Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas mul on kuidagi võimalik keelduda, et lapse isa ei saaks peagi sündiva lapsega kokku?28.09.2018

Tere!
Sündimas on laps. Lapse isaga pole kordagi kooselus olnud (kuigi ta seda peale pressinud). Lapse isa on mind vaimselt terroriseerinud umbes aasta, ähvardades juba sündimata last minult ära võtta. Tänu tema ähvardustele on mu tervis halvenenud ning loogiliselt see kõik mõjub ka lapsele. Lapse isa see ei huvita, tema tahab ikka lapse elust osa saada aga kuna olen selle inimese ilusaid sõnu kuulnud küll ja küll ning tema poolset ahistamist ja vaimset terrorit talunud, siis sama ma beebile ei soovi. Kas mul on kuidagi võimalik keelduda et lapse isa ei saaks lapsega kokku? (Graafikut teha) On ju nii, et lapsele peab tagama rahuliku ja tülidevaba elu ja omast kogemusest temaga tean, et tema lubadused jäävadki lubadusteks ehk ta ei suuda eales rahulikku elu lapsele tagada.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui laps on sündinud ja lapse isa on lapse sünnitunnistusele kantud, on tal õigus lapsega suhelda. Kui te omavahel lapsega suhtlemise korras kokkuleppele ei saa, võib lapse isa nõuda suhtlemiskorra kindlaksmääramist ka kohtu kaudu. Muidugi arvestatakse suhtlemiskorra kindlaksmääramisel lapse huvisid, väikese beebi puhul saavad kohtumised olla lühiajalised, kuid täiesti keelata lapse isale kohtumisi ei saa.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas jagatakse maja, mis on enne abielu soetatud ja ühe abikaasa nimel, maa aga erastatud abielu ajal?28.09.2018

Oleme abikaasaga koos elanud 28 aastat sellest 14.a.seaduslikus abielus. Ostsime maja, kui polnud veel abielus ja maja on vormistatud abikaasa nimele. Maa aga sai erastatud siis, kui olime juba abielus. Nüüd aga abikaasa soovib lahutust ja väidab, et mul pole majale mingeid õigusi, sest olevat enne abielu soetatud vara. Kas mul on siis õigus ainult hoonete all olevale maale. Tänan ja ootan vastust

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Maa ostueesõigusega erastamise korral tekib kinnistule ühisomand ka siis, kui hooned, mille juurde maa erastati, kuulusid ühe abikaasa lahusvara hulka (Riigikohtu seisukoht tsiviilasjas nr 3-2-1-77-07).

Kas aga sellisel viisil tekkinud ühisomandit jagatakse abikaasade vahel võrdsetes osades, on omaette küsimus. Hetkel kehtiv perekonnaseadus ei anna ühisvara jagamisel alust abikaasade osade võrdsuse põhimõttest kõrvalekaldumiseks, kuid selleks annab võimaluse eelmine perekonnaseadus, mida kohtud ebaõiglase tulemuse vältimiseks kohati kohaldavad. Seega võib Teie poolt kirjeldatud olukorras abikaasa taotleda ühisvara jagamist ebavõrdsetes osades, kuivõrd ühisvara hulka kuuluv kinnistu on tekkinud ühe abikaasa lahusvaraks olnud elamu juurde maa erastamisega.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas eestkoste all (linnavalitsus on eestkostja) olevalt lapselt võetakse laps ära, kui ta sünnitab?28.09.2018

Tere,
Kas eestkoste all (linnavalitsus on eestkostja) olevalt lapselt võetakse laps ära, kui ta sünnitab?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Automaatselt seda eeldada ei saa, oleneb ikkagi sellest, kas hooldusõiguse äravõtmiseks on alust.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas kannatanu võib keelduda, kui avarii süüdlane on nõus teda auto remondis oleku ajal sõidutama?27.09.2018

Kui liiklusõnnetuse põhjustaja on pakkunud kannatanule tasuta sõidutamist kuniks kannatanu auto on remondis. Kas on aktsepteeritav, et kannatanu keeldub ja rendib auto mille kulud nõuab sisse ikkagi süüliselt?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Ma ei julge sellise pakkumise absoluutset välistatust kinnitada. Kõik sõltub asjaoludest ja tingimustest e. sellest, millised on nõude esitaja vajadused ja mil määral sõidutamise pakkumine nendele vajadustele vastab. Küll arvan, et pigem tuleb eelistada kahjujuhtumi eelse olukorra taastamist e. sõiduki võimaldamist. See tähendab, et sõidutamise pakkumise asemel võiks pakkuda sõiduki tasuta kasutamiseks näiteks, kuna selline olukord vastaks rohkem kahju tekitamise eelsele olukorrale.
Aga nagu öeldud, on lõplik lahendus üsna sageli kinni konkreetsetes asjaoludes ja üksikasjades, mis siis vaidluse korral leiavad tuvastamist kohtus ja mille pinnalt kohus vaidluse lahendab. Üldiselt tuleb tõdeda, et kui kahjustatud isikul oli eelnevalt sõiduk ja see oli tema elukorralduseks vajalik, on kohtud rendisõiduki hüvitise kahju põhjustanud isikult ka üldjuhul välja nõudnud. Kulud rendisõidukile peavad olema mõistlikud, vajalikud ja põhjendatud.
 

Küsimus: Kas mõistan õigesti puhkuseseadust, et enne dekreeti jäämist on mul õigus välja võtta puhkus 28 päeva?26.09.2018

Tere
Asusin uude kohta tööle 21.05.2018. Dekreet algab mul 13.12.2018. Kas mõistan õigesti Puhkuseseaduse §13 punkt 2, et enne dekreeti jäämist on mul õigus välja võtta puhkus 28 päeva. (lepingus on puhkus 28 päeva)?

Aitäh

Vastus: Kaire Saarep, Ennetusosakonna juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud pöörduja

Puhkuse kasutamist reguleerib töölepingu seadus (edaspidi TLS). Puhkuseseaduse kehtivuse lõpp oli 30.06.2009. TLS § 69 lg 7 p 1 kohaselt on naisel vahetult enne ja pärast rasedus- ja sünnituspuhkust või vahetult pärast lapsehoolduspuhkust õigus kasutada põhipuhkust endale sobival ajal.

Samas juhime tähelepanu asjaolule, et kui töötaja teenib 28 kalendripäeva põhipuhkust ühe kalendriaasta eest. Kui töötaja töötab nt pool aastat, siis on ta proportsionaalselt teeninud 14 kalendripäeva põhipuhkust. Kui asusite tööle 21.05.2018, siis teenite puhkust alates 21. 05 kuni rasedus- ja sünnituspuhkuse (nn dekreedi) lõpuni. Lapsehoolduspuhkusel viibitud aja eest töötaja põhipuhkust ei teeni. 2018. aastal väljateenitava põhipuhkuse päevade arvu teadasaamiseks tuleb 28 jagada 365-ga ning korrutada kalendripäevade arvuga 21.05-31.12.2018.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Mis päevaks peab palk olema töötaja kontol, kui palgapäev langeb nädalavahetusele?26.09.2018

Palgapäev langes see kuu laupäevale. Töölepingu seaduse kohaselt oleks raha pidanud laekuma reedel. Ülemuse jutu järgi on see seaduse punkt kehtetu ning tegelikult peab palk laekuma esmaspäeval. Tema sõnade kohaselt ei ole töötajal võimalust ka töövaidluskomisjonis võita, sest kõik on seadusega kooskõlas. Ülemus ütles, et maksab osade kaupa - esimese osa esmaspäeval (17.09) ja teise osa teisipäeval (18.09). Esmaspäeval ei laekunud midagi. Mida töötaja sellises olukorras tegema peaks?

Vastus: Kaire Saarep, Ennetusosakonna juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud pöörduja

Töölepingu seaduse § 33 lg 2 sätestab, et juhul, kui palgapäev satub riigipühale või puhkepäevale, loetakse palgapäev saabunuks riigipühale või puhkepäevale eelneval tööpäeval. Seega kui palgapäev satub laupäevasele päevale, siis loetakse palgapäev saabunuks reedel ning reedel tuleb töötasu töötajale üle kanda.

Kui tööandja on oma kohustustega hilinenud, nt ei ole õigel ajal tasunud töötasu, siis on töötajal õigus nõuda viivist võlaõigusseaduse §-des 94 ja 113 sätestatud tingimustel ja korras (hetkel 8,0% aastas ülekandmisele kuuluvalt summalt, s.o päevas ligikaudu 0,022%). Viivise arvutamisel on abiks www.viivisekalkulaator.ee

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kas tegemist on koondamisolukorraga kui lapsehoolduspuhkuselt tulijale pakutakse osalisi ja ka uusi ülesandeid?26.09.2018

Töötaja katkestab lapsehoolduspuhkuse. Tööandja teatab talle, et töötaja seniseid tööülesandeid täidab valdavalt uus isik (kõrgem ametikoht) ja pakub töötajale tagasi üksikuid tööülesandeid ja uusi. Töötaja soovib tagasi kõiki varasemaid ülesandeid ja ei ole uue ettepanekuga nõus. Kas tegemist on koondamisolukorraga?

Vastus: Kaire Saarep, Ennetusosakonna juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud pöörduja

Töötaja ja tööandja vahel on sõlmitud tööleping, milles sisalduvad tingimused on kohustuslikud mõlemale poolele. See tähendab seda, et kui töötaja naaseb peale lapsehoolduspuhkuse kasutamist tagasi tööle või katkestab lapsehoolduspuhkuse, siis peab tööandja talle tagama samasugused tingimused kui tal olid enne lapsehoolduspuhkusele minekut. Kokkulepitud töölepingu tingimusi, sh töötasu, töökoormust, töötamise asukohta ja tööülesandeid, saab muuta üksnes poolte kokkuleppel (töölepingu seadus (edaspidi TLS) § 12).

Seega tööandja saab teha Teile üksnes ettepaneku töötasu, töökoormuse või tööülesannete muutmiseks, kuid töötajal ei ole kohustust nõustuda. Kui töötaja taoliselt ettepanekust keeldub, siis jätkub töösuhe endisel viisil.

TLS § 89 lg 1 kohaselt on koondamiseolukorraga tegemist siis, kui töösuhte jätkamine kokkulepitud tingimustel muutub võimatuks töömahu vähenemise või töö ümberkorraldamise tõttu või muul töö lõppemise juhul (koondamine). Seega koondamiseks peavad täidetud olema samaaegselt kaks tingimust. Esiteks peab ettevõttes olema toimunud töö ümberkorraldamine (nt kaks ametikohta liidetakse, toimub osakondade struktuuri muudatus vms) või väheneb töömaht (nt koolis väheneb õpilaste arv, tellimuste arv on oluliselt vähenenud vms) või töö lõpeb muul juhul (nt uue infotehnoloogilise lahenduse kasutuselevõtuga ei ole tarvis teatud ametikohta vms). Teiseks peab eelnimetatud olukord kaasa tooma selle, et töötajale ei ole kokkulepitud tingimustel tööd anda. Olulised kokkulepitud tingimused on mh töötasu, töökoormus, töötamise asukoht, tööülesanded.

TLS § 89 lg 3 kohaselt peab tööandja enne töölepingu ülesütlemist koondamise tõttu pakkuma töötajale võimaluse korral teist tööd, välja arvatud tööandja tegevuse lõppemisel ja tööandja pankroti väljakuulutamisel või pankrotimenetluse lõpetamisel, pankrotti välja kuulutamata, raugemise tõttu. Tööandja korraldab vajaduse korral töötaja täiendusõppe või muudab töötaja töötingimusi, kui muudatused ei põhjusta talle ebaproportsionaalselt suuri kulusid. Teise töö pakkumisest võib töötaja keelduda. Sellisel juhul toimub peale teise töö pakkumist koondamine.

TLS § 89 lg 5 kohaselt on töölepingu ülesütlemisel koondamise tõttu tööle jäämise eelisõigus töötajate esindajal (töötajate usaldusisik, ametiühingu usaldusisik, töökeskkonnavolinik, töötajate poolt valitud töökeskkonnanõukogu liige jne) ja töötajal, kes kasvatab alla kolmeaastast last. Nimetatud eelisõigus kehtib võrreldavatel ametikohtadel. Nt kui ettevõttes on tööl 5 sekretäri ja koondada on tarvis 4 sekretäri, siis eelisõigus tööle jäämiseks on töötajal, kes kasvatab alla 3-aastast last (teda ei saa sellised juhul koondada). Kui ettevõttes on tööl 1 sekretär ja talle ei ole enam tööd pakkuda (sekretäri tööülesanded on vähenenud ja koonduvad nt juhiabi ülesannete hulka), siis võib koondada ka töötaja, kellel on alla 3-aastane laps (võrreldavad ametikohad puuduvad).

Kokkuvõttes võib öelda, et esmalt tuleb hinnata, kas ettevõttes on koondamise olukord. Kui tegemist on koondamise olukorraga, siis tuleb hinnata, kas tegemist on võrreldavate ametikohtadega või on võimalik koondada ka töötaja, kellel on alla 3-aastane laps. Tööandja võib koondada töötaja, kellel on alla 3-aastane laps, kuid kes ei kasuta lapsehoolduspuhkust ning tegemist ei ole võrreldavate ametikohtadega, kus tuleks eelistada töötajat, kellel on alla 3-aastane laps. Kui tegemist ei ole koondamise olukorraga, vaid üksnes tööandja ettepanekuga tööülesannete muutmiseks, siis on töötajal õigus keelduda ning töösuhe jätkub endistel kokkulepitud tingimustel.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kas inimene võib käia tööl kaks päeva järjest ja päeva pikkus on 14 tundi?26.09.2018

Kas inimene võib käia tööl kaks päeva järjest ja päeva pikkus on 14 tundi?

Vastus: Kaire Saarep, Ennetusosakonna juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud pöörduja

Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 51 lg 1 kohaselt peab töötajale 24-tunnise ajavahemiku jooksul jääma vähemalt 11 tundi järjestikust puhkeaega. Seega maksimaalne lubatud tööpäeva pikkus on 13 tundi (v.a TLS § 51 lg-tes 3 ja 4 lubatud erandid, nt tervishoiu- ja hoolekandetöötajad, kellel on lubatud 24-tunnine tööpäev).

Seega kui Teie ei kuulu nimetatud erandite hulka, siis ei ole 14-tunnine tööpäev lubatud. Samas kaks 13-tunnist järjestikust tööpäeva on lubatud.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kas on lubatud, et ema võtab lapsepuhkust 3 tööpäeva ja isa 3 tööpäeva erinevatel aegadel?26.09.2018

Tere! Alla 3-aastase lapse emal või isal on õigus saada lapsepuhkust 6 tööpäeva. Kas on lubatud, et ema võtab lapsepuhkust 3 tööpäeva ja isa 3 tööpäeva erinevatel aegadel? Aitäh.

Vastus: Kaire Saarep, Ennetusosakonna juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud pöörduja

Töölepingu seaduse § 63 lg 1 p 2 kohaselt on emal või isal õigus igal kalendriaastal saada lapsepuhkust, mille eest tasutakse Vabariigi Valitsuse kehtestatud töötasu alammäära alusel kuus tööpäeva, kui tal on vähemalt üks alla kolmeaastane laps. Seadus lubab lapsevanematel otsustada, kuidas nad kuus tööpäeva omavahel jagavad. On võimalik, et nt isa kasutab kõik kuus tööpäeva ning ema mitte ühtegi või vastupidi. Ema ja isa võivad päevi ka omavahel jagada. Seaduses ei ole sätestatud, et ema ja isa peaksid päevi kasutama samaaegselt. Seega vastuseks Teie küsimusele, kas ema võib kolm lapsepuhkuse päeva kasutada erineval ajal, kui kasutab isa kolme lapsepuhkuse päeva, on jah, see on lubatud.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kas see ongi õige, kui läksin lapsehoolduspuhkusele, siis tööandja peatas töötamise EMTA registris?26.09.2018

Tere
Läksin teisele LHP järjestikuliselt ja EMTAlt tuli teade töötamise peatamisest. Mis põhjusel ja mis alusel tööandja töötamise peatas? Mis tagantjärjed on minule kui töötajale, kas kaotan haigekassa kindlustust või veel midagi?

Aitäh Teile,

Lugupidamisega

Vastus: Kaire Saarep, Ennetusosakonna juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud pöörduja

Maksukorralduse seaduse (edaspidi MKS) § 25(1) lg 3 p 5 kohaselt peatub töötamine kui töötaja viibib lapsehoolduspuhkusel. MKS § 25(2) lg 2 kohaselt on tööd võimaldav isik kohustatud töötamise registris registreerima töölepingu alusel töötava isiku töötamise alustamise, peatumise ja lõpetamise. MKS § 25(2) lg 4 kohaselt registreeritakse töötamise peatumine ja lõpetamine kümne päeva jooksul töötamise peatumise või lõpetamise päevast arvates. Töötamise registrisse tuleb kanda töötamise peatumise algus- ja lõpukuupäev ning peatumise alus (MKS § 25(4) lg 1 p 8).

Töölepingu seaduse § 68 lg 2 kohaselt ei teeni töötaja lapsehoolduspuhkuse ajal põhipuhkust.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).

Küsimused, mis puudutavad ravikindlustust, palume esitada Haigekassale telefonil 669 6630 või e-kirja teel aadressile info@haigekassa.ee