Tööõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas vahetustega töö korral pean vabal päeval käima tööandja korraldatud koolitusel?28.11.2012

Tere
Mul on vahetustega töö ning ettevõte korraldab koolitusi, mis langevad minu vabale päevale, kas ma pean siis seal käima?
Lepingus pole kirjas, et koolitused on kohustuslikud ja suuliselt või muudmoodi pole ka öeldud, et need kohustuslikud. Tööaja hulka see aeg ka ei lähe.

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Vastavalt TLS § 28 lg 2 p 5 on tööandja kohustatud tagama töötajale tööalaste teadmiste ja oskuste arendamiseks tööandja ettevõtte huvidest lähtuva koolituse ning kandma koolituskulud ja maksma koolituse ajal keskmist töötasu.
Töötajal omakorda on kohustus TLS § 15 lg 2 p 4 alusel koolitustel osaleda.
Juhul, kui tööandja teeb koolitusel osalemise kohustuslikuks, läheb see tööaja sisse ja selle eest makstakse keskmist tasu. Omast vabast ajast, ilma tasu maksmata, ei ole tööandjal õigust nõuda koolitusel osalemist.
Õiglast tööaja arvestust soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kui palju võib olla ühes kuus töötunde, novembris on mul praeguseks juba 260 tundi, ei jaksa enam?28.11.2012

Töötan summeeritud tööajaga, perioodi pikkus 3 kuud. Kas on olemas mingi piir, millest enam ei tohi tunde ühes kuus olla? Novembris on mul praeguseks hetkeks juba 260 tundi. Lihtsalt väsimus lööb juba üle pea, ei jaksa enam.

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Alustuseks soovitan vaadata üle oma töögraafik. Vastavalt TLS § 51 peab töötajale 24 tunni sees jääma 11 tundi katkematut puhkeaega. Juhul, kui töötaja töötab 24-tunnise ajavahemiku jooksul rohkem kui 13 tundi, antakse vahetult pärast tööpäeva lõppu täiendavat vaba aega võrdselt 13 töötundi ületanud tundide arvuga. Kokkulepe, millega 13 tundi ületav töö hüvitatakse rahas, on tühine.
TLS § 52 nõuab, et summeeritud tööaja arvestuse korral peab tööandja võimaldama töötajale 7-päevase ajavahemiku jooksul vähemalt 36 tundi katkematut puhkeaega.
Nende nõuete tööandjapoolse rikkumise eest on TLS § 127 ja § 127 rahatrahv alusel ette nähtud rahatrahv tööandjale kuni 1300 €.
Usun, et Teie töögraafikut koos tööandjaga seaduse nõudeid silmas pidades üle vaadates tuleb ka lahendus.
Kosutavat ja pikka jõulupuhkust soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kui ma ainukesena ei ole saanud kasutada tervisepäeva, kas siis on tegemist töötajate ebavõrdse kohtlemisega?28.11.2012

Tere,
Meil on koostatud n.ö. "töötaja motivatsiooni pakett", mille raames on võimalik töötajal võtta aasta jooksul 3 tervisepäeva. Olen olnud selles asutuses tööl 3 aastat. Mul ei ole siiani võimaldatud võtta ainsatki tervisepäeva. Olen ka ainus, kellel seda võimaldatud pole, tuues põhjuseks, et pole, kes mind asendaks. Kas siin on tegemist töötajate võrdse kohtlemise rikkumisega? Ja millele saaksin toetuda, kuna detsembris tekib selline olukord, et oleks vaja 1 päeva kasutada?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Vastavalt TLS § 3, on tööandja kohustatud järgima töötajate võrdse kohtlemise põhimõtet. Kuigi tervisepäevade andmine ei ole seaduse järgi kohustuslik, peaks minu hinnangul tööandja neid Teie juhtumi puhul küll võimaldama, kui kõik teised on saanud tervisepäevi. Tervisepäevade ühele töötajale võimaldamata jätmise korral on ilmselgelt tegemist töötajate ebavõrdse kohtlemisega TLS § 3 mõistes.
Raske on tõsiselt võtta tööandja põhjendust, et olete asendamatu. Kuidas lahendatakse Teie asendamatus Teie puhkuse või haiguse ajal?
Tööandja motivatsioonipaketist osa saamist soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas tööandja võib graafikuga töö korral nõuda detsembris 46 ületunni tegemist?28.11.2012

On tekkinud eriarvamused tööandjaga. Töötan graafiku alusel, ei ole summeeritud tööaeg. Vahel harva tekib mõni ületund, aga tõesti vaid mõni. Nüüd on aga nii, et detsembri graafikut kätte saades vaatasin, et mul on 46 ületundi. Kas mul on õigus keelduda neid tegemast? Tööandja ütleb, et ei ole, et töölepingus on meil kokkulepe: Töötaja teeb ületunnitööd järgmistel juhtudel: 1. tööprotsessi ja tähtaegse tööülesande lõpuleviimiseks. 2. kui maja üldine töökorraldus seda nõuab.
Jah, meil on vahel nii, et läheb õhtul/öösel tööaeg veidi üle, kui asjad väljuvad graafikust, cateringil, muusikutel näiteks auto hilineb jne., tuleb nende taga oodata. Seda peakski see töölepingu punkt minu mõistes tähendama - justnimelt tööprotsessi, tööülesande lõpuleviimiseks, mitte ei anna õigust töögraafikusse ette juba sisse kirjutada selline arv ületunde ja nõuda nende täitmist, viidates kokkuleppele.

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Ületunnitöö tegemist reguleerib TLS § 44.
Sotsiaalministeeriumi poolt välja antud Töölepingu seaduse käsiraamat täpsustab: "Ületunnitööks on üle kokkulepitud aja töötamine, mida tehakse kas poolte kokkuleppel või tööandja ühepoolsel nõudmisel, kui see on põhjendatud erakorralise ja ajutise olukorraga, millest tulenevalt on vajalik töötaja viivitamatu panus. Ületunnitöö tegemine ei saa olla ette planeeritud, selle tegemises ei saa abstraktselt kokku leppida. Ületunnitöö olemusest tulenevalt on tööandjal ja töötajal vaja ületunnitöö tegemises iga kord kokku leppida."
Juhul, kui tegemist ei ole hädavajadusega ootamatult tekkida võiva kahju ärahoidmiseks, ei ole ületundide tegemise nõudmine minu hinnangul õigustatud. Pigem peaks tööandja üle vaatama omapoolse töökorralduse. Teie töölepingus olevale abstraktsele kokkuleppele ei saa tööandja rõhuda.
Kui Te tööandjaga kokkuleppele ei jõua, on tööinspektori poole pöördumine kindlasti põhjendatud.
Töörahu nii jõulukuul kui muidu soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas peale lisapuhkuse on veel täiendavalt õigus 7-päevasele invapuhkusele?28.11.2012

Töölepingus on fikseeritud puhkus 28 tööpäeva ja lisatud, et õigus 7-päevasele lisapuhkusele psühhoemotsionaalse pinge eest. Invaliidsust omaval inimesel on 28-päevase puhkuse korral õigus 7-päevasele lisapuhkusele (maksab sotsiaalamet). Ka meie asutuses sai invaliid varem 28+7 ja veel 7 päeva n.ö invapuhkust. Majandussurutise aastatel ei antud enam asutuse poolt 7 lisapuhkuse päeva, vaid 7 päeva invapuhkust. Kas see on õiguspärane ja kas nüüd peaks taas saama 28+7 ja veel 7 invapäeva? Kas oluline on lepingus fikseeritud põhipuhkus ja asutus võib kokkuleppel lisapuhkust määrata palju soovib ja kas sel juhul ikka invapuhkus kehtib? Kas on õigus saada lisapuhkust kätte tagantjärele? Tänades ja vastust oodates K.

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Töövõimetuspensioni saaval töötajal on õigus saada põhipuhkust kalendriaasta jooksul 35 (28+7) kalendripäeva (TLS § 57).
Tavapärast põhipuhkust ületavad 7 kalendripäeva hüvitatakse tööandjale riigieelarve vahenditest Sotsiaalkindlustusameti kaudu. Riigieelarvest puhkusetasu osa hüvitamist reguleerib Vabariigi Valitsus oma määrusega (TLS § 66).
Puhkus aegub aasta jooksul, ehk siis, 2012.a põhipuhkust on võimalik kasutada kuni 31.12.2013.a.; 2011.a põhipuhkust vastavalt selle aasta 31. detsembrini.
Lepingus eraldi selle kohta märget olema ei pea, küll aga peab Teil olema töövõimetuspensionäri tunnistus, mis on lisapuhkuse saamise aluseks.
Tegemist on sisuliselt sama (7 kp) lisapuhkusega: TLS kohustab seda andma, Sotsiaalkindlustusamet hüvitab.

Merike Michelson

www.metiabi.eu
merike@metiabi.eu
 

Küsimus: Kas tööandjal on õigus kehtestada pluss-miinus süsteemi, kus siis kolmanda miinusega kaasneb karistus?26.11.2012

Kas tööandjal on õigus teha pluss/miinus süsteemi? Vahel inimesed ikka teevad väikseid vigu, ka töö juures ja ülemus rääkis, et teeb pluss-miinus süsteemi. Kui kolm miinust täis, siis sellele järgneb karistus. Ma eeldan, et karistuseks on lisatasust 10%-30% mahavõtmine. Kas ta tohib lisatasust maha võtta?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Alates 01.07.2009.a. kehtima hakanud TLS järgi töötajaid ei karistata. Kui töötaja on toime pannud rikkumise, siis tehakse hoiatus ja kui hoiatus ei mõju, siis on tööandjal võimalus tööleping erakorraliselt üles öelda.
Kuna töölepingu ja seaduse järgi allub töötaja tööandja juhtimisele ja kontrollile, siis on tööandjal õigus töötaja töösooritust hinnata. See on tööandja valik, kas ta teeb seda pluss-miinus süsteemiga või mõnel muul moel. Selleks, et hinnata, kas "miinustamine" võib mõjutada lisatasu suurust, oleks vaja näha töölepingut, kus on kokku lepitud, kuidas ja mille eest lisatasu makstakse.
Õiglast kohtlemist soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kuidas siduda töötaja ettevõttega, et ta pärast kohapealset kuuajalist väljaõpet ettevõttest ära ei jalutaks?26.11.2012

Olen väikese ettevõtte omanik ja soovin juurde võtta töötaja, kelle ise välja koolitan. Antud koolitused on küll olemas, kuid soov oleks ta omade nippide ja oskustega koolitada. Siit aga tekib küsimus, kuidas oleks võimalik töötajat siduda väljaõppe algusest saati ettevõttega, et ei tekiks olukorda, kus peale väljaõpet töötaja lahkub. Koolituslepingu sõlmimisel läheb vaja summat, mis on töötaja peale kulutatud, mis oleks ka aluseks leppetrahvi nõudmisel. Kuidas toimida aga siis, kui omanik soovib ise väljaõpet anda? Väljaõppeks on ju ka teine inimene vaeva näinud ja oma aega kulutanud, mis pole aga rahaliselt mõõdetav. Väljaõpe kestab kuskil kuu aega, kui töötaja on valmis iseseisvalt töötama. Palun abi, kuidas oleks seaduslik ja õiglane sõlmida mingi leping, et tööandja ei kulutaks asjata oma aega ja ei teeks väljaõpet töötajale asjatult, vaid ikka eesmärgiga, et väljaõppe saanud töötaja jääks ettevõttesse.

