Liiklusõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kui saan avariikahju hüvitamist nõuda, tuginedes süüdlase vastavasisulisele sms-le?27.01.2012

Tere,
2010. aasta novembris sõitis üks mu tuttav parklas minu autole otsa, leppisime suusõnaliselt kokku, et ta tasub kulud. Tegin auto ise korda ja maksin remondifirmale 650 eurot. Enne teostamist saatsin 3 erinevat hinnapakkumist ka põhjustajale. Sain nõusoleku odavaima peale. Olen saanud ka sms-i teel vastuse et ta maksab selle kinni. Tänaseks pole sentigi saanud.
Mis edasi teha? Kas piisab mõnest lihtmenetlusest või peab kohtusse pöörduma.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Soovitan enne menetluse algatamist saada võlgnikult siiski kirjalik võlatunnistus. SMS kaudu võlgnevuse tunnistamisele tuginemine hilisema võimaliku vaidluse käigus võib olal problemaatiline. Muidugi on võimalik võlgniku kohustuse olemasolu tõendada ka muude tõenditega - tõendid liiklusõnnetuse toimumise ja põhjustaja kohta. Siiski teeks konkreetne võlatunnistus hilisema menetluse tõendamisküsimuse osas lihtsamaks.

Menetlusliikidest võib esialgu proovida maksekäsu kiirmenetlust. See menetlusliik toimub ikkagi kohtu kaudu, kuid riigilõivumäär on madalam kui hagimenetluses ja menetlus võib olla mõnevõrra kiirem. Maksekäsu kiirmenetluse ebaõnnestumisel jääb võimalus minna üle hagimenetlusse.
 

Küsimus: Keegi on kasutanud minu isikukoodi ja nüüd mul väärtegu kaelas, mil määral võin nõuda oma kulutuste hüvitamist oma õiguse taastamisel?27.01.2012

Tere!
Sain väärteomenetluse otsusest teada, kui tegin oma pangakontol aastalõpu inventuuri. Raha oli maha võetud. Minule mingit teadet ei olnud saadetud. Hakkasin asja uurima ja sain teada, et olin väärteo sooritanud Väike-Maarjas.
Väärteo otsuses on ainuke õige asi minu isikukood.
ID nr. on vale, allkiri ei ole minu, ma ei ela nimetatud aadressil Väike-Maarjas, kuhu läks ka kohtutäituri kiri. Peale selle on mul minu tööandjalt tõend, et viibisin samal ajal tööl Tallinnas.
Kaebasin politsei kohtusse. Mil määral ma võin nõuda kompensatsiooni oma õiguse tõestamiseks tehtud töö eest (aeg, auto kütus, telefoni ja arvuti kasutamine, dok. paljundamine jne.)?
Lisaks on avaldatud minu nimi ametlikes teadaannetes .... 2011 täitekutsed, mis on loomulikult solvav ja rikub minu mainet.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Väärteomenetlus on vaadeldav riigivastutuse seaduse tähenduses õigusemõistmisena. Riigivastutuse seaduse § 15 lg 1 kohaselt võib isik nõuda kohtumenetluse käigus, sealhulgas kohtulahendiga tekitatud kahju hüvitamist üksnes juhul, kui kohtunik on kohtumenetluse käigus toime pannud kuriteo. Sama kohaldatakse ka väärteomenetlusele.

Kuivõrd kahju tekkimise aluseks oli kellegi poolt Teie andmete esitamine, siis on kahju tekitanud isikuks eelkõige Teie andmeid esitanud isik. Kui valede andmetega väärteomaterjali koostamisel ja lahendamisel ei ole menetleja kuritegu toime pannud (näiteks teadvalt ebaõige otsuse tegemine), siis ei võimalda kehtiv õigus ebaõigest otsusest tulenevate nõuete esitamist riigi vastu.
 

