Liiklusõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kui kortermaja ees on sissesõidu keelumärk infotahvliga va valdaja loal, siis milline see luba peaks olema?03.07.2012

Üürin korterit ja peres on 2 autot. KÜ esimees nõuab, et pargiksin 1 auto kuskile mujale, väidetavalt tohib üürnik parkida ainult ühel parkimiskohal. Ja tulevikus võib ühistu üürnikul parkimise üldse keelata. Parkimiskord on ühistus tegelikult reguleerimata. Parkimiskohad on korteriomanike mõtteline osa kaasomandist.

Maja ees on liiklusmärk sissesõidu keeld - lisaks infotahvel v.a. valdaja loal.
Kas ühistu võib välja kutsuda MUPO ja see minu auto (autode) väidetavalt valesti parkimise eest trahvi teha või isegi teisaldada? Kas sellisel väitel on õiguslik alus? Mis tähendab antud kontekstis üldse valdaja luba?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Sõiduki teisaldamise alused on sätestatud liiklusseaduse §s 92. Kui nimetatud paragrahvi 2.lõikes kirjeldatud aluseid ei esine, siis sõidukit teisaldada ei tohi. Liiklusmärgi nõuete rikkumine võib aga põhimõtteliselt kaasa tuua karistuse või hoiatustrahvi, sest liiklusmärgid kehtivad ja liiklusjärelevalvet võib teostada nii avalikel teedel kui ka erateedel.

Valdaja luba peab vaidluse korral olema tõendatav. See tähendab, et luba ei pea tingimata olema kirjalik, kuid kirjaliku loa puhul on loa olemasolu lihtsam tõendada.

Samas näiteks korteriühistu puhul teostab seaduslikku valdust iga ühistu liige, kes on mõttelise osa kaasomanik. Siinjuures tuleb kaasomandi kasutamisel lähtuda heast usust ja arvestada teiste kaasomanike huvidega. Üürniku õigused kaasomandile peaksid põhimõtteliselt tulema üürilepingust. Üürnik teostab üürieseme suhtes küll talle üürilepingu alusel antud valdust, kuid siin tuleb jälgida, kas üürileping hõlmab vaid eluruumi reaalosa või ka kaasomandi mõttelised osad.
 

Küsimus: Kui suur on trahvisumma ühistranspordis piletita sõidu eest?25.06.2012

Kui esimene seaduserikkumine on protokoll mupolt ühistranspordis piletita sõidu eest, siis kui suur võib olla trahvi summa?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Oskan siinkohal öelda vaid, et ühistranspordis (buss, tramm, troll, rong) piletita sõidu eest kohaldatav trahv võib küündida kuni 40 euroni. See on maksimaalmäär. Samas esmakordse eksimuse puhul tavaliselt karistust kohe maksimaalmääras ei kohaldata. Millise trahvi otsustab menetleja konkreetsel juhul määrata, sõltub menetlusaluse isiku süüst, tema paranemisväljavaadetest ning vastutust kergendavatest ja raskendavatest asjaoludest.
 

Küsimus: Kas jääknähtudega sõitmise eest saadud karistust on mõtet vaidlustada või selle tulemusel hoopis karmistatakse seda?25.06.2012

Tere

Juhtisin sõiduautot 20.05.12 jääknähtudega (0,42 milligrammi väljahingatavas õhus). Jäin politseile vahele (oli kõik puhuvad reid). Kuu möödudes sain teada oma karistuse (raha trahv 200 trahviühikut ja 4 kuuks juhtimisõiguse peatamine). Load on mul olnud 4 aastat ja eelnevad rikkumised puuduvad. Mis võimalused on mul see otsus edasi kaevata ja et karistust vähendataks. Lubade kaotamisel kaotan ka töökoha, kuna tööülesanneteks on pidev autoga ringi sõitmine objektide vahel (töötan/olen praktikal teedeehitus firmas). Sellest töökohast sõltub mu ainuke sissetulek. Kas on lootust, et karistust vähendataks ning juhtimisõigust ei peatataks?
Kui ma esitan kaebuse 15 päeva jooksul otsuse teadasaamise kuupäevast, kas võib juhtuda, et karistus veelgi karmistub ning sellega kaasnevad mulle ka kohtukulud?
Mis võiks olla minu järgmine käik?

Ette tänades,

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Karistusõiguses kehtiva põhimõtte kohaselt ei tohi isiku enda kaebuse põhjal tema olukorda raskendada. Seega kui oled esitanud karistusotsusele kaebuse kohtusse, siis ei saa kohus kaebust lahendades määrata Sulle raskemat karistust, kui kohtuväline menetleja juba määranud on.

Otsuse vaidlustamise tähtaeg hakkab kulgema mitte otsusest teadasaamise kuupäevast, vaid kuupäevast, mil otsus oli Sulle kohtuvälise menetleja juures tutvumiseks kättesaadavaks tehtud. Otsusel on üldjuhul tegelikult ka kirjas kaebuse esitamise viimane päev.

Karistuse kergendamise perspektiivsuse kohta on praegu kõiki väärteo ja Sinu endaga seotud asjaolusid teadmata raske vastata. Kohus on analoogilises olukorras isikutel karistust ka kergendanud. Kuid mitte alati.
 

Küsimus: Väärteo protokoll vormistati venna nimele, kas süütu inimene peab hakkama enda süütust tõestama?19.06.2012

Elukaaslasele koostati väärteoprotokoll, kuigi tema pole väärtegu toime pannud. Seda tegi tema vend. Politseis asja uurides, öeldi, et jah, kainenema toodi A aga protokoll on koostatud B-le, ehk siis minu elukaaslasele. Politseisse kohapeale minnes öeldi, et tuleb minna kohtumajja. Kohtumajast öeldi, et tuleb võtta advokaat ja esitada kohtule kaebus. Aga kui seda teha, siis ju lisanduvad kohtukulud ja kes siis need maksma peaks ja kui suures ulatuses? Trahvi suurus oli muidu 80 eurot.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Advokaadi e. kaitsja palkamine ei ole kohustuslik. Kaebuse võib esitada menetlusalune isik kas ise või kaitsja vahendusel. Kaitsja osavõtt on soovitav juhul, kui menetlusalune isik tunneb, et tal puuduvad endal piisavad oskused ja teadmised oma õiguste kohtus kaitsmiseks.

Samas, kui Teie elukaaslase suhtes alustatud väärteomenetlus lõpetatakse, siis tekib tal võimalus küsida riigilt tagasi ka tehtud kulutused kaitsjale (advokaadile).
 

Küsimus: Milline on karistus jääknähtudega sõitmise eest?19.06.2012

Sain paar päeva tagasi trahvi, kuna olid jääknähud, load jäeti alles, aga sooviks teada kui suur on trahv sellise asja eest? Augustis saab mul lubade olemasolust 2 aastat täis, et kas ma pean siis peale lõppastme koolitust tänu sellele veel mingi koolituse läbima? Hetkel kahjuks töökoht ka puudub, et kas selle trahvi tasumisel oleks võimalik ka mingit ühiskondlikku tööd teha või lihtsalt aresti saada?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

"Jääknähtusid" Eesti õiguskord ei tunne. Alkoholi tarvitamisest tulenev seisund on jagatud kehtivas õiguses laias plaanis kahte rühma: 1) alkoholi lubatud piirmäära ületamine (väärteod); 2) joobeseisund (kuritegu). Esimene jaguneb veel kaheks, olenevalt organismis oleva alkoholikoguse suurusest. Seega teadmata, kui suur oli Teie organismi alkoholikogus, ei oska ma hetkel anda Teile ka vastust Teie karistuse maksimaalse võimaliku raskuse kohta. Samas leiate sanktsioonid väärtegude eest liiklusseaduse §st 224 ja kuriteo eest karistusseadustiku §dest 424 ja 424'.

Samas sõltumata sellest, millise teoga, kas väär- või kuriteoga oli tegemist, siis juhul, kui esmase juhiloa omanikul on liiklusnõuete rikkumise eest kehtiv karistus, vahetatakse esmane juhiluba juhiloa vastu peale liiklusteooriaeksami edukat sooritamist.

Küsimusest jääb arusaamatuks, kas karistus on Teile juba määratud/mõistetud või mitte. Kuna väidate, et juhtimisõigus jäi alles, siis eeldan, et karistusotsus on juba tehtud. Seega on asjakohane vaadelda vaid karistuse asendamisega seonduvaid võimalusi, kuna kui karistus on määratud ja otsus on jõustunud, siis karistust üldjuhul enam muuta ei saa.

Väärteo eest määratud rahatrahvi asendamine aresti või üldkasuliku tööga on võimalik vastavalt väärteomenetluse seadustiku §s 211 sätestatule. Karistuse asendamiseks teeb kohtule sellekohase avalduse sissenõudja e. kohtuväline menetleja. Selline asendamine on siiski võimalik vaid juhul, kui süüdlasel puudub vara, millele sissenõuet pöörata.
 

Küsimus: Kas võõra autoga sõitmiseks on endiselt vaja auto omaniku volitust?19.06.2012

Kas vastavad tõele rahva hulgas levinud järgmised arusaamad:
1) isikul, kes ei ole auto omanik, ei ole selle auto kasutamiseks enam vaja auto omaniku poolt antud volitust, piisab vaid auto dokumentidest,
2) kui avariisse satub autot juhtinud isik, kelle nime ei ole kantud auto passi selle auto kasutajana, siis liikluskindlustus ei hüvita kulutusi tema tervisekahjustuste ravimiseks.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Millised dokumendid ja millistel tingimustel peavad juhil kaasas olema, on sätestatud liiklusseaduse §s 88. Volitus (volikiri e. kehtiva seaduse tekstis "omaniku poolt välja antud mootorsõiduki kasutamise kirjalik nõusolek") on nõutav vaid juhul, kui soovitakse sõita Eestis registreeritud sõidukiga Eestist välja mitte Euroopa Liidu liikmesriiki ning juhi nimi ei ole kasutajana märgitud registreerimistunnistusele. Siiski ei ole volikirja ka eelmärgitud juhul vaja, kui omanik või registreerimistunnistusele kasutajana märgitud isik on kaassõitja. Siseriiklikult ei ole sõiduki kasutamiseks volikiri nõutav.

Eelöeldust tulenevalt ei vasta tõele "rahva hulgas levinud arusaam", et tervisekahjust tulenevaid ravikulusid ei hüvitata juhile, kelle nimi ei ole kantud registreerimistunnistusele kasutajana. Juhi nime puudumine registreerimistunnistusel ei muuda juhi valdust mootorsõiduki üle ebaseaduslikuks. Samas Liikluskindlustuse seaduse § 5 lg 2 kohaselt on mootorsõiduki valdaja kindlustatu sõltumata sellest, kas valdus on seaduslik või ebaseaduslik. Seega kuulub kannatanule tekitatud kahju hüvitamisele ka juhul, kui kahju põhjustanud sõidukijuhi valdus ei olnud seaduslik.
 

Küsimus: Kas parkimisoperaatori kodulehel kirjas olev "omaniku vastutuse eeldus" tõesti kehtib?12.06.2012

Europark koduleheküljel on korduma kippuvate küsimuste lehel viimase punktina välja toodud selline kiri:
"Parkimistasu jättis maksmata isik, kellele ma auto usaldasin. Miks tehakse trahv mulle, kui auto omanikule?
Kehtib sõiduki omaniku vastutuse eeldus. Enamasti on sõiduki juhiks nii või teisiti sõiduki omanik, kuid ka vastupidisel juhul peab omanik teadma, kes tema sõidukit mingil ajahetkel, sealhulgas ka parkimistingimuste rikkumise hetkel, valdab. Sõiduki omanikul on sellest tulenevalt võimalus teavitada EP-d sõidukit tegelikult juhtinud isikust ning ise seeläbi vastutusest vabaneda. Analoogne omaniku vastutuse eeldus on kehtiv avalikel parkimisaladel parkimiskorralduse rikkumise korral.
Täpsemat informatsiooni eraõiguslike lepingute ja ülalkirjeldatud küsimuste kohta on võimalik leida võlaõigusseadusest, asjaõigusseadusest ja liiklusseadusest (internetis kättesaadavad aadressil www.riigiteataja.ee)."

Kas tõesti kehtib selline eeldus? Või on see siiski eeldus ning sellele ei saa tugineda ja lehele on see riputatud vaid hirmutamise eesmärgil? Samas informatsiooni auto tegeliku kasutaja kohta saavad nad nõuda vaid kohtu kaudu?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Kuna ükski küsimuses nimetatud seadus ei reguleeri eraõiguslike lepingute sõlmimise küsimust, siis on parklaoperaatori poolt esitatud viide "omaniku vastutuse eeldusele" parkimislepingute osas asjakohatu. Eraparkla omanik ei saa kehtivale seadusele tuginedes "eeldada", kes sõlmis temaga parkimislepingu. Lepingu sõlminud isik peab olema konkreetselt tuvastatav ja määratletud. "Omaniku vastutuse eeldus" kehtib juhtudel, mis on konkreetselt seadusega sätestatud (näiteks parkimine avalikul tasulisel parkimisalal, kirjalik hoiatamismenetlus).
 

Küsimus: Kas joobes juhtimise eest tingimisi karistuse korral on võimalik amnestiat taotleda?12.06.2012

Tere!
Loodan, et kirjutan õigesse kohta....
Kohus karistas mind kriminaalkorras joobes juhtimise eest tingimisi vabadusekaotusega, 3-aastase katseajaga. See juhtus 2010 jaanuaris.
Seoses sellega vallandati mind kaitseväest aasta hiljem...
Minu küsimus oleks selline, et kas tingimisi karistuse korral on võimalik taotleda amnestiat, mis võimaldaks mul kaitseväeteenistusse naasta?
Oleks teinegi küsimus selle karistuse aegumise kohta. Olen otsinud vastust sellele küsimusele erinevatest õigusaktidest, kuid selget vastust enda jaoks ei ole saanud. Üks asi on karistuse kehtivus ja teine aegumine.
Tänan!

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Klassikalise amnestia võimalust ma Teie juhtumi puhul ei näe. Teoreetiliselt on võimalik kirjutada EV Presidendile armuandmispalve. Kuid selle rahuldamisse tuleb siiski suhtuda üsna kriitiliselt.

Karistuse kehtivus = karistatus. Need tähtajad tulenevad karistusregistri seadusest (vt paragrahvid 5 lg 1 ja 24 lg 1 p 6). Karistuse kustutamise tähtaja möödumisel kustutatakse karistusandmed karistusregistrist (eeldusel, et tähtaja kulgemise ajal ei ole isik toime pannud uusi väär- või kuritegusid) ning peale karistusandmete kustutamist loetakse, et isikut ei ole karistatud. Aegumise mõistet kasutatakse seoses karistuse määramise ja karistuse täitmisega, st seaduses sätestatud tähtaegade möödumisel ei saa enam karistust määrata või kohtu poolt mõista, samuti ei saa karistust täitmisele pöörata või täita. Teie juhtumi puhul ei ole ilmselt põhjust rääkida kummastki aegumise juhtumist.
 

Küsimus: Tasulisel parkimisalal aitasin puudega inimese hoone ukseni, kas saadud leppetrahvi kohta on õigust nõuda motiveeritud otsust, et saaks edasi kaevata?11.06.2012

Tere!
Peatasin auto (takso) tasulisel parkimisalal kaubanduskeskuse välisukse juures, et lasta väljuda kliendil. Kuna klient oli puudega, palus ta mind, et aitaksin teda trepist kaupluse siseukseni. Seda ma ka tegin. Tulles tagasi ca 2-3 min pärast, nägin, et keegi "onu" (ilma mingite eritunnusteta ja nimesildita) pildistab minu autot. Jäin asja kaupluse välistrepile vaatama (autost ca 2 m kaugusel), kui sain aru, et tegemist on parkimiskontrolöriga.
Antud ajaks oli ta jõudnud teha minule leppetrahvi 35 eurot, mis oli kojamehe vahel. Vestluses kontrolöriga, et ma olin kogu aeg auto kõrval ja aitasin klienti, vastas ta, et tema ei saa enam midagi teha, tuleb pöörduda kontorisse. Esitasin vaide, millele sain eitava vastuse. Firma keeldub minule väljastamast vaidekomisjoni motiveeritud otsust. Kuna tahaks asja edasi kaevata kohtusse, oleks mul eelnevalt hea teda, millega operaatorfirma andis eitava otsuse ja kas tasub hakata raha ja kohtuuksi kulutama. Asi on põhimõttes. Kuidas edasi tegutseda?
Ette tänades ja jäädes lootma positiivsetele juhistele.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Usun, et leppetrahvide vaidlustamise võimaluste kohta leiate selgitusi ja seisukohtasid siitsamast vastused.ee keskkonnast minu varasemate vastuste hulgast. Lühidalt märgin, et esitades leppetrahvi väljastajale vaide, olete tõenäoliselt teinud nende jaoks lihtsamaks tõendamise, et just Teie olite sõiduki parkija ja seeläbi ka võimaliku parkimislepingu teiseks pooleks. Milliseid väiteid ja argumente Te edasises vaidluses täpselt kasutada saaksite, on teadmata sündmuskohaga seotud asjaolusid, samuti parkimistingimuste täpset sisu, olemasoleva info põhjal raske öelda.
 

Küsimus: Kas seaduste vastuolu osas on midagi muutunud - rolleriga sõitmine, kui juhtimisõigus on peatatud?07.06.2012

Kunagi oli teema: http://www.vastused.ee/loe/oigus/liiklusoigus/1224/aravoetud-c-b-juhtimisoigus.html
Vastasite, et seadus on vastuoluline ja praktika puudub seaduse tõlgendamisel, kuna ühelt poolt võib enne 1993. a sündinud inimene juhtida rollerit juhiloata, teiselt poolt on juhtimisõiguse äravõtmine täielik.
Kas on seaduste kohaldamisel selles osas midagi selgemaks saanud?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Minule teadaolevalt ei ole selles küsimuses veel kohtulahendeid tehtud. Minu isiklik arvamus on, et kui enne 1993.a sündinud isikud, kellel üldse juhtimisõigus puudub, võivad mopeedi juhtida, siis puudub põhjus erinevalt kohelda neid enne 1993.a sündinud isikuid, kellel on juhtimisõigus ära võetud. Lõppkokkuvõttes on mõlemasse gruppi kuuluvad isikud sarnases olukorras - juhtimise õiguseta isikud - ning puudub mõistlik põhjus nende erinevaks kohtlemiseks ja põhiseaduse §s 12 sätestatud võrdsusprintsiibi eiramiseks.