Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Individuaalse tööotsimiskava koostamine30.05.2011

Austatud Nansi Kartanas!

Palun selgitage mulle seoses 1.mail jõustunud seaduse muudatustega, mis sätestavad töötu KOHUSTUSE osaleda individuaalse tööotsimiskava (ITK) koostamisel:

Kas kunde võib ITK allkirjastamisel lisada oma resolutsiooni, (näiteks kinnitan, kuid ei nõustu sisuliselt), kui ta arvab, et tema kohustus osaleda ITK koostamisel ei ole piisavalt realiseerunud?

Vastasel juhul tekib olukord, et ITK ei aita tööle ning mul on hiljem raske tõestada, et ma sisuliselt ITK koostamises piisavalt osaleda ei saanud, ning andsin allkirja ainult selleks, et tööturu arvelt mitte maha võetud saada!

A

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Lugupeetud küsija,
ITK koostamise kohustus kehtib juba alates tööturuteenuste ja -toetuste seaduse jõustumisest 01.01.2006.a. Töötu peab kinnitama individuaalse tööotsimiskavaga nõustumist allkirjaga. Individuaalset tööotsimiskava võib vastavalt vajadusele muuta, millega nõustumist kinnitab töötu samuti allkirjaga.

Individuaalse tööotsimiskava koostamise eesmärk on töötule töö leidmiseks ja tööleasumiseks vajalike tegevuste kavandamine. Töötukassa töövahenduskonsultandid oskavad koos tööd otsiva kliendiga koostada just iga inimese vajadusi ja võimalusi arvestava tööotsimiskava, mida on võimalik täita. Seega, praktikas ei saa juhtuda, et klient enda koostatud ITK-ga sisuliselt ei nõustuks. Kindlasti on alati teretulnud ettepanekud Teie tööleasumist soodustavate täiendavate tegevuste lisamiseks individuaalsesse tööotsimiskavasse.

1. maist 2011 jõustunud muudatus ainult täpsustab, kuidas konkreetselt koostatakse individuaalset tööotsimiskava, millal hinnatakse tööotsimiskavas ettenähtud tegevuste ning tööturuteenuste sihipärasust ja muudetakse tööotsimiskava. Individuaalse tööotsimiskava sihipärasust ei hinnata ajal, kui töötu osaleb tööturuteenuses. Samuti täpsustab alates 1. maist 2011 lisandunud paragrahv 3 (prim) eraldi ka töötu kohustusi, sõnastades need võrreldes seaduse varasemate redaktsioonidega selgemalt. Selle paragrahvi kohaselt on töötu kohustatud osalema individuaalse tööotsimiskava koostamisel ja ka seda täitma. Kui töötu leiab, et ta ei soovi tööotsimiskava täita ja keeldub selle kinnitamisest, võidakse lõpetada tema töötuna arvelolek.
 

Küsimus: Võlg on antud kohtutäiturile, kas võin välismaale sõita?27.05.2011

Tere!
Mul on võlg. Asi on antud kohtutäiturile. Kas võin sellises seisus Eestist välja sõita? Sugulane kinkis Rootsi reisi 3 päevaks. Kas ma tohin sõita või ei? Tänan.

Vastus: Kaidi Silver-Schöbe, võlanõustaja, www.alustauuesti.ee

Tere,

kahjuks ei selgu Teie küsimusest milline see "selline seis" täpsemalt on. Kui kohtutäitur ei ole samale ajale määranud teatud toimingut (näiteks asenduskaristuse täitmist vmt.), siis üldiselt ei peaks nõude sundtäitmisele andmine lühiajalist Eestist lahkumist takistama. Kahtluse korral võtke ühendust kohtutäituriga.

Parimate tervitustega,
Kaidi Silver-Schöbe
 

Küsimus: Kohtutäiturile makstava summa vähendamise võimalused24.05.2011

Nimelt on jäänud tasumata laen (krediitkaart). Asi on antud kohtutäiturile ja arve arestitud. Olen ilusti suutnud muud võlgnevused likvideerida ning üksnes see on jäänud. Minu probleem on aga selles, et kas oleks kuidagi võimalik nii teha, et ei jääks mulle iga kuu ainult miinimumpalk. Minu töötasu pole just kiita, keskmiselt ca 200 eurot läheb iga kuu kohtutäiturile. Kas seda on võimalik muuta, näiteks, et iga kuu maksan 100 eurot kohtutäiturile. Hädasti oleks vaja teatud kursused läbida, et enda tulevikku rohkem kindlustada. Siis ei tekiks seda probleemi, et kui selle töökohaga midagi juhtub, siis ainult tuimalt miinimumpalk või istu niisama kodus. Summa mis maksta on 2200 eurot (koos kohtutäituri kuludega).Ülalpeetavaid lisada ei saa. Kõike paremat!

