Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: FIE ravikindlustus11.05.2011

Registreerisin 04.05.2011 äriregistris FIE-ks. Mida ma pean tegema, et saada ravikidlustust? Kui suur on tasutav sotsiaalmaks ja mis tähtajaks see tuleb tasuda?

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

FIE ravikindlustuse tekkimiseks vajalikud andmed peab Maksu- ja Tolliamet Eesti Haigekassale esitama 7 kalendripäeva jooksul, alates Maksu- ja Tolliametis registreerimisest või äriregistrisse kandmisest.
FIE ravikindlustus tekib Maksu- ja Tolliametis registreerimisest või äriregistrisse kandmisest arvestatava 14-päevase ooteaja möödumisel.
Kui Maksu- ja Tolliamet esitab FIE andmed ajal, mil inimesel on kehtiv ravikindlustus, siis ooteaeg ei rakendu ja kindlustuskaitse jätkub uuel alusel ilma katkemiseta.
Sotsiaalmaksuga seotud küsimustes peaksite pöörduma Maksu-ja Tolliametisse.
 

Küsimus: Rasedana haiguslehele jäämine ja erinevad toetused11.05.2011

Töö iseloom on selline, et seda rasedana teha ei saa. Lisaks sellele on enesetunne nii paha ja iiveldab, et klienditeenindajana on eetiliselt inetu vaatepilt, kui sellises olekus pean kliente teenindama. Vahetused 12 tundi ning samuti ka öö-vahetused.
Kuna eelmisel aastal olin töötu kuni juunini, siis kas ma saan õigesti aru, et haiguslehel olles makstakse mulle päevatasu eelmise aasta keskmise sissetuleku järgi ja seda siis 70%.
Kui võtan osalise tööaja või saan tööandjaga kokkuleppele, et käin täpselt nii nagu suudan, siis kaotan töötunde ja palka - lisaks tapan ennast ja lõppkukkuvõttes, kui saan madalamat tasu, siis mõjutab ju see minu emapalka.
Kui laps peaks sündima järgmise aasta veebruaris, siis kas emapalga arvestamisel võetakse arvesse ka seda aega, mil olin haiguslehel? Ehk siis, kui olen töötanud tänaseni(mai kuuni) keskmise palgaga 480 euri ja jään järmisest kuust haiguslehele, siis kas emapalga arvestamisel võetakse töötatud 5 kuud ja jagatakse see terve aastaga?
Palun abi- olen nii segamini nende seadustega.

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Rasedana haiguslehel olles saate Te hüvitist eelmise kalendriaasta järgi.
Emapalka maksab sotsiaalkindlustusamet, sünnitushüvitist haigekassa. Seega palun võtke ühendust sotsiaalkindlustusametiga - nemad oskavad Teid emapalgaga seotud küsimustes nõustada.
 

Küsimus: SMS-laenu võlg on kasvanud mitmekordseks07.05.2011

Võtsin sms laenu 3000 krooni ja tagasi pidin maksma 3793 krooni. Laenu võtsin 27.03.2009. Siis kaotas abikaasa töö ja me ei jõudnud laenu tagasi maksta. Laen edastati võlgade sissenõudmisega tegelevale firmale kes nüüd nõuab minult 22 102 krooni. Minu ainuke sissetulek on töövõimetuspension 195 eurot ja sellise summa maksmine käib mulle igati üle jõu.
Mida peaksin tegema?

Vastus: Kaidi Silver-Schöbe, võlanõustaja, www.alustauuesti.ee

Tere,

tundub, et hetkel nõutakse Teilt summat vastavalt lepingule, mille kohaselt kiirlaenude puhul teadaolevalt on intressid jmt. kõrged. Kuna laen on pikka aega tasumata, siis on ka kogunõue paisunud suureks. Peaksite esimesel võimalusel tagastama põhivõla ning intresside ja muude kõrvalnõuete tasumise osas katsuma võlausaldajaga jõuda kokkuleppele.
Lisaks soovitan lugeda: http://www.vastused.ee/loe/oigus/lepinguoigus/627/intressi-piirmaar.html

Parimate soovidega,
Kaidi Silver-Schöbe
 

Küsimus: Kui palju peab jääma inimesele elamiseks raha kätte?07.05.2011

Inimene oli mõnda aega töötu ja jäi maksmata pangale krediitkaardi eest, algul sellest teavitamata. Nüüd käib inimene tööl ja pank kandis kogu tema võlasumma palgast kohe krediitkaardile. Talle jäi elamiseks veidi üle saja euro. Krediitkaart on aga kinni, seda summat mis sinna läks, ta kasutada ei saa ja pangast öeldi, et nemad ei ava krediitkaarti enne kui ta on jälle 6 kuud tööl käinud. Tal on aga vajalik tööl käia autoga ja elada oleks vaja ka kuidagi, nii et võib tekkida olukord, et tal ei ole võimalik tööle enam minna.
Kui palju peaks jääma inimesel elamiseks raha kui tal on sellised võlad?

Vastus: Kaidi Silver-Schöbe, võlanõustaja, www.alustauuesti.ee

Tere,

eelkõige soovitan (taas) tutvuda krediitkaardi lepingu tingimustega. Oletatavasti on krediitkaardi ajutine sulgemine põhjustatud just konkreetsetest lepingutingimustest. Olukorrale lahenduse leidmiseks peaksite pangaga läbirääkima ning püüdma kompromissile jõuda.
(Seda, kuipalju inimesele sellises situatsioonis elamiseks peab raha jääma, ei sätesta minule teadaolevalt ükski õigusakt.)

