Korteriomandiõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas korterelamu äripinna kasutusotstarbe muutmiseks on vaja kõigi kaasomanike nõusolekut?16.06.2012

Majas on korterid ning 3 äripinda. Kasutusluba äripindadele on antud tööstuskaupade kaupluse ning bürooruumide jaoks. Nüüd soovib äripindade omanik teha ruumidesse lasteaia. Kas sellise muudatuse tegemiseks on vajalik kõigi kaasomanike (korteriomanike) nõusolek või piisab 51% omanike nõusolekust (seda viimast väidab linnavalitsuse spetsialist).
Ette tänades

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tänan Teid küsimuse eest!

Korteriomandite (nende hulgas 3 äripinna) sihtotstarbe muutmine saab korteriomandiseaduse paragrahv 16 lõige 1 kohaselt toimuda üksnes kõikide korteriomanike nõusolekul.
Teid konsulteerinud linnavalitsuse spetsialist on ilmselt eksituses ning lähtub oma väites ehitusseaduse sätetest, mis aga ei reguleeri korteriomanike vahelisi suhteid. Lühidalt öeldes ei anna ehitusluba õigust ehitada, vaid kinnitab, et kui (korteri)omanikud on ehitamisega nõus, siis ei ole linnavalitsus selle vastu.
Oma õiguste kaitsmisel tasub lisaks korteriomandiseaduse sätetele viidata ka ehitusseaduse paragrahv 12 lõige 2 viimasele lausele, mille kohaselt ei anna ehitusluba, kirjalik nõusolek või kohaliku omavalitsuse teavitamine õigust ehitada ilma maaüksuse või ehitise omaniku loata. Viimatinimetatud ehitise omanikuks on kortermajas kõik korteriomanikud.

Parimate soovidega,
Andry Krass
õigusteaduse magister
 

Küsimus: Korteri reaalosa eseme piiritlemine ehk kellele kuulub vannitoa kuivatustoru?16.06.2012

Tere!

Kas vannitoa kuivatustoru kuulub ühistule või korteriomanikule? Probleem selles, et korteriomanik lasi selle toru vahetada ja eeldab ühistult vahetustööde ja toru maksumuse tasumist.
Ühistu leiab, et see on omaniku kohustus. Kuidas toimida ja kuidas siis ikkagi defineerida korteriomandi reaalosa vannitoa kuivatustoru osas?

Kas nii nagu eesti.ee seda pakub:
"Korteriomandi eseme reaalosa on piiritletud eluruumid või mitteeluruumid ning nende juurde kuuluvad hooneosad, mida on võimalik eraldi kasutada ning mida saab muuta, kõrvaldada või lisada kaasomandit või teise korteriomaniku õigusi kahjustamata või hoone välist kuju muutmata. Korteriomandi eseme reaalosa hulka võib kuuluda ka püsiva markeeringuga tähistatud garaažiosa."?

Loogiline on, et kui korteriomanik ei tohi ilma kõigi ühistu liikmete nõusolekuta ümber ehitada kütte-, veevarustuse-, elektrisüsteemi- kanalisatsioonisüsteemi, siis ei tohiks ka vannitoa kuivatustorusid ilma loata vahetada?

Seega peaks kuivatustoru vahetamine ja sellega seotud kulud olema korteriomaniku kanda. Ühistu põhikirjas (vastu võetud 2011) ei ole erisusi ette nähtud.

Kas on mingeid muudatusi seadustes, mis annavad korteriomanikule (ühistu liikmele) õiguse neid kulusid ühistult sisse nõuda?

Aitäh!

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tänan küsimuse eest.
Korterite vannitubades asuvad veetorustikud on kortermaja olulisteks osadeks ning need kuuluvad korteriomandi kaasomandi eseme koosseisu, mida korteriomanik ei tohi ilma teiste korteriomanike nõusolekuta asendada või ümber ehitada. Juhul, kui korteriomanik on seda siiski teinud, siis saab sellist tegevust lugeda seaduslikuks ning korteriomaniku kulude hüvitamise nõudel on alust, kui torustiku remontimine tulenes selle avariiohtlikust olukorrast. Korteriomaniku vastav õigus on sätestatud korteriomandiseaduse pragrahv 15 lõikes 2.

Lugupidamisega,
Andry Krass
õigusteaduse magister
 

Küsimus: Kas korteriühistu peab küsima korteriomanike luba reklaamide paigaldamiseks ja kas saadav tulu on ühistu tulu?06.06.2012

Kas korteriühistu võib sõlmida lepingu seinareklaamide paigaldamiseks üldkoosoleku otsusega ilma kõigi omanike volitusteta ja võtta saadav tulu KÜ arvele nagu sissemaksed omanikelt. Kes on tulu saaja, kes maksab maksud?
tänan

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, tänan küsimuse eest!
Korteriühistul puudub seinareklaamide paigaldamise üle otsustuspädevus. Juhul, kui korteriühistu sellise lepingu siiski sõlmib, siis saab see olla õiguslikult korrektne üksnes juhul, kui eelnevalt on vastava õiguse korteriühistule delegeerinud KÕIK korteriomanikud.
Sõltumata sellest, kas korteriühistu on sõlminud seinareklaami lepingu õiguslikult korrektselt või mittekorrektselt, kuulub sellest lepingust tulenev tulu korteriomanikele ning see jagatakse nende vahel lähtudes korteriomandite suurusest.

Lugupidamisega,
Andry Krass
õigusteaduse magister
 

Küsimus: Mida saan ette võtta, kui rõdul suitsetavate naabrite suits tuleb mulle tuppa?06.06.2012

Elan kortermajas ja olen hädas suitsetavate naabritega. Suvel on pea võimatu akent lahti hoida, pidevalt tuleb tossu tuppa.
Millised võimalused mul on selle vastu midagi ette võtta?
Kas korteriühistul on õigus keelata rõdul/aknal suitsetamine, kui üldkoosolekul hääletatakse selle poolt?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kahjulike mõjutuste näol on tegu korteriomanike vahelise (vaidlus)küsimusega, milleni korteriühistu otsustuspädevus ei ulatu. Siiski ei tähenda see veel seda, et korteriühistu ei või korteriomaniku tähelepanu juhtida kohustusele hoiduda tegevusest, mille toime teistele korteriomanikele ületab omandi tavakasutusest tekkivad mõjud või läheb vastuollu teiste korteriomanike õigustatud huvidega.
Olukordadeks, kus korteriomaniku poolt tekitatavad kahjulikud mõjutused ei lõpe ka peale tähelepanujuhtimist, annab korteriomandiseaduse paragrahv 14 Teile võimaluse nõuda kohustust rikkunud korteriomaniku korteri võõrandamist.

Lugupidamisega,
Andry Krass
õigusteaduse magister
 

Küsimus: Kuidas kohtutäiturilt ostetud korter oma valdusse saada?03.06.2012

Tere. Mul selline mure, et ostsin 2011. aasta lõpus kohtutäiturilt korteri. Võlgnik oli naisterahvas, kes on tänaseks surnud (veebruaris). Kuid seal korteris elab sees selle naise poeg, kes keeldub antud korterist välja kolimast. Väidetavalt on ta otsuse edasi kaevanud. Kohtutäituri büroost uuriti asja, ja öeldi, et jah, veebruari kuus on otsus edasi kaevatud korteri ebaseadusliku müügi tõttu. Kuid antud kaebust kohtus ei rahuldatud ja kaebus tühistati aprilli kuu alguses. Nüüd tekkis küsimus kuna tahaks kõike seaduslikult teha, siis kas mul on õigus minna ja vahetada uks antud korteris ära? Kinnisturegistris on antud korter minu nimel. Ja kuna korter on minu nimel, siis see on minu vara ja loogiliselt tohiksin sellega teha mida tahan? Meest on koheselt pärast müügi toimumist teavitatud sellest, et ta peab sealt välja kolima. Ja seda korduvalt. Ühtlasi kasvatab mees, kes seal sees elab, kommunaalteenuste võlgasid (küte, vesi, prügi jne), mis ei ole enam sugugi väiksed. Kas mul on reaalselt ka õigus seda raha sisse nõuda?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, saan aru, et soovite teada, kas korteri omanikuna on Teil õigus takistada korteris elaval isikul korterit kasutamast?
Vastus on, et kui korteri valdust ei ole Teilt ära võetud ebaseaduslikult salaja või vägivallaga, siis on korteri kasutamisel teisele isikule takistuste tegemine keelatud isegi siis, kui teine isik valdab korterit ebaseaduslikult. Olukorras, kus teine isik keeldub Teie korterit vabatahtlikult vabastamast, on ainus seaduslik lahendus pöörduda kohtu poole korteri ebaseaduslikust valdusest väljanõudmise nõudega.

Mis puutub ebaseadusliku valdusega kaasnevatesse kuludesse, siis kohustub korteri ebaseaduslik valdaja tasuma korteriomanikule korteri ülalpidamiskulud, hüvitama kulutused, mida korteriomanik teeb korteri ebaseaduslikust valdusest väljanõudmisel, kandma kulud, mida korteriomaik kannab seoses sellega, et ei saa korterit kasutada ja/või hüvitama tulu, mis jääb korteriomanikul seoses ebaseadusliku valdusega saamata.

Lugupidamisega
Andry Krass
õigusteaduse magister
 

Küsimus: Kuidas toimib korterelamus üldkasutatava pinna kasutamine ja selle koristamine?26.05.2012

Ostsime hiljuti korteri majja mille igas trepikojas on 6 korterit. Nähtavasti ei ole meie trepikojas koristamise peale mõeldud eriti. Kuidas peaks toimima üldkasutatava pinna koristamine?
Probleem ka lapsevankri hoidmisega alumisel korrusel. Sinna on pandud palju jalgrattaid. Pugesin vankriga tagumisse nurka, kuna mujal lihtsalt ruumi ei olnud. Nüüd aga jäetakse need rattad sinna risti-rästi ette, et kui ma lapsega hakkan välja minema, pean eelnevalt 10-15 minutit kulutama nende jalgrataste eest ära tõstmisega ja tagasi panemisega. Samas aga vedeleb välisukse lähedal kaks katkist jalgratast, mida ilmselgelt pole ammu kasutatud ja tundub, et pole ka plaanis. Ilus oleks ju kui omanikud need oma keldrisse siis hoiule viiksid (siin on vist kõigil oma keldriboks olemas). Need võtavad enda alla üsna palju ruumi ja samas ka takistavad ülejäänud ruumiosa kasutamist, sest need on väljapääsu lähedal. Vankrit mul mujal hetkel hoida pole võimalik. Kuidas tuleks üldkasutatavat pinda jagada vankrite ja jalgrataste hoidmisel, kas on iga korteri jaoks ka osa, mida nood kasutada võivad?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, trepikoda kuulub korteriomandi kaasomandi eseme hulka ning vastavalt korteriomandiseaduse paragrahv 15 lõikele 1 valitsevad korteriomanikud seda ühiselt. Olukordades, kus kaasomandi eseme korrashoid ei ole tagatud, lubab sama paragrahvi lõige 2 teha korteriomanikul kaasomandi eseme säilitamiseks vajalikke toiminguid teiste korteriomanike nõusolekuta ning nõuda teistelt korteriomanikelt, et nad hüvitavad vajalikud kulutused kaasomandi kulude kandmise suhte alusel.

Üldkasutatavat pinda tuleb kasutada vastavalt korterelamu ehitusprojektis ettenähtud sihtotstarbele. Olukorras, kus trepikojas hoiustatud esemed takistavad trepikoja sihipärast kasutust, võib korteriomanik nõuda, et trepikoja sihipärast kasutust takistavad asjad trepikojast eemaldatakse.

Lugupidamisega,
Andry Krass, M.A.L.
 

Küsimus: Mis aja jooksul võib korteriühistu nõuda aastatetaguse teenuse tasumist?26.05.2012

Tere!

Ostsime korteri ning tegime ka lepingu Eesti Gaasiga. Mingi aeg süsteem muutus ning gaasi eest makstav summa hakkas lisanduma üüriarvele. Üüriarvele aga ilmus see vaid korra ning sedagi miinus X summa. Pöördusin EG poole, nemad väitsid, et sellega tegeleb nüüd korteriühistu, pöörduge nende poole.
Esitasin siis sama küsimuse KÜ esimehele, mis saab ning miks mu arvel gaasi eest mingit summat pole. Lubati asja uurida. Mingi aja möödudes esitasin sama küsimuse, kas siis "lubati asja uurida". Tänaseks on "asja uurimisest" möödas 5 aastat.
Korteris oleval gaasiseadmel meil mõõdikut ei ole ning siiani on siis nende väitel see läinud KÜ arvelt nö (nemad siis maksid vahe kinni). Siit siis ongi nüüd küsimus. Kas neil on õigus nõuda meilt tagasiulatuvalt seda raha, kuigi olen probleemi olemasolust neid teavitanud? Kui jah, siis mis aja ulatuses?

Ette tänades

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomaniku kohustus tasuda korteriühistu majandamiskulude eest on käsitletav korduva kohustusena. Tsiviilseadustiku üldosa seaduse (TsÜS) paragrahv 154 kohaselt on korduva kohustuse täitmise nõude aegumistähtaeg, olenemata sellest, milline on nõude õiguslik alus, kolm aastat. Aegumistähtaeg algab selle kalendriaasta lõppemisest, mil kohustusele vastav nõue muutub sissenõutavaks. TsÜS paragrahv 147 lõige 2 kohaselt muutub nõue sissenõutavaks alates ajahetkest, mil õigustatud isikul (ehk KÜ-l) on õigus nõuda nõudele vastava kohustuse täitmist.
Aegumine võib teatud olukordades ka peatuda (TsÜS par 158-169), kuid kirjeldatud olukorras ükski antud sätetest ei kohaldu, mistõttu saab lugeda korteriühistu nõude Teie vastu aegunuks.

Lugupidamisega,
Andry Krass, M.A.L.
 

Küsimus: Millised nõusolekud ja kooskõlastused on vajalikud, kui soovin korterit laiendada pööningu arvelt?23.05.2012

Kui ma tahan oma korterile teha laiendust, ehk siis pööningu osa välja ehitada umbes 2 ruutmeetit, siis kas mul on selleks vaja mingit kooskõlastust? Ühistu on oma nõusoleku andnud, kuid alumine naaber ei ole ainukesena nõus.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, pööning kuulub korteriomandi kaasomandi eseme hulka ning sellest osa eraldamiseks on vajalik saavutada kõikide korteriomanike nõusolek. Seadusesätted, mis eelnimetatud küsimust õiguslikult reguleerivad on kinnistusraamatuseaduse § 34 primm ja korteriomandiseaduse § 8 primm.
Lugupidamisega,
Andry Krass, M.A.L.
 

Küsimus: Kas korteriühistu saab sama kommunaalvõlga kaks korda kohtu kaudu välja nõuda?22.05.2012

Tere!
Küsimus nimelt selles, et sai kunagi ostetud mehega kaasomandisse korter. Mingi aeg jäi mees töötuks ja tekkisid kommunaalvõlad. Ühistu andis asja kohtusse ja nüüdseks on see ka kohtutäituri käes, hiljem andis ühistu veelkord sama võla uuesti kohtusse ja juba teise kohtutäituri kätte. Nüüdseks on kaelas hiigel kommunaalvõlg, kuna esimene täitur võtab oma osa ja nõuab sisse minu mehelt kohtutäituri tasu pluss võla ja viivised kokku 2000 eurot, ka teine täitur teeb täpselt sama aga mõlemalt nõutakse sisse nii tasu 2x600 eurot kui ka eelmine võlg pluss juurde lisandunud võlg, mis oli eelmisega kokku 3000 eurot. Aga võlg on juba topelt ja viivised ning eelmised kohtukulud samuti, mille ühistu kommunaalarvetele otsa lisas ja kohus samuti. Neid on juba topelt, kui kohus juba need välja mõistis. Kas ühistu saab siis need veel omakorda kommunaalarvele otsa liita ja siis viivist võtta suurenenud summa pealt.
Ühesõnaga kas saab anda ühe võla mitu korda kohtusse. Algul võlg viivistega 1500 eurot, lisaks täituri tasu 600 eurot ja siis uuesti sama juba antud võlg ja sinna lisandunud uus võlg ja sellelt kogusummalt ka viivised ühistu poolt ning täituri tasu mõlemale võlgnikule 600 eurot. Üks ja sama võlg kolm täituri tasu 1800 eurot pluss 1500+3000+topelt kohtukulud.
Ette tänades,

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kui tegu on kaasomandis oleva korteriga, siis võib korteriühistu nõuda korteril lasuva võlgnevuse tasumist kõigi kaasomanike poolt. Sealjuures ei tähenda võlanõude esitamine kõigi korteri kaasomanike vastu üheaegselt veel võla mitmekordset väljanõudmist, sest juhul kui üks kaasomanikest võla kustutab või seda vähendab, siis peab korteriühistu vastavalt vähendama oma nõuet ka teiste kaasomanike vastu. Kohtutäituri tasu tuleb maksta kõikidel kaasomanikel, kelle käest kohtutäitur korteri võlga nõuab.
Lugupidamisega,
Andry Krass
 

Küsimus: Kas korteriomanike üldkoosolek võib otsustada võlgnevuste tõttu püstaku vee sulgemise, mille tagajärjel jäävad veeta ka mittevõlgnikud?18.05.2012

Tere
Esimesest üldkoosolekust võttis osa vähe korteriomanikke ning kutsuti teistkordselt kokku üldkoosolek, kus osales ka alla poole korteriomanikke. Teisel üldkoosolekul otsustati, et seoses võlgadega sulgeda meie trepikojas veevarustust, kuigi meie korter pole võlgnike seas. Samuti pole nad teavitanud sellest otsusest ning koosoleku päevakorras polnud esile tõstetud nii tähtis punkt. Kas on võimalik midagi teha selleks, et teenindusfirma taastaks meie korteris veevarustus? Meie majas pole korteriühistut ning maja haldab firma.
Teine küsimus on see, et kui esimese üldkoosoleku protokolli pole olemas ning osalejad pole seda allkirjastanud, kas siis saab lugeda, et teine koosolek on teistkordne?

Ette tänades

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomanike volitused kaasomandi eseme valitsemisel on sätestatud korteriomandiseaduse paragrahvis 15. Eelnimetatud paragrahvi sätete kohaselt saavad korteriomanikud langetada otsuseid üksnes kaasomandi eseme korrashoiu piirides. Kaasomandi eset saab pidada korrasolevaks, kui on tagatud kaasomandi eseme ohutus ning korteriomandite sihipärane kasutamine. Veepüstiku sulgemise otsuse tulemusena ei ole võimalik selle püstiku kaudu vett tarbivaid kortereid sihipäraselt kasutada, mistõttu on korteriomanike koosoleku otsus, veepüstik sulgeda, õigusvastane sõltumata sellest, kas see oli kokku kutsutud korrektselt ning sellel osales otsuse vastuvõtmiseks piisav arv korteriomanikke.
Olukorras, kus korteriomaniku õiguseid on rikutud, peab korteriomanik oma õiguste kaitseks ning tekitatud kahju hüvitamiseks pöörduma esmalt valitseja poole ning juhul kui see tulemust ei anna, siis esitama hagi kohtusse. Võimaluse korral on õigustatud ka korteriomanikupoolse omaabi (veepüstiku iseseisev avamine) kasutamine.

Lugupidamisega,
Andry Krass