Perekonnaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas elaturaha võlg aegub millalgi?27.02.2015

Minul siis selline olukord. Läksime lapse isast lahku, ta ei teinud lapsest enam välja. Nõudsin temalt siis elatusraha. Paar aastat hiljem kohtusin oma praeguse abikaasaga, abiellusime ja abikaasa lapsendas minu lapse. Aga lapse bioloogiliselt isalt nõudsin elatusraha võla tasumist. See oli 2012 aasta jaanuaris, siiani ei ole ta seda võlga tasunud. Käisin ka kohtutäituri juures, aga ta ei saa ka midagi teha, kuna mees ei ole ametlikult tööl. Niisiis on minu küsimus selline, et kas elaturaha võlg aegub millalgi?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatisvõla aegumistähtaeg vastavalt TsÜS §-ile 154 on kolm aastat iga üksiku kohustuse jaoks ja aegumistähtaeg algab selle kalendriaasta lõppemisest, mil kohustusele vastav nõue muutub sissenõutavaks.

Seejuures on võimalik aegumise katkemine ja peatumine, kui esinevad vastavad asjaolud – sellisel juhul toimub aegumine pikema perioodi möödumisel, kui TsÜS §-s 154 sätestatud kolm aastat iga üksiku kohustuse jaoks.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas pean tegema enne korteri ostu lahusvaralepingu või saan selle teha koos ostuga ühel ja samal ajal notari juures?27.02.2015

Ostame korteri. Kuna abikaasal on vanad võlad likvideerimata, soovime teha lahusvaralepingu, laenu võtan mina isiklikult ja korter läheb ka minu nimele, nii oleme kokku leppinud. Küsimus on selles, kas pean tegema enne ostu lahusvaralepingu või saan sellise lepingu teha koos ostuga ühel ja samal ajal notari juures?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Korteri ostu-müügilepingu ja abieluvaralepingu saate notari juures teha üheaegselt.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas USA-s vormistatud lahutus tuleb enne Eestis uuesti abiellumist kuidagi kinnitada?27.02.2015

Tere. USA-s oli sõlmitud abielu ja lahutatud ka USA-s, peale seda Eestisse tulles abiellus naine uuesti teise mehega. Kas USA-s lahutatud abielu omakorda ei tuleks Eestis kinnitada, et Eestis see lahutus ikka kehtiks? Kas on alust arvata, et praegune Eestis sõlmitud abielu on kehtetu?

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!

Välisriigis sõlmitud lahutus tuleb kindlasti kanda Eesti rahvastikuregistrisse. Sellisel juhul tunnustatakse välisriigis sõlmitud lahutust ja seda loetakse Eestis kehtivaks. Kui rahvastikuregistri järgi on pooled lahutatud, siis saab pidada ka uut abielu kehtivaks.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
advokaat

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kui palju pean maksma ühele lapsele elatist oma 1000 eurose palga juures, kui mul on oma peres ka veel 3 last?26.02.2015

Tere,
Mul on 3 last naisega, kellega ma olen abielus ja üks laps eelmisest suhtest. Palju ma peaks maksma elatist oma lapsele. Oma 1000 eurose palgaga.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Reeglina ei tohiks elatis ühele lapsele olla väiksem kui pool alampalka – hetkel on alampalga suuruseks 390 eurot ja sellest tulenevalt elatisraha miinimumiks 195 eurot. Erandlikult on siiski võimalik elatisraha vähendamine alla kehtiva miinimummäära, selleks võib aluse anda näiteks asjaolu, et vanemal on mitu ülalpeetavat last ja lahus elavale lapsele elatise väljamõistmisel kehtivas miinimummääras jääksid teised lapsed varaliselt kehvemasse olukorda kui elatist saav laps.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas naine saab nüüd järsku nõuda last omale, kui laskis jalga, kui laps oli 6-kuune ja 3 aastat huvi ei tundunud?26.02.2015

Olen kasvatanud üksi alates 6. elukuust oma poega, kui lapse ema meid maha jättis. Ta ei ole pärast seda käinud kordagi last vaatamas, ega tundnud huvi tema käekäigu vastu. Nüüd äkki, kui laps on saanud 3,5 aastaseks ilmus ta mu uksetaha – tal ei ole kindlat elu ja töökohta, ta soovib saada last endale ja viia ta minu juurest ära. Soovib, et ma hakkaksin maksma elatusraha ja alimente ning peaksin teda ja last üleval. Kuna poeg oli naise lahkudes nii väike, ei tunne ta oma ema, kas kohus võib anda lapse minu endisele elukaaslasele?
Mul on kõik lapse jaoks vajalik olemas, laps on hoitud ja armastatud – käin tööl, mul on kindel sissetulek, kena ja puha kodu, ma ei tarvita alkoholi ja soov oma laps temata üles kasvatada, kuna ma ei saa olla oma ekskaasa peale kindel. Lapse mõlema poole vanavanemad on alati saanud võimaluse olla osaks lapse elust, me saame hakkama majanduslikult ja suhtleme nendega hästi, ma pole ka naise vanematel keelanud olemast osa nende lapselapse elust. Millised on minu võimalused üksikisana saada lapse täit hooldusõigust?
Millised õigused on minu endisel elukaaslasel (kooselu temaga 1 aasta ja siis 6 kuud koos tema ja lapsega, pärast poja sündi) lapse suhtes, kui ta pole enne lapsest hoolinud ja ma ei saa olla kindel, et tema soovid olla osa lapse elust ei ole vaid enda majandusliku heaolu tagamiseks mõeldud tegevus?
Kui mul on tekkinud oma ellu side naisega, kellega plaanin oma elu koos veeta ja see naine on kiindunud ka väga minu poega, sooviksime lapse koos üles kasvatada – millised oleksid sellisel juhul minu võimalused saada ainuhooldus, kui mu poeg peab seda naist oma emmeks?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse ema eemaldus lapse kasvatusest juba lapse kuuendal elukuul ja siiani olete last kasvatanud Teie, seejuures sellega hästi toime tulles, ei pea ma väga tõenäoliseks, et kohus annaks lapse hooldusõiguse lapse emale osaliselt/täielikult üle.

Kui lapse ema nõuab Teilt last ja on juba tekkinud vaidlus lapse tulevase elukoha pärast, on põhjendatud Teie poolt kohtusse pöördumine ja lapse hooldusõiguse osalise/täieliku üleandmise taotlemine. Asjaolusid arvestades on Teie nõude rahuldamine minu hinnangul üsnagi perspektiivikas.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas ma saan elatisraha küsida laste isalt, kui me elame ühes korteris?26.02.2015

Tere,
Kas ma saan elatisraha küsida laste isalt, kui me elame ühes korteris? Ühe lapsega seotud kulud on kõik minu kanda (toit, huviringid, riided jm.). Tema maksab ainult korteri kommunaalkulud. Teise lapse eest maksab trennikulud. Kas lahku kolimisel, kui lisanduvad ka eluasemekulud, tuleks esitada uus elatishagi? Tema sissetulek on minu omast oluliset suurem.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Ühe elamispinna jagamine ei välista elatisnõude esitamist – selle eelduseks on muidugi asjaolu, et teine vanem ei täida (ei täida piisavalt) laste suhtes vabatahtlikult ülalpidamiskohustust. Antud juhul tuleb arvesse võtta ka seda, et laste isa teeb vabatahtlikult kulutusi laste ülalpidamiseks (eluasemekulud, trennikulud) – nimetatu peaks mõjutama elatise suurust.

Kui mingisugused asjaolud põhjustavad laste vajaduste kasvu (nt uus elamispind, lapsed saavad vanemaks jms), on põhjendatud esitada kohtule hagi elatise suurendamiseks (seda muidugi juhul, kui omavahel elatise suurendamises kokkuleppele ei saada).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas peaksid vanemad vormistama kokkuleppe, et enam elatise võlga ei nõuta?25.02.2015

Tere,
Olen aru saanud, et lapsevanem saab avaldusega võtta tagasi elatisnõude kohtutäiturilt. Oletame, et lapse vanemad saavad kokkuleppele, et tegelikult on nö võlgu jäädud summa tasutud. Laps on ise juba täisealine. Teine osapool on tõepoolest üht-või teistmoodi oma kohustuse tasunud (peamiselt rahaliselt). Kuidas vältida olukorda, et lapse ema hiljem nõuet kohtutäituri kätte ei anna? Kas kohtutäituri juures saab teha dokumendi, kus mõlemad osapooled kinnitavad, et võlg on tasutud?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Selleks, et sissenõudjaks olev lapsevanem ei saaks peale täitemenetluse lõpetamist uuesti kohtutäituri poole pöörduda, peab lapsevanem oma nõudest kirjalikult loobuma.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas isalt nõutav elatisraha surus võib lähtuda isa palga suurusest?25.02.2015

Tere,
Isale on esitatud elatisenõue. Tema keskmine sissetulek 2500 eurot kuus, 2 alaealist last, üle 3-aastased. Naine nõuab kolmandikku tema sissetulekust. Kas elatise väljamõistmine näeks välja selliselt:
Palk miinus laste isa ja tema ülalpeetavate (elukaaslane ja alla 3-aastane laps) tavapärased kulud ja mis järgi jääb arvestatakse elatise suuruse mõistmisel lähtudes laste vajadustest?
Kui siiani lapsed ei ole kandnud hirmkalleid riideid, ega söönud hirmkallist toitu, vaid toitunud täiesti tavapäraselt, lihtsate koduste toitudega ja kui laste ema praegu märgib need kulud hirmsuureks, kas sellel nõudel on üldse alust?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Eeskätt tuleb elatisraha suuruse kindlaksmääramisel arvestada laste vajadusi – laste isa keskmisest kõrgem sissetulek ei tähenda seda, et laste vajadused tuleks kunstlikult tegelikust suuremaks kasvatada. Laste vajadused olenevad suuresti ka nende elulaadist ehk kui lastele tehtavad kulutused on siiani olnud pigem väiksemapoolsed, ei ole põhjendatud nõuda elatisraha kõrgemast elulaadist lähtuvalt.

Kui vanemad ei jõua elatisraha suuruse osas omavahel kokkuleppele ja laste ema otsustab elatise nõudega kohtu poole pöörduda, tuleb miinimumist suuremat elatist nõudes laste kulutusi üsna detailselt erinevate kuludokumentidega (tšekid, maksekorraldused, arved) tõendada.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas lahendada olukord, kus mehel pole majale õigust, aga peab maksma pangalaenu ja ka elatisraha?25.02.2015

Tere
Kui enne abielu vormistamist sai võetud mehel naisega laen kinnisvarale kahepeale. 1,5 kuud enne abielu tegi mees kinnisvara oma osaluse kinkelepinguga naise nimele, aga säilitas õiguse elada selles kinnisvaras notariaalselt.
Möödas 8 aastat, mees maksab endiselt ainukesena laenu, õiguseid kinnisvarale ei ole, käsil lahutus ja elatise vaidlus. Naine keeldub laenu maksmast ja kinnisvara müümast. Kas mehel on üldse mingeid võimalusi tulla sellisest olukorrast välja ilma, et ise nüüd kannatajaks jääks. Sest hetkeolukord on selline, et naine on omanik, tema ei müü ja tema ei maksa. Mees maksab kohustust + veel elatist ja õigused puuduvad täielikult makstavale kinnisvarale.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kuivõrd maja kuulub lahusvarana naisterahvale, ei ole mehel lahutuse korral õigust nõuda maja jagamist ühisvarana. Samas, kui meesterahvas on teinud kõnealusele majale kulutusi, ei välista see muude nõuete esitamist. Nagu ma aru saan, on meesterahva kasuks seatud isiklik kasutusõigus, mis annab mehele vähemalt õiguse maja oma elamispinnana kasutada.

Kui pangalaen on võetud ühiselt, vastutab pangalaenu tagasimaksmise eest ka naisterahvas ja mehel on sellest tulenevalt õigus naisele ka vastav nõue esitada.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas seaduse järgi peame materiaalselt toetama 19-aastast tütart, kui ta elab meist eraldi noormehega vabas kooselus?23.02.2015

Tere,
Me elame koos abikaasaga ja meil on 19-aastane tütar. Praegu on tütar 19-aastane ja ta õpib kutsekoolis. Teatud ajani me elasime koos ühtse perena. Pärast seda, kui tütar otsustas elada koos noormehega, hakkas ta elama meist eraldi. Nad elavad praegu vabas kooselus ega ole abiellunud. Me toetame tütart materiaalselt. Kas seaduse seisukohast oleme me kohustatud toetama tütart materiaalselt, kui ta on otsustanud elada meist eraldi registreerimata vabas kooselus? Kas me oleme kohustatud seda tegema, kui nad registreerivad oma kooselu?

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!
Ülalpidamist on õigustatud saama PKS § 97 järgi mh laps, kes täisealiseks saanuna jätkab põhi- või keskhariduse omandamist kutseõppeasutuses. Sel juhul tuleb last ülal pidada kuni 21-aastaseks saamiseni. Ülalpidamiskohustus tuleneb vanematele PKS §-st 96. Kui laps asub elama kellegi teisega, ei muuda see vanemate ülalpidamiskohustust. Lisaks pole praegusel hetkel veel kooselu registreerimine võimalik, vastav seadus hakkab kehtima 2016. aastal tingimusel, et Riigikogu on selleks ajaks vastu võtnud jõustumiseks vajalikud rakendusaktid. Siiski ka kooselu registreerimise võimalusel on vanematel ülalpidamiskohustus PKS § 97 tingimustel.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
advokaat

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee