Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Töötu ravikindlustus03.05.2011

Kas on võimalik arstiabi saada ka töötul inimesel. Kuna abikaasa on juba aastaid töötu ja arstiabi pole vaja olnud, siis ei tea me probleemist midagi. Nüüd on tal aga tekkinud tõsine tervisemure aga arsti poole ei julge minna kuna pole ravikindlustust.
Mida teha?

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Ka töötu võib minna arsti juurde, aga kui ta ei ole end registreerinud töötukassas, siis peab ta ise arstiabi eest tasuma, kuna tal puudub ravikindlustus haigekassas.
Selleks, et abikaasa saaks töötuna ravikindlustuse, peab ta pöörduma töötukassasse.
 

Küsimus: Puugivastane vaktsiin ja selle hind29.04.2011

Tere
Küsimus puugisüstide kohta. Ei ole varem puugisüste teinud, kuid liigun palju looduses ja sooviks end vaktsineerida, aga olen hetkel töötu ja seoses sellega ongi küsimus.
Kas haigekassa toetab ka mingil määral vaktsineerimist ja kui suure summaga ma peaksin siiski arvestama, sest minu teadmist mööda tuleb esimesel aastal teha kaks süsti ja teisel aastal üks ja kas perearst võtab mingit tasu ka selle eest või maksab ainult vaktsiin?
Aitäh

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Haigekassa ei rahasta puukentsefaliidi vastase vaktsiini ostu. Seega on kaitsesüst tasuline nii kindlustatule kui ka ravikindlustuseta isikule.
Täpsemalt oskab Teid aidata neis küsimustes kindlasti perearst.
 

Küsimus: Haigusleht tööõnnetuse korral28.04.2011

Kui mul juhtub tööõnnetus, kas haigusleht on 100% ja kui on, siis kes kui palju hüvitab?

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tööõnnetuse korral hüvitab haiguslehe haigekassa alates töövabastusperioodi teisest päevast, hüvitise määr on 100%.
 

Küsimus: Üle aasta juba töötu, kuidas elada, kui tööd ei ole27.04.2011

Tere,
Olen olnud juba 1a ja 4 kuud töötu. Olen teinud kõik, et leida omale tööd, kuid tulutult. Kaua saab olla töötu, kuidas edasi elada, sest pole ju sissetulekut.
Andke nõu, mida teha.
Ette tänades

Vastus: Kaidi Silver-Schöbe, võlanõustaja, www.alustauuesti.ee

Tere,
kui teile Töötukassa poolt toetusi enam ei maksta, peaksite pöörduma kohaliku valla- või linnavalitsuse poole ja selgitama välja kas ning millistel tingimustel teil on võimalik taotleda sotsiaaltoetusi. Üldiselt jagunevad sotsiaaltoetused riiklikeks (nt. toimetulekutoetus) ja kohaliku omavalitsuse eelarvest makstavateks toetusteks. Täpsema infot teie võimaluste kohta uurige KOV sotsiaaltöö spetsialistilt.

Parimate tervitustega,
Kaidi Silver-Schöbe
 

Küsimus: Lapseootel töötaja ei saa oma tööd teha25.04.2011

Töötaja, kes töötab meil tantsijana, ootab last. Dekreetpuhkuseni ta tantsida ei saa ja mingit teist tööd meil ka talle anda ei ole. Kuidas õigesti käituda?

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Kui tööandjal ei ole töötajale, kes ootab last, kergemat tööd anda, siis võib töötaja ajutiselt keelduda tööülesannete täitmisest. Sellisel juhul väljastab arst isikule haiguslehe põhjusega “terviseseisundile vastava töö andmine või üleviimine kergemale ametikohale”.
Tööandja annab vastava käskkirja või korralduse töötaja tööülesannete täitmisest keeldumise kohta ning märgib töövõimetuslehele kuupäeva, millest alates töötaja keeldus «Töölepingu seaduse» § 18 lõike 2 alusel ajutiselt tööülesannete täitmisest või «Avaliku teenistuse seaduse» alusel vabastati teenistuja ajutiselt teenistuskohustuste täitmisest.
Lähemalt sel teemal palume lugeda ka haigekassa kodulehelt siit http://www.haigekassa.ee/kindlustatule/hyvitised/yleviimine.
 

Küsimus: Töötamine lapsehoolduspuhkuse ajal21.04.2011

Soovin lapsehoolduspuhkuse ajal töötada osalise töökoormusega, näiteks 8 tundi nädalas. Kas emapalka (vanemahüvitist) vähendatakse?

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Emapalka haigekassa ei maksa. Palume Teil pöörduda oma küsimusega Sotsiaalkindlustusameti, www.ensib.ee, poole.
 

Küsimus: Kuidas hüvitatakse lapsega haiguslehel viibimine?18.04.2011

Olen lapsega haiguslehel, kuidas see mulle hüvitatakse?
Ette tänades

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Lapsega hoolduslehel olles maksab Teile hüvitist töövabastuse esimesest päevast alates haigekassa, mitte tööandja. Teil on õigus hüvitist saada alla 12-aastase lapsega hoolduslehel olles ühe haigusjuhu puhul 14 järjestikuse päeva eest.
Hüvitis arvutatakse Teie eest eelmisel aastal makstud sotsiaalmaksust, määr on 80%.
Väga täpselt on hooldushüvitisest kirjutatud ka haigekassa kodulehel: http://www.haigekassa.ee/kindlustatule/hyvitised/hooldushyvitis.
 

Küsimus: Töötukassas arvele võtmine12.04.2011

Tere,
Olen 17-aastane ning koolis ei käi. Kas peaksin ennast töötukassas arvele võtma?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere!
Eesti Töötukassa ülesandeks on aidata inimestel leida tööd. Kui Te ise soovite oma tööotsingutel kasutada töötukassa abi, siis on Teid võimalik arvele võtta kas tööotsijana või töötuna.

Kui Teie õpingud on katkenud või lõppenud, Teil ei ole plaanis lähemal ajal uuesti õppima asuda, Te otsite just praegu endale sobivat töökohta, Te soovite tööle asuda ja olete valmis vastu võtma sobiva töö - sellisel juhul on Teid võimalik töötukassas töötuna arvele võtta - igal ajal, kui Te isiklikult pöördute töötukassa sobivasse osakonda, võttes kaasa kehtiva isikut tõendava dokumendi.

Töötuna või tööotsijana arvelevõtmise korral peate ka ise aktiivselt tegelema töö otsimisega, kandideerima sobivatele tööpakkumistele ja külastama oma konsultanti kokkulepitud ajal.
Rohkem infot töötuna või tööotsijana arvelevõtmise kohta leiate järgmiselt aadressilt:
http://www.tootukassa.ee/index.php?id=11315
 

Küsimus: Kui kaua kehtib ravikindlustus, kui olen lapsega kodune?11.04.2011

Tere,
Laps sündis 2010.a detsembris. Enne lapse sündi olin töötu.
Kui kaua kehtib minu ravikindlustus?
Tänan!

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Ravikindlustus kehtib Teil lapse 3-aastaseks saamiseni.
 

Küsimus: Kas palgatoetusega töökohal peab olema vormistatud tööleping?08.04.2011

Tööandja sõnul olen tööl palgatoetuse alusel. Mis see palgatoetus on?
Kas palgatoetusega töökohal peab olema vormistatud tööleping? Hetkel minul lepingut ei ole.
Kuidas toimub töösuhte lõpetamine?
Kas tööaeg peab olema 8 tundi? Praegused tööpäevad on 12 kuni 14 tundi.

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere!
Tööandja saab taotleda töötukassast palgatoetust, kui ta võtab tööle inimese, kes on töötukassas töötuna arvel olnud järjest üle 12 kuu. 16-24-aastase töötu saab palgatoetusega tööle võtta, kui ta on olnud töötuna arvel järjest vähemalt kuus kuud. Enne töölepingu sõlmimist sõlmitakse palgatoetuse haldusleping Eesti Töötukassa ja tööandja vahel. Palgatoetust on võimalik maksta nii tähtajalisel kui tähtajatul töötaja tööle võtmisel.

1) Tööleping töötaja ja tööandja vahel võib olla nii tähtajaline kui ka tähtajatu ning töötukassa ei sekku töötaja ja tööandja vahelise töölepingu tingimustesse. Selleks, et tööandja saaks palgatoetust taotleda, peab tööleping olema sõlmitud vähemalt kuueks kuuks. Töötaja seisukohalt ei oma tähtsust, kas tööandjat toetatakse temaga sõlmitud töölepingu alusel palgatoetusega või mitte, tööleping peab olema sõlmitud töölepingu seaduses sätestatut arvestades. Töötukassa maksab tööandjale palgatoetust poole töösuhte kestuse ajast, kuid mitte rohkem kui kuue kuu eest.

2) Töölepingu ülesütlemine peab toimuma vastavalt töölepingu seadusele. Tööandja tagastab palgatoetuse täies ulatuses, kui tööandja algatusel lõpetatakse tähtajatu või üle ühe aasta pikkune tähtajaline töösuhe enne aasta möödumist või alla aasta pikkune tööleping enne tähtaja saabumist.

3) Tööaeg võib olla ka rohkem kui 8 tundi, kuid tööaeg peab olema töölepingus fikseeritud ja peab vastama töölepingu seaduse § 43 sätestatud tingimustele.

Küsimuste täpsemaks selgitamiseks palun teavitage töötukassat, info@tootukassa.ee, millise tööandja juures olete palgatoetusega tööle rakendunud? Samuti tuleks Teil teavitada töölepingu puudumisest Tööinspektsiooni, ti@ti.ee, edastades selleks enda ja kõnealuse tööandja andmed.