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Minu vastus ei põhine küll ühelgi TLS paragrahvil, aga järgib terve mõistuse loogikat. Seetõttu vaidlen vastu Teie väitele: "Väljaõppeks on ju ka teine inimene vaeva näinud ja oma aega kulutanud, mis pole aga rahaliselt mõõdetav." Aeg ja teadmised maksavad igal juhul. Mitu tundi hinnanguliselt kuluks töötaja väljaõpetamiseks? Mis palka endale maksate, mis on sellest lähtuvalt Teie enda tunnihind? Mis maksab Teie poolt antava koolitusega võrreldav koolitus mujal?
Nagu näete, oleks koolituse õiglane hind võimalik välja arvutada, mis koolituskokkuleppesse sisse kirjutada.
Teisalt juhin tähelepanu, et tööülesannete täitmiseks vajaminevat koolitust on tööandja kohustatud töötajale tasuta võimaldama, ilma täiendavaid tingimusi seadmata. Koolituskokkulepe on õigustatud üksnes siis, kui töötaja koolituseks tehtavad kulutused ületavad tavapärase mõistliku mahu. Soovitan hoolikalt tutvuda TLS § 34 (koolituskulude hüvitamise kokkulepe), et koostatud koolitusleping pakuks ettevõtjale ka reaalset kaitset.
Kui ei tunne ennast siiski piisavalt kindlalt, siis on võimalik tulla konsultatsioonile või teenus sisse osta.
Korrektset ja õiguskindlat kokkulepet soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas kuupalgaga töötaja peab detsembris töötama üle normtundide?25.11.2012

Saan kindlat kuupalka. Nüüd detsembri normtundide arv on vaid 144 tundi. Ülemus on pannud graafikusse aga 176 tundi tööaega. Kui küsisin, siis vastas, et kuna meil on kuupalk ja see on mõeldud 176 tunni kohta, siis tuleb ka need täis teha. Lisan, et ei tööta summeeritud aja alusel. Kas tõesti kuupalgaga kuu tegelikud normtunnid ei kehti? Olen ma millestki valesti aru saanud ja kas ülemusel on õigust seda nõuda või tuleks kõik tunnid, mis ületavad 144 tundi, siiski eraldi tasustada?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Mulle meeldib mõelda, et Teie tööandja ei ole mitte pahatahtlik, vaid temal puuduvad teadmised tööaja arvestusest.
Töölepingus kokkulepitud kuutasu on määratud muutumatu suurusena igakuise tööajanormi täitmise eest. Selle aasta detsembris on tööajanormiks 141 tundi, sest vastavalt TLS § 53, lühendatakse Uusaastale eelnevat tööpäeva 3 tunni võrra. Iga detsembrikuus töötatud tund, mis ületab 141 tundi, on käsitletav ületunnina, mis tuleb 1,5-kordselt tasustada.
Õiglaseid töösuhteid soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas töötajal on õigus nõuda 4-kuulise katseaja lõpus töölepingu lõpetamisel kõiki palgalehti?23.11.2012

Olen töötanud firmas terve katseaja ära ehk 4 kuud. Lõpetasin töölepingu omal soovil. Kas peale töölepingu lõppemist on mul õigust küsida kõikide kuude kohta palgalehti?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Vastavalt TLS § 28 lg 2 p 12 on tööandja kohustatud andma töötaja nõudmisel andmeid temale arvutatud ja makstud või maksmisele kuuluva töötasu kohta ning muid töötajat või töösuhet iseloomustavaid teatisi. Katseaja läbimine ja töösuhte lõpetamise alus ei puutu asjasse.
Uut algust soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kuidas ja millal vormistada tähtajalise töölepingu lõppemine, kui tähtaeg on pühapäeval?21.11.2012

Tere,
Tähtajaline tööleping lõpeb pühapäeval, mil personaliosakond ja raamatupidaja ei tööta aga töötajal on laupäev (või ka pühapäev) tööpäev.
Mis kuupäevast teha käskkiri ja töölepingu lisa, kas reedel, et TL lõpeb pühapäeval või siis esmaspäeval, et TL lõppes pühapäeval?

Tänan

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Tähtajaline tööleping lõpebki tähtaja möödumisel, selle eraldi vormistamine ei ole kohustuslik. Kui ettevõtte sisemine asjaajamine seda siiski nõuab, soovitaksin vormistamine teha reedel. Kuna töölepingu lõppemisel muutuvad sissenõutavaks kõik töösuhtest tulenevad nõuded, siis peaks raamatupidamisel olema alus töötasu väljamaksmiseks hiljemalt lepingu kehtivuse viimasel päeval, mitte tagantjärele. Kui palgapäev langeb puhkepäevale, tuleb töötasu välja maksta nädala viimasel tööpäeval.
Korrektset töösuhte lõpetamist soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu