Perekonnaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas kahel vanemal on võimalik samal ajal lapsepuhkusele jääda, et üks saaks vanemapalka ja teine on tasustamata lapsepuhkusel?26.03.2015

Tere!
Kas kahel vanemal on võimalik koos samal ajal lapsepuhkusele jääda (alla 1,5 a lapsega) nii, et üks saab vanemapalka ja teine on lihtsalt tasustamata lapsepuhkusel?

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!

Eeldan, et peate praeguses olukorras silmas lapsehoolduspuhkust. TLS § 62 lg 1 kohaselt on emal või isal õigus saada lapsehoolduspuhkust kuni lapse 3-aastaseks saamiseni. Lapsehoolduspuhkust on õigus korraga kasutada vaid ühel isikul - on võimalik näiteks olukord, kus üks vanem võtab lapsehoolduspuhkust, katkestab selle ning siis võtab lapsehoolduspuhkust teine vanem. Kui üks vanem lapsehoolduspuhkuse katkestab, siis peab ta ka tööle naasma. Lisaks võivad lapse ema või isa võtta lapsepuhkust TLS § 63 lg 1 p 2 tingimustel 6 tööpäeva kalendriaastas, tasustamata lapsepuhkust saavad vanemad võtta kuni 10 päeva kalendriaastas. Seadus ei välista olukorda, kus üks vanem on lapsehoolduspuhkusel ning teine vanem samal ajal lapsepuhkusel.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
advokaat

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Mida reaalselt tähendab, et ühisvara jagamise istung on "avalik" ja kes kutsub tunnistajad?25.03.2015

Tere,
ees ootab ühisvara jagamise kohtuistung, kutses on kirjas, et istung on avatud, kas tähendab seda, et hageja, kostja ja kõik tunnistajad viibivad kohtusaalis algusest lõpuni? Kes kutsub tunnistajad? Kui kohus ei kutsu, kas nad võivad tulla oma algatusel?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Avalik kohtuistung tähendab seda, et kohtuistungil võivad viibida ka kolmandad isikud (nt praktikandid, poolte lähedased). Mõlemad menetluspooled võivad taotleda kohtuistungi kinniseks kuulutamist.

Tunnistajad kohtuistungil viibida ei saa. Kui menetluspool soovib tunnistaja ülekuulamist, peab ta ta seda kohtult taotlema.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas soomlasest elukaaslane võib lapse isana survet avaldada, et taotleksime Eestis sündinud lapsele Soome kodakondsuse?25.03.2015

Tere,
Laps on 4-aastane, sündinud Eestis, lapse isa on soomlane mina eestlane, oleme vabaabielus. Lapse isa nõuab kiivalt lapsele soome kodakondsust. Põhimõtteliselt oleks sellega nõus, aga kas see võiks hiljem kuidagi lapsele ja minule kahjulikuks muutuda.
Meil on olnud peres ka probleeme, eraldi kolimise suhtes, peale seda on tulnud kodakondsuse teema aktuaalseks. Kas ta võib lapse Soome viia?
Mida teha? Kuidas ennast seadustega kaitsta, nõuab põhjuseid miks ma alla ei soovi kirjutada.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Eesti kodanik ei või olla samal ajal mõne muu riigi kodakondsuses – kui lapsel oleks sünniga omandanud ka Soome kodakondsus, siis peaks ta igal juhul 18-aastaseks saamisel 3 aasta jooksul loobuma Eesti või Soome kodakondussest.

Kui Teie ei soovi lapsele Soome kodakondsust, võite Te keelduda Soome kodakondsuse taotlemiseks nõusoleku andmisest, sest Teie nõusolekuta seda teha ei saa.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas näeb kohtus reaalselt välja "hagi läbi vaatamata jätmine", kuna hageja varjas osa ühisvarast?25.03.2015

Tere,
mul on selline küsimus, kuidas toimub hagi läbi vaatamata jätmine? Tegin vastuse hagiavaldusele (ühisvara jagamine), soovin, et kohus jätaks hagiavalduse läbi vaatamata, sest hageja varjas osa ühisvarast (auto, 2 tõukoera + 5 kutsikat) ja suvila, mida pani kirja madalama (vähemalt 2 korda) väärtusega - hindamisakt on puudu. Tuli kutse kohtuistungile, kas siis kohus hakkab jagama vale väärtusega suvilat? Mis saab ühisvarast, mida hageja varjas? Vastuses kõik on seletatud, et hagi ma ei tunnista.

Ette tänades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui kohus otsustab jätta hagi läbi vaatamata, loetakse, et hagi pole kohtu menetluses olnud ja samas asjas on võimalik uuesti kohtu poole pöörduda.

Antud juhul ma pigem ei näe alust hagi läbi vaatamata jätmiseks, sest Teil on võimalus esitada oma vastuses ühisvara tegelik koosseis, selle väärtus Teie hinnangul ja ühisvara jagamise viis, mida soovitan Teil ka teha.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas elatisraha tõstmiseks riikliku miinimumini tuleks minna uuesti kohtusse või piisab kuskile avalduse esitamisest?23.03.2015

Tere,
Kasvatan üksi kahte last, laste isaga oleme lahutatud, aastaid tagasi määras kohus, et isa peab maksma lastele elatist 279,02 eurot kuus, mõlemale kokku. Kuna sellest on juba mitmeid aastaid möödas ja riiklikult määratud elatise miinimum on mitu korda selle aja jooksul tõusnud, kas tuleks minna uuesti kohtusse, või piisab kuskile avalduse esitamisest, et lapse isa maksaks riikliku miinimumi või pole mul seda õigus nõuda? Lisaks on laste isal nüüd ka uue naisega ühine laps, kas see asjaolu saaks takistuseks elatisraha miinimumi nõudmisel?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatise suurendamiseks tuleb kohtule esitada elatise suurendamise nõue, riigilõivu hagiavalduselt seejuures tasuma ei pea.

Reeglina mõistetakse miinimumsuuruses elatisraha välja ja seda ka olukorras, mil elatise maksmiseks kohustatud vanemal on mitu ülalpeetavat last.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas ka valesti vormistatud hagiavaldus vaadatakse kohtu poolt üle ning kui kiirest on vastust oodata?23.03.2015

7 a tagasi kohtuotsusega oli fikseeritud tol ajal kehtiv elatisemiinimum. Nüüd on see 52 eurot kõrgem. Esitasin e-toimiku kaudu vabas vormis avalduse A4 formaadis (nii öeldi mulle Juristide liidu üliõpilaste büroos) elatise suurendamiseks praegu kehtiva miinimumi ning palusin siduda miinimumpalgaga. Maksisin riigilõivu 100 eurot (52x9) ning avalduses palusin samuti välja mõista isalt riigilõivu eest tasutud summa minu kasuks. Pärast hakkasin mõtlema, et äkki 100 eurot oli vaja samuti arvestada hagi summaks (152x9) ning selle tõttu rohkem riigilõivu maksma, siis riigilõivu summaks tuleks hoopis 175 eurot? Kas valesti vormistatud hagi vaadatakse ikka üle (ma mõtlen A4 Word'i formaati ja riigilõivu summat)? Ning millal peaksin vastust ootama?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Tegelikkuses enam elatise suuruse muutmise hagilt riigilõivu tasuma ei pea, seega ei saa ekslikult tasutud riigilõiv olla takistuseks hagi läbivaatamata jätmiseks. Kui hagiavalduses on mõni puudus, mida saab kõrvaldada, annab kohus Teile tähtaja puuduse kõrvaldamiseks. Kui puudus on kõrvaldatud, võetakse hagiavaldus menetlusse.

Üldjoontes võib kohtult tagasisidet oodata 2-4 nädala jooksul.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas taotleda lapsele hooldusõigust, kui ema tahab elatisraha, kuid laps elab hoopis vanaema juures?20.03.2015

Tere.
Oleme lahus 11a, nüüd hakkas ema lapsele elatist nõudma. Mida olen nõus ka maksma, aga kui olen püüdnud lapsega saada kokku, pole vastust saanud. Ja ema ei kasvata last vaid laps elab vanaema juures. Kui tahaks poolt hooldusõigust, siis kuidas ja kuhu peaks pöörduma? Olen üritanud meilitsi kirjutada mis loetakse ära aga ei vastata küsimustele. Kui kohus pole teisiti määranud, kas mitte ema ei peaks lapsega koos hetkel elama ja hooldama.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Eelkõige peaksid lapse eest tõepoolest hoolt kandma lapse vanemad, kuid kui mingil põhjusel on Teie laps hetkel oma vanaema hoole all, ei ole see seadusega otseselt keelatud olukord.

Siiski, kui Teie hinnangul oleksid lapse huvid Teie juures elades rohkem tagatud, kuid lapse elukoha muutmises lapse emaga kokkuleppele saada ei õnnestu, tuleks kõigepealt oma murega pöörduda lastekaitsetöötaja poole ja kui ka lastekaitsetöötaja vahendusel kokkuleppele saada ei õnnestu, vastava avaldusega kohtu poole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas see on tõsi, et kui ta sünnitab minu lapse, siis pean ta koos nelja mulle "võõra" lapsega oma korterisse elama võtma?20.03.2015

Tere,
Naisterahval eelmistest kooseludest neli last. Minu enda naiivsusest on viies laps sündimas (ilmselt see, et väitis tablettide söömist ja väitest, et ei jää rasedaks ning ei soovi rohkem lapsi, mind enam kuidagi aita). Lisaks on tal tuvastatud töövõimetus, elab hetkel üürikorteris nelja lapsega. Oman ise isiklikku korterit.
1.Väidab mulle, et lapse sünni korral olen kohustatud tema ja kogu selle lastepundi enda juurde elama võtma? Kas see vastab tõele?
2.Kui saan keskeltläbi 800.-eurot palka, siis mis summa kanti elatis võidakse määrata?
3.Kindlasti ei jäta ta ka kasutamata võimalust elatise nõudmist emale, mis summa ulatuses sellised asjad tavaliselt on ja mis makseid hõlmab?
4.Nagu ka nüüdseks on selgunud "harrastabki" sellist elustiili ja on eelmiste meestega samamoodi käitunud. Kas selliste inimeste vastu ka mingeid sanktsioone on võimalik rakendada?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Teil ei ole kohustust tagada lapse emale ja tema kõikidele lastele elukohta, kuid Teil on ülalpidamiskohustus teie ühise lapse ees ja ka lapse ema ees.

Ühisele lapsele tuleb elatist maksta kuni lapse täisealiseks saamiseni või kuni lapse õpingute lõpetamiseni põhikoolis, gümnaasiumis või kutseõppeasutuses, kui laps saab õpingute ajal täisealiseks, kuid mitte kauem kui lapse 21-aastaseks saamiseni. Elatise suurus oleneb lapse vajadustest, kuid ei tohi olla väiksem, kui pool alampalka ehk väiksem kui 195 eurot käesoleval aastal.

Lapse ema tuleb ülal pidada kaheksa nädalat enne ja kaksteist nädalat pärast lapse sündi. Kui lapse ema ei ole raseduse tõttu või raseduse või sünnituse põhjustatud tervisehäire tagajärjel või lapse eest hoolitsemi tõttu võimeline ennast ise ülal pidama, lasub lapse isal samuti lapse ema ees ülalpidamiskohustus, mis algab kõige varem neli kuud enne lapse sündi ja lõppeb lapse 3-aastaseks saamisega. Elatise suurus on jällegi seotud õigustatud isiku vajadustega ja ka Teie varandusliku olukorraga, võimatu on väljamõistetava elatise konkreetset suurust kindlaks määrata.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas jagatakse lahutusega maja, kui üks ei taha müüa ja ise ka välja osta ei suuda?20.03.2015

Tere! Küsimuseks abielulahutus, vara jagamine, lapsed on täiskasvanud. Olen seda lehte lugedes saanud mõningad vastused oma probleemile. Aga mõningad küsimused on. Vara jagunemises me kokkuleppele ei jõua. Kui annan kohtusse hagi abielulahutuseks koos vara jagamisega ja näiteks kohus otsustab pooleks või natuke siia-sinnapoole. Majja soovib jääda abikaasa ja meie juures elav tütre pere (kuni oma poolelioleva maja valmimiseni). Mina sooviks osta endale elamispinda ja saaks seda teha minule määratud varast saadava raha eest. Abikaasal raha minu osa väljamaksmiseks ei ole ja 1/2 maja ei ostaks võõras (kus ei ole konkreetset ruumide-korruste eraldatust). Ettepanek, et maja müügist saaks 3 korterit, ei sobi talle ja nii see keerutamine käib.
Küsin: 1.Kas saab ja kuidas rakendada peale kohtuotsust sundmüüki? 2.Kui leidukski ostja 1/2-le, kas saab teine pool müüki segada? 3. Kui üürin välja oma osa, kas on vaja teise majaosa omaniku nõusolekut. ** On ka väike korter, kus elab minu ema, mis näiteks kohtus jaguneb ka pooleks. 1. Kas müümisel konkreetse ostja ees saan kasutada ostueesõigust, et ema elamispind säiliks (varem kokkuleppest ei ole ta huvitatud, sest tema ei tea mis hinnaga reaalselt müüdud saab).
Lugupidamisega

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui kumbki abikaasa ei ole huvitatud asja enda omandisse jätmisest ja teisele poolele hüvitise maksmisest, jagatakse asi kas reaalosadeks või müüakse avalikul enampakkumisel, vastavalt poolte soovidele ja võimalustele. Kui asja reaalosadeks jagamine ei ole võimalik või pooled seda ei soovi, jääbki üle müük avalikul enampakkumisel. Arvestades eeltoodut, oleks ikkagi mõistlik asi kokkuleppel kohtuväliselt võõrandada, mitte kohtuotsuse alusel avalikul enampakkumisel.

Seni, kuni tegemist on abikaasade ühisvaraga, tuleb ühisvara ka ühiselt käsutada ehk siis varaga tehingute tegemiseks on vajalik teise abikaasa nõusolek. Kui ühisvara on jagatud, enam teise poole nõusolek vajalik ei ole.

Kui korteri jagamise osas kokkuleppele ei saa, võite kohtult taotleda, et korter jääks Teie omandisse ja Teie maksate abikaasale poole korteri väärtusest – arvestades asjaolusid, oleks selline nõue igati põhjendatud.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas jagamata ühisvara mõttelist osa on võimalik kinkida, näiteks tütrele?19.03.2015

Kas jagamata ühisvara mõttelist osa on võimalik kinkida? Tegemist on majaga, mis peale lahutust jäi abikaasale. Ühisvara jagamise lepingut sellele tehtud ei ole. Maa oli abikaasa pärandvara, maja mis sellele ehitasime, ühisvara. Tahaksin oma ühisvara mõttelise osa kinkida meie ühisele tütrele. Kas see on juriidiliselt võimalik ja kuidas?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Perekonnaseaduse § 26 lõike 1 kohaselt ei saa abikaasa käsutada oma osa ühisvaras ega üksikus ühisvarasse kuuluvas esemes.

Kui jagate endise abikaasaga ühisvara ära, võite Teile jäänud osaga teha mistahes tehinguid – müüa, kinkida, rentida.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand