Korteriomandiõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida on haldajal õigus ette võtta, kui korteriomanik ei maksa täies ulatuses tarbitud teenuste eest?17.01.2012

Tere! Kui korteriomanik keeldub 100 protsendiliselt tasumast haldajale haldustasu ja kommunaalmakseid ning keeldub ka halduslepingu sõlmimisest, mis õigused on maja haldajal edasi tegutsemiseks. Korteriomanik väidab, et puudub leping ja tema ei maksa.
Majas on 60 korterit ja puudub majaühistu. Enamuses korteriomanikel on sõlmitud maja haldajaga haldusleping maja haldamiseks ja teenuste vahendamiseks. Maja haldaja vahendab korteriomanikele vee-, kanalisatsiooni, prügi-, üldelektri, kütteteenuseid. Samuti hooldab maja ümbrust ja teeb avariilisi remonditöid. Eraldi remondiraha ei koguta. Elanikud maksavad haldustasu ja kommunaalteenuste eest.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomandiseaduse paragrahv 8 lõige 1 võimaldab kortermaju valitseda kas korteriomanike ühisuse või korteriühistu õiguslikus vormis. Juhul, kui Teie hallatavas majas on korteriühistu asutamata, siis järelikult valitseb kortermaja korteriomanike ühisuse vormis (korteriomanike ühisust ei ole vaja eraldi asutada, vaid see tekib automaatselt korteriomandite moodustamisel), ning tema tegevust reguleerivad korteriomandiseaduse paragrahvid 8-23.
Olukorras, kus Teil on enamus korteriomanikega sõlmitud otselepingud, eeldaksin isiklikult, et Teie puhul on tegu korteriomanike ühisuse valitsejaga ühes sellega kaasnevate õiguste ja kohustustega - kasutage neid julgesti.
Lugupidamisega,
Andry Krass, M.A.
 

Küsimus: Kas korteriühistu liikmel on juhatuselt õigus nõuda pangakonto väljavõttega tutvumist?13.01.2012

Olen korteriühistu liige, ühe korteri omanik. Soovisin saada ühistu esimehelt:
1. Ühistu pangakonto väljavõtet täismahus, viimase 4 aasta kohta.
2. Viimase 4 aasta jooksul ostetud kütte koguste arveid.
3. Korteriühistu liikmete varaliste õiguste ja kohustuste tõendit. Ehk hetkel olevate võlgnikke nimekirja.
Tema sõnul pole mul õigus neid dokumente kirjalikul kujul enda valdusesse saada.
Soovin teada, kas mul on õigus neid dokumente kirjalikul kujul nõuda ja mis tingimustel? Kuhu pean pöörduma kui mulle seda ei võimaldata?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriühistuseadus kahjuks ei sätesta millises mahus on korteriühistu juhatus kohustatud esitama korteriühistu liikmele korteriühistut puudutavat dokumentatsiooni. Siiski tuleks eeldada, et põhjendatud olukordades (näit. majanduaasta aruande kontrollimiseks) peaks korteriühistu juhatus võimaldama raamatupidamise algdokumentidega tutvuda. Mis puutub soovitud dokumentide kättesaamise võimalustesse olukorrras, kus juhatus neid välja anda ei taha, siis oleks üheks võimaluseks kasutada korteriühistu revisjonikomisjoni abi ning teiseks võimaluseks taotleda soovitud dokumentide väljaandmist kohtu otsuse alusel. Viimatinimetatud kohtu poole pöördumine eeldab samas, et te põhjendate, miks on soovitud dokumentidega tutvumine Teile vajalik.
Lugupidamisega,
Andry Krass, M.A.
 

Küsimus: Kuidas saada kaasomandis oleva korteri ainuomanikuks, kui teine kaasomanik ei maksa laenumakseid?13.01.2012