Vastus: Kaidi Silver-Schöbe, võlanõustaja, www.alustauuesti.ee

Tere,

sellised lahendused on võimalikud vaid osapoolte kokkuleppel. Minule teadaolevalt seadusandlus siinkohal mingeid erandeid ette ei näe. Soovitan teha kohtutäiturile vastavasisuline avaldus ning põhjendada olukorda. Loota saate aga siiski vaid kohtutäituri ja võlausaldaja mõistvale suhtumisele.

Parimate tervitustega,
Kaidi Silver-Schöbe
 

Küsimus: Kuidas raha kätte saada kui konto on kinni?24.05.2011

Kui pangakonto on arestitud, kuidas saada oma puhkusetasu kätte? Nimelt on probleem seda hullem et 2 kohtutäiturit kaelas. Esimene saab küll kaelast ära, aga paraku ei juhtu see enne puhkust. Teise kohtutäituriga sain kokkuleppele selles osas, aga nüüd ongi järgmine probleem see Esimene. Puhkus on maksimaalne 28 päeva (kohustuslik). Üks kuu puudub sissetulek puhkuse tõttu, oleks suureks abiks puhkusetasu kättesaamine. Vastasel korral võin töökohaga hüvasti ka jätta. Minu puhkusetasu ära võtmine muidugi lõpetaks kohtutäituriga kõik ära, aga paraku pole see minu jaoks kuidagi aktsepteeritav. Või ongi nii, et neil on ükskõik, et inimene tööta jääb ning võlg jääbki?

Vastus: Kaidi Silver-Schöbe, võlanõustaja, www.alustauuesti.ee

Tere,

Täitemenetluse seadustiku paragrahvi 133 sätestab:
(11) Kui võlgniku kontole kantakse korraga enam kui ühe kuu sissetulek, on kohtutäitur kohustatud tühistama võlgniku avalduse alusel kolme tööpäeva jooksul konto arestimise ulatuses, mis tagab võlgnikule iga ettemakstud kuu kohta arestimisele mittekuuluva sissetuleku, järgides käesoleva seadustiku §-des 131 ja 132 sätestatud piiranguid.

Seega kui Teile makstakse puhkusetasu nö. ette, peaksite puhkusetasu kättesaamiseks esitama kohtutäituritele vastava avalduse.

Parimate soovidega,
Kaidi Silver-Schöbe
 

Küsimus: Maksud eri riikides töötamisel23.05.2011

Tere!
Firma juhatuse liige/direktor elab Soomes. Ta töötab nii Eestis (eesti firmas), kui ka Soomes (soome firmas). Mis riigile ta peaks maksma sotsiaalmaksud (sotsiaalmaks, töötuskindlustus- ja pensionimaks)?

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Selle küsimusega palun pöörduda Maksu- ja Tolliametisse.
 

Küsimus: Invaliidsusega haiguslehel19.05.2011

Olen 80% puudega invaliid. Kui kaua tohin olla haiguslehel mingi muu haigusega (näiteks seljavigastusega ja põie põletikuga) ja kui kaua oma haigusega s.t. mille eest ma invaliidsuse sain? Kui tuleb seljahaigusega operatsioon, kas saan siis veel haiguslehte ja haigushüvitist?
Lugupidamisega

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Töövõimetuspensioni saaval töötaval inimesel, kes on haiguslehel haiguse või vigastuse tõttu, mille pärast määrati talle töövõimetuspension, on õigus saada haigushüvitist ühe haiguse korral järjest kuni 60 kalendripäeva eest ja kokku kalendriaastas kuni 90 kalendripäeva eest.
Mingi muu haigusega haiguslehel olles ei ole 60 päevast piirangut.
 

Küsimus: Käendasin, kas pean nüüd maksma hakkama19.05.2011

Mul on selline probleem, et hakkasin emale akende ostu käendajaks. Nüüd on asi läinud nii kaugele, et ema pole maksnud ja kohtust asi juba läbi käinud. Summa seega päris suur 811 eurot, aga olen noor - alles hakanud tööl käima, elan emast eraldi. