Liiklusõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Veeloigust tingitud auto rikke hüvitamine03.08.2011

Tere.

Linnasisesel teel oli vihmast põhjustatud lomp, mis osutus läbisõidul "järveks". Vihma sadas, ei osanud isegi arvata, et õnnetus võiks juhtuda. Läbisõidul "järvest" jäi aga auto järsku seisma ning käima enam ei läinud. Abivalmis inimestega sai auto sealt välja lükatud ning nüüd on selgunud, et autol on mootoris vesi. Kutsusime ka politse ja lasime olukorra fikseerida. Kuid kas keegi vastutab ka sellistes olukordades tekkinud kahjude eest, nt vallavalitsus vms, sest ühtegi märki ju polnud, et ohtlik teelõik või võimalik üleujutus?

Ette tänades,
K&P

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Üldjuhul vastutab tee liiklusohtlikust seisundist tuleneva kahju eest teeomanik. Tegemist on üldise vastutusklausliga. Linnatänava ohtlikust seisundist tuleneva kahju korral tuleb nõue esitada linnavalitsusele. Kahju hüvitamise kohustuse määratlemisel hinnatakse ka kannatanu osa kahju tekkimisel.
 

Küsimus: Millist seadust kohaldatakse?18.07.2011

Sõitsin esmase juhiloaga detsembris 2010 joobes olles. Kohus oli 07.07.2011, karistuseks sain 1 kuu vanglakaristust tingimisi 18 kuud ja juhiluba võeti ära 3 kuuks. Vana karistusseaduse järgi eksameid uuesti ei oleks pidanud tegema. Esmast juhiluba pikendasin juunis 2010, kuna tegemata oli lõppastme koolitus. Millist seadust minu puhul rakendatakse, kas seda, mis kehtis teo toimepanemise ajal või selle järgi, mis seadus kehtib kui juhtimisõigust taastama lähen (3 kuu pärast)?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Menetlus viiakse läbi menetluse ajal kehtiva seaduse järgi. Kuna juhiloa vahetamine ning juhtimisõiguse taastamisega seotu ei kuulu karistusõiguse valdkonda (juhtimisõiguse taastamine ja selleks sooritatavad eksamid ei ole karistuslik meede), siis kohaldatakse üldjuhul juhtimisõiguse taastamise osas seadust, mis kehtib asjaolu ilmnemise või tekkimise ajal ehk ajal, mil isik peab hakkama juhtimisõigust taastama. Iseküsimus on, kas selline lähenemine on uue liiklusseaduse osas kooskõlas õigustatud ootuse põhimõttega, mida on uues seaduses mitmes kohas rakendatud. Juhtimisõiguse taastamise ja selleks vajalike soorituste tegemise osas, seoses juthimisõiguse äravõtmisega, uues seaduses erandid puuduvad.
 

Küsimus: Liiklusväärteo aegumine18.07.2011

Tere! Sain 2009. aasta septembris Tallinn-Tartu maanteel varjatud jälgimisel teostatud kiirusemõõtmisega trahvi (väidetavalt +27km/h ). Trahv oli korduva rikkumise eest 18 000 krooni. Ma ei nõustunud kiiruse ületamisega ja kuna mulle ei võimaldatud näha radari näitu ega ka videot, kus ma kiirust ületaks, siis otsustasin trahvi mitte maksta. Kuna teadsin, et see aegub 18 kuu pärast. Elan enamuse ajast Eestist eemal ja nüüd ei saagi aru, kas siis see seadus enam ei kehtigi?
- Täitemenetluse seadustiku § 202 lg 1 kohaselt täitemenetlus väärteo asjas tehtud kohtuvälise menetleja otsuse või kohtuotsuse alusel määratud rahatrahvi sissenõudes lõpetatakse täitmise aegumise tõttu, kui rahatrahvi ei ole sisse nõutud karistusseadustiku §-s 82 sätestatud tähtaja jooksul. Nimetatud paragrahvi lõige 2 kohaselt on rahatrahvi täitmise aegumise tõttu täitemenetluse lõpetamise aluseks kohtutäituri või võlgniku avalduse lahendamisel tehtud KarS § 82 lg 1 p-i 3 järgi ei asuta otsust täitma, kui on möödunud kaheksateist kuud väärteo kohta tehtud otsuse jõustumisest.

Küsimus: kas ma ei saa enam taotleda kohtult trahvi tühistamist?

Tänan

M

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

2010.a alguses muutus karistusseadustiku § 82. Väärteoasjas tehtud otsuse täitmisele rakendatakse alates 01.01.2010 4-aastast aegumistähtaega. Samas tuleb asjades, milles aegumistähtaeg on hakanud kulgema enne 01.01.2010.a rakendada soodsamat seadust ehk lähtuda põhimõttest, et isiku olukorda raskendav karistusseadus ei oma tagasiulatuvat jõudu. 24.03.2011.a jõustunud täitemenetluse seadustiku § 202 muudatuse kohaselt lõpetab täitemenetluse kohtutäitur. Teie poolt viidatud säte, mille kohaselt on täitemenetluse lõpetamise aluseks täitmiskohtuniku määrus, on tunnistatud kehtetuks.
 

