Tööõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Töölepingu lõpetamine tervislikel põhjustel päevapealt10.05.2011

Tere,
Mure selline, et tervis on aastatega halvenenud - füüsiline koormus, viimasel ajal haiguslehel pidevalt. Soovin teada, kas on võimalik lõpetada tööleping päevapealt.
Kõike kaunist soovides...

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Teil on võimalik tööleping erakorraliselt üles öelda TLS § 91 lg 3 põhjusel (Töötaja võib töölepingu erakorraliselt üles öelda töötaja isikust tuleneval põhjusel, eelkõige, kui töötaja terviseseisund ei võimalda tal kokkulepitud tööd teha ja tööandja ei võimalda temale sobivat tööd).
Erakorralisest ülesütlemisest ei pea töötaja tööandjat ette teatama, kui kõiki asjaolusid ja mõlemapoolset huvi arvestades ei või mõistlikult nõuda lepingu täitmist etteteatamistähtaja lõpuni.
Seega on Teil teoreetiliselt võimalik päevapealt tööleping üles öelda, kuid peate seda põhjendama. Vaidluste vältimiseks soovitaksin võimalusel siiski tööandjale mõned päevad ette teatada.
Soovides tervise taastumist:

Lugupidamisega:

info@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Tööandja ähvardab, et minu haiguslehtede "limiit on täis"10.05.2011

Olen 2aastase ja 10 aastase lapse ema. Asusin tööle, kui laps sai 2a ja 3 kuuseks (oktoober 2010). Selle aja jooksul olen hoolduslehel olnud 3 korda. Viimane kord kui laps oli pikalt haige - 1 kuu. Nüüd tööandja ähvardab töölt lahti lasta - põhjendab, et ma ei ole töövõimeline ja minu haiguslehtede limiit on juba täis. Kas tööandjal on õigus?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Sellist asja nagu "haiguslehtede limiit", ei ole olemas. Ilmselt pidas tööandja silmas TLS § 88 lg 1 p (töövõime vähenemine terviseseisundi tõttu), mis tõepoolest annab võimaluse tööandjale tööleping erakorraliselt üles öelda, kui töötaja terviseseisund ei võimalda täita tööülesandeid 4 kuu jooksul. Teie suhtes ei ole aga võimalik ülaltoodud sätet rakendada, sest nagu aru saan, on Teie tervisega kõik korras. Teie suhtes kehtib TLS § 92 lg 1 p 2 piirang, mis ei luba tööandjal töölepingut üles öelda põhjusel, et töötaja täidab olulisi perekondlikke kohustusi.

Soovides leida tasakaalu Õiguse ja Õigluse vahel, mõistan ka tööandjat, sest Teie töö peavad ära tegema teised, mis paneb neile suurema koormuse ja arvatavasti tekitab tööandjale ka lisakulutusi. Hetkel on õigus Teie poolel, kuigi see tekitab tööandjale probleeme. Juhin tähelepanu asjaolule, et kuigi tööandja ei tohi Teiega töölepingut üles öelda põhjusel, et hoolitsete oma alla 3-aastase lapse eest, siis mõnel muul, seadusest tuleneval põhjusel, nt ebakvaliteetne töö, usalduse kaotus vms, võib ta seda teha küll, kui suudab ära põhjendada. Tööandja huvi on ju firma kasumis hoida, mitte igapäevaselt tegeleda puuduvast töötajast tekkivate probleemide lahendamisega.
Ilmselt muutub tööandja leplikumaks, kui annate märku, et Teil on võimalik laps kergemate haigestumiste korral jätta hoidja, ema või naabrinaise hoole alla. Sellega annate sõnumi, et Teid ei huvita mitte ainult Teie õigus vaid ka firma käekäik ja kolleegid. Meeskonnamängijat hinnatakse rohkem ja tema probleemidele elatakse positiivsemalt kaasa.
Soovides Teie lapse kosumist, töökoha säilimist ja vastastikku teineteist arvestavaid suhteid tööandjaga.

