Tööõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kehtiv tööleping, kuid maksuameti andmetel ma ei tööta04.05.2011

On tekkinud olukord, kus mul on tööandjaga kehtiv tööleping, millesse ei ole tehtud muudatusi ega parandusi, samuti ei ole lepingut lõpetatud ega peatatud. Samuti ei ole mind saadetud puhkusele ega ka palgata puhkusele. Samal ajal on Maksuametile esitatud dokumentidest mind kui töötaja välja jäetud. Maksuameti jaoks ma ei tööta ettevõttes.
Tahan teada kas ma olen siis töötu?
Kumb dokument neist on ülimuslik?

Lugupidamisega

PP

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Teie juhtum on tõepoolest kummaline. Kui Teiega ei ole töölepingut lõpetatud, siis see igal juhul kehtib. Kui tööandja on Teid tööle lubanud ja Teie tööd teete, siis ei saa Te kuidagi töötu olla. Samas tekivad minul omapoolsed küsimused, mis ajani on tööandja Teie pealt maksnud sotsiaalmaksu?
Soovitan küsida selgitust oma tööandjalt ja mitte nõustuda ümbrikupalgaga, sest see võib ennast tulevikus valusalt kätte maksta.

Selgust ja mõistlikke kokkuleppeid soovides:

info@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Tööandja vastamine kirjadele04.05.2011

Tere. Soovin teada, kuidas tõlgendada ja mõista kirjadele vastamise kohustust juhul, kui saadan Tööandjale läbivaatamiseks ja tutvumiseks dokumendi/toodete pakkumise. Kirjas lisan juurde, et ootan Tööandja kommentaare keeldumisi ettepanekuid ja kui neid ei tule teatud kuupäevaks, siis võtan seda kui nõusolekut näiteks toote tellimiseks. Tööandja kirjale ei vastanud ja põhjendas hiljem, et kui tema ei vasta, siis on see mittenõustumine. Kuidas tõlgendada siis seda - on kirjale mitte vastamine nõustumine või keeldumine?
A.N.

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Teie küsimus puudutab asjaajamiskorda ja selle tõlgendamine ei ole reguleeritud Töölepingu seadusega. Teadmata Teie tööandja poolt kehtestatud või väljakujunenud asjaajamiskorda ja Teie kirja täpset sõnastust, on sellele raske hinnangut anda. Kui olete oma kirjas selgelt ja üheselt mõistetavalt andnud teada oma järgmise tegevuse, siis loogiliselt võttes pidi tööandja teadma oma kirjale vastamata jätmise tagajärgi ja seda aktsepteerima. Kindlat vastust siiski enne kirjaga tutvumist ei saa anda.

Lugupidamisega ja teineteise mõistmist soovides:

info@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kuidas töötasu ja tingimused inimväärseks saada?04.05.2011

Majandussurutise ajal pandi töökohustusi juurde, samas nüüd läheb ettevõttel hästi, füüsiliselt enam ei jõua 2,5 inimese tööd teha, palka juurde ei panda, ületunde ei maksta, tervis läbi, töö on koormav kätele ja jalgadele, mujal tehakse masinatega.
Kas mul on mingi moodus nõuda endale mingitki tasu, sest kui antakse vabu päevi, tuleb ka see töö ette teha. Kas tööandjal on ikka nii suured õigused, et kui ei meeldi, teeme lahti, ometigi olen 11 aastat töötanud.
Mis nõu annate.

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Tööandja saab nõuda ja Teie olete kohustatud tegema tööd, mis on töölepingus kokku lepitud. Rohkemaks ei ole alust. Ületundide tegemist ja selle hüvitamist reguleerib TLS § 44- hüvitatakse vaba aja või 1,5 kordse tasuga.
Uus Töölepingu seadus küll lihtsustab töötajast vabanemist, kui nö "näo järgi" töölt vabastamine ei ole võimalik - selleks peab ikka seaduslik alus olema.

Lugupidamisega:

info@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Töölepingu muutmine seoses töömahu vähenemisega04.05.2011

Töötan pedagoogina.
Direktor esitas kirjaliku ettepaneku muuta töölepingut seoses töömahu vähenemisega. Lepingu muutmisel asuksin tööle 0,916 kohaga, töötaksin täistööajaga 32 tundi nädalas, millest 22 tundi oleks vahetu õppetöö (koormusnorm 24 tundi) töötasuga 590,11.
Kui ma ei ole nõus sellise muudatusega, millised on minu õigused ja kohustused? Kui tööandjal ei ole anda tööd, siis mismoodi asi lahendatake?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Tööandjal on õigus temast mitteolenevatest majanduslikest asjaoludest tulenevalt vähendada töötasu kuni kolmeks kuuks mõistliku ulatuseni ning seda vaid 12-kuulise ajavahemiku jooksul (TLS §37 lg1).