Küsimus: Varastatud auto remont või väärtuse kompenseerimine18.07.2011

Auto varastati ja sõideti sellega põllul, nii, et auto all tuleb enamik osadest välja vahetada - plekid mõlkis, uksed tagurpidi, kõik lukud katki, auto sisemus lõhutud ja määritud. Probleem selles, et auto on vana ja remont kallim kui asi ise väärt on. Esimese hooga sai uurijale öeldud, et lõhkujad peaksid parandamise kinni maksma. Nüüd, kui pool aastat on mööda läinud, arvame, et ei hakkaks ikkagi 20 aasta vanust autot remontima. Auto lõhkujad on alaealised, kohus augustis ja meie mõte on küsida summat, mis kataks auto väärtuse ärandamise ajal. Kas sellins plaanide muutus on võimalik või peamegi töö ikka ära tegema?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Haginõude suuruse muutmine on võimalik. Peate tõendama, et sõiduki taastamine ei ole majanduslikult põhjendatud ehk selle remont läheb kulukamaks, kui kahju tekitamise ajal sõiduki väärtus oli. Sisuliselt on tarvis tõendada, et sõiduk on hävinenud. Mõistagi peate tõendama sõiduki turuväärtust enne kahju tekitamist ning jäänuki väärtust peale kahju tekkimist.
 

Küsimus: Olemasoleva juurdepääsu likvideerimine18.07.2011

Minu majale (üks pool on eramu, teine pool äriruumid) on avalikult teelt kaks juurdesõidu võimalust: üks on eramu sissekäigu juurde (sisehoovi) ja teine kauplus-söökla (praegu mittetoimiva) sissekäigu juurde (peasissekäik). Kinnistu piirneb ristmikuga. Kas maanteeamet tohib seoses ristmiku ümberehitusega kaotada kauplus-söökla juurde sõidu võimaluse põhjendusega, et üks juurdesõidu võimalus jääb alles (eramu sissekäigu juurde)? Kas maanteeamet tohib ristmiku ümberehitust alustada minult selleks kooskõlastust saamata?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Tere

Teadmata juurdesõiduteede omandisuhteid või kasutuskorda, on esitatud küsimust raske kommenteerida. Samuti soovitan küsimusega pöörduda asjaõigusega tegeleva spetsialisti poole, kes oskab ehk ka olemasoleva info põhjal anda põhimõttelise vastuse.
 

Küsimus: Parkimine Kaberneeme rannal13.07.2011

Tere,
kas võib Jõelähtme vald esitada mulle parkimistrahvi, kui auto oli pargitud järve ääres (vähem kui 100 m), liiklusmärki seal ei olnud. Kuid Liiklusseaduses ma ei leidnud sellist punkti, ja see juhtus 04.06.2011, aga mulle helistati 12.07.2011 ja öeldi, et saadavad trahviotsuse. Veel leidsin, et otsus peab olema 3 eksemplaris, teine antakse juhile või kinnitatakse mootorsõiduki külge nähtavale kohale ilmastikukindlas ümbrises ning kolmas toimetatakse viie päeva jooksul mootorsõiduki omanikule elektronposti aadressile. Minu auto küljes trahvi ei olnud, kätte ma pole veel ka seda saanud. Ja pärast trahvi saamist vaidega pean pöörduma Jõelähtme Vallavalitsusele või Tallinna Linnavalitsusele ka saab pöörduda?
Ettetänades,
M N

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Usun, et ajate oma küsimuses segi viivistasu otsuse ja hoiatustrahvi kirjalikus hoiatamismenetluses. Arvan, et Teie kirjeldatud juhtumi puhul on tegemist hoiatustrahvi määramise menetlusega, kus Teile teatati trahviteate kättetoimetamise soovist. Teie poolt kirjeldatud kättetoimetamine puudutab aga viivistasu otsust. Need on kaks täiesti erinevat asja. Ka ei ole hetkel teada, kas hoiatustrahvi soovitakse kohaldada parkimisnõuete rikkumise eest (milles kahtlen, kuna LE kehtib vaid teedel) või mõne muu seaduse rikkumise eest (näiteks looduskaitsesaeadusest tulenev veekogu kaldaalal mootorsõidukiga liiklemise keeld). Soovitan ära oodata vallavalitsusest saabuv otsus ja edasise tegevuse otsustada otsuse sisu järgi. Trahviteadet on võimalik vaidlustada väärteomenetluse seadustiku §s 54'5 sätestatud korras.
 

Küsimus: Liiklusõnnetus tehnilise rikke tagajärjel pärast ülevaatust13.07.2011

Autoga toimus õnnetus, kus sirgel teel purunes autol sarniir, mis kiilutas kinni vasakpoolse esiratta ning auto rullus üle katuse. Õnnetuses keegi viga ei saanud, kuid auto läheb mahakandmisele. 11 päeva enne seda sai käidud autoga tehnoülevaatusel, tehnoülevaatuse üheks osaks on roolihoovastiku kontroll ja autol ühtegi viga ei tuvastatud. Auto korrasoleku kohta sai võetud ka vastavad dokumendid. Kui tehnoülevaatuspunkt oleks teinud oma tööd korralikult, oleks ta selle vea leidnud ning oleks ka see õnnetus juhtumata.
Kas tehnoülevaatus vastutab oma töö eest?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Tehnoülevaatuspunkti vastutust ei saa välistada. Samas on punkti vastutuse tuvastamiseks oluline välja selgitada šarniiri purunemise põhjus. Näiteks väsinud metallist või ebakvaliteetsest varuosast tulenev purunemine ei ole ilmselt paigutatav ülevaatuspunkti vastutusalasse. Käänmik (käändtelg), rooli- ja pendelhoob ning nende liigendid peavad vastama valmistaja poolt ettenähtule ja olema sellekohaselt kinnitatud ning nendes ei tohi olla märgatavat lõtku, pragusid ega jääkdeformatsioone. Lõtkuks ei loeta liigendi amortiseerivat liikumist. Kontrolli teostatakse vaatluse ja mõõtevahendiga. Kui eelloetletud puudusi šarniiril (liigendil) ei esinenud, ei saa minu arvates vastutust panna ülevaatajale. Kui leiab aga tõendamist, et ülevaatuse teostamise ajal liigendil ülalloetletud puudused esinesid, ei ole ülevaataja vastutus välistatud.
 

Küsimus: Millised tagajärjed ootavad trahvi saanud autokooli õpilast?11.07.2011

Mure selline, et ootamatult oli lõpenud juhendajatunnistus ja politsei trahvis õppurit. Millised tagajärjed teda ootavad peale trahvi. Autokool oli õppuril pooleli.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Juhtimisõiguse saamise tingimuseks on, et juhtimisõiguse taotlejal ei oleks karistatust LS § 201 kirjeldatud süüteo eest (mootorsõiduki juhtimine juhtimisõiguseta isiku poolt). Karistatus kehtib (karistusandmed kustutatakse karistustregistrist) 1 aasta möödumisel karistuse kandmisest (näiteks trahvi tasumisest).

Käesoleval juhul on seaduse järgi välistatud isikule juhtimisõiguse andmine enne, kui karistusandmed LS § 201 kohase väärteo eest ei ole karistusregistrist kustutatud. Kui menetlustähtajad lubavad, on mõtet politsei otsus vaidlustada süüdlasel toimepandud teo suhtes subjektiivsete tunnuste puudumise motiivil.
 

Küsimus: Kuidas määratud karistust kohtus vaidlustada?07.07.2011

Tere!
Kuidas peaksin pöörduma kohtu poole, kui ma ei ole rahul mulle määratud otsusega? Karistus saadud joobes juhtimise eest. Milliseis pabereid ja milline avaldus vms. tuleb esitada? Ja kas advokaat on vajalik vöi mitte?
Ette tänades

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Eeldades, et jutt käib väärteokaristusest (politsei poolt määratud karistus), siis tuleb kaebuse esitamisel juhinduda väärteomenetluse seadustiku 12. peatükist. Nõuded kaebusele on toodud §-s 115.

Advokaadi vajalikkuse peate otsustama ise. Pole välistatud, et asjatundmatu kaebus võib vähendada kaebuse rahuldamise võimalusi.
 

Küsimus: Kas parkimistrahvi on õige nõuda kohe esimesest minutist?27.06.2011

Sain trahvi tasulisel parkimisalal. Mul ei olnud kunagi enne vajadust parkimiskella järele, seega pole seda niisama varuks soetanud. Pärnus Hõbe tn. parkimisalal ei olnud talongi ostmiseks automaati ega parkimiskella ostmise kohta. Samuti ei olnud teadet, kust kohast on neid võimalik saada. Kella ostukoha otsimiseks ja ostmiseks kulus 15-20 minutit. Tagasi auto juurde jõudes leidsin eest trahvikviitungi.
Kas parkimist korraldaval OÜ-l ei ole kohustust panna parklasse teade, kust kohast saan ma osta parkimistalongi või -kella, vaid üksnes minul on kohustus kohe esimesest minutist maksta?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

LS § 50' lg 4 kohaselt tuleb parkimisaja algus teatavaks teha kas kirjalikult või parkimiskella abil. Seega, kui parkimiskella ei olnud käepärast, lubab seadus parkimise algusaja teatavaks teha ka muud moodi kirjalikult (paberile kellaaja märkides).

Kuigi lähima parkimisautomaadi või kioski kohta viida puudumine võiks olla parkimise korralduslikus osas omavalitsusele etteheidetav, siis ei vabasta vastava viite puudumine autojuhti üldjuhul seaduse täitmise kohustusest. Kui juht ei ole kindel, kas tal õnnestub autot parkides kõiki parkimisnõudeid (aja märkimine, kella asetamine või pileti ostmine) järgida, siis on sõiduki nõuetevastasest parkimisest tulenev risk tema enda kanda. Alternatiivne võimalus oli ka Teil kirjutada parkimisaeg paberile või siis ka mitte parkida.