Liiklusõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kust võiksin leida autorehvil olevate kirjete tähenduse?16.11.2011

Kas oskate aidata. Kust leian autorehvil olevate kirjete tähenduse (valmistamise aasta, lubatud kiirus jne)?
Aitäh
V

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Andmed leiad Majandus- ja kommunikatsiooniministri
13.06.2011. a määruse nr 42 "„Mootorsõiduki ja selle haagise tehnonõuded ning nõuded varustusele”
lisa 1 grupp 5 (Rattad (rehvid ja veljed) (kättesaadav https://www.riigiteataja.ee/aktilisa/1160/6201/1008/MKM42_lisa1.pdf )
Allpool väljavõte osundatud määrusest:

Näide taastamata rehvi tähistamisest:
VALMISTAJA NIMETUS või KAUBAMÄRK
185/70 R 14 89 T Tubeless M+S
253
e või DOT.
Selgitus:
a) 185 – profiili laius mm;
b) 70 – profiili kõrgus on 70 % rehvi laiusest;
c) R – või sõna «RADIAL» – radiaalne koordiniitide paigutus (võib olla ka: D – diagonaalne koordiniitide paigutus, mille võib jätta märgistamata või B – või sõnad «BIAS BELTED» – diagonaalse koordiniitide paigutusega vöötatud rehv);
d) 14 – velje läbimõõt tollides;
e) 89 – koormusindeks (vt tabel 5), mis vastab koormusele 580 kg;
f) T – kiiruskategooria tähis (vt tabel 4), mis vastab piirkiirusele 190 km/h;
g) TUBELESS – lohvita rehv;
h) M+S (ka MS, M.S., M&S) – on ette nähtud sõitmiseks talvel või mudas;
i) 253 – valmistamise aeg – koosneb kolmest numbrist. Esimesed kaks tähistavad valmistamise nädalat (25. nädal), viimane aastat (2003) jooksval kümnendil. Vastavalt E-reegli nr 75 nõuetele on alates 1. jaanuarist 1997. a tähistus 2503;
j) e või DOT-tüübikinnituse tähised;
 

Küsimus: Kas 3,5 aastat hiljem on eraparkla leppetrahvi nõue aegunud?16.11.2011

Eraparklas pargiti jaanuaris 2008 ja parkimistasu ei makstud - vastavalt esitas parkla omanik leppetrahvi nõude. Leppetrahvi ei tasutud ning alles nüüd, enam kui 3,5 aastat hiljem saatis inkasso vanale kodusele aadressile nõudekirja leppetrahvi tasumiseks koos hoiatusega pöörduda vastasel korral kohtusse. Kas antud leppetrahv on sissenõutav või on see nüüdseks aegunud?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Tsiviilnõuete üldine aegumistähtaeg on 3 aastat ajast, mil nõue muutus sissenõutavaks. Kui leppetrahvi nõue muutus sissenõutavaks 2008.a jaanuaris, siis on tänaseks nõue aegunud. Ühtlasi on eraparklate leppetrahvi nõuete puhul oluline see, kas parklaomanik on tuvastanud parkimislepingu rikkunud isiku e. lepingu teise poole, kelle vastu leppetrahvi nõue esitada. Sõidukiomanik ei ole automaatselt parkimislepingu pooleks.
 

Küsimus: Kuidas luua autokooli?11.11.2011

Soovin teada, kuidas luua autokooli. Tean, kuidas firmat luua, aga kas autokooli loomiseks on vaja eraldi kvalifikatsiooni? Kuskohast seda taotleda saab või leidub internetis kusagil mingi info? Tänan!

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Liiklusseaduse § 111 lg 1 kohaselt teostavad mootorsõidukijuhi koolitust eraõiguslikud juriidilised isikud, füüsilisest isikust ettevõtjad ning riigi- ja munitsipaalharidusasutused, kellel on mootorsõidukijuhi koolitamise luba (edaspidi koolitusluba). Sama paragrahvi 2.lõike kohaselt annab koolitusloa haridus- ja teadusminister kuni kolmeks aastaks, kui loa taotleja ei soovi seda lühemaks ajaks.

Nõuded koolitajale ning koolitusloa taotlemise ja andmise kord on lahti kirjutatud LS §-des 112-114.
 

Küsimus: Kas pean tegema mõlema kategooria eksamid, kui karistus näeb ette teooriaeksami uuesti sooritamist?09.11.2011

Tere.
Mure järgmine, et kui juhiluba on ära võetud 6 kuuks, siis tuleb teha uuesti teooriaeksam. Aga kui mul on 2 kategooriat? Palju ma neid eksameid siis tegema pean? Kas ühe või mõlema kategooria eksamid? Rikkumine sai korda saadetud b kategooria sõiduki roolis.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

 

Küsimus: Mis võib ees oodata, kui puhumisel näitas 0,32‰ väljahingatavas õhus?09.11.2011

Tere,
minu elukaaslane jäi hommikul tööle minnes vahele ja puhumisel näitas 0.32‰ väljahingatavas õhus. Sooviksin teada, mis võib teda ees oodata? Tal on juba mingi 11 aastat täiesti puhas leht ja pole mingit rikkumist olnud. Tal soovitati 15 päeva jooksul teha kahetsuskiri. Sooviksin väga teada, mis teda võib ees oodata.
Suurte tänudega,
K.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Selline tegu kvalifitseerub liiklusseaduse § 224 lg 2 järgi, milline säte näeb karistusena ette rahatrahvi kuni 300 trahviühikut e. kuni 1200 eurot või aresti (kuni 30 päeva) või sõiduki juthimisõiguse äravõtmise kuni 12 kuud. Loetletud sanktsioonid on alternatiivsed - menetleja valib neist ühe. Arvestades väitega, et elukaaslase taust on puhas, siis tõenäoliselt valib menetleja rahatrahvilise põhikaristuse. Praegu politsei poolt taolise rikkumise eest määratavate trahvide suurus jääb vahemikku 700 - 900 eurot. Lisaks on tõenäoline, et politsei otsustab lisakaristusena kohaldada juhtimisõiguse äravõtmist (sanktsiooni kohaselt võimalik 3-9 kuud). Esmakordse rikkumise eest on tavapäraselt lisakaristuse suurus 4-6 kuud. Asjakohane vastulause võib lisakaristuse ära hoida või aidata kaasa kergema karistuse saamisele.
 

Küsimus: Kas on õige saada trahvi selle eest, et lugesin parklasse sissesõites infotahvleid?07.11.2011

Sain kõne inkassost, et mul on parkimistrahv, mis mind väga üllatas, kuna üldse linnas ei pargi. Asja uurimisel selgus, et aasta tagasi olen parkinud Swedbanki Liivalaia kontori ees. Sain ka pildi lumise esiklaasiga autost, kus ei näe kella olemasolu. Mäletan, et korraks tõesti sõitsin parklasse ja lugesin infotahvleid. Ühisteenustest järelepäring ütleb, et lahkus trahvi vormistamisel. Kas võib nii igatühte pildistada ja kohe vormistama hakata ilma inimest teavitamata? Selline ei saa ju ärimudel olla. Kus põõsas need inimesed küll istusid, kes trahve vormistavad.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Teie küsiimusest ei selgu, millise parkimiskorra rikkumise eest kohaldatud sanktsiooniga Teie juhtumi puhul tegemist on - kas hoiatustrahv, leppetrahv või viivistasu otsus. Seetõttu on veidi raske ka Teie küsimusele vastata, kuna ei ole teada, kas tegemist oli tsiviil-, haldus- või hoopis väärteomenetluses kohaldatud sanktsiooniga. Üldjuhul ei sisalda ükski eelnimetatud sanktsioone ette nägev norm (olgu siis seadus või parkimisleping) parkimisoperaatorile kohustust enne sanktsiooni kohaldamist saada kontakti parkimiskorda rikkunud konkreetse isikuga. Sanktsiooni kohaldamiseks on piisav tuvastada parkimistingimuste rikkumine. Kella nähtavaks tegemine on üldjuhul sõidukit parkiva isiku kohustus. Küll võib olukorras, kus isik on veel sõiduki vahetus läheduses, isiku tähelapanu juhtimine parkimiskella varjatusele olla teatud juhtudel otstarbekas mõistlikkuse, usu või ka haldusmenetluses kohaldatavast uurimispõhimõttest tulenevalt. Kas antud juhul sellised võimalused või vajadused eksisteerisid, on teadmata juhtumi kõiki asjaolusid, raske kommenteerida.
 

Küsimus: Mida võtta mittevaralise kahju nõude arvestamise aluseks?01.11.2011

Tegemist oli tahtliku ettesõiduga 11.05.2008. Olin teatanud mõni päev varem suhte lõpetamisest. Avariijärgselt hakkasid tekkima stress, unehäired, paanikahäired...kuni 2010 olin sunnitud pöörduma eriarsti vastuvõtule. Töölkäimine muutus võimatuks (õpetaja), olen juba pikemat aega alaliselt töövõimetu - töövõime kaotus 80%. Tekkinud funktsioonihäireid on võimalik leevendada, kuid need ei taastu enam kunagi. Nüüd soovin taotleda kohtu kaudu mulle tekitatud mittemateriaalse kahju hüvitamist. Kas aluseks võtta töövõimetuse tuvastamise aeg? Kui poleks antud juhtumit olnud, käiksin tööl. Igakuiselt jääb saamata 250,00 eurot. Millega on oluliselt halvenenud minu heaolu, võimalused (pean rohtusid ja teatavaid abivahendeid kaasas kandma). Milline oleks see nn. mõistlik summa mida välja nõuda? Kas lähtuda oma saamatajäänud kuupalga osast 2 aasta jooksul või lähtudes oma haridustasemest (2 magistrikraadiga võrdse kvalifikatsiooni omamine)?
Juhile määrati trahv 4800.00 kr ja algatati väärteomenetlus. Tõendid liiklusõnnetuse ja kaasreisijana olemise kohta on olemas.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Kahju hüvitamise nõude aegumistähtaeg on 3 aastat ajast, mil isik kahjust ja kahju hüvitama kohustatud isikust teada sai või pidi teada saama. Seega, kui aluseks võtta liiklusõnnetuse toimumise aeg ja väita, et kahju tekkis selle tagajärjel ja sel hetkel, siis on Teie nõue aegunud. Kui kahju tekkis hiljem e. kui te saite sellest teada hiljem ja see hilisem teadasaamine oli Teile vältimatu, algab kahjunõude aegumise tähtaja kulgemine sellest hetkest. Paraku on Teie küsimus liialt üldine, et pelgalt selle põhjal siinkohal määratleda Teie nõude aegumistähtaja kulgemise algust ja öelda, kas nõue on aegunud või mitte. Lisaks märgin, et nõuded, mis seonduvad töövõimetuse ja õnnetuse eelse ajaga võrreldes vähenenud sissetulekuga, on varalise kahju kategooriasse kuuluvad. Nende nõuete rahuldamine (juhul, kui aegumistähtaeg lubab ja põhjuslik seos liiklusõnnetusega on tõendatud), kuuluvad hüvitamisele ka liikluskindlustuse seaduse alusel.
 

Küsimus: Auto teisaldamine kaugel asuvasse parklasse, kas see on õigustatud?24.10.2011

Tere.
Mupo teisaldas auto Lasnamäe kaupluse territooriumilt Suurtüki parklasse, mis on 7 km kaugusel teisaldamiskohast. Samas on lähiümbruses (kuni 0,5 km) kaks valvega suurparklat. Mupo seletas, et nendel on leping vaid "kaug-parklaga", vormistas protokolli ja parkla küsis raha. Kõik toimus öösel jaanuaris 2011 ning autoomanik andis asja kohtusse protokolli tühistamise ja parklale makstud raha tagastamise nõudega. Kohus ei tühistanud protokolli, kuigi mõjualamärk nr.384 paiknes lumeolude tõttu või muul põhjusel sõidutee servast kaugusel 5m (norm on kuni 2m?) öösel valgustamata kohas, olles suunatud suure märgistamata keeluala suhtes niivõrd ebamääraselt, et ka hea nähtavuse korral ei ole autojuhtidele selge, mis osa territooriumist on parkimise keeluala. Riigikohus ei võtnud kassatsioonikaebust kohtuniku otsuse peale menetlusse, sest Riigikohtu poole pöörduti vandeadvokaadi vahenduseta. Kas oleks võimalik kasvõi osaliselt lahendada asja nüüd, kui Riigikohus leidis oktoobris 2011, et raha küsimine auto teisaldamise eest on põhiseadusega mittekooskõlas? Kas autode teisaldamine Nõmmelt, Piritalt, Lasnamäelt jm ühte (mitte lähimasse) parklasse on õigustatud? Ette tänades vastuse eest!

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Jõustunud kohtuotsuse uuesti läbivaatamine on võimalik teistmismenetluses. Teistmise aluseks on Riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kohtumenetluse korras selle õigustloova akti või selle sätte põhiseadusega vastuolus olevaks tunnistamine, millele tugines kohtulahend teistetavas tsiviilasjas. Riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kohtukolleegiumi otsuses nr 3-4-1-15-11 kinnitati LS § 20-2 lg 7 põhiseadusevastasust ja koos sellega ka sõiduki teisaldamise tasumäärasid kehtestava Vabariigi Valitsuse määruse põhiseadusevastasust. Seega, kui Teie kaebust lahendades tugines kohus Riigikohtu poolt põhiseadusevastaseks tunnistatud sättele (LS § 20-2 lg 7 või VV määrusele), siis on Teil õigus taotleda jõustunud kohtuotsuse teistmist. Kui kaebus lahendati muudel argumentidel, siis teismisõigust ei ole. Teistmisavalduse esitamise tähtaeg on 2 kuud alates päevast, mil isik sai teada teismise aluse olemasolust.
 

Küsimus: Kuidas väärtegu vaidlustada?21.10.2011

Oli selline asi, et olin joobeseisundis roolis. Põhjus oli siis, et polnud teadlik, et ma pole kaine. Puudus alkomeeter. Sain siis väärteoprotokolli ja otsus tuli 1020 vms euri ja 6 kuuks load. Aga load on väga vajalikud, kuna töökoht põhineb lubadel. Esitasin kahjukirja, aga polnud kasu.
Sooviks teada, et kuidas oleks võimalik väärtegu vaidlustada? Kuhu pean pöörduma ja mis avaldused täitma?
Aitäh

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Väärteoasjas tehtud otsust on võimalik vaidlustada maakohtus. Selleks tuleb kohtule esitada kaebus 15 päeva jooksul arvates päevast, mil kohtuvälise menetleja otsus oli Teile kohtuvälise menetleja juures kättesaadav. Ka otsus ise sisaldab tavaliselt viidet kaebuse esitamise viimasele päevale (otsuse lõpus). Nõuded kaebusele sisalduvad väärteomenetluse seadustiku §s 115.
 

Küsimus: Parkimistrahv, kas parkimiskella võib edasi keerata?21.10.2011

Tere,
Sain trahvi, põhjuseks väidetavalt "parkimise eest tasumata", kuigi 1h oli parkimist tasuta.
Tegin fotod autost ja parkimiskellast 5 minutit enne parkimisaja lõppu ja saatsin need Cityparki vaidekomisjonile.
Nemad aga vastasid mulle: "Komisjoni hinnangul ei ole vaides esitatud asjaolud õigustavad. Vastavalt parkimisalale CP15 kehtestatud parkimistingimustele on parkimisalal parkimine tasuline, kuid parkimise algusaega fikseerides võib 1 tund tasuta parkida. Antud juhul olete ise tunnistanud, et keerasite mitu korda kella edasi, seega rikkusite parkimistingimusi."

Kuid pakimistingimustes ei ole kirjas, et ma ei või peale tundi aega minna auto juurde ja kella edasi keerata!

Mida soovitate teha?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Parkimise algusaeg on üsna täpselt määratletav ajahetk ning tunniajane tasuta parkimine algas just sellest hetkest. Vahepeal kella edasilükkamine ei muuda parkimise algusaega, seega parkisite tõenäoliselt ilma parkimistasu maksmata parkimise algusajast kauem, kui üks tund. Teie seisukoht oleks kaitstav olukorras, kus ka sõidukit oleks liigutatud ning sõiduki uus seismajätmine oleks vaadeldav uue parkimisena LS § 2 lg 49 tähenduses. Vaielda võiks sellisel juhul teemal, kui kaua ja palju peab sõidukit liigutama, et seismajätmine oleks vaadeldav uue parkimisena. Praegusel juhul oleks Teil olnud kõige mõistlikum leppetrahvi otsusele üldse mitte kuidagi reageerida. Pretensiooni esitamisega andsite teada, et olite sõiduki parkijaks, mis teeb parkla omanikule leppetrahvist tuleneva nõude esitamise Teie vastu oluliselt lihtsamaks.