Töötajal on õigus keelduda töö tegemisest tasu alandamisega võrdses ulatuses ehk töötasu ja tööpanus peavad olema proportsionaalsed ja töötasu vähendamisel muutub vastavalt tööandja õigus nõuda töötajalt tööd.

Töötasu vähendamisest on tööandja kohustatud teavitama töötajat vähemalt 14 kalendripäeva ette, mis annab võimaluse töötajale otsida endale ajutiselt või alaliselt teine töö.

Töötajal on õigus saada nn koondamishüvitist, kui ütleb töölepingu üles TLS §37 lg 1 põhjusel.

Mõistlikke lahendusi soovides,

Merike Michelson

http://www.metiabi.eu
info@metiabi.eu
 

Küsimus: Puhkusetasu tagasimaksmine haiguslehe korral04.05.2011

Pidin jääma esmaspäevast puhkusele, aga kuna laps jäi haigeks, võtsin haiguslehe, puhkusetasu oli laekunud reedel, esmaspäeval helistas varakult ülemus ja sõna otseses mõttes käskis puhkuseraha tagasi kanda, aga kuna tegu on teise pangaga, siis mina pidin veel ülekande raha tasuma, kas nii on õige?
Ette tänades

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Töötaja on kohustatud tööandjale teatama esimesel võimalusel oma ajutisest töövõimetusest ja võimaluse korral selle eelduslikust kestusest (TLS §15 lg 10).
Kuna tööandja ei või paralleelselt kahte hüvitist maksta, palus ta Teil puhkusetasu tagasi kanda, vastasel juhul jääks Teie hooldusleht 80% ulatuses Haigekassa poolt tasustamata, sest olite puhkusel.
Puhkus tuli kindlasti annulleerida ning määrata selleks uus periood.
Võimalus oleks olnud teha ka tagasiarvestus töötasu maksmise päeval, kuid ilmselt nõudis selle kiiremat tagastamist ettevõtte majanduslik seis.

Soovin Teile puhkuse nautimist koos terve lapsega.

Merike Michelson

http://www.metiabi.eu
info@metiabi.eu
 

Küsimus: Õppepuhkuse tasustamine02.05.2011

Tere.
Hooldekodu hooldaja käib massaažikoolis osakoormusõppes massaaži erialal (keskhariduse baasil), 3 aastat kestab nominaalne õppeaeg ja saab kutsekeskhariduse. Tekkis küsimus seoses tema õppepuhkusega. Aastas võib ta võtta 30 päeva õppepuhkust? Täiskasvanute koolituse seadus ütleb, et tasemekoolitusega ja tööalase koolitusega seotud õppepuhkuse ajal makstakse töötajale ja avalikule teenistujale keskmist töötasu 20 kalendripäeva eest. Kas peavad mõlemad tingimused olema täidetud (tasemekoolitusega ja tööalase koolitusega seotud)?
Ta on juba lõpetanud Tallinna Pedagoogilise Seminari sotsiaalhoolduse eriala, ennast ametialaselt täiendanud Tartu Meditsiinikoolis ning lõpetanud Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis hooldusõenduse eriala. Arvan, et nendega saanud vähemalt kutsekeskhariduse ning arvatavasti kõrghariduse. Kas siis saab seda võtta kui tasemeõpet, mis praegu õpib?
Hooldekodu juhataja ütles, et tööülesannetega seotud see koolitus ei ole.
30 päeva puhkust peaks ta kindlasti saama? Aga kas nende hulgast 20 peaks tasustama või mitte?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.
Kas tasemekoolitus või tööalane koolitus on seotud konkreetse töötaja tööülesannetega või mitte, ei ole siinkohal oluline.
Tööandja maksab seaduses sätestatud piirides nii tasemekoolituse kui ka tööalase koolituse puhul õppepuhkuse eest keskmist töötasu 20 kalendripäeva ulatuses (TäKS § 8 lg 3) ning selleks ei pea olema täidetud mõlemad tingimused.

Teie töötaja puhul on tegemist nn. elukestva õppe viljelejaga ning seda tuleks pigem väärtustada, kui hukka mõista.

Soovitan siinkohal sõlmida töötajaga koolituskulude hüvitamise kokkulepe, mida reguleerib töölepinguseadus § 34.

Kui tunnete ebapädevust selle sõlmimisel, on soovituslik kasutada personaliteenust osutava firma abi, kus vastava ala spetsialistid aitavad koostada korrektse ja nõuetekohase koolituskokkuleppe. Vajadusel leiate internetiportaalidest otsingumootorite abil või allolevalt lingilt teenuse pakkujad.
Igal juhul on võita rohkem, kui kaotada.

