Perekonnaõigus


Küsimus: Kuidas selgust saada, kui suur osa kinnistust kuulub pärast lahutust mulle, kuna abielu ajal toimus ka erastamine?28.10.2015

Abielu sõlmiti 1975.a ja lahutati 2012.a. Maja osteti 1991.a koos 1/3 pärandiosaga. Hiljem sai abikaasa kinkelepinguga veel 1/3 majast. Abikaasa läks Tallinnasse tööle 1997.a.ja jäigi sinna elama. Suhtlesime harva aga maa erastasime koos tema poolt tehtud volituse alusel minule 1999a . Kuna abikaasal ei olnud piisavalt EVP-si siis osa EVP-dest läks minu arvelt.
Riigilõivud tasusin mina ja ka maamaksud.
Tänan

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!

Kui Te ei ole endise abikaasaga oma varalisi õigusi kindlaks määranud abieluvaralepinguga, kohaldatakse varaühisuse sätteid ehk abielu ajal omandatud vara on Teie ning endise abikaasa ühisvara. Muuhulgas on ühisvarast tasutud ka riigilõivud ja maamaksud. Pärandi ning kinkelepinguga saadu on aga abikaasade lahusvaraks.

Riigikohus on korduvalt siiski asunud seisukohale, et abielusuhte ajal maa erastamise korral tekib erastatud maale abikaasade ühisomand ka siis, kui hooned, mille juurde maa erastati, kuulusid ühele abikaasale lahusvarana. Kui aga ühe abikaasa lahusvaraks olnud elamu muutus abielu ajal maa erastamise tõttu kinnisasja oluliseks osaks, on võimalik ka abikaasade osade võrdsusest kõrvale kalduda sellises ulatuses, mis tagab lahusvara kaotanud abikaasale õiglase osa ühisvarast. Eelnevast tulenevalt pole võimalik ka Teile täpsemalt öelda, kui suur osa kuulub Teile, kuna selleks on vaja teada täiendavaid asjaolusid.
Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
advokaat

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee