Perekonnaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kui tihti peaks isa oma last enda juurde saama ja kas see on ka lapse vanusest sõltuv?16.11.2016

Laps on poolteist aastat vana, vanemad läksid lahku ja laps elab koos emaga viimane pool aastat. Isa käib last vaatamas oma kõigil vabadel päevadel mitu korda nädalas, kuid ema ei ole nõus andma last isa juurde isegi mitte mõneks tunniks. Kas seda saab kuidagi nõuda või on laps selleks liiga väike? Plaanis on sõlmida notariaalne kokkulepe elatise suhtes. Kas sellega saab reguleerida ka lapsega suhtlemist või saab seda teha ainult kohtu kaudu?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Lapsega suhtlemise kord oleneb vanemate kokkuleppest, kindlaid piire seadus suhtluskorrale ei sea, tuleb vaid arvestada sellega, et see vastaks lapse huvidele.

Tõenäoliselt ei ole enam tegemist rinnalapsega, millest tulenevalt ei tohiks olla takistusi lapsel ka isaga kahekesi, väljaspool kodu aega veeta.

Kui vanemad omavahel suhtluskorras kokkuleppele ei saa, on võimalik taotleda suhtlemiskorra kindlaksmääramist ka kohtu kaudu. Eelnevalt tasuks abi saamiseks pöörduda oma murega ka sotsiaaltöötaja poole.

Kokkuleppe suhtlemiskorra osas võib sõlmida notariaalselt, koos elatise maksmise kokkuleppega.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas minult saab nõuda abikaasa lastele elatist, kui meil on abieluvaraleping (varalahus)?16.11.2016

Tere! Kas on õigus minult välja nõuda abikaasa laste elatist, kui meil on abieluvaraleping (varalahus)? Kas emal on õigus nõuda raha, kui lapsed on suveperioodil meie juures?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui Te ei ole abikaasa lapsi lapsendanud, ei ole Teil tema laste suhtes ülalpidamiskohustust ja elatise nõudmiseks puudub alus.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas eemaldada bioloogilise isa nimi sünnitunnistuselt, sest ta ei ole mind kasvatanud?15.11.2016

Tere,
Olen nüüdseks küll täisealine (19a), kuid kui olin alaealine, siis mu bioloogiline isa ei toetanud mind rahaliselt ja pole mind ka üles kasvatanud. Bioloogilisel isal pole mitte kunagi püsivat töökohta olnud ja pole ka praegu. Hetkel elab ka isa oma enda ema kodus tema kulul ja ei aita teda rahaliselt. Kuna tema pole mind toetanud siis ma ei näe põhjust, miks peaksin mina aitama teda, kui tema on kunagi pensionär. Ta võib olla mu bioloogiline isa kuid ta pole osalenud mu üleskasvatamisel. Miks peaksin mina aitama teda kui tema mind ei aidanud. Kas on mingit võimalust eemaldada bioloogilise isa nimi sünnitunnistuselt või ei ole? Või oleks kasuisal võimalik adopteerida mind? Millised on minu võimalused pääseda toetamast inimest, kes mind pole toetanud?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Teil ei ole võimalik oma bioloogilist isa sünnitunnistuselt eemaldada, samuti ei ole võimalik Teid enam lapsendada, sest lapsendada saab vaid alaealist isikut.

Küll aga võib asjaolu, et isa ei ole Teie ülalpidamises kunagi osalenud, anda aluse Teie ülalpidamiskohustuse piiramiseks või sellest vabastamiseks, kui Teie isa peaks muutuma abivajavaks perekonnaliikmeks perekonnaseaduse mõttes. Abivajav perekonnaliige on esimese või teise astme üleneja või alaneja sugulane, kes ei ole võimeline ise endale piisavalt sissetulekut teenima (praktikas tekib selline olukord muuhulgas siis, kui isik peab elama asuma hooldekodusse, kuid tema sissetulek ei kata hoolduskoha tasu).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas tõendada makstud elatist, kui laste ema ei näita maksete väljavõtet?15.11.2016