Tere!
Korter on ostetud pangalaenuga kaasomandisse jagatuna pooleks, laenu tagatiseks on minu vanemate korter (on seatud hüpoteek). Laenu makseid pangale tasun ainult mina, kõik kommunaalkulud tasub kaasomanik. Korteri korrashoiu eest kanname hoolt mõlemad, v.a. rahalised kulutused kannan mina, igapäeva ostude eest (toit, riided jm.) maksame kumbki eraldi. Soovin nüüd kaasomandis oleva korteri laenu ümber vormistada ainuomaniku laenuks, sest nüüd on mu sissetulek panga jaoks piisav, kuid kaasomanik ei ole nõus kaasomandist loobuma, kuid pole ka nõus laenusumma makset poolitama koos kommunaalkulude poolitamisega (tema sissetulek ei võimaldagi seda). Mida teha, kas see, et mu vanemate korterile on seatud hüpoteek, mõjutab kaasomandi lõpetamist. Kas kommunaalkulud, mis ta minu osas siiani tasus, pean hüvitama, sellega oleksin nõus, aga... Praegu tundub mulle, et kunagi rumalalt tehtud otsust osta korter kaasomandisse, polegi võimalik muuta, kui kaasomanik seda ei soovi.
Palun Teie nõu antud olukorras.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, juhul, kui kaasomanikud kaaomandi lõpetamise tingimustes kokkuleppele ei jõua, siis on võimalik taotleda kaasomandi lõpetamist kohtu otsusega. Millisel moel otsustab kohus kaasomandi lõpetada, ei ole võimalik ette ennustada, asjaõigusseaduse paragrahv 77 lõige 2 näeb selleks ette kolm võimalust:
a) Korter jagatakse kaasomanike vahel reaalosadeks;
b) Korter antakse ühele või mitmele kaasomanikule, pannes neile kohustuse maksta teistele kaasomanikele välja nende osa rahas;
c) Korter müüakse avalikul või kaasomanikevahelisel enampakkumisel ning saadud raha jagada kaasomanike vahel vastavalt nende osa suurusele.
Asjaolu, kumb omanik on maksnud laenu või kelle kontaktide kaudu on leitud korteri ostuks võetud laenule lisatagatisi, ei oma korteri kaasomandi lõpetamise juures tähtsust, samas on Teil siiski õigus nõuda, et ka teine kaaomanik võtaks enda kanda korteriga seotud kulude (sh.laenumaksete) kandmise, mida ta peab tegema propotsionaalselt oma kaaomandi suurusega.
Lugupidamisega,
Andry Krass, M.A.
 

Küsimus: Kuidas saab korteriühisus vastu võtta otsuseid parkimise korraldamiseks?13.01.2012

Tere,
Esiteks, millised on korteriühisuse ja korteriühistu peamised õiguslikud erinevused ja pädevus kaasomandit puudutavate otsuste vastuvõtmisel?

Teiseks, meie kortermajas on loodud korteriühisus ning viimase üldkoosoleku otsusega (ei tea, kas enamuse otsuse alusel) võeti vastu ühistu territooriumil parkimist korraldavaid otsuseid - nt: autod, mis niisama seisavad, peavad olema paigutatud parkla lõppu või korteriühistu laseb nad teisaldada). Igasugused parkimiskorraldusmärgid puuduvad. Kas antud tegevus on õiguspärane ja millise otsuse parkimiskorralduse suhtes saaks üldse korteriühisus vastu võtta?

Ette tänades!

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomanike ühisuse (õiguslik staatus: ühendus) ja korteriühistu (õiguslik staatus: ühing) kõige suurem erinevus on nende õigusvõimes. Korteriomanike ühisus saab tegutseda üksnes valitseja kaudu, samal ajal kui korteriühistu juriidilise isikuna ei vaja tegutsemiseks kolmandate iskute "abi". Kuna nii korteriomanike ühisus kui korteriühistu peavad oma tegevuses lähtuma korteriomandiseadusest, siis ei ole kaasomandi eseme valitsemisel korteriomaniku seisukohalt väga suurt vahet kumma valitsemisvormi kaudu tegutseda, ning näiteks Teie küsitud kaasomandis oleva autoparkla üle puudub mõlema valitsemisvormi üldkoosolekul otsustuspädevus. Parkimiskohti saab jagada/määrata üksnes korteriomanike kokkuleppega, kokkulepe omakorda jõustub alles siis, kui sellega nõustuvad kõik korteriomanikud.
Lugupidamisega,
Andry Krass, M.A.
 

Küsimus: Kuidas saan kaasomanikuna kasutada ruumi, mille teine kaasomanik on hõivanud?10.01.2012

Tere.
Elan kaasomandiga majas, kus üks kaasomanik on oma ainuomandisse võtnud kõigi kaasomanike ühisomandisse kuuluva ühiskoridori arvelt ruumi, ehk siis liitnud selle ruumi oma korteri ainuomandisse sulgedes selle uksega. Teistel kaasomanikel sellele juurdepääsu ei võimalda. Väidab, et see kuulub temale. Ühtegi tema väidet tõendavat dokumenti ei ole. Mida saan oma õiguste kaitseks teha, et saaksin ka seda ruumi kasutad? Kas võin selle ukse ise avada nt lahtimurdmise teel, teataks loomulikult omanikku sellest ette. Kohtutee on ilmselgelt kulukas ja kas ma saan üldse üksi kaasomandiga majas kohtu poole pöörduda?

Lugupidamisega,

R.S

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, asjaõigusseaduse paragrahv 41 lubab antud olukorras kasutada tõepoolest omaabi ning eemaldada ebaseaduslikult paigaldatud lukk. Korteriomandiseaduse paragrahv 14 võimaldab Teil nõuda ka korteri võõrandamist omavoliliselt käituva korteriomaniku poolt.
Lugupidamisega,
Andry Krass, M.A.
 

Küsimus: Kommunaalteenuste võlgniku korter on müügis, kuidas majahaldaja võla kätte saaks?07.01.2012

Juba aasta seisab tühjana võlaga korter, millele omanik jättis lahkudes 3 aastaga kogutud võla. Varemalt ta ikka lubas maksta, aga hiljem ei saanud temaga enam ühendust. Nüüdseks kuulub korter pangale ja seda müüb maakler. Kuna majas puudub ametlik korteriühitu, siis mis võimalused on saada temalt see võlg kätte? Nüüd soovitakse seda korterit osta. Kuidas majahaldajana käituda? Mis õigused-võimalused on majahaldajal? Kes maksab võla?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, minu soovitus on pöörduda kohtu poole ning nõuda endiselt omanikult võla väljamõistmist. Soovitan kaaluda ka võimalust nõuda analoogia alusel (korteriühistuseaduse paragrahv 7 lõige 3) võla tasumist uue korteriomaniku poolt. Viimatinimetatud võimaluse osas kohtupraktika kahjuks puudub.
Valitseja (majahaldaja) õigused määravad korteriomanikud (korteriomanike ühisus), kelle ülesandel valitseja tegutseb. Korteriomanikud peavad valitsejale tagama ka otsuse elluviimiseks vajalikud vahendid.
Lugupidamisega,
Andry Krass, M.A.
 

Küsimus: Kui korteriühistu juhatusse on jäänud kaks liiget, kas liige saab kutsuda tagasi juhatuse esimehe?05.01.2012

Korteriühistus valiti 5 uut juhatuse liiget, uus juhatus tegi otsuse - kes hakkab esimeheks ja sõlmida temaga käsundusleping. Uue esimehe käsunduslepingu allkirjastasid teised 4 juhatuse liiget. Vahepeal on 3 juhatuse liiget lahkunud juhatusest. Järele on jäänud esimees ja üks juhatuse liige. Põhikirja järgi peab olema vähemalt 3 juhatuse liiget. MTÜ-te seaduse järgi peab olema vähemalt üks juhatuse liige ega ole täpsustatud, et põhikirjaga seda täpsustatakse. Seega võiks ka üks liige otsuse vastu võtta kui otsus puudutab teist juhatuse liiget ja teine ei saa enda kohta otsust vastu võtta. Küsimus, kas kahe juhatuse liikme puhul, kellest üks on esimees ja käsunduslepinguga, saab tavaline juhatuse liige esimeest tema kohalt tagasi kutsuda ja temaga lepingut lõpetada? Kas selleks on vaja juhatuse otsust?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, mittetulundusühingute seaduse paragrahv 19 lõige 1 punkt 4 kohaselt kuulub juhatuse liikmega sõlmitava lepingu küsimuste üle otsustamine (tingimuste kinnitamine, sõlmimine, lõpetamine, muutmine, esindaja määramine jne.) üldkoosoleku pädevusse. Seega tuleb antud küsimuse üle otsustamiseks kokku kutsuda üldkoosolek. Ka juhatuse liikmete tagasikutsumise õigus on üksnes korteriühistu üldkoosolekul.
Lugupidamisega,
Andry Krass, M.A.
 

Küsimus: Kas vaidlustatud üldkoosoleku otsused saab uue koosolekuga kinnitada?05.01.2012

Korteriühistu üldkoosolekul otsustati vana juhatus tagasi kutsuda ja määrati uus. Üldkoosoleku pädevus vaidlustati kohtus. Kui nüüd teha uus üldkoosolek ja panna päevakorrapunktiks ainult: ...toimunud üldkoosoleku otsuste kinnitamine (mitte ei kirjuta kõiki punkte eraldi välja, st vana juhatuse tagasi kutsumine, uue juhatuse valimine jt punktid). Ja uuel üldkoosolekul võetakse vastu otsus: kinnitada ... kuupäeval toimunud üldkoosoleku otsused. Kas sedasi on mõeldav? Kui eelmine (kohtus vaidlustatud) koosolek toimus 3 kuud tagasi, siis kas uus koosolek saab võtta vastu otsuse, et nüüd kinnitatud otsused kehtivad tagasiulatuvalt alates eelmisest üldkoosolekust?
Kas üldkoosolek saab otsustada juhatuse esimehega käsunduslepingu lõpetamist tagasiulatuvalt paar kuud?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriühistu üldkoosoleku kutses toodud päevakorrast peab korteriomanikule olema selgelt, ilma taustainfot omamata, väljaloetav, milliste küsimuste otsustamiseks korteriühistu üldkoosolek kokku kutsutakse. Ei ole piisav, kui kutses on märgitud lihtsalt, et sellel kinnitatakse varasema üldkoosoleku otsuseid. Korteriühistu üldkoosoleku otsusega tagasiulatuvalt ja ühepoolselt käsunduslepingu lõpetamine ei ole võimalik.
Lugupidamisega,
Andry Krass, M.A.
 

Küsimus: Kui korteriühistu üldkoosoleku otsuste tühistamise taotlus on antud kohtusse, kes kohtuotsuseni ühistut juhatab, kas vana või uus juhatus?04.01.2012

Peeti korteriühistu üldkoosolek, vana juhatus kutsuti tagasi, valiti uus. Üks majaelanik arvas, et üldkoosolek kutsuti valesti kokku ja andis ühistu kohtusse üldkoosoleku ja selle otsuste tühiseks tunnistamiseks.
Küsimus: KÜ seadus ütleb, et korteriühistute puhul hakkab üldkoosoleku otsus kehtima otsuse vastuvõtmise hetkest, MTÜ-de seadus ütleb, et kui üldkoosolek on valesti kokku kutsutud, on otsused tühised. Kuidas on kohtupraktika, kas kuni kohtuotsuseni on kehtiv üldkoosoleku otsus või me ei tohiks nende otsustega veel arvestada kuniks kohus on oma seisukoha teinud? Hetkel meil vanas juhatuses kaks liiget (peaks olema vähemalt kolm), kes on eri arvamusel ja seega ei saa ühtegi juhatuse otsust vastu võtta ja seega ühistu majandamine on halvatud. Kas üldkoosolekul valitud uus juhatus saab ohjad enda kätte võtta, teha oma juhatuse koosolekuid ja võtta vastu otsuseid, mis sest et nad registris veel pole (register ootab kohtu seisukohta) ja hagi on sisse antud? Ühistu tegevus ei saa ju kuni kohtu seisukohani, mis võib võtta kuni aasta, seisma jääda. Ja kas hetkel ühe registris oleva juhatuse liikmega, kes küll üldkoosolekul tagasi kutsuti ja uuesti ei valitud, peab ühistu siseselt arvestama? Kellega lepingupartnerid peavad arvestama, kas uue registris mitte oleva juhatusega või registris oleva kahe juhatuse liikmega, kes töötavad üksteisele vastu ja kellest ühte ei valitud ka tagasi? Teadmiseks, et lepingupartneritele on teatatud uuest juhatusest. Tänan!

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kuni kohtu otsuseni korteriühistu üldkoosoleku otsuste tühiseks tunnistamise kohta tuleks eeldada, et ühistut juhib siiski uus juhatus. Nn. juhtohjade ülevõtmine uue juhatuse poolt on kuni juhatuse liikmete vahetamist mittetulundusühingute registris muidugi raskendatud. Kui soovite selgust enne, kui kohus oma otsuse teeb, siis soovitan viia läbi uus üldkoosolek (koos kõiki selle kokkukutsumise reegleid arvestades) ja otsustada kohtus vaidlustatud üldkoosoleku otsused veelkord üle. Sellisel juhul ei ole mittetulundusühingute registril enam alust juhatuse liikmete muutumisega seotud kande tegemisega viivitada.

Lugupidamisega,
Andry Krass, M.A.
 

Küsimus: Kuidas toimub kanalisatsioonipüstaku avariiga seotud kulude jagamine?03.01.2012

Tere,
Meie majas hakkas lekkima üks kanalisatsioonipüstak. Kahe korteri seinad tuli toru vahetamiseks lahti lõhkuda. Tööde tulemusena tuli korteritesse panna uued wc-potid, sest vanadel pottidel oli vale ühendus. Kes peab katma kulud? Püstaku toru vahetus, korterite seinte lammutamine ja taastamine, uute wc pottide ost ja ühendamine? Kust jookseb ühistu ja kust korteriomaniku vastutus? Majal on ka kindlustus. Kas tegemist on kindlustusjuhtumiga? Kas kindlustusega oleks pidanud ühendust võtma korteriomanik või majahaldusfirma, kelle ühistu on palganud oma asju ajama? Kui kindlustusega ühendust ei võetud ja hakati töid teostama, siis kellele jäävad kanda kulud?
Ette tänades!

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kanalisatsioonipüstaku ja WC-poti näol on tegu korteriomandi kaasomandi esemega, millega seotud remondikulu (sh. lõhutud seina taastamine) peab kandma korteriühistu.
Korteriomandi kaasomandi eseme puhul (hoone karp, aknad, uksed, kanalisatsioonisüsteem, elektrisüsteem, küttesüsteem jne) piirdub korteriomaniku kohustus korteriühistu ees üksnes sellega, et ta peab enda kandma võtma enda korterile vastava proportsionaalse osa kaasomandi eseme korrashoiukuludest.
Kanalisatsioonipüstaku avarii näol ei ole tegu kindlustusjuhtumiga.

Lugupidamisega,
Andry Krass, M.A.