Tööõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Tööandja ei ole taganud kohustuslikku koolitust29.04.2011

Tere,
1. Seadusega on ette nähtud, et meditsiiniõele on kohustuslik teha koolitust 60 tundi aastas. Kui tööandja seda teinud pole, kas on õigust nõuda kompensatsiooni ning kuhu pöörduda?
2. Kas tööandjal on õigust nõuda töö tegemist, mille tegemise eelduseks on riik määranud vastavasisulise koolituse läbimise (vaktsineerimine)?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
TLS § 28 lg 2 p 5 määrab, et tööandja on kohustatud tagama töötajale tööalaste teadmiste ja oskuste arendamiseks tööandja ettevõtte huvidest lähtuva koolituse ning kandma koolituskulud ja maksma koolituse ajal keskmist töötasu.
See on TLS-st tulenev üldine nõue, kuid TLS ei määra eraldi üksikute kutsealade kvalifikatsiooninõudeid ja koolituste läbiviimise korda ja seetõttu jään Teile täpsema vastuse võlgu. Terve mõistus ütleb, et kompensatsioon ei saa asendada koolituselt saadud teadmisi ja mida ei ole õppinud, seda ei saa ka nõuda. Teie viimasele küsimusele vastamiseks tooksin võrdluse: auto juhtimise eelduseks on vastava kategooria juhilubade olemasolu ning kellelegi ei tule pähe nõuda, et ilma juhilubadeta isik hakkaks autot juhtima. Miks siis vaktsineerimisega peaks teistmoodi olema? Isiklikult hoiduksin sattumast sellisesse meditsiiniasutusse, kus mulle võivad süstla sisse torgata vastava väljaõppe läbimata töötajad.

Soovides Teile edukat erialaste koolituste läbimist:

Merike Michelson

info@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Tahan töölt lahkuda, kuid kardan rahadest ilma jääda27.04.2011

Tere,
Olen tööandja juures tööl 2007. aasta septembrist. Selle aja jooksul pole ma korda puhkust saanud, pole isegi puhkusegraafikut näinud. Pidevalt jäävad palgad hiljaks või ei maksta üldse välja. Aprillis sain alles veebrauri kuu 13 päeva töötasu, veebruaris olin nädala haiguslehel ja haigusraha pole siiani saanud. Märtsikuu töötasu on välja maksmata.
Sooviksin töölt lahkuda aga kardan rahadest täiesti ilma jääda, mida soovitate teha?
Mis seadused on minu õiguste tagamiseks?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Paistab, et Teil on võimalus tööleping erakorraliselt üles öelda TLS § 91 lg p 2 alusel (tööandjapoolne kohustuste oluline rikkumine). Sellega kaasneb Teile 3 kuu hüvitise maksmine, samuti on tööandja kohustatud välja maksma lõpparve, mis koosneb väljateenitud töötasust, sh haigusrahad (4.-8. päev) ja kasutamata puhkusehüvitis. Lõpparve mittesaamisel või selle suurusega mittenõustumise korral on Teil õigus pöörduda töövaidluskomisjoni poole Teile ettenähtud summade kättesaamiseks. Töövaidluskomisjoni pöördumine on tasuta, kuid oma nõude tulemuslikuks esitamiseks soovitan kasutada spetsialisti abi, sest elu on näidanud, et kui tööandjal pole raha töötajale palga maksmiseks, siis endale juristi palkamiseks ta selle raha leiab. Internetiotsing annab mitmeid ettevõtteid, kes selles valdkonnas pädevad ja teiste hulgas võite tutvuda ka www.metiabi.eu kodulehel oleva hinnakirjaga.

Soovin Teile edu oma õiguste nõudmisel ja töökohta, kus on nii tööd kui töötasu.

Lugupidamisega:

info@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Tööleping lõpetati varem ja haiguslehte vastu ei võeta.27.04.2011

Töötasin firmas 10. jaanuarist, andsin lahkumisavalduse 16. märtsil sooviga, et mind võimalusel vabastataks töölt 17. märtsist. Mulle öeldi, et katseajal on etteteatamine 15 päeva ja nemad mind enne aprilli töölt ei vabasta. Kuna tervis oli vilets võtsin haiguslehe. 1. aprill käisin kontoris ning mulle öeldi, et minu tööleping lõpetati 17. märtsil ja haiguslehte nad vastu ei võta. Kuid lõpparvet pole ma siiani saanud. Mida peaksin tegema?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Kuna Te ise andsite avalduse ja soovisite töölepingu lõpetamist 17.märtsil ja tööandja seda aktsepteeris, siis ilmselt on tööleping lõpetatud poolte kokkuleppel (TLS § 79). Sellisel juhul on seaduse järgi kõik õige, tööandja käitumist võib vaid eetilisest küljest hinnata.
Tööandjalt on teil õigus nõuda lõpparvet (töötasu ja väljateenitud puhkusehüvitis). Kui tööandja seda ei maksa, siis peaksite pöörduma töövaidluskomisjoni.
Oma töövõimetusleht toimetage ise Haigekassasse, sest ravikindlustus kehtib Teil kaks kuud peale töösuhte lõppu.

Lugupidamisega:

info@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas tööleping saab olla ajutine?26.04.2011

Tere.
Sõlmisin eelmise aasta veebruaris tööandjaga ajutise töölepingu. Lepingus ei ole märgitud lepingu kehtivuse aega, on ainult kirjutatud, "seoses töömahu suurenemisega ajutiselt tööle võetud".
Kas selline leping kehtib lõputult või on see juba üldse kehtetu?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Vastavalt TLS § 9 lg 1 võib tähtajalise töölepingu sõlmida kuni 5 aastaks. Tundub, et Teie töölepingu sõnastus jätab mitmeti tõlgendatava võimaluse ja ei ole just kõige korrektsemalt sõnastatud. Hinnates Teie töölepingu sõnastust, töömahtu ja iseloomu lepingu sõlmides ja edaspidi ning töömahtu ja iseloomu lepingu võimaliku lõpetamise ajal, saab anda hinnangu, kas Teie tööleping on muutunud tähtajatuks (ajutised asjaolud on ära langenud, kuid Teid on peale seda jätkuvalt tööle lubatud) või ajutised asjaolud kestavad ja formaalselt võiks ajutine leping kesta kuni 5 aastat.
Arvamuste lahkumineku korral on võimalik pöörduda töövaidluskomisjoni. Abi selles osas pakuvad mitmed internetiotsinguga leitavad firmad ja sellega tegeleb ka allakirjutanu.
Teile kindlustunnet ja tähtajatut töölepingut soovides:

info@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas pikalt haiguslehel olles võib tööandja vallandada?26.04.2011

Tere,
Olen 2 kuud järjest olnud haiguslehel, kas tööandjal on õigus nüüd mind vallandada?
Olen selle tööandja juures töödanud 3 aastat.
Kõike kaunist soovides

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Vastavalt TLS § 88 lg 1 p 1 tekib tööandjal õigus Teiega sõlmitud tööleping erakorraliselt üles öelda, kui Teie tervislik seisund ei võimalda tööülesandeid täita 4 kuu jooksul. Sama § lg 2 ja lg 3 kirjeldavad töölepingu erakorralise ülesütlemise protseduure.

Soovin Teile head tervenemist ja töökoha säilimist.

Lugupidamisega:

info@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas abielu sõlmimiseks peab andma vaba päeva?25.04.2011

Tere,
Kas tänapäeval on töötajal õigus saada vaba päev abielu sõlmimiseks?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.
Kui pidasite silmas seaduslikku alust, siis seda selle sündmuse puhul kahjuks ei leia, kuid tööandjal on alati võimalus sellised sätted sisse kirjutada näiteks töökorralduse eeskirja.
Töölepinguseaduse §42 alusel tuleb vaba aja andmisel mõistlikult arvestada tööandja ja töötaja huve.
Seega on jällegi kõik ainult kokkuleppe küsimus.

Tõhusaid kokkuleppeid soovides,

Merike Michelson

http://www.metiabi.eu
info@metiabi.eu
 

Küsimus: Puhkeaeg vahetuste vahel25.04.2011

Tere,
Kui palju peab olema vahetuste vahel puhkeaega? Teisisõnu, kas tööandjal on õigus enne vahetuse algust, mis algab kell 19.00 teha mingeid koolitusi, mis kestavad 9.00-16.00?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Kuna töötate vahetustega, siis eeldan, et teie tööaeg on summeeritud.

Tööaeg kokku ei tohi ületada keskmiselt 48 tundi seitsmepäevase ajavahemiku kohta kuni neljakuulise arvestusperioodi jooksul, kui seaduses ei ole sätestatud teistsugust arvestusperioodi (TLS §46 lg1).
Ettenähtud puhkeaeg on vähemalt 11 tundi järjest 24 tunni kohta. Töövahetuse pikkus kokku koos ületunnitööga ei tohi seega ületada 13 tundi (TLS §51 lg1).
Kui nimetatud puhkeaega kokku ei tule, on Teie õigus keelduda.

Lugupidamisega,
Merike Michelson

http://www.metiabi.eu
info@metiabi.eu
 

Küsimus: Kas tööseadus sätestab naistele piirangud raskuste tõstmise osas?25.04.2011

Töötan hooldajana. Töö käigus tuleb tõsta 100 või enam kg kaaluvaid inimesi. Püüame päeval, kui oleme kolmekesi, teha seda koos aga öösel on tööl üks inimene. Olen alates veebruarist töövõimetuslehel, algul püüti tekkinud küünarliigese vigastust ravida kipsiga, nüüd olen opereeritud ja uuesti kipsis, prognoos on halb, soovitav on mitte tõsta, võib oodata isegi puudeaste. Tööandjat tundes, kes ei tunne kuude viisi mu vastu huvi, eeldan, et nad soovivad minust vabaneda ja tööle võtta uue "kraana". Kuna ei taha ega oska poole südamega tööd teha, tahangi teada, kas ilma abivahenditeta võib töötajalt sellist "enesetappu" nõuda? Õppides omandasime hoopis midagi muud!

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Kahjuks ei anna ükski seadus otsest vastet Teie poolt formuleeritud küsimusele, kuid püüan siinkohal anda ülevaate võimalikest variantidest, millega peaksite arvestama.
1) Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 14 lg 5 punktide 5 ja 51 alusel on töötajal õigus nõuda tööandjalt arsti otsuse alusel enda üleviimist ajutiselt või alaliselt teisele tööle või nõuda oma töötingimuste ajutist kergendamist.
2) Kui tööandjal ei ole Teile kergemat tööd pakkuda, on tal õigus tööleping erakorraliselt üles öelda põhjusel, et töötaja ei ole pikka aega tulnud toime tööülesannete täitmisega terviseseisundi tõttu, mis ei võimalda töösuhet jätkata (TLS §88 lg1p1).
Siiski on selle paragrahvi järgi ülesütlemine õigustatud ainult siis, kui töötaja terviseseisundi tõttu töölt äraolek häirib oluliselt tööd ning takistab tööde korraldamist.
3) Ka töötajal on õigus tööleping erakorraliselt üles öelda, kui töö jätkamine on seotud reaalse ohuga töötaja elule, tervisele, kõlbelisusele või heale nimele (TLS §91 lg2 p3).
Olgu öeldud, et tööandja erakorralist ülesütlemist piirab TLS § 92 lg1 p3, mis keelab ülesütlemise põhjusel, et töötaja ei tule lühiajaliselt toime tööülesannete täitmisega terviseseisundi tõttu.
Seega peavad mõlemad pooled lepingu ülesütlemist korralikult põhjendama.

Soovitan oma tervise huvides võtta tõend raviarstilt ning järgida tehtud ettekirjutusi teavitades sellest ka kindlasti oma tööandjat. Edasine sündmuste käik oleneb juba pooltevahelistest läbirääkimistest.

Jõudsat paranemist soovides,

Merike Michelson

http://www.metiabi.eu
info@metiabi.eu
 

Küsimus: Rasedaga töösuhte lõpetamine katseajal24.04.2011

Tere!
Vahetasin jaanuaris töökohta ja nüüd olen rase. Uuel kohal olen olnud 3 kuud. Kas see seadus, et tööandja ei või katkestada rasedaga töösuhteid, kehtib ka katseajal?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Tööandja ei või töölepingut üles öelda põhjusel, et töötaja on rase. Muul seaduses ettenähtud alusel, näiteks katseaja eesmärgi täitmata jätmise korral, võib töölepingu üles öelda küll. Samas peab tööandja seda põhjendama ja vähemalt 15 päeva ette teatama.

Soovin Teile ilusat lapseoote aega.

Lugupidamisega:

info@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kummaline palgata puhkusele saatmine21.04.2011

Tere,
Meie ettevõte saadab paljud töötajad mitmel kuul mõneks päevaks palgata puhkusele. Samas aga jäetakse tööle valitud töölised ja meistrid, ka kontor on töös. Seega ei ole tegemist töö ja tellimuste puudumisega. Kas ei ole seaduslik ja igati mõistetav, et palgata puhkus kehtib kõikide töötajate suhtes ühtemoodi?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.
Tasustamata puhkusele saab kollektiivselt või üksikult saata ainult poolte kokkuleppel sealhulgas mõistliku etteteatamise ajaga.
Selles suhtes kehtib see kõikide töötajate suhtes ühtemoodi.

Vastutahtmist puhkusele saata ei saa.

Lugupidamisega,
Merike Michelson

http://www.metiabi.eu
info@metiabi.eu