Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Palgatoetuse alusel tööl, kuidas saaksin töötuskindlustuse kaitse säilimisega töölt lahkuda?28.06.2011

Tööandja sõnul olen palgatoetuse alusel tööl alates 1.detsembrist, seega 7 kuud. Kui lahkun töölt omal soovil, kas saan töötuskindlustushüvitist. Kui ei saa, siis mis moel saaksin lahkuda, et töötuskindlustus säiliks?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere!

Õigus töötuskindlustushüvitisele on kindlustatul, kes vastab kolmele tingimusele:
1) ta on töötuna arvele võetud;
2) tal on töötuskindlustusstaaži vähemalt 12 kuud töötuna arvelevõtmisele eelnenud 36 kuu jooksul;
3) viimane töösuhe on lõpetatud alusel, mis annab õiguse hüvitisele (nt koondamine, asutuse likvideerimine, katseaja ebarahuldavad tulemused, töösuhte tähtaja möödumine).

Kui Teid on tööle võetud palgatoetuse lepingu alusel, siis peab tööandja tagastama palgatoetuse, kui tööandja algatusel lõpetatakse tähtajatu või üle ühe aasta pikkune tähtajaline tööleping enne ühe aasta möödumist töölepingu sõlmimisest. Palgatoetust ei pea tööandja tagastama, kui tööleping lõpetatakse töötaja algatusel enne määratud tähtaega.

Töötaja algatusel (omal soovil) või poolte kokkuleppel töösuhte lõppemise järel töötuna arvelevõtmise korral ei ole Teil õigust töötuskindlustushüvitisele.
 

Küsimus: Kas ravikindlustus kehtib välismaalt naastes27.06.2011

Tere

Sooviksin teada, kui olen asunud tööle välismaale ja tegemist on Eesti ettevõttega, mis rendib tööjõudu teistesse riikidesse. Kui ma peaksin naasema 6 kuu pärast, kas mul kehtib tervisekindlustus või ei? Kui ei, mida peaksin tegema, et arstiabi saada?

Tänan

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Kui Teie tööandja tasub Teie eest sotsiaalmaksu Eestis, siis on Teil ka Eestis kehtiv ravikindlustus. Kui tööleping lõpeb kuue kuu pärast, peaks Teil veel ravikindlustuse garantii kehtima kaks kuud peale lepingu lõppu.
 

Küsimus: Ravikindlustuse kehtivus16.06.2011

Tere,
Vanast töökohast ära tulles jääb mul uues töökohas tööleasumiseni 63 kalendripäeva. Selle 63 päeva sisse jääb veel 21 päeva ajutist tööd Norras, mille pealt maksan maksud Norras.
Kas mu ravikindlustus katkeb 60 päeva pärast ja kui ma ise või mu 5- ja 7-aastane laps peaks peale seda haigeks jääme, siis puudub mul võimalus tasustatud töövõimetuslehte võtta, hoolimata sellest, et juba töötan uues kohas? Või on mõni võimalus ravikindlustuse säilitamiseks ilma ooteajata?

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere!

Kui olite ravikindlustatud Eestis ja tööandja kaudu, kehtib Teie ravikindlustus veel 2 kuud pärast töösuhte lõppemist. 21-päevane ajutine töötamine Norras ravikindlustuse kehtivust ega selle pikkust ei mõjuta. Kui asute Eestis tööle hiljem kui 2 kuud pärast eelmisest Eesti töökohast lahkumist, siis ravikindlustus vahepeal katkeb, kui Te end vahepeal mõnel muul alusel ei kindlusta (registreerite töötuks, lähete kooli vms). Kui Te ravikindlustuse kehtivuse ajal saate kindlustuse uuel alusel, siis Teie ravikindlustus vahepeal ei katke. Sel ajal, kui Te ei tööta, ei ole Teil võimalik võtta töövõimetuslehte.

Ravikindlustuse saamise võimaluste kohta võite uurida haigekassa kodulehelt http://www.haigekassa.ee/kindlustatule/taotlemine.

Parimate soovidega
Evelin Koppel
 

Küsimus: Dekreedirahad10.06.2011

Tere!
Olen üliõpilane ega pole eelmine aasta tööl käinud. Olen 5.kuud rase ja seega kas ma saan enne sünnitust küsida mingeid dekreedirahasid või mingeid muid toetusrahasid?

Kas vanemahüvitist, mida hakkan saama peale lapse sündi (minul siis miinimumpalk), kas seda on võimalik välja võtta enne lapse sündi?
Samuti, kas seda saab välja võtta lapse isa?

Lugupidamisega,

M

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Haigekassa maksab sünnitushüvitist vaid töötavale naisele. Küll aga hakkate saama vanemapalka, mida maksab sotsiaalkindlustusamet. Seega palun pöörduge vanamahüvitisega seotud küsimustega sotsiaalkindlustusametisse (www.ensib.ee).
 

Küsimus: Millal tehakse esimene väljamakse?10.06.2011

Tere! Mul selline küsimus, millal tehakse esimene väljamakse? Olen töötuna arvel alates 11.05.2011 (peale koondamist, enne seda lapsehoolduspuhkusel). Esimesel konsultatsioonil käisin 08.06.2011 ja öeldi, et raha saab alles 10.07.2011. Kas siis selle kuu eest ei maksta midagi, mis ma arvel olen olnud? Mitte midagi ei saa aru.
Ette tänades!

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere!

Töötul võib olla õigus töötutoetusele või töötuskindlustushüvitisele, mille määramise ja maksmise tingimused on erinevad.
Töötutoetuse või töötuskindlustushüvitise määramise kohta leiate täpsemat infot töötukassa kodulehe kaudu: http://www.tootukassa.ee/index.php?id=11245

Töötutoetus makstakse töötu pangaarvele 5 päeva jooksul pärast viimast konsultandi külastust.
Töötuskindlustushüvitis laekub töötu pangakontole eelmise kalendrikuu päevade eest järgmise kuu 10-ks kuupäevaks.
Juhul, kui koondatul on õigus kindlustushüvitisele koondamise korral (ta on töötanud üle 5 aasta teda koondanud firmas), tekib tal õigus töötuskindlustushüvitisele pärast ühekuulise ooteperioodi möödumist.

Kui Teil on küsimus isiklikult Teile määratud toetuse või hüvitise maksmise kohta, siis palun esitage küsimus oma konsultandile või aadressile info@tootukassa.ee või helistage töötukassa infotelefonile 15501 (lauatelefonilt tasuta, Skype’lt valides: tootukassa).
 

Küsimus: Kas pärast lapsehoolduspuhkust pean ennast töötuna arvele võtma?02.06.2011

Tere!
Olen olnud lapsehoolduspuhkusel kokku 6 aastat. Lõpetasin märtsis töölepingu omal soovil, kuna elukoht asub nüüd teises linnas ja tööl käimine vanas kohas oleks võimatu. Kas peab ennast töötuna arvele võtma, kui ma ei otsi tööd momendil? Kuidas oleks võimalik saada ravikindlustus sellisel juhul?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere!

Ravikindlustuse võimaluste kohta leiate infot Eesti Haigekassa kodulehe kaudu: www.haigekassa.ee/kindlustatule

Eesti Töötukassas on võimalik töötuna arvele võtta inimest, kes ise soovib kasutada oma tööotsingutel töötukassa abi ja kes otsib tööd.
Ravikindlustusest töötukassa klientidele saate täiendavat infot: http://www.tootukassa.ee/index.php?id=12774
 

Küsimus: Hooajatöölise ravikindlustus02.06.2011

Kui ma asun hooajalisele tööle osalise tööajaga, siis kas mul kehtib täielik ravikindlustus? Enne sellele tööle asumist olin kodune, ega omanud üldse mingit ravikindlustust. Aitäh

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere!

Ravikindlustus on kõikidel ravikindlustatud inimestel ühesugune. Ravikindlustuse saate siis, kui Teil on vähemalt 1-kuuline tööleping. Sealjuures ei ole oluline, kas see on osalise või täieliku tööajaga. Võlaõigusliku lepingu puhul saate ravikindlustuse järgmistel juhtudel:
- kui on sõlmitud töövõtu-, käsundus- vms võlaõiguslik leping vähemalt kolmeks kuuks,
- kui saate selle lepingu alusel tasu, teie eest makstakse sotsiaalmaksu vähemalt miinimumpalgalt,
- kui Te ei ole FIE.
Mõlemal juhul on oluline, et Teie tööandja esitaks Teie andmed haigekassale.

Parimate soovidega
Evelin Koppel
 

Küsimus: Isa lapsehoolduspuhkusel, kas ema võib jääda lapsega haiguslehele?01.06.2011

Lapse isa kasutab hetkel lapsehoolduspuhkust kuu aega ja laps jäi just haigeks. Mina, lapse ema, käin hetkel tööl, kas võin jääda lapsega haiguslehele?

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere!

Hooldusleht väljastatakse isikule, kes last tema haiguse korral tegelikult hooldab. Hoolduslehe väljastamise otsuse teeb lapse raviarst.

Parimate soovidega
Evelin Koppel
 

Küsimus: Kohtuotsuse tühistamise määrus, kuid arestimise märge ikka kõrvaldamata31.05.2011

2003. aastal arestiti pangas minu arve, millelt said kõik võlad ja kohtutäituri tasud makstud. Kohus andis välja kohtuotsuse tühistamise määruse, arve vabastati. 2011. aastal ei saanud teises pangas arveldada, märge oli sees arestimise kohta, pidin maksma 110,40 eurot uuesti kohtutäiturile, et märge kaoks. Kas minuga toimiti õigesti ja kas pean iga panga jaoks maksma arve avamise tasu?

Vastus: Kaidi Silver-Schöbe, võlanõustaja, www.alustauuesti.ee

Tere,

kahjuks ei selgu Teie küsimusest teatud olulised üksikasjad. Seetõttu on kirjalikke materjale nägemata raske anda ühest vastust.
Kui olete veendunud, et tegemist oli sama nõudega, mille kohta kohus tegi määruse, jääb arusaamatuks, miks ei olnud Teie arvet aresti alt vabastatud. Täitemenetluse seadustiku paragrahvi 115 lõige 6 sätestab: "Arestimisakti täitmise järel vabastatakse isiku konto aresti alt. Kohtutäitur kohustub esitama krediidiasutusele viivitamata konto arestist vabastamise korralduse, kui nõue rahuldatakse muul viisil."
Seega oleks kohtutäitur pidanud saatma teate nõude täitmise kohta kõikidele krediidiasutustele, kus ta Teie arved arestis. Kaldun arvama, et tegemist võis siiski olla mõne muu nõudega.

Parimate tervitustega,
Kaidi Silver-Schöbe
 

Küsimus: Kuidas saada teada võlajääki?31.05.2011

Kuidas saada teada võlajääki, mille on kohtutäitur arestinud?

Vastus: Kaidi Silver-Schöbe, võlanõustaja, www.alustauuesti.ee

Tere,

võlajääki saate teada kohtutäituri käest.

X-tee portaali kaudu on inimesel võimalik teha küll ka päring tema kohta avatud täitetoimukute kohta, kuid võlasummad ei pruugi seal olla aktuaalsed.

Parimate tervitustega,
Kaidi Silver-Schöbe