Politsei

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas firma autot hakatakse kinni pidama, kui kaotasin juhtimisõiguse enda autoga, aga olen kasutajana kirjas ka firma autol?14.04.2016

Kaotasin juhtimisõiguse 3 kuuks sõites enda autoga. Kas märge jääb ka firma autole, millel olen märgitud kasutajaks, kuid millega sõidab igapäevaselt minu ülemus? Kas on võimalus, et firma autot hakkatakse kinni pidama?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Kas on võimalus, et firma autot peatatakse kontrolliks - jah see võimalus on alati olemas. Kas firma autole jääb märge - ei jää.
 

Küsimus: Mida teha kui tean alaealisi sõpru, kes suitsetavad?14.04.2016

Mida teha kui tean alaealisi sõpru, kes suitsetavad?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Nendest võib teada anda kohalikule noorsoopolitseinikule või saata teabe nende kohta ühele kolmest veebikonstaablist: https://www.politsei.ee/et/nouanded/veebikonstaabel/
 

Küsimus: Kuidas on võimalik vaadata järgi, et kas olen veel tingimisi karistatud või ei?14.04.2016

Kunagi olen saanud tingimisi karistada ja dokument on kadunud. Kuidas oleks võimalik vaadata järgi, et kas olen veel tingimisi karistatud või ei?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

 

Küsimus: Kuidas peab arvestama kohtuotsuse jõustumise tähtaega?14.04.2016

Tere.
Kohtuotsus kuulutati välja 16.03.16. Edasikaebamise aeg 15 päeva. Seega 01.04 peaks olema kohtuotsus jõus. Kuigi etoimik näitab tänase seisuga Dokumendi staatus:
Jõustumise ootel
Isiku karistused alt ka ei ole kehtivat karistust.
Kuidas arvutama pean seda asja (juhtimisõigus võeti ara 4 ks kuuks peale kohtuotsuse jõustumist).

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Vastavalt KrMS § 408. Kohtuotsuse ja -määruse jõustumine

(1) Kohtuotsus või -määrus jõustub, kui seda ei saa enam vaidlustada muul viisil kui teistmismenetluses.

Seega peale 15 päeva möödumist 16.03.2016, kui keegi ei ole otsust vaidlustanud, on otsus jõustunud. Tegemist võib olla e-toimiku tehnilise tõrkega sisu uuendamise osas. Täpsema info saamiseks pöörduge palun otsuse teinud kohtumaja poole.
 

Küsimus: Kas peaksin tegema avalduse politseile, kui minu ostetud auto on registrist maas ja juba mitu korda edasi müüdud?14.04.2016

Tere
Ostsin heauskselt omale esimese auto ning kui ostulepinguga ARK-sse läksin, selgus, et müüja allkiri sellel on võltsitud ning masinat minu nimele ümber ei kirjutata. Lisaks on masin veel ka arvelt maha võetud (ostu hetkel oli masin aga arvel). Võtsin ühendust lepingus olnud müüjaga, kes väitis, et on selle sõiduki maha müünud sõiduki passis olevale vastutavale kasutajale, kes on talle selle eest võlgu ning et tema seda enne minu nimele ümber ei kirjuta kui talle on makstud selle eest. Proovin talle selgitada, et ega mina pole ju selles süüdi, et talle võlgu ollakse, kuid siiski keeldus ta ümberkirjutamisest. Võtsin siis ka ühendust vastutavaks kasutajaks määratud isikuga, kuid ka tema olevat selle juba kellegi teisele ostumüügi lepinguga maha müünud. Seega on sõiduk juba enne minu kätte sattumist korduvalt edasi müüdud ostumüügi lepinguga, mille allkiri on võltsitud. Mida peaksin mina nüüd edasi tegema? Kas peaksin tegema politseile avalduse?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Ma kaldun arvama, et olete millestki valesti aru saanud. Nimelt sõidukit on võimalik arvelt maha võtta ainult lammutustõendi alusel. Dokumendi võltsimise osas võiksite jaoskonda avalduse esitada.
 

Küsimus: Kas alaealisena alkoholi tarvitamise eest saadud trahv mõjutab piiratud B-kat piitatud lubade ümbervahetamist?14.04.2016

Tere
Kas alaealisena alkoholi tarvitamise eest saadud trahv mõjutab piiratud B-kat piitatud lubade ümbervahetamist B- kategooria lubade vastu. Kuulsin ka, et tuttava sõber ületas teed selleks mitte ettenähtud kohas ja nüüd peab aasta aega ootama, et juhtimisõigust taotleda. Missugused karistused üldse mõjutavad juhilubade tegemist?
Tänud!

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Vastavalt liiklusseaduse § 106 mõjutab juhtimisõiguse andmist ainult liiklusalase süüteo toimepanemine.
 

Küsimus: Kuidas mõjutab minu tulevikku, kui esitasin teise inimese ID kaardi ja sain kriminaalkaristuse (olen 17-aastane)?14.04.2016

Tere,
Sain hakkama sellise lollusega, et esitasin politseile kellegi teise ID-kaardi, kuna olin alkoholi tarvitanud ja olen 17-aastane ning sain selle eest kriminaalkaristuse. Kas see kriminaalkaristus mõjutab kuidagi minu tulevikku?

Ette tänades

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

See karistus mõjutab Teie astumist avalikku teenistusse seni kuni karistuse kandmisest on möödunud vähemalt 3 aastat.

ATS § 15. Isikud, keda ei või võtta teenistusse

Teenistusse ei või võtta isikut:
1) kellel on karistatus tahtlikult toimepandud kuriteo eest;
 

Küsimus: Kuidas lahti saada sellest, et Googlisse nime kirjutades tuleb esimese viitena ammune kriminaalkaristus?14.04.2016

Tere
2010a mõistetud kriminaalkaristus Kar424 - karistuseks rahatrahv, mida ei pööratud täitmisele kui 3a jooksul uut kuritegu ei soorita. Tänaseks siis otsuse jõustumisest 5a 6 kuud möödas ja karistuse kandmisest 2a 6kuud. Googlisse oma nime lüües tuleb aga esimese asjana antud juhtum ette. Kas seda on võimalik eemaldada? Kas on seaduslikku alust? Kui hetkel ei ole, siis millal antud kuupäevadele tuginedes see oleks?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Vastavalt Karistusregistri seadusele

§ 24. Registrisse kantud karistusandmete kustutamise tähtajad
(1) Karistusandmed kustutatakse registrist ja kantakse üle arhiivi, kui:
6) tähtajalisest vangistusest või rahalisest karistusest tingimisi vabastamise korral määratud katseaja lõppemisest on möödunud kolm aastat;

§ 25. Karistusandmete kustutamise tähtaja kulgemine

(1) Registrisse kantud karistusandmete kustutamise tähtaeg algab:
1) põhi- ja lisakaristuse ärakandmisest;
 

Küsimus: Kuhu saab isik kaevata, kui menetleja avaldab teisele poolele isiku puude diagnoosi andmeid?14.04.2016

Menetleja räägib puudega isiku diagnoosist teistele ja laseb puudega isiku ja teiste vahel vihavaenu tekkida ja ebavõrdsust. Mis saak teha puudega isik? Kuuldavasti valitsuse seaduse järgi on kaebamise õiguse järgi kaebekoht siseministeerium ja kui sealt abi ei saa, siis eesti valitsus ning kohus.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Enne siseministeeriumit võib kaebuse esitada ka uurija asukoha prefektuuri sisekontrollibüroole, sealt edasi ka otse kohtusse.
 

Küsimus: Kas see on enesekaitse, kui autojuht sõidab teda relvaga sihtivale isikule otsa?03.03.2016

Tere.
Delfis ilmus artikkel, kus mingid kodanikud ähvardasid relvaga: http://epl.delfi.ee/news/eesti/nommel-ehmatati-autojuhte-politseil-polnud-alust-kedagi-kinni-pidada?id=73806893

Kas sellise juhtumi kirjelduse järgi ja tekkinud olukorras on õigust nn ründajale autoga otsa sõita või tulirelva kasutada?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Sellist "enesekaitse" taktikat ma Teil valida ei soovita, mõistlik oleks võimalikust ründajast sooritada ümberpõige. Veel vähem soovitan kasutada tulirelva. Miks? Otsasõitmiseks peaks kasutama võrdlemisi sirget trajektoori, kui tegemist on reaalse tulirelvaga on sirgelt enda suunas liikuvat objekti üsna lihtne tabada. Hakata otsima enda relva, sellega lasu sooritamiseks autost väljuma, sihtima annate vastaspoolele piisavalt aega, et ta esimesena päästikule vajutaks. Ehk Teie eelistatud taktika seab Teid ennast oluliselt suuremasse ohtu kui sündmuskohalt põgenemine. Need meetodid võiks jääda filmilinale.

Seda, kas sellises olukorras otsasõit/tulirelva kasutamine oleks õigustatud on väga keeruline öelda teadmata milline oli see relvataoline ese millega väidetavalt ähvardati. Kui relvast on juba lask tehtud ja Teid sihitakse edasi ja muul viisil ei ole Teil võimalik ohtlikust olukorrast põgeneda siis jah, pigem on õigustatud. Muudel juhtudel on mõistlik püüda põgeneda, mitte püüda ise ohtu neutraliseerida.