäh

Vastus: Tauno Topkin, küttesüsteemide müügijuht, City Kliima OÜ, www.citykliima.ee

Parim lahendus oleks kindlasti paigaldada kaks soojuspumpa.
Kaks soojusallikat tagavad ühtlasema temperatuuri.
Kui teemaks on ka suvine jahutus, siis seda enam on kaks seadet parim lahendus. Soe õhk levib paremini ja tõuseb üles. Külm õhk ei levi hästi ja pigem vajub alla. Kas oleks kasu, seda saate ise proovida. Võite proovida tavaliste elektri puhuritega. Pange trepi juurde üks allapoole puhuma ja teine ülespoole puhuma.
Parima lahenduse saame pakkuda kui vaatame objekti üle.
Helista või saada kiri tauno@citykliima.ee tel: 513 5578 ja lepime ajakokku.