Maksan elatisvõlga, üks osa sai just makstud ja eksabikaasa esitas avalduse järgmise saamata jäänud osa peale, väites seejuures, et pole vahepeal minult sentigi saanud. Kohtutäitur on teadlik, et olen vahepeal küll ebaregulaarselt, kuid siiski midagi maksnud, tema palve peale, et eksabikaasa esitaks pangaväljavõtte, eksabikaasa seda ei teinud, vaid väidab, et see, mis saadud, on olnud kingitus. Nii see muidugi ei ole. Kas peangi maksma nüüd niipalju, kui eksabikaasa nõuab? Saan tõendada tehtud makseid teatud osas, olen teinud eksabikaasa kontole ka sularaha sissemakseid, kuid nende kohta dokumendid puuduvad. Kas juba makstud summade nõudest mahaarvamiseks pean minema kohtusse või saab midagi ära teha ka kohtutäitur (kui esitan talle maksekorraldustest väljavõtte)?
Kas midagi annab teha, et saaksin ka oma uusi lapsi ülal pidada? Praegu jääb mulle palgast vaid 215 eurot ehk uute laste jaoks mitte midagi, miks nende ema üksi nende vajaduste eest hoolitsema peab.

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere

Kui kohtutäiturile on esitanud kohtuotsuse alusel võlgnevuse nõue ning Teie ei nõustu võlgnevuse suurusega, siis on võimalik pöörduda kohtutäituri poole, et esitada maksekorraldused. Maksekorraldustelt peab nähtuma, et tegu on elatisrahaga. Selle alusel on kohtutäituril õigus sissenõudja avalduse alusel esitatud võlgnevuse summat mitte arvestada. Makseid, mida ei ole võimalik tõendada ei saa kohtutäitur arvestada, siinkohal peab sissenõudja ise käituma heas usus võlgniku suhtes.

Kohtuotsuse alusel välja nõutud elatist tasuda eelisjärjekorras.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Kirsimaa
Advokaadibüroo LMP
advokaat

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kas isal on kohustus lapse ja lapse ema eluaseme üüri- ja kommunaalmaksete osaliseks tasumiseks?14.11.2016

Tere!
Elame lapse sünnist saati lapse isast lahust (laps on 4-kuune), kuna tal on teine perekond. Meil on ühishooldusõigus. Lapse kasvatamises isa ei osale, küll aga kord-paar nädalas käib nö vaatamas, on ostnud ka mõned asjad lapsele kogusummas ca 200 EUR.
Kuidas ja kas on võimalik saada ainuhooldusõigus? Kas mul on õigus elatisrahale ka tagantjärele? Kas isal on kohustus lapse ja lapse ema eluaseme korraldamisel kui näiteks on üürikorter? Nt tasuda osaliselt üüri- ja kommunaalmakseid?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse isa lapse vastu huvi ei tunne ja tema kasvatuses ei osale, võib ühise hooldusõiguse lõpetamine olla põhjendatud küll. Ühise hooldusõiguse lõpetamiseks tuleb kohtule esitada vastav avaldus ja tasuda avalduselt riigilõivu 10 eurot.

Lahus elaval vanemal on oma alaealise lapse suhtes igal juhul ülalpidamiskohustus. Elatise suurus oleneb lapse vajadustest, kuid ei tohiks olla väiksem kui pool Vabariigi Valitsuse kehtestatud kuupalga alammäära – 2016. aastal on miinimumelatise suuruseks 215 eurot. Elatise sisse arvestatakse kõik lapse ülalpidamisega seotud kulud, sealhulgas proportsionaalne osa eluasemekuludest (üür ja kommunaalkulud). Elatist on võimalik nõuda kuni 1 aasta tagasiulatuvalt enne elatishagi kohtule esitamist.

Kas lapse isal on ka Teie suhtes ülalpidamiskohustus, sõltub sellest, kas Te olete võimeline ennast ise elatama või mitte. Kui Teie vajadused on kaetud vanemahüvitisega, ei ole lapse isal Teie suhtes ülalpidamiskohustust (lapse suhtes on lapse isal ülalpidamiskohustus igal juhul, olenemata Teie majanduslikust olukorrast).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas vormistada endale isaõigused elukaaslase lapse isana, kuna olen teda kogu elu kasvatanud?12.11.2016

Tere,
Olen oma elukaaslase last sünnist saati kasvatanud, kuigi ma pole päris isa ja nüüd me läksime lahku ja otsustasime, et minul vöiks ka lapse üle õigused olla. Et lapse emaga saan hästi läbi ja laps on ka nädal ema juures ja nädal minu juures. Tahakski paberite järgi ka lapse isa olla. Mis selleks tegema peab?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Selleks, et saada lapse suhtes vanemlikud õigused ja kohustused, peaksite lapse lapsendama. Üldjuhul on selleks vajalik lapse mõlema vanema nõusolek, vähemalt 10-aastase lapse puhul ka lapse enda nõusolek. Erandkorras ei ole lapsendamiseks vaja vanema nõusolekut, kui ta on kestvalt võimetu avaldust esitama või kui tema viibimiskoht on kestvalt teadmata või kui vanemalt on hooldusõigus perekonnaseaduse § 135 alusel täielikult ära võetud.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas nii ongi, et kui isa on haiguslehel, siis sel kuul elatisraha ei maksa?12.11.2016

Tere
Lapste isa on haiguslehel ja eelmine kuu lastele elatist pole maksnud ja väidab, et sel kuul jääb raha saamata. Kas nii ongi, et saab ühe kuu vahele jätta? Kuidas peaksin käituma?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Laste isa haiguslehel olek ei anna alust elatisraha mittemaksmiseks. Kui elatis on kohtu poolt väljamõistetud või olete sõlminud elatisraha maksmise kohta notariaalse kokkuleppe (klausliga, et võlgnik allub kohesele sundtäitmisele), on Teil iseenesest võimalik algatada elatisraha kättesaamiseks täitemenetlus.

Kui ülalviidatud täitedokumenti pole, on võimalik elatisraha väljamõistmiseks pöörduda kohtu poole. Kõigepealt soovitan muidugi laste isale selgitada, et tema põhjendus elatisraha mittemaksmiseks ei ole asjakohane ja kui ta sellegipoolest jätab elatise maksmata, olete sunnitud elatisraha kättesaamiseks algatama täitemenetluse/pöörduma kohtu poole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Miks kutsutakse hageja kohtusse kui lahutuse avaldusel on lahutamise põhjendused ära toodud?12.11.2016

tere.
Miks kutsutakse hageja kohtusse kui lahutuse avaldusel on lahutamise põhjendused ära toodud?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Abielu lahutamise näol on tegemist väga nö intiimse kohtumenetlusega, mistõttu soovib kohtunik üldreeglina kohtuistungil vahetult ära kuulata mõlemad abikaasad.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas mul on õigus lastega koos veedetud ajal tehtud kulutused (bensiin, kinopiletid ...) elatisrahast maha arvata?12.11.2016

Maksan korralikult elatisraha vastavalt seadusele kahele lapsele ilma kohtu poolt märamata. Lapsed elavad 156 km kaugusel. Ma käin neid vaatamas nii kui rahalised võimalused lubavad. See päev, kui ma nende juurde sõidan, sõidame me vahepeal linna kinno ning oleme käinud muuseumides ja loomaias ning veel igal pool ja käin poes neile asju ostmas mida neile vaja ning ka lõunatamas. Kas mul on õigus need kulutused, mida ma teen lastele, maha arvata elatisrahast ning kas sinna kuulub ka sõidukulu nende juurde või sõit nende juurest linna, muuseimidesse jne?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lahus elav vanem maksab lastele elatist, ei peaks ta tegema lastele täiendavalt märkimisväärselt kulutusi, näiteks ostma riideid. Vanem, kes saab elatist, peaks kandma laste püsikulud, kasutades selleks nii lahus elava vanema poolt makstavat elatist kui ka enda poolt panustatavat samaväärset summat.

Elatisraha ühele lapsele ei tohiks olla väiksem kui pool Vabariigi Valitsuse kehtestatud kuupalga alammäära, nimetatud summast vanemate eelneva kokkuleppeta mahaarvamisi teha ei tohiks.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas on õigus nõuda isalt elatist, vaatamata sellele, et ühine hooldusõigus lõpetatid ja anti emale?12.11.2016

Tere
Kohtumääruse alusel lõpetati lapse vanemate ühine hooldusõigus lapse suhtes (ehk minu lapse ema ja lapse isa) ning anti lapse hooldusõigus täielikult üle mulle (lapse emale). Kas alaealisel lapsel on ikkagi õigus nõuda elatist lapse isalt?
Ette tänades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Lapsel on õigus saada ülalpidamist ka vanemalt, kes ei oma tema suhtes hooldusõigust.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand