Perekonnaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Millised dokumendid tõendaksid/lükkaksid ümber väidet, et on jämedalt rikutud lapse suhtes ülalpidamiskohustust?05.11.2015

Mõlemad vanemad on jämedalt rikkunud oma kohustust ühise lapse ülalpidamise kohta. Pole teada, et oleks elatist makstud, hooldajapaberid määrati isapoolsele vanemale (lapsele vanaema).
Küsimus. 1. Kui mingil põhjusel otsustab üks vanematest sisse nõuda "elatist" (või teeb seda riik), siis millised dokumendid tõendaksid/lükkaksid ümber väidet, et on jämedalt rikutud lapse suhtes ülalpidamiskohustust (kohtus)?
Taustast lühidalt: sissekirjutus on kõigil erinev mingil perioodil. Laps vanaemaga ühes, isa teises ja ema kolmandas vallas (kuigi riigi ees veel abielus, kuid elavad oma elu ega suhtle omavahel).
Hooldaja paberid kadunud, kust saaks duplikaati/ärakirja(küsimus 2)?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kõikvõimalikud dokumendid, millest nähtub, et last on kasvatanud kolmas isik, mitte lapse bioloogilised vanemad, võivad anda aimdust sellest, et vanemad ei ole lapse kasvatamises osalenud, sealhulgas täitnud lapse suhtes ülalpidamiskohustust. Kui tegemist on kohtuotsusega, on võimalik dokumendi ärakirja saada kohtust.

Kõige otsesem tõend ülalpidamiskohustuse jämeda rikkumise kohta oleks tõend täitemenetluse kohta, kuid see eeldab seda, et kohtu poolt on elatis üldse välja mõistetud. Kui elatist kohtu poolt välja mõistetud ei ole, on ülalpidamiskohustuse rikkumise tõendamine oluliselt keerulisem. Tõendina võiks kasutada ka last kasvatanud isiku tunnistusi selle kohta, et lapse bioloogilised vanemad ei ole lapse suhtes ülalpidamiskohustust täitnud.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas isadustesti alusel on võimalik lapse sünnitunnistusele kanda isa nimi ilma isa nõusolekuta?03.11.2015

Tütar ootab oma esiklast ja isaduse tuvastamiseks sai ka tehtud isadustest. Nüüd aga mure selline, et isa ei soovi midagi selle lapsega ja ka minu tütrega pistmist teha ja ta ka ei ole nõus oma nime sünnitunnistusele kandma. Kas meil on võimalik seda teha selle isadustesti alusel, mida kohtuekspertiis tegi? Me sooviks ikkagi temalt rahalist abi saada.
Ning kas on võimalik ka temalt kuidagi enne lapse sündi mingit rahalist toestust nõuda, kuna laps vajab ka asju?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui mees ei ole nõus vabatahtlikult isadust omaks võtma, tuleb isaduse tuvastamiseks pöörduda kohtu poole. Mehe nõusolekuta, vaid DNA-testi tulemuste alusel ei ole võimalik teda lapse isana lapse sünnitunnistusele kanda.

Lapse isal on kohustus lapse ema ülal pidada ka kaheksa nädalat enne lapse sündi – kui lapse isa seda vabatahtlikult ei tee, peaks naine pöörduma elatise väljamõistmiseks kohtu poole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mida teha, et isa hakkaks lastele elatist maksma, kust alustada?03.11.2015

Tere
Olen üksikema, kasvatan 2 last aga mis ma peaksin tegema, et isa hakkas lastele maksma? Lapsed on minu nimel ja isa ei taha tunnistada neid aga sooviks, et ta hakkaks maksma.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui isa laste sünnitunnistusele kantud ei ole, tuleb eelnevalt tuvastada isadus ja alles seejärel on võimalik isalt kohtu kaudu lastele elatist nõuda. Hagiavalduse isaduse tuvastamiseks ja elatise väljamõistmiseks võib esitada üheaegselt – sellisel juhul toimub asja arutamine ühes menetluses.

Kui isaduse tuvastamist taotleda üheaegselt elatise väljamõistmisega, ei tule hagiavalduselt riigilõivu tasuda.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas maksta tuleb miinimumpalgast pool või notaris kokku lepitud summa?02.11.2015

Tere,
2009.a sai sõlmitud notariaalne kokkulepe lapse emaga elatise suhtes. Notariaalakti sai kirja summaks 3000.- krooni (191,... eurot). Notariaalaktis on sees punkt, et elatise suurus ei tohiks olla väiksem, kui pool Vabariigi Valitsuse kehtestatud miinimupalka, kuid ei ole kirjas, et elatise suurus muutub vastavalt miinimupalgale. Siit ka minu küsimus, kuna on määratud kindel summa, siis kas tuleb maksta Vabariigi Valitsuse miinimumpalgast pool või ikkagi allkirjastatud akti järgi?
Ette tänades!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui kokkulepe sisaldab tingimust, et elatis ei ole tohi olla väiksem kui pool alampalka, tuleb kokkuleppe korrektseks täitmiseks maksta elatist poole kehtiva alampalga ulatuses.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas saan osta korteri lahusvarana, kui osa hinnast katab eelmise korteri müük ja ülejäänu minu võetav pangalaen?02.11.2015

Soov osta korteri, mille sissemaks 10 % laekub lahusvarana müüdud korteri arvelt. Ülejäänud on pangalaen. Kas saan osta teise korteri lahusvarasse? Abikaasa finantseerimine puudub.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui vararežiimiks on varaühisus ja soovite korteri soetada enda lahusvarana, tuleb kindlasti sõlmida abieluvaraleping, millega määrate soetatava korteri Teie lahusvara hulka (muus osas jätkub soovi korral ühisvara varasuhe).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas isa, kelle isadus on DNA testiga tuvastatud, saab lasta kanda oma nime isana lapse sünnitunnistusele ka digitaalsel teel?02.11.2015

Kas isa, kelle isadus on DNA testiga tuvastatud, saab lasta kanda oma nime isana lapse sünnitunnistusele ka digitaalsel teel? Või saab isa nõusoleku korral, lähtudes dna-testist ja isa nõusolekust teha seda ka ema?
Lapse ema väidab, et kuskil avaldusel on olemas koht, kus isa saab märkida, et annab hooldusõigused emale, isa oleks sellega nõus. Küsimus on ainult selles, et kas vastab selline asi tõele, sest ise pole sellekohast infot leidnud?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Põlvnemise kinnitamiseks esitatakse isaduse omaksvõtu avaldus, samuti isaduse omaksvõtuks ettenähtud nõusolek perekonnaseisuasutusele isiklikult kohale ilmudes või notariaalselt tõestatud vormis.

Kui vanemad ei ole omavahel abielus, märgivad nad isaduse omaksvõtu avaldust ja ema sellekohast nõusolekut esitades, kas nad soovivad teostada vanema hooldusõigust ühiselt või jätta hooldusõiguse üksnes ühele vanemale.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas 11 aastat hiljem saab nõuda elatise võlga?29.10.2015

Tere. Minult mõisteti kohtuotsusega välja elatis lapsele 2002a. Tasusin seda korrektselt kuni tekkis paus ajavahemikul 2004-2006 (kokku 18 kuud). Peale seda tasusin elatist edasi korrektselt kuni tänase päevani, mil elatise maksmise kohustus hakkab varsti lõppema. Selle ajavahemiku kohta, mil elatist ei maksnud, pole eksnaine siiani probleeme teinud, kuna teadis põhjust (olin nimelt kinnipidamiskohas). Nüüd aga sain kohtutäiturilt kirja, kus selgus, et eksnaine on ikkagi avalduse teinud, et soovib tolle ajavahemiku kohta elatist tagantjärgi.
Nüüd soovingi teada, et kuna möödas on 11a, siis kas mul on kohustus seda tagantjärgi maksta? Kas ei ole mitte tegemist aegunud nõudega - vahepealsed aastad ta ju küsinud midagi pole.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Lapse ülalpidamise kohustuse täitmise nõude aegumistähtaeg on kümme aastat iga üksiku kohustuse jaoks. Varasemalt, enne 01.10.2015, oli see kolm aastat iga üksiku kohustuse jaoks. Lähtuvalt eeltoodust, ei ole Teie elatisvõlg täielikult aegunud – kas ja millises osas on võlg aegunud, tuleb tuvastada kõikide asjaoludega täpsemalt tutvudes.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas lastekaitsespetsialistil ei ole olukorras, kus üks lapsevanem rikub kohtumäärust, mingeid kohustusi?29.10.2015

Tere,
mina ei ole siiani oma kogemuse põhjal aru saanud, mis on siis nüüd täpselt lastekaitsespetsialistide õigused ja kohustused.
Näitena võin tuua sellise olukorra: Kohtus on pandud paika hooldusõigus (ühine, v.a see, et elu- ja viibimiskoha otsustusõigus on antud minu poolt vabatahtlikult emale, et last suurest kohtuvõitlusest natukenegi säästa) ja suhtluskord. Lapse ema on suhtluskorra punktidest rikkunud peaaegu kõiki. Lisaks tegutseb ema pidevalt lapse huvisid mitte arvestades, viies last alates 1. eluaastast kuni praeguseni (hetkel 4.a) mõlemast vanemast nädalateks eemale vanavanemate juurde (siinkohal kasutades ära seda, et temal on elu- ja viibimiskoha otsustusõigus), valetades arstidele ning seeläbi manustab lapsele ebavajalikke ravimeid jne. Olen oma muredega pöördunud lastekaitsespetsialisti poole palju kordi. Spetsialist soovitab mul vaid minna kohtusse ja mingit muud abi ma ei saa. Kõigele lisaks saan ma rohkelt süüdistusi, kuidas ma olen emotsionaalne jne. Loomulikult olen ma emotsionaalne kui mul ei võimaldata lapsega olla, suhelda jne. Iga oma last armastav lapsevanem oleks.
Kas tõesti ei ole olukorras, kus üks lapsevanem rikub kohtumäärust, lastekaitsel mingeid kohustusi? Kas lastekaitsel üldse on mingeid õigusi? Mina olen oma kogemuse põhjal jõudnud järelduseni, et lastekaitsespetsialiste ei ole üldse vaja, kuna nende poolt ei ole mingi toetust ega abi oodata.
Tõesti, võiksin pöörduda ka kohtusse, aga eelmise koleda kohtuprotsessi järeldusena võin öelda, et ilma juristita ma sellega hakkama ei saaks. Aga kui vajalik finants puudub? Lastekaitse ka ei aita. Siis olengi niisama ja kannatan ning lepin olukorraga? Ei, ma ei taha nii!

Ette tänades!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse ema rikub suhtlemiskorda kindlaksmääravat kohtumäärust, tuleb lepitusmenetluse läbiviimiseks pöörduda kohtu poole. Kohtunik selgitab vanematele suhtlemiskorra täitmise olulisust ja teeb vajadusel suhtlemiskorras muudatusi. Lepitusmenetlusel on reeglina distsiplineeriv mõju kohtumäärust rikkunud vanemale.

Teie poolt kirjeldatud olukorras on lastekaitsespetsialisti võimalused olukorra lahendamisel tõepoolest piiratud – kui tal suhtlemiskorda rikkunud vanemat mõjutada ei õnnestu, ei olegi lastekaitsespetsialistil rohkem midagi teha. Sanktsioonide rakendamise üle otsustab ikkagi kohus, näiteks võib kohus määrata suhtlemiskorda rikkuvale vanemale sunniraha.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas saan oma emalt elatisraha küsida, kui ta on üksikvanem, mina olen 19-aastane ja õpin veel?28.10.2015

Olen 19-aastane ja käin veel koolis. Mul on ainult ema, kes ei ole ka bioloogiline, kuid tal on vanemlik õigus. Nüüd keeldub ta mind toetamast ja nõuab väljakolimist. Lugesin, et ülalpidamiskohustus peaks mul olema kuni 21-aastaseks saamiseni. Kas mul oleks õigust saada elatisraha? Olen tema ainus laps. Ma ei käi kooli kõrvalt tööl ka, seega pole mul enam millestki elada.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Vanemal on oma lapse suhtes ülalpidamiskohustus ka siis, kui laps on saanud täisealiseks, kuid omandab põhi-, kesk- või kõrgharidust või õpib kutseõppe tasemeõppes. Ülalpidamiseks on laps õigustatud eeltoodud tingimustel seejuures kuni 21-aastaseks saamiseni. Eeltoodust lähtuvalt on Teil veel õigus saada emalt ülalpidamist.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas selgust saada, kui suur osa kinnistust kuulub pärast lahutust mulle, kuna abielu ajal toimus ka erastamine?28.10.2015

Abielu sõlmiti 1975.a ja lahutati 2012.a. Maja osteti 1991.a koos 1/3 pärandiosaga. Hiljem sai abikaasa kinkelepinguga veel 1/3 majast. Abikaasa läks Tallinnasse tööle 1997.a.ja jäigi sinna elama. Suhtlesime harva aga maa erastasime koos tema poolt tehtud volituse alusel minule 1999a . Kuna abikaasal ei olnud piisavalt EVP-si siis osa EVP-dest läks minu arvelt.
Riigilõivud tasusin mina ja ka maamaksud.
Tänan

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!

Kui Te ei ole endise abikaasaga oma varalisi õigusi kindlaks määranud abieluvaralepinguga, kohaldatakse varaühisuse sätteid ehk abielu ajal omandatud vara on Teie ning endise abikaasa ühisvara. Muuhulgas on ühisvarast tasutud ka riigilõivud ja maamaksud. Pärandi ning kinkelepinguga saadu on aga abikaasade lahusvaraks.

Riigikohus on korduvalt siiski asunud seisukohale, et abielusuhte ajal maa erastamise korral tekib erastatud maale abikaasade ühisomand ka siis, kui hooned, mille juurde maa erastati, kuulusid ühele abikaasale lahusvarana. Kui aga ühe abikaasa lahusvaraks olnud elamu muutus abielu ajal maa erastamise tõttu kinnisasja oluliseks osaks, on võimalik ka abikaasade osade võrdsusest kõrvale kalduda sellises ulatuses, mis tagab lahusvara kaotanud abikaasale õiglase osa ühisvarast. Eelnevast tulenevalt pole võimalik ka Teile täpsemalt öelda, kui suur osa kuulub Teile, kuna selleks on vaja teada täiendavaid asjaolusid.
Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
advokaat

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee