Perekonnaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas saan nõuda elatise summa suurendamist tagasiulatuvalt, vaatamata sellele, et eelmisel aastal fikseerisin elatisevõla?16.03.2015

Tere,
2010.a on lapse isalt kohtumääruse alusel välja mõistetud elatis. Seda kohustust on täitnud oma äranägemise järgi väga kaootiliselt ja mitte ettenähtud suuruses, mille tulemusena on tekkinud elatise võlg. Võla sissenõudmiseks pöördusin 2014.a suvel kohtutäituri poole, poole aasta jooksul laekus üks makse.
Seni kehtiv elatis on määratletud kindla summana. Elatise summa vastavusse viimiseks miinimumpalgaga olen algatanud hagi, tagasiulatuvalt 12 kuud. Hagile on lapse isa vastanud, et pole nõus summa suurendamisega 12 kuud tagasiulatuvalt, sest eelmisel aastal olen fikseerinud elatisevõla, kui andsin asja kohtutäituri sissenõudmiseks. Kas mul on õigus nõuda elatise summa suurendamist tagasiulatuvalt 12 kuud? Kuidas edasi toimida? Kas pean kohtule omakorda vastuse saatma?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui elatisraha on kohtuotsusega välja mõistetud, saab elatisraha suurust muuta uue kohtuotsusega, tagasiulatuvalt seda paraku teha ei saa.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas kohtu kaudu abielu lahutades määratakse samas menetluses automaatselt ka laste elukoht?13.03.2015

Tere! Kas abielulahutusel kohtu kaudu määrab kohus automaatselt ka laste elukoha, isegi kui sellekohast avaldust pole tehtud? Tänan!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui kohtule esitatakse hagi abielu lahutamiseks, lahendabki kohus ainult abielu lahendamise küsimuse. Laste hooldusõigust ja suhtlemiskorda puudutavate vaidluste lahendamiseks tuleb kohtule esitada eraldi avaldus.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas Teil on tõesti mõtet soovitada lastekaitsetöötajate poole pöördumist, see on ju täiesti mõttetu?13.03.2015

Lugesin erinevate isade küsimusi erinevate probleemide korral. Mulle jäi silma, et pidevalt vastate isadele, et pöörduge lastekaitse poole viimases hädas. Ma taha öelda, et ärge andke sellist mõttetut nõu lapsevanemale (isadele) sest lastekaitse on nö hambutu organisatsioon, tal pole täidesaatvat jõudu ja isegi kui ta teeb teisele lapsevanemale mingi kohustuse, siis see teine lapsevanem võib rahulikult naerda selle üle - midagi ei saa talle teha keegi ja ta võib talitada nagu heaks arvab (keegi ei saa talle reaalselt midagi teha, kui ta rikub kokkuleppeid, mis on lastekaitses paika pandud).

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Mul on väga kahju, kui Teil isiklikult on lastekaitsetöötajatega negatiivsed kogemused, kuid oma praktilisele kogemusele tuginedes võin öelda, et paljud vanemad saavad lastekaitsetöötaja vahendusel lastega seonduvates vaidlustes kokkuleppele ja puudub vajadus pöörduda kohtusse, mis on ilmselgelt positiivne. Ebamõistlik on vaidluse esinemisel kohe kohtu poole pöörduda, kasutamata võimalust jõuda kohtuväliselt kokkuleppele.

Kui lastekaitsetöötaja vahendusel siiski kokkuleppele saada ei õnnestu, on võimalik vaidlus lahendada kohtus.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas mul on lootust saada elatist lapsele kui isa hetkel maksab lasteaiatasu ning paar korda nädalas võtab last enda juurde?13.03.2015

Tere. Elame lapse isaga lahus juba aasta aega. Alguses oli kõik igati ok, maksis elatist ja võttis last enda juurde ka. Viimasel ajal on aga rahasid vähendanud ja last võtab ka enda juurde nagu heaks arvab, vahel tihedamini ja siis samas jälle tükk aega ei näita nägugi. Hetkel maksab lapse isa lasteaiamaksu ja see on ka ainuke niiöelda elatis siis tema poolt, mõni nädal on laps tema juures 3 korda nädalas ja mõni nädal üldse mitte. Pidev ähvardamine, et ei maksa enam üldse rahasid ja kui ma peaks alimendid peale panema, siis ta ei ole kohustatud üldse last enda juurde võtma. Millised on minu õigused ja võimalused, kas mul on lootust saada elatist lapsele kui ta hetkel maksab lasteaiatasu ja näiteks paar korda nädalas võtab last enda juurde?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse alaline elukoht on Teie juures ja põhilised kulutused lapse ülalpidamiseks teete Teie, on Teil õigus nõuda lapse isalt elatisraha maksmist. Seejuures peaks elatise suuruse arvutamisel arvestama ka lapse isa poolt vabatahtlikult tehtud kulutusi.

Kui lapse isaga elatise maksmise osas kokkuleppele jõuda ei õnnestu, on võimalik elatist taotleda kohtu kaudu.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas isa võib õppiva lapse täisealiseks saamisest alates maksta elatist otse lapse kontole?12.03.2015

Tere!
Kohtuotsusega oli elatis määratud kuni lapse täisealiseks saamiseni. Gümnaasiumi viimases klassis õppivale 18 a-le lapsele maksab isa vabatahtlikult lapse kontole elatist edasi. Ema aga väidab, et seda tuleb kanda edasi tema kontole. Kas emal on juriidilist õigust seda nõuda? Siinkohal märgiks ära, et laps elab gümnaasiumi õpingute ajal vanavanemate juures.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui laps on saanud täisealiseks ja kohtuotsusega ei ole vanemal kohustust tasuda elatist teise vanema kontole, võib elatisraha kanda otse lapse pangakontole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas lapse isal, keda pole kantud sünnitunnistusele, on õigus nõuda ilma minu nõusolekuta dna testi, teadmaks, kas laps on tema?12.03.2015

Tere, kas mu lapse isal, keda pole kantud sünnitunnistusele, on õigus nõuda ilma minu nõusolekuta dna testi, teadmaks, kas laps on tema oma?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse sünnitunnistusele ei ole tehtud kannet lapse isa kohta, on ennast lapse isaks pidaval mehel õigus nõuda kohtu kaudu isaduse tuvastamist ja selle jaoks ei ole vajalik Teie nõusolek.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mis tingimustel võiksin kanda elatisraha otse lapse kontole, siis saaksin aru ka kuhu ema raha kulutab?12.03.2015

Tere! Maksan oma lapse emale igakuist elatist, laps on ka minuga vähemalt 2 päeva nädalas. Aga kuna lapse ema on harjunud glamuurse elustiiliga, ei taha ta mulle ära tõendada, kuhu lapse raha läheb. Minu küsimus oleks siis, kas ma võiksin hakata kandma elatisraha oma 2,5 aastase lapse arvelduskontole, tema kannab sealt enda kontole koos selgitusega ja olekski mul teada. Tema ei ole nõus sellise variandiga, ei viitsivat. Aitäh!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Otse lapse pangakontole võib elatisraha maksta siis, kui vanematel on sellekohane kokkulepe. Kui kokkulepet ei ole, tuleb elatisraha kanda ikkagi last kasvatava vanema kontole. Kui seda mitte teha, võib lapse ema pahatahtlikkuse korral asuda seisukohale, et Teie poolt on lapse ülalpidamiskohustus täitamata ja pöörduda kohtu poole.

Kahjuks ei kohusta perekonnaseadus elatist saavat vanemat elatisraha kasutamisest teisele vanemale nö aru andma.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui suur on tõenäosus, et kohus rahuldab hagi ja nõuab elatisraha välja vanavanematelt?11.03.2015

Tere,
Elan oma lapsega üksi alates 3. elukuust ning lapse isale olen kohtu kaudu elatist välja nõudnud, kuid kuna lapse isal ei ole mingit vara ega kontole ei laeku midagi, siis kohtutäitur ei saanud meid aidata millegagi. Lapse isa ei maksa midagi ega suhtle lapsega üldse nagu ka tema perekond. Kohtu kaudu on mul tehtud ainuhooldusõigus. Hiljuti pöördusin kohtusse, et elatist, mis peaks maksma lapse isa lapsele, maksaks tema vanemad. Kui suur tõenäosus, et kohus rahuldab minu hagi.

Tänan ette

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

PkS § 106 lõike 2 kohaselt võib kohus elatise asenduskohustusena vanavanematelt välja mõista juhul, kui vanemalt ei ole võimalik elatist saada või seda on ülemäära raske saavutada. Kuivõrd hagiavalduse rahuldamisel mängivad rolli mitmed asjaolud, mida Teie kirjeldus ei sisalda, ei ole võimalik ette ennustada kohtumenetluse tulemust.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas maksuametil on õigus nõuda isa nime lisamist lapse sünnitunnistusele ja nõuda tagasi üksikema toetused?11.03.2015

Tere
Kas maksuametil on õigus rasedakaardile või on see kaitstud andmekaitse seadusega? Isa nimi on rasedakaardil pandud lapse ema poolt aga isa nimi puudub lapse sünnitunnistusel.
Kui isa nimi puudub lapse sünnitunnistuselt aga maksuamet saab teada, et kes on lapse isa aga nimi puudub lapse sünnitunnistuselt, kas siis on maksuametil õigus nõuda isa nime lisamist lapse sünnitunnistusele ja nõuda tagasi üksikema toetused?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Üksikvanema lapse toetusele on õigus muuhulgas lapsel, kelle sünniaktis puudub kanne isa kohta – kui Teie lapse sünnitunnistusele isa kantud ei ole, on Teil õigus üksikvanema toetusele.

Kui lapse isadus tuvastatakse (läbi isaduse omaksvõtu või kohtu kaudu), kaotate õiguse saada toetust. Kui jätate Sotsiaalkindlustusametit teavitamata isaduse tuvastamisest, tuleb enamsaadud toetus tagasi maksta.

Maksuamet ei saa nõuda isaduse tuvastamist, selline õigus on Teil, lapse isal ja lapsel.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas osta korter, et see ei läheks ühisvarasse, sest oleme juba 15 aastat lahus elanud ja nüüd lahutame?11.03.2015

Tere,
Kui isikud on ametlikult veel abielus, kuid juba vähemalt 15 aastat lahus elanud ning lahutusprotsess ning varajagamine on kohtus pooleli, siis kas on võimalik soetada ühepoolselt mingit vara nt korterit, nii et see ei läheks ühisvarana kirja?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Selleks, et abielu ajal ostetud korter oleks ühe abikaasa lahusvara vaatamata varaühisuse režiimile, tuleb sõlmida abieluvaraleping, millega määratakse ostetav korter ühe abikaasa lahusvara hulka. Nimetatud lepingu sõlmimine eeldab muidugi mõlema abikaasa nõusolekut.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand