Tööõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas isikukaarte pidada on kohustuslik?18.04.2012

Millises seaduses, millise paragrahvi all on kirjas, et isikukaart ei ole kohustuslik? Raamatupidaja ütleb, et see on vajalik töötajate puhkuste arvestamisel. Samas jälle koolitusel öeldi, et isikukaarte pidama ei pea, sest töölepingus on kõik kirjas.
Lugupidamisega

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Uue töölepinguseaduse jõustumisel 01.07.2009.a. lõppes tööandjal kohustus pidada isikukaarte ja tööraamatuid. Kaotatud on isikukaartide täitmise ja säilitamise nõue, mis on asendatud Töölepinguseaduses § 5 lõige 5-es, "Tööandja säilitab töölepingu kirjalikku dokumenti töölepingu kehtivuse ajal kümme aastat töölepingu lõppemisest arvates." Seepärast ongi oluline töölepingu sõlmimisel võimalikult täpselt kõik lahti kirjutada.

Isikukaartide pidamine ei ole keelatud juhul, kui ettevõtte juht on nii otsustanud. Samas on tänapäeval puhkusearvestuse, vms... pidamiseks küll tunduvalt paremaid ja efektiivsemaid võimalusi, kuid see on juba maitseasi. ;)

Mõistlikke bürokraatlikke lahendusi!

Merike Michelson

www.metiabi.eu
info@metiabi.eu
 

Küsimus: Olen juba kolm kuud töötanud, kuidas saan tööandjat lepingu sõlmimiseks survestada?17.04.2012

Tere!
Asusin 01.02.2012 tööle uude ametisse, kus tööandja oli eelnevalt minule teinud täispika proovipäeva ning minu sobivust sellega testinud. Ta jäi tulemusega rahule ja kutsus mu tagasi esimeseks veebruariks, et katsetada mind kaks nädalat ning seejärel sõlmida tööleping. Tema suusõnaliseks väiteks jäi, et mina ise vaatan, kas mulle amet sobib ja tema samuti saab selle aja sees näha minu sobivust antud ametikohale. Kui kõik on korras, siis allkirjastame töölepingu. Hakkasin kohe esimesest päevast tööle täisajaga. Sellest suulisest kokkuleppest on möödas nüüdseks kolm kuud. Tööl käin edasi ja palka saan ka, aga töölepingut ei kusagil. Kuna tööandjal on pidevalt ülikiire nendel aegadel, mil ta kontoris viibib, siis ma arvasin, et tal on lihtsalt lepingu sõlmimine ununenud ja küsisin selle kohta eelmisel nädalal. Tema teatas mulle, et ta ei olegi veel täiesti kindel, kas ta üldse minuga töölepingut sõlmida soovib ning tahab veel maikuu esimeste päevadeni mõtlemisaega. Siis annab mulle oma otsuse teada ja soovib ka minuga rääkida. Mulle tuli see väga suure üllatusena, kuna tööandja minu tegevuse kohta rahulolematust avaldanud ei ole, ning muid pingeid meie vahel samuti pole. Olen teadlik asjaolust, et juhul kui töötaja on tööl olnud rohkem kui 2 nädalat ja endiselt ei ole kirjalikku töölepingut allkirjastatud, siis loetakse tööleping sõlmituks, olenemata sellest, et paberit selle kohta ei ole. Siiski mulle ei ole antud ei tööjuhendit, ega ka muid tingimusi ning aluseid, mille järgi tööd teha või midagi üldse arvestada (nt palka ja puhkust). Ma ei teadnud isegi oma palga suurust, enne kui see palgapäeval minu pangakontole laekus. Sooviksin teada, millised oleksid minu õigused tööandjat survestada töölepingut sõlmima ning kui ta maikuus ütleb mulle, et ta ei soovigi minuga enam töösuhet jätkata, siis mul ei ole sellest töökogemusest justkui mingit paberit ette näidata, peale pangaülekannete, mis tööandja mulle sooritanud on. Me ei ole kokku leppinud ka katseajas, saan täispalka, kas sel juhul on tööandjal endiselt õigus mind kuu aega kinni hoida enne kui uus töötaja saabub?

Ette tänades,

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Ma ei näe muretsemiseks palju põhjuseid, sest töölepingu olemasolu on Teie puhul kerge tõendada - selleks on kasvõi pangaväljavõtted Teile laekunud töötasude kohta. Kui aktsepteerite panga kaudu makstud töötasu suurust, siis on vaidluse korral tõendatud ka kokkulepitud töötasu. Tingimused, mille suhtes ei ole võimalik kokkulepet tõendada, täidetakse vaidluse korral seni kehtiva praktika järgi töölepingu seadusest tulenevate eeldustega: nt: katseaeg 4 kuud, lepingu ülesütlemine katseajal 15-päevase etteteatamisega, 40-tunnine töönädal, puhkus 28 kalendripäeva aastas, jne.
Võimaliku vaidluse korral enda positsiooni kindlustamiseks küsiksin tööandjalt väga neutraalses toonis kirjalikult, nt e-maili teel töölepingu sõlmimist, et hiljem tõendada omapoolset initsitaiivi.
Kokkuvõtteks: töölepingu ja 4-kuulise katseaja olemasolu ning töötasu suurus on Teie puhul lihtne tõendada, katseajal töölepingu ülesütlemist peab tööandja põhjendama, mis saab ilmselt keeruline olema, sest kirjaliku töölepingu ja tööülesannete kirjelduse puudumise tõttu on raske tõendada, et midagi valesti tegite. Lähtutakse TLS-st tulenevatest eeldustest ja suure tõenäosusega ka väljakujunenud praktikast.
Seni, kuni järgite laitmatult TLS § 15 (Töötaja kohustused) ja TLS § 16 (Töötaja hoolsuse määr), pean kirjaliku töölepingu ja tööülesannete kirjelduse puudumist pigem tööandja kui Teie probleemiks. Lepingu lõpetamise korral on mõlema osapoole kohustused kehtivad, sõltumata kirjaliku lepingu olemasolust või selle puudumisest.
Loodetavasti sõlmitakse Teiega siiski kirjalik tööleping ja puudub põhjus alustada töövaidlust töölepingu sõlmimise ja selle lõpetamise asjaolude üle.

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas töötajal on õigus digitaalselt või väljatrükina saada tükitöötasu hindasid?16.04.2012

Töötasu arvestamise aluseks on ettevõttes tükitöö hinnad. Kuna tekkisid kahtlused palga õiges arvutamises, läksin ülemustelt aru pärima. Viimase kolme kuu jooksul kaks korda aru pärides selgus, et kahel korral palk valesti kokku arvutatud, minu kahjuks. Peale seda soovisin kõigi minu poolt tehtavate tööde hindu teada saada, et saaksin edaspidi oma töötasu kontrollida. Nüüdseks olen üle kuu aja vahelduva eduga hindu teada saada üritanud. Ülemus keeldub neid mulle andmast põhjendusega, et äkki lekivad need konkurentidele. Lõpuks pakkus, et tule kontorisse ja vaata arvuti ekraanilt, millist hinda teada tahad. Kuid kuna hetkeseisuga on mul ca 500 erinevat tööoperatsiooni viimase 1,5 aasta jooksul olnud, siis ma ei suuda neid hindasid mingil moel meelde jätta peale vaadates korraks. Siit ka küsimus, et kas töötajal on õigus digitaalsel kujul või väljatrükina saada tükitöötasu hindasid või on antud juhul tööandjal õigus kui ta neid väljastamast keeldub?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Tööandja on kohustatud andma töötaja nõudmisel andmeid temale arvutatud ja makstud või maksmisele kuuluva töötasu kohta ning muid töötajat või töösuhet iseloomustavaid teatisi ( TLS 28 lg 12).
Kuna töötasu avestamise aluseks on tükitöö hinnad, ei näe selle salastamise põhjust.
Alusetu kahtlustus ebalojaalsuses on töötaja suhtes sama väär, kui talle vale töötasu arvestamine.
Soovitan esitada tööandjale kirjalik nõue, millele kindlasti märkida ka kuupäev ja andmete edastamise viis.

Usaldust ning läbipaistvust töösuhtesse!


Merike Michelson

www.metiabi.eu
info @metiabi.eu
 

Küsimus: Miks ma pean maksma oma haiguslehel oldud päevade eest tööandjale tagasi?13.04.2012

Olin ametlikult haiguslehel (mitte ära küsmimine või midagi sellist). Saades kätte palga, leidsin, et minult on maha arvestatud haigusraha, mida maksis tööandja. Minu palk koosneb miinimumist+tulemustasu ja tulemustasust see maha võetigi. Töölepingus sellist punkti ei ole.

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Teie küsimuses puudub info, mille eest makstakse tulemustasu ja kuidas see on reguleeritud. Talupojamõistus ütleb, et kui haigusraha ikkagi arvestati, aga samapalju võeti tulemustasust maha, siis tundub see loogiline, sest haiguse eest tulemustasu maksta oleks ju kummaline. Täpsemaks vastamiseks oleks vaja teada rohkem algandmeid, alustades tulemustasu maksmise korrast ja lõpetades töötasu arvutuskäiguga palgalehel.
Soovides selgeid ja õiglaseid suhteid:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas dekreetpuhkusele võin jääda kohe peale haiguslehte või pean vahepeal tööl käima?12.04.2012

Tere,

kui olen enne dekreetpuhkusele jäämist haiguslehel, kas võin dekreetpuhkusele jääda ka kohe peale haiguslehe lõppemist?
Kas haiguslehel olles on tööandjal õigus/võimalus tööleping lõpetada?

Tänud ette!

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Esitatud küsimusest loen välja, et soovite jääda enne Teile määratud rasedus- ja sünnituspuhkust töövõimetuslehele ning tunnete muret, kas tööandjal on õigus Teiega töösuhe samal ajal lõpetada.
Vastus:
Tööandja ei või töölepingut rasedaga või naisega, kellel on õigus saada rasedus- ja sünnituspuhkust, üles öelda töötaja töövõime vähenemise tõttu, kuid üksnes juhul, kui töötaja on teavitanud tööandjat oma rasedusest või rasedus- ja sünnituspuhkuse õigusest enne ülesütlemisavalduse kättesaamist või 14 kalendripäeva jooksul pärast seda. Tööandja nõudmisel peab töötaja esitama rasedust kinnitava arsti või ämmaemanda tõendi.( TLS § 93 lg 2;3).
Juhul, kui olete töövõimetuslehel ning see lõpeb enne kui algab määratud rasedus- ja sünnituspuhkus (dekreetpuhkus), tuleb vahepeal tööl käia.

Tervist ja muretut lapseootust soovides!

Merike Michelson

www.metiabi.eu
info@metiabi.eu
 

Küsimus: Kui lapsehoolduspuhkusel lähen tööle teise tööandja juurde, siis mille alusel arvestatakse koondamisraha, kui põhitööle naasmisel koondatakse?11.04.2012

Tere,
Olen hetkel lapsehoolduspuhkusel (emapalka enam ei saa). Kui laps saab 3-aastaseks, saan koondamise, kuna minu ametikohta enam pole olemaski ja uut neil mulle pakkuda kindlasti ei ole. Hetkel pakutakse mulle agendilepinguga ühest teisest ettevõttest tööd. Kui ma selle täna vastu võtan ja hakkan sealt töötasu saama...siis kuidas on olukord, kui mind mu päristöölt koondatakse. Kuidas üldse arvestatakse koondamistasusid ja kui ma peaksin selle agenditöö selleks ajaks lõpetama ja siis peale koondamist ennast töötuks võtma, siis kuidas ma saan koondamistasud ja kuidas tööturahad? Kas mul tehakse igasugused rahaarvestused põhitöö palga järgi, emapalga järgi või selle agenditasude järgi? Ma kardan hetkel, et kaotan päris palju abirahasid kui ma selle agenditöö vastu võtan. Palun selgitage mulle mu võimalusi ja ohtusid!
Suur suur aitäh!

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Teie poolt esitanud küsimused hõlmavad peale tööõiguse ka sotsiaalset turvalisust ning raamatupidamist.
Püüan vastata järjekorras:
1) Lapsehoolduspuhkuse ajal ei ole keelatud teises ettevõttes töötamine, kuid selleks, et saada hüvitist ametikoha koondamise tõttu, tuleb suhe töökohaga, kust jäite lapsehoolduspuhkusele, lõpetada seadusega ettenähtud korras (TLS § 89).

2) Kaks nädalat enne lapse kolme aastaseks saamist tuleb esitada tööandjale avaldus, sooviga lõpetada lapsehoolduspuhkus. Alles tööle naastes on tööandjal võimalus töösuhe lõpetada koondamisega, kui endist ametikohta Teile pakkuda ei ole ning (võimalusel) pakutav ei ole vastuvõetav.

3) Töölepingu ülesütlemisel koondamise tõttu maksab tööandja töötajale hüvitist töötaja ühe kuu keskmise töötasu ulatuses (TLS § 100 lg 1). Koondamistasusid arvestab tööandja antud töökohal saadud keskmise töötasu järgi, mitte emapalga ega agenditasude järgi. Täpsemat lahtikirjutust arvutatud ja makstud või maksmisele kuuluva töötasu kohta on Teil õigus küsida oma tööandjalt (TLS § 28 lg 2 p 12).

4) Sotsiaalse turvalisuse kohta informatsiooni saamiseks soovitan esitada oma küsimus samas portaalis töötuskindlustuse küsimustele vastavale spetsialistile.

Õigeid valikuid!

Merike Michelson

www.metiabi.eu
info@metiabi.ei
 

Küsimus: Kui tervise tõttu ei suuda töötada, kas katseajal etteteatamise tähtaeg on ikkagi 15 päeva?10.04.2012

Tere! Mure selline, et soovin töölt ära tulla omal soovil tervislikel põhjustel (hindasin oma võimeid üle, 2 aastat tagasi põdesin vähki ja mul on 80% töövõimetust ning ma ei pea füüsiliselt pingele vastu). Kas ma pean ikkagi ette teatama 15 päeva või on veel mingeid võimalusi? Perearst soovitas kindlasti otsida kergem töö.

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Katseajal etteteatamise tähtaeg on 15 päeva.
On veel kaks võimalust:
1. Lõpetada tööleping poolte kokkuleppel TLS § 79 alusel;
2. Lõpetada tööleping töötajapoolse erakorralise ülesütlemisega TLS § 91 lg 3 alusel (terviseseisund ei võimalda tööd jätkata). Etteteatamisaega ei ole vaja, kuid põhjendamiskohustus lasub Teil. Seega peaksite viima arstitõendi tööandjale koos ülesütlemisavaldusega. Tööandja võib perearsti tõendiga mitte leppida ja nõuda arstliku komisjoni otsust. Kuna arstliku komisjoni otsus võtab aega, siis mõistlikum oleks jääda 15 päevaks töövõimetuslehele ja ennem seda teha töölepingu ülesütlemise avaldus viitega katseajale.

Soovitaksin alustada esimesest võimalusest ja proovida tööandjaga kokku leppida päevapealt lahkumise suhtes - siis saab ka tööandja oma tegevust planeerida ja loodetavasti lähete sõbralikult lahku.

Tervise taastumist soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kui töötajad ei nõustu töökorralduse reeglitega, millised on sel juhul tööandja õigused?09.04.2012

Tere!
Asutuses, kus töötab paarsada inimest, kehtestati töökorralduse reeglid. Reeglite koostamisel järgiti õigusinfo (www.ius.ee) kodulehelt soovituslikku töökorralduse reeglite alusnäidist. Mõned töötajatest leiavad valjuhäälselt, et reeglid on solvavad, halvustavad, primitiivsed ja halvasti kirjutatud ja keelduvad uute reeglitega tutvumast ja allkirja andmast. Tööinspektsiooni jurist tutvus reeglitega ja ei leidnud nendes midagi solvavat. Millised on tööandja õigused, et sisekonflikt saaks lahenadatud?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Teie poolt viidatud alusnäidis on just see, mida ma ka ise oma koolitustel julgelt teistele soovitan. Paraku niipalju kui on inimesi, on ka eriarvamusi.
Töökorralduse reeglid kehtestab tööandja ühepoolselt ja tutvustab töötajatele, täites oma TLS § 28 lg 2 p 7 tulenevat kohustust - see ei ole kokkulepe töötajaga vaid töötajale täitmiseks kohustuslik.
Tõenäoliselt on tööandja kehtestatud reeglitesse sisse kirjutatud ka sissejuhatav tööohutus ja -kaitse? Sellisel juhul tõstaksin üles küsimuse, kas tööandja võib tööle lubada töötajaid, kes ei ole saanud teistega samasugust juhendamist.
Jõuvõtteid kiusliku ja ebalojaalse töötaja ohjeldamiseks pakub seadus piisavalt, kuid selleks oleks rohkem infot vaja, muidu võivad meetmed olla ebaproportsionaalselt jõulised. Need on siiski äärmuslikud võimalused ja enamasti lõpevad inetu lahkuminekuga. Paraku on seegi teinekord möödapääsmatu ja siis tuleb see korrektselt vormistada. Võimalik, et probleem on suuremas osas hoopis suhtekorralduslik ja olukord jõudnud niikaugele, kus üks pool ei soovi enam teist kuulata. Sellisel juhul oleks abi kolmandast osapoolest, kes ühtlasi on ka neutraalne ekspert. Soovi korral aitan väljaspool portaali kaasa mõelda, et "hundid söönud ja lambad terveks jääksid".
Tasakaalukaid ja õiguskindlaid otsuseid soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas tööandjal on õigus nõuda lisavahetust, kui kuu töötunde koguneb alla 176 tunni?09.04.2012

Kas tööajaarvestuses 40-tunnine töönädal on soovituslik või kohustuslik? Kui tegemist on vahetustega tööga (4 päeva tööl ja siis 4 vaba), vahetused 12 tundi pikad, neist siis 2 päevast, 2 öist ja kas tööandja võib nõuda, et kui kalendrikuu sisse jääb alla 176 töötunni, peab töötaja tegema ühe lisavahetuse tavatasuga? Töölepingu järgi kasutatakse summaarset tööaega ja viidatud siiski, et lähtutakse 40-tunnilisest töönädalast.

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
40 tundi nädalas on Teie igakuise tööajanormi määramise aluseks, kuid summeeritud tööaja arvestuse korral võib arvestusperioodi jooksul ühes nädalas (kuus) rohkem, teises jällegi samavõrra vähem tunde olla. Arvestusperioodi keskmiseks peab kujunema 40 tundi nädalas.
Teie küsimuses esitatud andmete põhjal on tööandja nõue igati seaduslik ja Teil kohustus kokkulepitud töömaht ära teha.
Olen varem sarnasele küsimusele vastanud: http://www.vastused.ee/loe/oigus/toooigus/2367/summeeritud-tooaeg-kas-olen.html .
Selgeid töösuhteid soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas ettevõte peab maksma keskmist töötasu, kui toimub seadmete paigaldus ja sel ajal ei saa tööd teha?09.04.2012

Töötame 40 tundi nädalas E-R ja töölepingus kirjas, et meil on summeeritud tööaeg. Firma teeb tootmises ümberkolimist - tõstetakse tööliste lauad ümber ja paigaldatakse uus masin, mille tulemusena ei saa töölised nendel päevadel tööd teha. Saadeti meid siis miinus tundidega koju. Neid kahte päeva meile kinni ei maksta vaid tahavad, et me need kaks päeva tagasi teeksime. Nädalavahetustel siis. Tööseisak ei olnud ju põhjustatud tööliste poolt.
Kas firma saab nõuda nende päevade tagasitegemist, kuna meil lepingus kirjas summeeritud tööaeg või peab need kaks päeva keskmise töötasuga kinni maksma?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Töötamisel summeeritud tööajaga peavad arvestusperioodi lõpuks olema töötunnid täis töötatud.
Antud juhtumi puhul ei pea tööandja maksma keskmist töötasu aja eest, mil firmasiseste ümberkorralduste tõttu anti vabad päevad. Jääb mulje, et siinkohal on tööandja eksinud töökorralduslike küsimuste täitmise osas ning jätnud tööaja ehk töögraafiku muudatusest õigeaegselt teatamata.
Kindluse mõttes soovitan töökohal (selle olemasolu korral) läbi lugeda töökorralduse eeskiri vms. ettevõttes väljatöötatud tööd korraldavad juhendid, kus peaks selliste juhtumite puhul käitumise reeglid kirjas olema.

Pingevaba töökeskkonda soovides!

Merike Michelson

www.metiabi.eu
info@metiabi.eu