Mõistlikke otsuseid ja edukaid lepinguid soovides,

Merike Michelson

http://www.metiabi.eu
info@metiabi.eu
 

Küsimus: Kas haiguslehel viibimine mõjutab puhkusetasu?02.05.2011

Kas nädalane haiguslehel viibimine viimase poole aasta jooksul mõjutab puhkuseraha arvestamist, kui jah, siis mil määralal?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.
Jah, mõjutab küll. Keskmise töötasu arvutamise aluseks võetakse enne keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuule eelnenud kuue kalendrikuu jooksul töötaja teenitud töötasu. Selleks liidetakse töötasud ja jagatakse sama ajavahemiku kalendripäevade arvuga.
Näiteks kui töötajale on vaja keskmist töötasu arvutada mais, siis tuleb arvutamise aluseks võtta novebrist kuni aprillini teenitud töötasud.
Kui olite sellel ajavahemikul haiguslehel, puhkusel vms.., siis need päevad jäävad keskmise töötasu arvestusest välja. Samuti ei arvata kalendripäevade hulka rahvuspüha ega riigipühi.
Kokkuvõttes võetakse arvestamise aluseks vaid tööpäevad, millal reaalselt tööl olite ja töötasu saite.
Keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord on kehtestatud Vabariigi Valitsuse 11.06.2009 määrusega nr 91.

Tervislikku ja päikeserohket puhkust soovides,

Merike Michelson

http://www.metiabi.eu
info@metiabi.eu
 

Küsimus: Tööaja algus - kas pean alustama või selleks ajaks kohale jõudma29.04.2011

Tööaeg algab hommikul kell 6.00.
Kas ma pean hakkama kell 6.00 tööle või võin hakata siis alles riideid vahetama?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Teie töölepingus peaks olema kirjas kokkulepitud tööaeg ja tööülesannete kirjeldus (TLS § 5), mille eest maksab tööandja kokkulepitud tasu. Kuna ma ei tea Teie tööülesandeid, siis ei saa kahjuks täpsemalt vastata, sest see sõltub Teie tööülesannetest. Riiete vahetamist tööandja poolt tasustatud ajal (tööajal) saab töö iseloomust tulenevalt nõuda näiteks mannekeenilt.

Lugupidamisega:

info@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Töölepingu peatamine29.04.2011

Kas on võimalik ajutiselt tööleping peatada, kui saaksin kolmeks kuuks tasuvamat tööd mujal?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Pean võimalikuks tasustamata (palgata) puhkuse võtmist. TLS ei reguleeri tasustamata puhkuse andmist tööandja poolt, kuid see ei ole keelatud. Eelduseks on kokkulepe tööandjaga ja loomulikult tuleb see ka korrektselt vormistada.
Soovin Teile edukaid läbirääkimisi tööandjaga.

Lugupidamisega:

info@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Töötaja õigused (invaliidsuspensionäri) töölepingu lõpetamisel29.04.2011

Tere!
Palun aitake mind. Asusin sellesse firmasse tööle 2009. aasta augustis tähtajatu töölepinguga.
2011 a. märtsi kuus vahetas firma omanikku, kuid nimi jäi samaks.
Mulle teatati 24.04.2011, et minuga töölepingut ei pikendata, kuna olen oma puude tõttu liiga aeglane (teistega leping pikendati).
Ühtlasi anti teada, et alates 01.05.2011 mul enam tööd ei ole.
Palun andke nõu kas minul ka mingeid õigusi on?
Aitäh!

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Kui Teil oli tähtajatu tööleping, siis ma ei saa aru, mis pikendamisest jutt käib? TLS § 112 reguleerib töölepingu kehtivust ettevõtte ülemineku korral. Kui firma jätkab sama või sarnast majandustegevust, siis läheb tööleping üle muutumatul kujul ja seda ülemineku tõttu lõpetada ei saa.
Kui tööandja Teie tööga rahul ei ole, siis on temal võimalus Teiega tööleping muudel alustel üles öelda, kuid see eeldab tööandjapoolset protseduuride õiget täitmist, vastasel juhul jääb Teile võimalus töölepingu ülesütlemine vaidlustada.
Teie küsimusest loen ridade vahelt välja tööandjapoolseid võimalikke rikkumisi ja oma õigustes selguse saamiseks soovitan minna elukohajärgse tööinspektori või mõne eraõigusliku tööõiguaslase nõustaja juurde. Tööinspektori vastuvõtt on tasuta, eraõiguslike nõustajate vastuvõtt reeglina tasuline, kuid selle eest võtavad eraõigulikud nõustajad soovi korral enda peale ka vajaliku asjaajamise.
Teile oma abi pakkudes:

info@metiabi.eu
www.metiabi.eu