Parimate soovidega,
Kaidi Silver-Schöbe
 

Küsimus: Hambaravi hüvitis06.05.2011

Tere.
Kuulsin, et haigekassa hüvitab aastas hambaravil teatud summa, juhul, kui on tegemist haigusega, mis mõjub hammastele. Tean, et psoriaas on üks haigus, mis hammastele halba teeb. Kas selle haiguse puhul maksab haigekassa hambaravi?

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Hambaravihüvitist makstakse juhtudel, kui kindlustatu on:
1) alla 1-aastase lapse ema;
2) rase;
3) töövõimetuspensionär;
4) vanaduspensionär;
5) üle 63-aastane.
Hambaravihüvitist makstakse ka juhul, kui kindlustatul on tervishoiuteenuse tagajärjel tekkinud suurenenud hambaraviteenuse vajadus. Loetelu, millistel puhkudel on õigus hüvitist saada, on kirjas meie kodulehe aadressil: http://www.haigekassa.ee/kindlustatule/hambaravi/suurenenud/
 

Küsimus: Kas on võimalik inimese laenusaamist piirata?04.05.2011

Tere, Kas kuidagi saab korraldada nii, et inimesele ei antaks laene. Minu tuttav võtab pidevalt sms laene. Kõik firmad annavad. Hiljem on suurtes võlgades ja ahastuses. Pereliikmed aitavad välja ja siis saab jälle võtta laene. Kas on ka olemas selline võimalus, et teatud isikule kiirlaenufirmad ja pangad ei annaks laene. Inimene on ka sõltlane. Ei saa üldse aru kuidas on võimalik kümnest erinevast kohast laene saada.

Vastus: Kaidi Silver-Schöbe, võlanõustaja, www.alustauuesti.ee

Tere,

seni kuni laenuvõtja on oma kohustused laenuandja ees täitnud, saab ta ka pidevalt uusi laene võtta. Laenuandjad reeglina ei väljasta uusi laene, kui inimesel on tekkinud raskused laenude tagastamisega ja ta on kantud Maksehäireregistrisse.
Inimesel endal on võimalik registreerida omale piirang õnnemängu mängimiseks (kasiinokeeld).
Kui probleemid on ikka väga suured, võib proovida võtta laenuandjatega ühendust ning paluda neil laenuandmist piirata. Sellisel juhul toimuks see aga nö. mõistmise ja vastutulelikkuse printsiibil, sest mingit seadusandlikku vmt. alust selleks ei ole.
Seadus näeb ette teovõime piiramist, mis aga on äärmuslik meede.

Parimate soovidega,
Kaidi Silver-Schöbe
 

Küsimus: Töötu ravikindlustus03.05.2011

Kas on võimalik arstiabi saada ka töötul inimesel. Kuna abikaasa on juba aastaid töötu ja arstiabi pole vaja olnud, siis ei tea me probleemist midagi. Nüüd on tal aga tekkinud tõsine tervisemure aga arsti poole ei julge minna kuna pole ravikindlustust.
Mida teha?

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Ka töötu võib minna arsti juurde, aga kui ta ei ole end registreerinud töötukassas, siis peab ta ise arstiabi eest tasuma, kuna tal puudub ravikindlustus haigekassas.
Selleks, et abikaasa saaks töötuna ravikindlustuse, peab ta pöörduma töötukassasse.
 

Küsimus: Puugivastane vaktsiin ja selle hind29.04.2011

Tere
Küsimus puugisüstide kohta. Ei ole varem puugisüste teinud, kuid liigun palju looduses ja sooviks end vaktsineerida, aga olen hetkel töötu ja seoses sellega ongi küsimus.
Kas haigekassa toetab ka mingil määral vaktsineerimist ja kui suure summaga ma peaksin siiski arvestama, sest minu teadmist mööda tuleb esimesel aastal teha kaks süsti ja teisel aastal üks ja kas perearst võtab mingit tasu ka selle eest või maksab ainult vaktsiin?
Aitäh

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Haigekassa ei rahasta puukentsefaliidi vastase vaktsiini ostu. Seega on kaitsesüst tasuline nii kindlustatule kui ka ravikindlustuseta isikule.
Täpsemalt oskab Teid aidata neis küsimustes kindlasti perearst.
 

Küsimus: Haigusleht tööõnnetuse korral28.04.2011

Kui mul juhtub tööõnnetus, kas haigusleht on 100% ja kui on, siis kes kui palju hüvitab?

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tööõnnetuse korral hüvitab haiguslehe haigekassa alates töövabastusperioodi teisest päevast, hüvitise määr on 100%.
 

Küsimus: Üle aasta juba töötu, kuidas elada, kui tööd ei ole27.04.2011

Tere,
Olen olnud juba 1a ja 4 kuud töötu. Olen teinud kõik, et leida omale tööd, kuid tulutult. Kaua saab olla töötu, kuidas edasi elada, sest pole ju sissetulekut.
Andke nõu, mida teha.
Ette tänades

Vastus: Kaidi Silver-Schöbe, võlanõustaja, www.alustauuesti.ee

Tere,
kui teile Töötukassa poolt toetusi enam ei maksta, peaksite pöörduma kohaliku valla- või linnavalitsuse poole ja selgitama välja kas ning millistel tingimustel teil on võimalik taotleda sotsiaaltoetusi. Üldiselt jagunevad sotsiaaltoetused riiklikeks (nt. toimetulekutoetus) ja kohaliku omavalitsuse eelarvest makstavateks toetusteks. Täpsema infot teie võimaluste kohta uurige KOV sotsiaaltöö spetsialistilt.

Parimate tervitustega,
Kaidi Silver-Schöbe