Küsimus: Mida teha, kui ekselukaaslane ei maksa liisingumakseid ja ei tagasta mulle ka autot?27.01.2012

Tere!
Ei tea kas küsimus on suunatud õigesse kohta või õigele inimesele, aga ei oska ise lahendust leida. Mure on järgmine: olen liisingauto vastutav kasutaja ning kasutajana on auto registreerimistunnistusel kirjas ka minu praeguseks endine elukaaslane. Peale lahkuminekut jätsin auto elukaaslase kasutada, tingimusel, et ta tasub ise igakuised liisingumaksed, kindlustused ja muud autoga seotud kulutused. Tänaseks on olukord selline, et ta pole võimeline eelnimetatud makseid tasuma, kuid keeldub autot mulle tagastamast. Kuidas peaksin antud olukorras käituma?
Tänades

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Püstitatud küsimusest võib aru saada selliselt, et sõiduk on jätkuvalt liisingus. See tähendab, et juhul, kui liisingulepingu kohaselt on liisinguvõtjaks küsimuse esitaja ise, on liisingulepingust tulenevate maksete tegemine tema kohustuseks ehk liisingulepingu täitmise eest vastutab liisinguvõtja, mitte sõiduki faktiline kasutaja. Kuivõrd liisinguesemest sõiduki kasutajad on liiklusregistrisse üldjuhul kantud liisinguandja ja liisinguvõtja kokkuleppel, siis samasuguse kokkuleppe alusel saab liiklusregistrisse kantud kasutajad sealt ka kustutada (samas teadmata konkreetse liisingulepingu tingimusi, ei ole siinkohal võimalik välistada, et liisingulepingust võib tuleneda registriandmete muutmiseks mõni muu kokkuleppeline regulatsioon). Seega üldjuhul, kui liisinguvõtja soovib sõidukit kasutajalt tagasi saada, siis tuleb liiklusregistrisse omaniku või volitatud isiku poolt esitada avaldus registriandmete muutmiseks (kasutaja andmete kustutamiseks). Kui sõiduki kasutaja, kellel puudub õiguslik alus sõiduki valdamiseks, keeldub jätkuvalt sõiduki väljaandmisest, on liisinguvõtjal õigus esitada kohtusse hagi asja väljanõudmiseks teise isiku ebaseaduslikust valdusest. Välistada ei saa, et sõiduki liisinguvõtjale tagastamisega seoses võib tekkida iseseisev vaidlus liisinguvõtja ja sõiduki senise kasutaja vahel senise kasutaja poolt vahepealsel ajal tehtud liisingumaksetest tulenevate nõuete üle.
 

Küsimus: Mida teha, kui endine elukaaslane ei anna minu autot tagasi?25.01.2012

Tere.
Mure selline, et mida saan ette võtta autoga, mille ärandas ekselukaaslane minu õuest ja millega ta nüüd juba aasta aega ringi sõidab?
Autodokumendid kõik tema käes. Auto minu nimel, tema on registreerimistunnistusel vastutav kasutaja. Ümbervormistamist ta eriti ei soovi, kuna ta on mingi maksevõlglane ja oma nimele seepärast ei taha.
Kas mingit rolli mängib ka see, et tema maksis aasta aega liisingut, kuigi sissemaksu ja arvelevõtu maksin mina?
Kas mul oleks ka mingit kompensatsiooni õigus nõuda, kui ta autot tagasi ei anna?
Kas saan selle näiteks arvelt maha võtta või mida peaks tegema?
Aitäh.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Teie küsimusest ei selgu, kas sõiduk on praegusel hetkel veel liisingus või mitte. Seetõttu ei ole võimalik määratleda ka omandisuhet ega Teie õiguste mahtu antud sõidukile. Kui liisinguleping on lõppenud ja sõiduki omand Teile üle läinud, siis on Teil õigus teha liiklusregistris muudatusi, sh muudatusi kasutajate osas ning nõuda sõiduk võõrast valdusest välja (vajadusel esitades vastavasisuline hagi kohtusse). Selle nõudega võib kaasneda vaidlus ka teie ekselukaaslase nõuete üle Teie vastu tema poolt tasutud liisingumaksete osas, sõltuvalt sellest, mis asjaoludel ta neid makseid tegi.
Kui sõiduk on veel liisingus, siis teostab sõiduki omaniku õigusi liisinguandja.
 

Küsimus: Kuidas on võimalik parkimiskorraldajal auto registreerimisnumbri järgi teada saada inimese andmeid?19.01.2012

Sain leppetrahvi teate Cityparki parklas. Ma ei parkinud valesti tahtlikult, aga midagi vaielda ilmselt ka ei ole. Seejärel lugesin huvi pärast leppetrahvide kohta, kuid üks aspekt jäi mulle ebaselgeks. Küsimus puudutab minu isikuandmeid. Nimelt huvitab mind see, et kui Citypark teab eeldatavasti ainult sõiduki registreerimisnumbrit ja ma ei ole esitanud mingit vaiet ega muul viisil ühendust võtnud, siis kuidas on Cityparkil üldse võimalik seaduslikult teada saada, kes on auto omanik (või kasutaja). Teine sarnane küsimus: oletame, et nad saavad teada autoga seonduva telefoninumbri (näiteks kui on mingis nende parklas mobiiliga pargitud), siis kuidas oleks neil võimalik sellest teada saada isiku nimi ja muud andmed, kui ta neid ise neile ei avalda?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Paraku jään vastuse võlgu, kust City- ja Europark oma andmeid saavad. Maanteeamet praeguse seisuga selliseid andmeid ei väljasta. Ei saa välistada, et parklaoperaatorid omavad kokkuleppeid liisinguandjate, pankade, sideoperaatoritega teatud andmete saamiseks. Ma ei ole küll kontrollinud, kuid kas kõikvõimalikud liitumislepingud sideoperaatoritega ja pankadega ei sisalda klausleid, kus lepingupool annab nõusoleku oma isikuga seotud andmete töötlemiseks?
 

Küsimus: Kas riigi poolt määratud advokaadiga peaks mul olema ka mingi leping, dokument?19.01.2012

Kui mulle määrati riigi poolt advokaat, siis kas mul ei peaks selle kohta mingi paber olema, st leping selle advokaadiga? Kohtusin advokaadiga ja ta surub mulle lihtsalt kokkuleppemenetlust peale. Mulle tundub, et ta ei tegutse minu huvides, kui ma ütlesin, et valin üldmenetluse, ta peaaegu karjus minu peale. Kas ta üldse on minu advokaat, lepingut ju mul ei ole temaga.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Riigi õigusabi osutava advokaadiga ei olegi lepingut. Riigi õigusabi määratakse Teile kohtu, prokuratuuri või uurimisasutuse määrusega ja õigusabi osutab Eesti Advokatuuri poolt nimetatud advokaat. Samas peab riigi õigusabi osutav advokaat järgima kõiki advokaatidele ja õigusteenuse osutamisele esitatavaid nõudeid samamoodi, nagu ka lepinguline advokaat. Seega ei ole advokaadi kohustuste täitmise osas kliendi suhtes vahet, kas tegemist on lepingulise advokaadiga või riigi poolt määratud advokaadiga. Teenuse vahe on teenuse kasutaja jaoks teenuse hinnas - riigi õigusabi korral on teenuse saaja jaoks advokaadi abi oluliselt odavam.

Kliendi suhted võivad advokaadiga minna tihtipeale tuliseks, eriti kui kaitsja ja kaitsealuse nägemused parimast kaitsetaktikast lahknevad. Selles osas ei saa ma teie kirja kommenteerida. Selgitage advokaadile oma seisukohta ja kuulake tema oma. Loodan, et leiate üksmeele. Lõpuks on advokaat seotud kliendi soovidega.
 

Küsimus: Kas leppetrahvi saab nõuda, kui parkimist reguleerivad märgid ilmusid pärast parkimist?09.01.2012

Tervist,

Lugesin siin esitatud küsimuste vastuseid ja täpset vastust enda küsimusele ei leidnud, kuigi tegemist on leppetrahviga.

Nimelt oli auto pargitud Tallinnas, Lasnamäel 9-kordse paneelmaja ette. Õhtul auto juurde minnes avastasin leppetrahvi nõude.
Nimelt oli tee otsa tekkinud märk, et parkimine vaid konkreetse maja elanikele ja sinine "eravaldus" silt koos sinna juurde kuuluvate lepingutingimustega.
Parkimist korraldab ParkIT (OÜ Reform Financial).

Nõue minu arust kubiseb vigadest, sest parkisin ju siiski selleks ettenähtul kohal... kenasti joonte vahel. Parkimisluba auto armatuuril puudus. Trahvinõude väljanägemine on ka tavaline lipik, mida iga teine vend võib mulle klaasi ja kojamehe vahele panna, lisaks tegemist pole nö kahepoolse paberiga, et üks pool nõudest jääks neile.

Nagu olen aru saanud, siis pole neil 99,99% tõenäosusega piisavalt materjali, et autoomanikult see trahv sisse nõuda.
Vabandan, et leppetrahvi teemaga tülitan, aga tahan kindel olla.

Kõike paremat,
T

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Nagu iga teise leppetrahvi juhtumiga on Teilgi suures plaanis kaks teed:
1) jätate leppetrahvi nõudele reageerimata;
2) hakkate nõuet vaidlustama pretensioonide saatmisega jm viisil.
Esimesel juhul peab parklaoperaator leppetrahvi sissenõudmiseks tuvastama ja tõendama sõiduki parkinud isiku + lepingu rikkumise. Tõenäoliselt ei õnnestu neil sõidukit juhtinud isikut tõendada. Omanikuvastutus leppetrahvi puhul ei kehti.
Teisel juhul on Teil võimalik esitada vastuväide, et ajal, mil sõiduk pargiti, lepingutingimusi veel üles pandud ei olnud, seega polnud parkimisel tegemist lepingu sõlmimisega. Millised saaksid olema sellise vaidluse tulemused, on faktilisi asjaolusid teadmata praegu raske prognoosida.
 

Küsimus: Liiklusõnnetust ei registreeritud ning avarii põhjustaja väldib kontakti, mida teha?06.01.2012

Varahommikust liiklusõnnetust ei registreeritud, kuna silmaga nähtav kahju ei tundunud suur ja sai suuliselt kokkuleppele, et õhtul (pärast tööd) saab paberid kindlustuse jaoks ära täita. Hiljem hakkas liiklusõnnetuse põhjustaja kontakti vältima ning samas selgus ka, et kahju autole on tunduvalt suurem kui pealtnäha paistis. Mida sellises olukorras ette võtta? Hetkel on plaan esiteks pöörduda kindlustusse ning kui sealt abi pole, siis politseisse või oleks hoopis parem anda asi kohtusse?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Olete tegutsenud vastuolus LS §-s 169 sätestatuga ning sellise käitumisega kaasnevad ka oma riskid, sh risk, et võimalik süüdlane eitab üldse kontakti Teie sõidukiga. Kardan, et politsei ei pruugi võtta liiklusõnnetust menetlusse, kuid kui võtab, siis võib ka Teid ennast oodata väärteomenetlus LS § 236 järgi. Praeguses olukorras on ilmselt kõige mõistlikum teha teade kindlustusseltsile, kuid peate arvestama asjaoluga, et kahju tekkimist ja vastaspoole vastutust peate Te tõendama ise ehk koguma ja olema suuteline vaidluse korral esitama tõendeid selle kohta, et kahju tekkis Teile vastaspoole tegevuse tõttu või et vastaspool üldse liiklusõnnetuses osales. Kindlustusselts ei tegele üldjuhul mitte niivõrd tõendite kogumisega, kui nende tõlgendamisega ja kahjude käsitlemisega. Omal käel tõendite kogumine võib osutuda aga raskeks või isegi võimatuks. Näiteks puudub Teil õigus sundida vastaspool esitama tema sõidukit ülevaatuseks või ekspertiisiks. Seda saaks teha politsei, kuid see eeldab, et juhtum on võetud politsei menetlusse, mis omakorda tähendab, et ka Teid ennast võib võtta vastutusele liiklusõnnetusest teatamisnõuete eiramise eest. Ka ei garanteeri tagantjärele alustatud menetlus Teile soodsat menetlusotsustust ehk vaatamata politsei sekkumisele võib sündmus ja süüdlane jääda tuvastamata. Ka asja kohtusse andmise korral on tõendamispõhimõte sama - Te peate esitama tõendid, et Teie kahju saabus just konkreetse liiklusõnnetuse käigus ja selles osales ja kahju põhjustas teine osaleja. Praeguses olukorras on ehk kõige otatarbekam teha kahjuavaldus kindlustusele ning tegutseda sealt saadud juhtnööride järgi ning proovida esitada kõik võimalikud tõendid kahjusündmuse ja kahju tekitanud isiku kohta neile.
 

Küsimus: Parkisin auto korrektselt parklasse, kuid nüüd nõutakse ikka trahvi, kas peaksin sellega leppima?03.01.2012

Tere, parkisin kesklinnas Citypark'i parklas ning panin auto parkima, kuid sain siiski trahvi 30€. Küsisin telefonioperaatorilt vea põhjust, kuid nemad ei osanud seda selgitada, nüüd nõutakse mult ikkagi seda trahvi, kuid miks peaksin maksma, kui panin auto parkima?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Kui Teil ei õnnestu tasu maksmist tõendada, siis suure tõenäosusega tuleb Teid vaadelda, kui parkimistingimuste rikkujat. Samas selleks, et Citypark saaks Teilt leppetrahvi sisse nõuda, peavad nemad tõendama, et sõiduki parkisite just Teie. Kui nad seda tõendada ei suuda, siis ei ole Teil kohustust leppetrahvi tasuda. Leppetrahv on tsiviilõiguslik kokkulepe kahe isiku - parklaoperaatori ja sõiduki parkija ehk juhi - vahel. Leppetrahvi nõuet ei saa esitada automaatselt omanikule või vastutavale kasutajale (selles seisneb leppetrahvi erisus viivistasu otsuse ja hoiatustrahvi otsusega). Ka ei saa leppetrahvi nõuet saata sundtäitmisele kohtutäiturile otse ilma leppetrahvi nõuet tunnustava kohtumenetluseta.
 

Küsimus: Milliseid välisriigi registris oleva auto dokumente pean esitama auto kontrollijale?03.01.2012

Tere, millised dokumendid olen kohustatud esitama kontrollijale, kui juhin välismaa (Rootsi või Soome) registris olevat sõidukit? Tehnilise ülevaatuse ja kindlustuse andmeid hoitakse vastava riigi arvuteis ja neid esitada pole võimalik.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Kindlustuspoliisi kaasaskandmine ei ole kohustuslik. Seadus ei nõua ka ülevaatuse läbimist tõendava dokumendi kaasaskandmist, kuid keelab samas ülevaatuseta sõiduki kasutamise. Rootsi registris oleva sõiduki ülevaatuste kohta puuduvad Eesti liiklusregistris andmed. Seega peaks sõiduki kasutaja olema vajadusel võimeline tõendama, et tema kasutuses oleval sõidukil oli ülevaatus läbitud. Mujal riigis, kui Eestis, registreeritud mootorsõiduki puhul tuleb kaasas kanda ka sõiduki registreerimistunnistust. Kui Rootsi sõiduki registreerimistunnistusele on kantud info sõiduki ülevaatuse läbimise kohta, siis ongi ülevaatuse läbimist tõendavaks dokumendiks registreerimistunnistus.