Lugupidamisega:

info@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Puhkusetasu tähtajalise töölepingu puhul09.05.2011

Töötan firmas ja mul oli tähtajaline tööleping. Minuga sõlmitud töölepingus on punkt, et tähtajalise töölepingu puhul puhkusetasu ei maksta. Töölepingu lõpetamisel selgus, et tööandja mulle puhkusekompensatsiooni ei maksa, viidates töölepingus sätestatutele. Kas selline asi on võimalik? Kuidas on reguleeritud puhkusetasu maksmine seadustega?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Kui Teiega on sõlmitud tööleping, siis olenemata selle tähtajast, on Teil õigus põhipuhkusele (TLS §54).
Eeldatakse, et töötaja iga-aastane puhkus on 28 kalendripäeva (põhipuhkus), kui töötaja ja tööandja ei ole leppinud kokku pikemas põhipuhkuses või kui seadus ei sätesta teisiti (TLS §55).
Töölepingu lõppemisel on tööandja kohustatud hüvitama töötajale kasutamata jäänud aegumata põhipuhkuse rahas (TLS §71).
Tähtajaliselt võib töötada ka käsunduslepingu alusel. Vastupidiselt töölepingule ei ole käsundisaajal õigust põhipuhkusele ning puhkusetasule (VÕS 35 peatükk).

Lugupidamisega,

Merike Michelson

http://www.metiabi.eu
info@metiabi.eu
 

Küsimus: Töölepingus on kokkulepe, kuid ületundide eest ei maksta09.05.2011

Kuidas tuleb toimida, kui ei maksta ületundide eest? Lepingus on kirjas, et kvartalis makstakse, kuid meie võime sellest ainult unistada.
Tänan

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Töölepinguseaduse § 28 lg 2 p 2 alusel on tööandja kohustatud maksma töö eest töötasu kokkulepitud tingimustel ja ajal.
Tööandja ja töötaja võivad kokku leppida, et töötaja kohustub tegema tööd üle kokkulepitud tööaja (ületunnitöö).
Summeeritud tööaja arvestuse korral on ületunnitöö kokkulepitud tööaega ületav töö arvestusperioodi lõpul (TLS § 44 lg 1).
Tööandja hüvitab ületunnitöö vaba ajaga ületunnitöö ajaga võrdses ulatuses, kui ei ole kokku lepitud ületunnitöö hüvitamist rahas (TLS § 44 lg 6).
Kuidas näeb välja lepingu täpne sõnastus, on kahjuks mulle teadmata, kuid antud informatsioonist loen välja, et osa töötasu on saamata ning see viitab tööandjapoolse kohustuste rikkumisele. Ületunnitöö tuleb töötajale kinni maksta, kui on kokku lepitud, et see hüvitatakse rahas.
Soovitan alustada järgmisest:
1) Küsida tööandjalt tööajaarvestuse kohta kirjalikku tõestust (tööajaarvestustabelit);
2) Paluda selgitust ületundide eest tasustamata jätmise kohta (kirjalikult);
3) Registreerida tööinspektori (tasuta) vastuvõtule või personali- ja tööõigus küsimustega tegeleva spetsialisti juurde, kes oskab analüüsida antud olukorda ning õigeid lahendusi pakkuda;
4) Õigus tööleping erakorraliselt üles öelda tööandjapoolse kohustuse olulise rikkumise tõttu (viivitanud töötasu maksmisega TLS §91 lg2 p2);
5) Õigus saamata jäänud töötasu nõuda tööandjalt välja töövaidluskomisjoni või kohtu kaudu.
Ka siin soovitan kindluse mõttes kasutada selle ala spetsialisti abi olukorra hindamisel ning avalduse koostamisel.

Õigeid valikuid soovides,

Merike Michelson

http://www.metiabi.eu
info@metiabi.eu
 

Küsimus: Koolitus puhkuse ajal07.05.2011

Kas tööandjal on õigus määrata töötajale koolitus töötaja korralise puhkuse ajal?
Kui jah, kas tööandja peab koolituse aja töötajale hüvitama?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Puhkuse ajal koolitusele saata ei ole üldjuhul õige. Tööandjal on erandjuhul õigus puhkus katkestada TLS § 69 lg 5 alusel, hüvitades puhkuse katkestamisega tekkivad kulud (nt väljaostetud reis vms). Puhkuse katkestamine peab olema väga hästi põhjendatud.

Lugupidamisega:

info@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Töölepingu lõpetamine katseajal07.05.2011

Töötasin ühes firmas ostjana. Mul oli katseaeg ja olin antud firmas töötanud kaks kuud. 05.05.2011 kutsuti mind juhataja juurde ja mulle öeldi, et ma olen kahjustanud firma mainet ja koostöö ei laabu ning seetõttu öeldakse mulle erakorraliselt tööleping üles. Minuga lõpetati tööleping katseajal Töölepingu seaduse § 88 p 6 alusel. Ütlesin, et sellele ülesütlemisavaldusele ma alla ei kirjuta, sest mina ei ole kuidagi firma mainet kahjustanud. Kuid ikkagi pidin firmast lahkuma. Kas mul on õigus vaidlustada Töövaidluskomisjonis minuga sõlmitud töölepingu ülesütlemine § 88 p 6 alusel ja nõuda töölepingu lõpetamist teise paragrahvi alusel?
Mida peaksin tegema?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Töölepingu ülesütlemist vaidlustada on alati õigus, kui tunnete, et Teie õigusi on rikutud. Vaidlustamise tulemuslikkus sõltub aga ülesütlemise asjaoludest ja selle vormistamisest. Teiega sõlmitud töölepingu ülesütlemise avaldust nägemata ja täiendavaid asjaolusid teadmata ei saa ma Teile kindlat vastust anda, kuid küsimuses oleva info põhjal on alust arvata, et Teiega ei ole toimitud õigesti. Soovitan minna konsultatsioonile töövaidlustega tegeleva spetsialisti juurde ja koos temaga otsustada töövaidluskomisjoni pöördumine. Läbipaistvat hinna ja kvaliteedi head suhet saan soovitada lingil: http://www.metiabi.eu/index.php?option=com_content&view=section&layout=blog&id=7&Itemid=53&lang=et , kuid internetiotsinguga leiate kindlasti ka teisi võimalusi.
Soovides nii õiguse kui õigluse võitu:

Lugupidamisega:

info@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Töötunnid ja nende alusel töötasu arvestamine07.05.2011

Tere
Mida teha kui tööandja ei väljasta õigeid palgalehti?
Nimelt tööandja poolt väljastatud palgalehel ei kajastu tehtud töötunnid. Kui ise korrutan lepingus äramärgitud tunnitasu töötatud tundidega ja arvestan maha tööandja poolt kinnipeetud maksud, siis ei vasta see tööandja poolt väljamakstud summale. Tööandja aga väidab, et kõik on õige ja nii peabki olema.

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Abiks on siin TLS § 28 lg 2 p 12, mille alusel on tööandja kohustatud andma töötaja nõudmisel andmeid temale arvutatud ja makstud või maksmisele kuuluva töötasu kohta ning muid töötajat või töösuhet iseloomustavaid teatisi.

Lugupidamisega:

info@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Õppepuhkus07.05.2011

Palusin oma tööandjalt seitsmeks päevaks õppepuhkust seoses kooli eksamisessiga. Tööandja ütles, et ta pole sellisest asjast midagi kuulnud ja määras mind seitsmeks päevaks palgata puhkusele.
Eelnevatel kordadel olen pidanud selleks puhuks kasutama oma põhipuhkust.
Kuidas sellises olukorras käituda?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Õppepuhkuse andmist reguleerib "Täiskasvanute koolituse seadus". Kui õpite täiskoormusega ja päevases õppes, siis on Teil vastavalt "Täiskasvanute koolituse seaduse" § 8 õigus saada kalendriaasta jooksul kuni 30 kalendripäeva õppepuhkust, sellest 20 kalendripäeva keskmise töötasuga. Seega sõltub Teie õigus saada õppepuhkust sellest, millises õppevormis ja mis koormusega Te õpite.
Edukat eksamisessiooni Teile!

Lugupidamisega:

info@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Tähtajalise töölepingu tühistamine06.05.2011

Tere!
Töötasin 1.maini 2011 korteriühistu tegevdirektorina. Uue töölepingu sõlmisin 04.aprillil KÜ juhatusega, tähtajaga 1 aasta algusega 1.mai 2011.
Siis tuli 18.aprillil 2011 osa juhatusest kokku ja otsustas lepingu tühistada.
Mis on minu õigused ja kuidas edasi toimida?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Antud informatsiooni põhjal ei pea õigeks lepingut nägemata ning tühistamise alust teadmata jagada nõuandeid, mis võivad ekslikeks osutuda.

Lugupidamisega
Merike Michelson

http://www.metiabi.eu
info@metiabi.eu
 

Küsimus: Töölepingu lõpetamine seoses tööandja pankrotiga06.05.2011

Tere,
Millal lõppeb tööleping, kui tööandjale on täna välja kuulutatud pankrot ja on määratud pankrotihaldur? Kas töötajad peavad homme tööle tulema?

Aitäh!

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Sellisel juhul lõpetab töölepingu pankrotihaldur TLS § 89 lg 2 p 2 alusel (koondamine on töölepingu erakorraline ülesütlemine tööandja pankroti väljakuulutamisel...). Millal tööleping lõpetatakse, seda peaksite küsima pankrotihaldurilt.
Soovin Teile edu uue töökoha otsinguil.

Lugupidamisega:

info@metiabi.eu
www.metiabi.eu