Liiklusõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kes hüvitab kahju tee hooldamatusest tingitud õnnetuse korral?27.06.2011

Sõitsin kruusateel ja mulle sõitis vastu auto, mille tõttu tuli mõlemal masinal pisut teeääre poole hoida, et teele ära mahtuda. Õnnetuseks oli minu sõidusuunas suur ja terav kivi, mis lõhkus auto rehvid ja veljed. Oma kahju avastasin paarsada meetrit eemal peatudes. Politsei sõnul olen ise süüdi, et kivile peale sõitsin, maanteeamet lubas tee hööveldada aga minu kahjuga mitte tegeleda. Liikluskindlustus sellist kahju ei hüvita. Kes siis vastutab kui lõhun oma auto halvasti hooldatud teel? Oleksin ju kivile otsa sõitu saanud vältida vaid juhul kui vastutulev auto oleks teelt välja sõitnud.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Üldjuhul vastutab teeomanik tee ohtlikust seisukorrast tulenenud kahju eest. Tee on ohutu, kui see vastab tee seisundinõuetele. Sõltuvalt tee seisunditasemest ei tohi kruusateel ebatasasused ületada 0 - 10 sentimeetrit. Kui peale sündmuse fikseerimist politsei poolt on võimalik tõendada, et tee ebatasasus ületas ettenähtud tasasuspiirid ning, et kahju tekkimises puudus autojuhi enda süü, siis on teeomanik kohustatud kahju hüvitama.
 

Küsimus: Sõiduki juhtimiselt kõrvaldamise otsus27.06.2011

Unustasin kontrollida oma juhilubade kehtivusaja lõppemist ning politsei kinnipidamisel 24.06.2011 määrati mulle trahv §74 lg 1 eest. Juhiload olid kaotanud kehtivuse 21.06.2011. Seejuures lisaks tehti sõiduki juhtimiselt kõrvaldamise otsus § 20 lg 2 punkti 3 alusel. Minu küsimus on: kas hetkel kehtiva liiklusseaduse järgi on mul juhilubade vahetamiseni sõidukeeld?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Paraku küll. LS § 24 lg 1 kohaselt tõendab juhtimisõigust eelkõige kehtiv juhiluba. Riigikohus on juhiloa kehtetust käsitlenud viimasel ajal juhtimisõiguse puudumisena. LS § 44 loetleb juhtumid, millal on juhtimisõiguse taastamiseks tarvis sooritada eksameid. Ülejäänud juhtudel toimub juhtimisõiguse taastamine eksamiteta. See tähendab aga, et juhiloa kehtetuse ajal juhtimisõigus puudub ja selle saamiseks tuleb see taastada - juhiloa kehtivustähtaja jooksul juhiluba ettenähtud korras vahetada.
 

Küsimus: Kui äravõetud C ja B juhtimisõigus, kas rolleriga võin sõita?27.06.2011

Tere!
Puhusin 0,3. Kogemuste puudumisel olin kõigega päri (ei teadnud, et vereproov oleks päästnud). Olen töötu ja palusin, et ükskõik mis aga jätku ainult load alles, et perele tuttavatelt süüa tuua (elan maal). Olin väga viisakas aga sain 720 EUR trahvi ja 4 kuud C ja B load ära.

Küsimus: kas ma võin sõita rolleriga. (sündinud olen enne 93a.)?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Uue liiklusseaduse osas kohtupraktika puudumise tõttu ei saa ma kahjuks ühest vastust esitatud küsimusele anda. Kuivõrd enne 01.01.1993.a sündinud isikutelt ei nõuata mopeedi juhtimiseks juhtimisõiguse olemasolu, siis võiks selle sätte alusel väita, et ka juhtimisõiguse piiramisel (äravõtmisel) säilib eelnimetatud isikutel õigus mopeedi juhtida. Teisalt tähendab juhtimisõiguse äravõtmine sisulist keeldu sõiduki juhtimiseks. Seega võib mootorsõiduki juhtimisõiguse äravõtmist käsitleda ka absoluutse keeluna juhtida mistahes mootorsõidukeid, sh mopeedi. Selles osas annab seaduse tõlgendamise osas selguse ilmselt kohtupraktika peale uue liiklusseaduse jõustumist.
 

Küsimus: Juhilubade aegumine ja nende pikendamine22.06.2011

Tere. Minu esmased juhiload kehtisid kuni 2010. aasta juuni alguseni. Enne seda käisin neid pikendamas. Ma ei läinud nendele aga aasta jooksul ARKi järgi ja kui nüüd paar päeva tagasi seal käisin, öeldi, et pean tegema uuesti nii sõidu- kui teooriaeksami. Ma ei teadnud seda, et aasta jooksul tuleb nendele kindlasti järgi minna. Viimase aasta jooksul olen ka lõppastme koolituse ära teinud.
Kas mul ei jää nüüd muud üle, kui eksamid uuesti teha? Kas midagi selles osas muutub seoses uue liiklusseaduse jõustumisega?
Ette tänades.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Uue seaduse regulatsioon seoses esmase juhiloa vahetamisega on sama, mis ka vanas seaduses. Selles osas ei ole midagi muutunud. Kui esmase juhiloa omaja ei ole 12 kuu jooksul arvates esmase juhiloa kehtivuse möödumise päevast saanud juhiluba, peab ta uuesti taotlema esmast juhiluba ning sooritama selle saamiseks nõutavad liiklusteooria- ja sõidueksami (vanas seaduses § 26 lg 4, uues § 98 lg 5).
 

Küsimus: Nõue liiklusohtliku olukorra tekitajale21.06.2011

Sõiduauto juht tekitas liiklusohtliku olukorra - tehes vasakpööret tee ääres asuvale parkimiskohale, andmata teed vastassuunast tulnud mootorratturile. Sõidukid kokku ei puutunud, kuid kokkupõrke vältimiseks lasi mootorrattur end koos rattaga külili (vist on nii, et sõiduauto juht tekitas ohtliku olukorra, kuid varalises kahjus on süüdi mootorrattur, kuna lasi end ise külili?). Tervisekahjusid ei olnud. Kindlustus ei ole mootorratturile nõus hüvitama üht kriimustada saanud tarvikut, kuna peab nõutavat hüvitist liiga kõrgeks. Kas mootorrattur saab kahju hüvitamist nõuda sõiduauto juhilt?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Saab küll. Tekitatud kahju eest on esmaseks vastutajaks kahju tekitanud isik. Kui selle isiku vastutus on kindlustatud (kohustuslik liikluskindlustus), siis võib nõude kahju tekitaja kõrval esitada ka kindlustusandja vastu ning vastupidi. Samas ei muuda kahjunõude esitamine kahju tekitaja vastu kahjunõude menetlemist lihtsamaks. Üldjuhul omavad nii kahju tekitaja kui ka tema kindlustusandja kahju nõudleja nõuetele sarnaseid vastuväiteid. Ehk, kui kindlustusandja peab kahjunõuet selle suuruse osas põhjendamatuks (põhjendamatult suureks), siis pole välistatud, et ka kahju tekitaja seda teeb. Selles osas võib igal juhul vaidlus tekkida ning nõude esitamine kahju tekitaja vastu ei pruugi tähendada kahjuhüvitise lihtsamat või kindlamat kättesaamist.
 

Küsimus: Kas võin sõita autoga ülevaatust tegema?20.06.2011

Tere
Mul lõppes autol ülevaatus ning autoga ei sõitnud kuna oli rikkis. Nüüd on auto korras - kas ma võin sellega sõita ülevaatust tegema?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Jah võite küll - Majandus- ja kommunikatsiooniministri 10.08.2004.a määruse nr 170 "Mootorsõiduki ja selle haagise tehnoseisundi kontrollimise eeskiri" § 3 lg 7 kohaselt, loetakse juhul, kui kehtiva ülevaatuseta sõidukil ei ole eriti ohtlikke rikkeid või puudusi, mis välistavad omal jõul sõitmise, sõiduk tehnonõuetele vastavaks sõidul ainult mööda lühimat teed lähimasse remondikohta või ülevaatuspunkti või Maanteeameti kohalikku asutusse või neist tagasi sõiduki hoidmiskohta.
Seega võib sõidukit piiratud ulatuses - lühim tee lähimasse ülevaatuspunkti ja tagasi - kasutada.
 

Küsimus: Kas 1997. aasta trahv aegub?14.06.2011

Kas trahv alkoholijoobes sõidu eest, mis tehti 1997. aastal, aegub?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Küsimusele vastamiseks oleks tarvis täpsustada, kas peate aegumise all silmas karistusandmete kustutamist Karistusregistrist või trahvi sissenõudmise aegumist. Karistusregistrisse kantud andmed väärteo eest määratud karistuse kohta kustutatakse, kui karistuse kandmisest (trahvi tasumisest) on möödunud üks aasta ning selle aasta jooksul ei ole toime pandud uut süütegu.
1997.a aastal määratud trahvi sissenõue aegub, kui trahvi ei ole sisse nõutud 18 kuu jooksul karistuse jõustumisest (kuni 2011.a kehtinud seaduse redaktsioon).
 

Küsimus: Ei oleks jõudnud selle ajaga parkimispiletitki osta31.05.2011

23.05.2011 Parkisin auto Ravi 27 tänaval asuvasse CityPargi parkimisalasse 25 (Kesklinna Lastepolikliinik). Samas parklas, mis asub kohe Ravi tn kõrval, on silt City Pargil, et parkimiskellaga 15 min tasuta. Autost väljudes panin parkimiskella 14:30, 14:34 oli juba trahv välja kirjutatud. Tagasi jõudsin auto juurde 14:40. Samas asub parkimine tänaval, kus on märk - parkimine kellaga 2 tundi tasuta - ja ca viis meetrit, kui sedagi, tänava lõpus on City Pargi infotahvel. Mul puudus parkimisteenus telefoni teel ja seega, kui ma oleks läinud lähima piletiautomaadi juurde, oleks mul kulunud aega 5-6 minutit. Arvestasin, et saan 15 minutiga hakkama. Saatsin City Pargile kohe samal päeval vaide, millele ei ole nad siiani vastanud. Mida ma peaksin tegema, ma ei tahaks selle trahviga eriti nõustuda. Nõustuks, kui ma poleks üldse parkimiskella pannud. 35 eurot trahvi on meie perele liig.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Mõnevõrra raske on Teie seletusest välja lugeda ja aru saada, millisel parkimisalal Te parkisite, kas seal, kus 15 min tasuta või seal kus 2 h tasuta parkimist kellaga. Kui parkimiskell oli paigaldatud ja tasuta parkimisaega ei olnud ületatud, on võimalus, et Teie vaie rahuldatakse. Eeldusel muidugi, et suudate tõendada parkimiskella olemasolu. Vaide esitamisega muutsite mõnes mõttes muidugi oma olukorra keerulisemaks, kuivõrd vaidest tulenevalt on Citypargil nüüd teada, kes oli sõiduki juht ja parkimislepingu teine pool ning leppetrahvi sissenõudmine vaide mitterahuldamisel on Citypargi jaoks seetõttu lihtsam.
 

Küsimus: Kas ajutised kiiruspiirangud peavad olema selgitava infoga?30.05.2011

Tere
Selline küsimus tekkis. Sõitsime autoga, järsku tulevad liiklusmärgid 70;50;30. Meie vaatasime, et need teekisid nii järkus, mitte mingit lisateadet polnud, et kas teetööd vms. lihtsalt kiiruspiirangud.
Meie sõitsime ligi 70-ga ja siis üllatus-üllatus pidas meid politsei kinni. Küsimus, et miks need piirangud üldse on ja et mis toimub. Siis öeldi, et rattaralli. Nii siis saime 40 eurot trahvi.
Peale meid võeti märgid maha. Aga kõigil oli suur küsimus, et miks need kiirusepiirangud, mitte ühtegi lisateavet ega midagi.
Kas on nii õigus trahvida? Kas ei pea olema lisateateid?
Sama hästi võib keegi neid niisama nalja viluks viia tee äärde, madalale maad ligi panna ja nalja teha.
Ette tänades

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Ajutised kiirusepiirangud ei pea olema selgitava iseloomuga. Juht peab LE § 5 kohaselt täitma liikluskorraldusvahendi nõuet. Selgitava tahvli puudumine ei vabasta üldjuhul juhti liiklusmärgi nõude täitmise kohustusest. Teisisõnu - märgi nõude täitmise seisukohast ei ole vahet, kas kiirust piiravad märgid paigaldati jalgrattavõistluse tõttu või muul põhjusel. Kui leiab tuvastamist, et liiklusmärk oli paigaldatud selle paigaldamise õigust mitteomavate isikute poolt, kerkib küsimus liiklusmärgi tühisusest ja sellise liiklusmärgi nõuete rikkumise eest määratav karistus kuuluks tühistamisele.
 

Küsimus: Juhilubade vahetamise ajal autoga sõitmine30.05.2011

Juhiload kadusid (varastati) ära. Tegin ARK-i avalduse ning nad muutsid vana juhiloa kehtetuks. Uue loa saan kätte nädala pärast.

Kui selle nädala jooksul sõidan nüüd autoga ja teen avarii, siis kas liikluskindlustus kehtib?

Sisuliselt küsin, kas see on kehtiva juhiloata sõit või juhtimisõiguseta sõit, sest kui ka load aeguvad, siis juhtimisõigus jääb minuteada mõneks ajaks veel püsima.

Aitäh,
M

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Viimase aja seadusetõlgendus on läinud seda teed, et juhtimisõiguse olemasolu on siiski seotud juhiloa kehtivusega. Juhiloa kehtivuse lõppedes tuleb juhtimisõigus taastada ning see, kas juhtimisõigust saab taastada eksamiteta või mitte, sõltub juhiloa kehtivuse tähtaja möödumisest möödunud aja pikkusest. Lähemalt lugemist juhiloa kehtetuse ja juhtimisõiguse puudumise kohta saab Riigikohtu kriminaalkolleegiumi 13.05.2010.a otsusest nr 3-1-1-18-10 (www.nc.ee)