Ehitus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas saab analüüsida hallitusseente kontsentratsiooni eluruumi õhus, et ei peaks enne lammutama hakkama?05.03.2015

Tervist!
Viimasel aastal on mul tekkinud probleemid silmade ja liigestega või lihastega. Olen lugenud, et seda võib põhjustada hallitus ruumis. Elan 9-korruselise maja viimasel korrusel aastast 1978. Maja valmimisel olid lagedel mingid laigud, mis ülevärvimisel taas ilmusid. Seepärast kleepisime lakke ülevärvitud puitmassist plaatidega (põrandaalused või tuuletõkke plaadid). 1,5 aastat tagasi soojustati maja katus 20 cm kivivillaga. 2,5 aastat tagasi olin aga laeplaadid katnud 1cm paksuste peneoplast laeplaatidega. Hallitust kusagil näha ei ole, kuid see võib olla ka köögis külmkapi ja välisseina vahel. Kas oleks võimalik analüüsida hallitusseente kontsentratsiooni eluruumi õhus ilma köögimööbli demonteerimiseta?
Vastuse eest ette tänades,

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Hallitusseente mõju saabki inimese tervisele hinnata ainult läbi erinevate liikide osakeste kontsentratsiooni mõõtmise ruumiõhus. Sellist teenust osutab Eesti Mükoloogiauuringute Keskus SA, kellelt saate õhuanalüüsid tellida 7441471 või info@mycology.ee .
parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kas piisab kruntimisest ja ülevärvimisest, kui katuseplekk on roostes?03.03.2015

Tere,
Kas piisab kruntimisest ja üle värvimisest, kui katuseplekk on roostes? Mida teha kui peaks esinema mõnes kohas läbiv rooste?
Ette tänades,

Vastus: Erki Loigom, müügi- ja turundusjuht, Toode AS, www.toode.ee

Tere!

Roostes katusepleki värvimine on lõpliku lahenduse edasilükkamine. Roostetamist kui protsessi ei saa seal sees enam peatada, värvitud pinnast ronib ta uuesti mõne aastaga läbi. Värvimine on enda petmine mõneks aastaks.

Erki
 

Küsimus: Kui võimas peab olema survepesur, et kivikatuselt sammalt kõrvaldada?03.03.2015

Tere!
Mitu bari vähemalt peaks olema survepesur, et pesta kivikatus samblast puhtaks?


Tänud ette!

Vastus: Avo Nurming, Baltikumi vanem tehniline konsultant, Monier OÜ, www.monier.ee

Tere,

katusekivid on muutumas traditsiooniks, Est-Steini katusekivid on mõnel juba 26 aastat katusel ja päris ilusa samblakihiga kaetud.
Mida puhtam on ümbritsev loodus seda kiiremini tuleb ka sammal
Sambla eemalduseks saab kasutada samblaeemaldajat, neid on kauplustes erinevaid. Kantakse katusele niiske ilmaga, need vahendid leotavad ja hävitavad sambla niidistikku. Päeva paari pärast saab katuse survepesuriga üle pesta. Survepesuri surve ei pea olema suur, lahti ligunenud samblakiht tuleb pestes üsna hästi maha. Suure survega on oht värvitud kivide puhul värvikiht maha pesta. Kui ei soovita kasutada keemiat, siis üsna hästi tuleb sammal maha kasutades survepesuris sooja vett. Keraamiliste katusekivede pesul võib kasutada suuremat survet.
Infoks tahaks öelda seda, et sammal ei ole katustele probleemi tekitanud, vanad 70-80 aastased betoonkivi katused, mis valmistatud Esimese Eesti Vabariigi ajal on siiani katustel.
Ka sammaldunud kivikatus näeb väärikas välja.
 

Küsimus: Kas tuleb küttesäästu kui asendame radiaatorkütte põrandaküttega?27.02.2015

Tere,
Tegemist eramajaga, köetav pind 80 ruutmeetrit. Hetkel seinas radikad, mida köetakse linna keskküttega, samas kasutame vahest ka Kalvis puupliiti, mis on ühendatud radikatega, et vajadusel puuküttega radikaid saaks kütta.
Sooviksime nõuannet, kas tuleb energiasääst, kui võtame radikad seintelt ära ja teeme põrandakütte, mida saab kütta linna keskküttega? Põrandas oleks temp madalam, aga samas pinda mida kütta on rohkem kui radikate korral. Kuidas saaks arvutada energiasäästu?
Millist soojussõlme oskate soovitada, mida linnaküttele vahele panna? Sealt saame ka sooja vett.
Praegu nt toimub radikate korral vabavool, ehk tavaliselt pump kraadi -7 kuni 0 juures ei olegi sisse lülitatud ja radikad on ikkagi mingil määral soojad ja kütet kulub vähem. Kas põrandakütte korral saab ka nii reguleerida, et teatud temperatuuri korral, kui temp erinevus on suur, siis pumpa sisse ei lülita ja põrandad on ikka mingil määral soojad?

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Tere
Põrandaküte annab võrreldes radiaatorkütte säästu vaid mõne protsendi. Ainult selle võrra, et õhu konvektsioon laealust ei küta. Köetava ruumi kubatuur on ikka sama.
Kui te siiski soovite põrandaküttele üle minna, siis tuleb soojuskandja temperatuur alla saada 25...35 kraadini ja kindlustada
torudes piisav voolukiirus. Sobivaid valmis pumbagruppe on poodides saada kuid otsige endale abiline, kes hüdraulikaosa õigesti kokku paneb.
 

Küsimus: Mis värvi kasutada lakke pandud voodrilaual?19.02.2015

Sooviks lae katta voodrilauaga ja otsin värvi. Ei taha, et oleks läbipaistev. Mis värvi kasutada?

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Voodrilauda on kõige parem värvida vesialuselise tervisesõbraliku hea nakkega ning tugeva pinnaga värviga Vivacolor Special Furniture Akva.

Seda värvi võib kanda pinnale pintsliga või rulliga, sõltuvalt aluspinnast ja värvija eelistusest.
 

Küsimus: Mis põhjustel keskküttesüsteemi rõhk nii suurelt kõigub?17.02.2015

Tere!
Meil on 4-kordne nõukaaegne maja ühetoruküttesüsteemiga. Süsteem on kinnine. Projekti KÜ dokumentide hulgas ei ole. Sooja saame Tallinna Küttelt. Üks kuu tagasi avastasime küttetoru lekke ja remondiks tuli kogu süsteem tühjaks lasta. Toru vahetuse järel remondifirma täitis süsteemi uuesti ja palus mul kontrollimas käia, et rõhunäit oleks 3,5 peal. Vahemärkusena lisan, et avarii ajal käis meie majas ka teise firma spetsialist ja ütles, et 4-kordse maja rõhunäit võib ka 2,5 peal olla? Kas selle määrab ainult maja kõrgus?
Samaaegselt vahetati pööningul ära ka õhutusventiilid ja tehti mitu korda õhutust. Kontrolliti ka muid kohti süsteemis kuna ühe esimese korruse korteri radiaatorid kahes toas läksid külmaks. Pärast õhutust soojaks ja kahe päeva pärast jälle külmaks. Nii mitu korda.
Praegu on soojad, kuna remondimees keeras viimases hädas püstaku kraani veidi kinni.
Olengi soovituse kohaselt rõhunäitu kontrollimas käinud ja vahepeal tõesti seisab ta 3,5 peal, aga kord avastasin ta ka 4,0 pealt, aga ka 3,2 pealt.
Sooviks teada, kas selline kõikumine on seotud välistemperatuuriga või on veel midagi ja kas on põhjust muretsemiseks?

Tänan

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Tere
Üldjuhul peaks küttesüsteemi rõhk olema suurem kui tema kõrgusest tulenev veesammas. 4 korrust+kelder+pööning - ca 2 bari kõrgusest +1 lisaks s.o. 3...3,5 bari peaks õige olema. Mis rõhuga on kaitseklapp? Selle rakendumisrõhk määrab ülemise piiri. Küttesüsteemi rõhk võib kõikuda ikka. See sõltub süsteemi temperatuurist ja sellest, kui hästi paisupaak vee paisumist/kahanemist kompenseerida suudab.
 

Küsimus: Kas saan laes olevad hallitustäpid niiskustõkke ja ülevärvimisega kõrvaldada?17.02.2015

Tere
Korteri lakke magamistuppa on tekkinud täpid niiskusest, hallitusest. Varem oli mõni üksik kuid kui termomeeter + poolel, siis on näha kuidas nädala jooksul neid juurde tuleb. Kas saaksin kuidagi selle likvideerida lage uuesti värvides enne niiskusetõkke uuesti peale panna. Mis oleks lahendus?
Tänan

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Oleme katsetanud oma laboris mitmeid lahendusi kuidas saab hallituse teket vähendada siseruumides ning leidsime, et parimat tulemust andis värvimine Sadolin Vatrum hallituskindla värviga.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Mis võib olla põhjus, et üks radiaatoritest teeb häirivat kohinat?12.02.2015

2-kordset eramaja kütab ja annab tarbevett Thermia maasoojuspump. Osaliselt põranda-, osaliselt (2. korrusel) radiaatorküte. Mure selles, et pumbast kaugeima Purmo radiaatori liin hakkab enne radiaatorit suvalisel ajal kohisema, või veesolina häält andma. Müra lõpeb, kui reguleerimissegistit (Danfoss) ühe astme võrra tagasi keerata. Õhutatud on ämbrite kaupa. Ühendustoru materjal Alupex. Liinil klambreid jm kinnitusi ei ole. Muud 2. korruse radiaatorid häält ei tee. Mis võiks olla põhjuseks?

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Tere. Kui te räägite vee solinast, siis see ta ka on. Ilmselt pole õhku torust ikkagi kätte saadud. Sulgege kõik muud ringluse harud ja laske pumbal ainult sinna lüüa. Siis on lootus, et suurem veevoolu kiirus võtab õhumullid kaasa ja saate need radiaatori kaudu eemaldada.
 

Küsimus: Kas palkmaja maakivist vundamenti on mõtet soojustada ja kas sellel võib olla ka negatiivseid mõjusid?12.02.2015

Tere.
Majal on maakivist vundament, ca 50 cm sellest maa all ja ca. 50 cm maa peal. Tegemist palkmajaga. Kas seda oleks mõistlik soojustada või mitte? Kas see annaks mingit positiivset efekti? Kas võib olla ka negatiivseid mõjusid?
Parimat

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Soojustamine sõltub sellest, millised on esimese korruse põrandad. Kui on välisõhuga tuulduvad puitpõrandad, siis annab soojustamine vähe kasu. Kui on betoonpõrandad või pinnasel põrandad, siis võib soojustada.
Soojustuse enda saab paigaldada ainult vundamendi maapealsele osale ja 50 pinnasesse,kuna see on ülevalpool külmumispiiri, siis soovitan 50 cm sügavusel pinnases paigaldada veel 1 m horisontaalset soojustust, et külm ei pääseks vundamendialuse pinnaseni.
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kas sprei värvi on vaja vastupidavuse tõstmiseks lakiga üle katta?10.02.2015

Kas oskate aidata? Kui värvin mootorratta paaki musta matt sprei värviga, kas sinna on eraldi vaja lõpuks lakk peale panna või ei ole see vajalik? Pean just silmas selle vastupidavust ja hooldust.

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Kuna aerosoolpihustatavaid värve on palju erinevaid ning erinevate tugevustega, siis kõige parema vastuse saab kas otse tootjalt või selle värvi maaletoojalt/esindajalt.

Üldiselt on nii, et mida läikivam on pind, siis seda kergem on pinda hooldada ja vähem mustust pind kogub.

Samas on olemas ka matid värvid, millega värvitakse erinevaid sõidukeid.

Mõnikord ka lakitakse pind üle läikivama lakiga.

Seetõttu soovitan ikkagi pöörduda tootja või tootjapoolse esindaja poole.