Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas mul on õigus ja võimalus kuidagi hooldusõigust poolitada ja alimentidest loobuda, et laps oleks isaga pool aeaga?18.09.2018

Tere, mul on 6-aastane laps ja minu sooviks on hooldusõiguse jagamine 50/50 lapse isaga, aga lapse isa keeldub sellest. Alimente maksab miinimumi ulatuses korralikult. Lapsega aega veedab samuti paar korda nädalas. Kas mul on mingi õigus ja võimalus, kuidagi seda hooldusõigust poolitada ja alimentidest loobuda? Alimendid pole notari poolt kinnitatud. Soov on nii, et ühes kuus on laps 2 nädalat isaga ja 2 nädalat minuga.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui vanemad ei saa lapsega suhtlemise korras omavahel kokkuleppele, tuleks esimeses järjekorras pöörduda elukohajärgse lastekaitsespetsialisti vastuvõtule. Kui tema vahendusel kokkulepet saavutada ei õnnestu, on võimalik taotleda kohtu kaudu lapsega suhtlemiskorra kindlaksmääramist.
Reeglina ei poolda kohtud ega lastekaitsespetsialistid lapsele vahelduvat elukohta. Üldlevinud seisukoht on see, et lapsel peaks olema üks kindel elukoht ja võimalus lahus elava vanemaga regulaarselt piisavas mahus suhelda. Seega ei pea ma väga tõenäoliseks, et kohus määraks Teie poolt soovitud suhtlemiskorra, seda enam, et lapse isa sellele vastu on.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas mul on õigus majas edasi elada, kui eluasemelaenu on pangale maksnud abikaasa (varasuhteks vara juurdekasvu tasaarvestus)?18.09.2018

Tere.
Soovin teada, millised on minu õigused ja kohustused. Soetasime kinnisvara enne abielu. (Kaasomandis, olen eluasemelaenu kaastaotleja). Soovin vabaneda kaastaotleja staatusest. Eluasemelaenu on pangale maksnud abikaasa, kas mul on õigus majas edasi elada?
Abielludes valisime varasuhteks vara juurdekasvu tasaarvestus.
Meil on 2 last.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui maja on Teie ja abikaasa kaasomandis, on teil mõlemal õigus maja oma elukohana kasutada, seda õigust ei mõjuta asjaolu, et abikaasa tasub laenumakseid. Kas pank on nõus lõpetama laenulepingut selliselt, et abikaasa jääb üksinda laenutaotlejaks, on panga otsus, tuginedes vastavatele asjaoludele.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas saan teda kelmuses süüdistada, kui kirjutasin alla, et kogu võlgnevus sai tasutud aga tegelikult ta ikkagi ei tasunud?18.09.2018

Lapse isale määrati kohtuotsusega elatise maksmine, kuid kuna ta seda vabatahtlikult ei olnud nõus maksma, siis läks see koos elatise võlgnevusega kohtutäituri menetleda. Mingil hetkel soovis lapse isa, et ma võtaksin tal kohtutäituri maha ja teeksime omavahel kokkuleppe, et ta on tasunud kogu võlgnevuse. See kokkulepe sai sõlmitud, kuid seda võlgnevust tasutud ei ole. Kokkuleppe paberil on kirjas et kogu võlgnevus sai tasutud ja selle kinnitasin heausklikult ka oma allkirjaga. Kas ma saan sellise teguviisiga pöörduda kelmusega politsei poole?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Tegemist võib tõepoolest olla kelmuse koosseisuga.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas juhatusel on õigus haldusleping lõpetada või on vaja eelnevat üldkoosoleku nõusolekut?17.09.2018

Tere
Üldkoosolek otsustas haldusfirmast teenust sisse osta. Juhatus sõlmis vastava lepingu, kas nüüd on juhatusel õigus ka haldusleping lõpetada või on eelnevalt vajalik üldkoosoleku nõusolek? See on haldusfirma nõudmine. Üldkoodoleku protokollis on kirjas:
Üldkoosolek otsustas:
1.2. Haldusteenuse osutamise teenuseid võtta osaühingult ....
Lugupidamisega
KÜ juhatus

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, lepingute sõlmimine ja lõpetamine kuulub korteriühistus juhatuse pädevusse. Asjaolu, et kunagi on haldusfirmaga sõlmitud leping kooskõlastatud üldkoosolekul, ei tähenda seda, et ka lepingu lõpetamiseks peab juhatus samuti üldkoosolekult selleks luba küsima.
Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Mis asjakohase registri või asutusega tegu on, kellega ühendust võtta, kui pärandvaraks on korter?17.09.2018

Tere!
Pärimistunnistusel seisab punkt, et pärandvara pärija nimele registreerimiseks tuleb esitada asjakohasele registrile või asutusele vormikohane avaldus ning pärimistunnistus.
Mis asjakohase registri või asutusega tegu on, kellega ühendust võtta? Pärandvaraks on korter.

Vastus: Aldo Vassar, advokaat, Advokaadibüroo LINDEBERG, www.lindeberg.legal

Tere

Kuna tegemist on korteri ehk kinnisvaraga, tuleb esitada kinnistamisavaldus kinnistusraamatu kande muutmiseks ehk pärja märkimiseks kinnisasja omanikuna. Kinnistamisavalduse saate esitada internetis kinnistuportaali vahendusel, kuhu peate lisaks avaldusele esitama ka pärimistunnistuse. Kinnistuportaali saab kasutada igaüks sisenedes ID-kaardi või Mobiil-ID kaudu.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, siis pöörduge hinnapakkumise saamiseks Advokaadibüroo LINDEBERG poole kas telefoni teel 625 2000 või e-posti aadressil info@lindeberg.legal.

Aldo Vassar
Advokaadibüroo LINDEBERG
advokaat

Tallinn | Tartu | Pärnu
Tel: 625 2000
E-post: info@lindeberg.legal
www.lindeberg.legal
 

Küsimus: Kas KOV saab teha ilma isa nõusolekuta lapsele sissekirjutuse kui mul on kirjalikult olemas lapse isa mittenõusolek?17.09.2018

Tere. Kolisin hiljuti oma eelmisest elukohast ära ning tahaks sissekirjutust. Aga kuna meil on ühine hooldusõigus ning lapseisa ei ole nõus sissekirjutusega, kas oleks mingi muu variant? Kas KOV saab teha ilma isa nõusolekuta selle sissekirjutuse kui mul on kirjalikult olemas lapseisa mitte nõusolek? Lapse isa takistab ju lapse lasteaeda panemist kui ta sissekirjutust ei anna?

Lugupidamisega,

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui Teil ja lapse isal on lapse suhtes ühine hooldusõigus, on elukoha ümberregistreerimiseks vajalik mõlema vanema nõusolek. Kui lapse isa ei ole nõus seda vabatahtlikult andma, pöörduge kõigepealt elukohajärgse lastekaitsespetsialisti poole, äkki õnnestub Teil tema vahendusel kokkuleppele jõuda. Kui mitte, on võimalik taotleda kohtult vastavat otsustusõigust/vastavas osas hooldusõiguse üleandmist – kui kohus Teie avalduse rahuldab, ei ole lapse isa nõusolek selleks toiminguks enam nõutav.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas saaks isa otse maksta elatist 16-aastase lapse arvele?17.09.2018

Tere! 16-aastane laps läks õppima teise Eesti otsa gümnaasiumisse. Isa kannab elatise lapse ema arvele. Ema ja lapse suhted on vahel täiesti olematud. Suvel viskas lapse välja ja laps elas üle kuu sõbra juures. Ema käest ta raha ei saanud - isegi mitte söögiks. Õnneks käis laps tööl ja sai hakkama. Praegu on suhted enam-vähem. Aga teades ema, ei kesta see kaua. Nüüd elab laps õpilaskodus ja kuna see kool asub kaugel, siis on kulusid omajagu. Laps tahab, et isa oleks nagu tema eeskostja ja saaks elatise oma arvele (vähemalt isa oma). Ema põhjendab, et raha on vähe ja tal on laenud ja liisingud maksta. Mida teha selles olukorras?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Saan Teie kirjeldusest aru, et elatist ei ole kohtuotsusega isalt välja mõistetud. Kui lapse ema ei ole nõus vabatahtlikult last toetama, ei omapoolse panusega ega ka isa poolt makstava elatisega, soovitaksin isal lapse seadusliku esindajana elatise väljamõistmiseks kohtusse pöörduda (kuni lapse täisealiseks saamiseni esindab last kohtumenetluses vanem, täisealisena saab laps ennast ise esindada). Kui kohus lapse emalt isa kasuks elatise välja mõistab, saab isa toetada last nii enda poolt antud ülalpidamisega kui ka ema poolt makstava elatisrahaga.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas Lätis saadud kiiruskaamera trahvi on võimalik Eestis sisse nõuda kui seda ära ei maksa?14.09.2018

Kas Lätis saadud kiiruskaamera trahvi on võimalik Eestis sisse nõuda kui seda ära ei maksa? Näiteks läbi kohtutäituri või mis iganes sunni viisil? Kui jah siis kas seda on tänaseks ka praktiseeritud. Trahvi määr oli 40 EUR ja kiirus 13km/h üle.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Piiriülene täitemenetlus on tänase seisuga puudulik. Teoreetiliselt on mehhanismid olemas, aga praktikas neid ei rakendata. Ka ei kohaldata tunnustamismenetlust trahvidele kuni 70 €.
 

Küsimus: Mis teha, kui leidsin postkastist Läti kiiruskaamera trahvi aga tähtaeg juba möödas?14.09.2018

Tere
Juhtus siis selline halb asi, et käies märtsi lõpus Lätis sai pahaaimamatult kiiruskaamerasse sõidetud (ise ei teadnud sellest midagi) kuid nüüd vaatasin üle pika aja postkasti ja seal ilutses trahv ning maksetähtaeg on läbi. Siit küsimus, mis nüüd saab kas on juba viivis peale tiksunud või kui tasun trahvi kõik laabub?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Lätis määratud karistuste või muude karistuslike sunnivahendite täitmine toimub vastavalt Läti Vabariigis kehtivale menetluskorrale. Euroopa Liidu liikmesriigid küll abistavad üksteist rikkujate tuvastamisel ja seetõttu jõuab kiri Lätis määratud trahvi kohta ka rikkuja postkasti, kuid.... trahvi tasumine on kuni sellise trahvi tunnustamiseni Eestis eelkõige siiski trahvitu enda sisetunde küsimus. Millised ebameeldivused Lätis oodata võivad - ei oska paraku öelda. Unerahu tagamiseks on ehk mõistlik trahv ära tasuda. Viivise arvestus peab nähtuma trahviotsuselt. Üldjuhul avalik-õiguslikel trahvidelt viivist ei arvestata. Piiriülene täitemenetlus on tänase seisuga puudulik, mistõttu ka peale täitmiseks antud tähtaja möödumist trahvi tasumisel ei ole ilmselt vaja täitekulude pärast muretseda.
 

Küsimus: Kas väärteo protokolli on mõtet vaidlustada kui koostamise koht ning hiljemalt määratud koht on 1 km võrra erinev?14.09.2018

Kas väärteo protokolli on mõtet vaidlustada kui koostamise koht ning hiljemalt määratud koht on 1 km võrra erinev?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Väärteoprotokolli koostamise kohta ja väärteo toiemapanemise koht ei pea kattuma. Väärteoprotokolli saab enne väärteo aegumist koostada mistahes kohas e. ükski menetlusnorm ei nõua, et väärteoprotokoll tuleb koostada väärteo toimepanemise kohas.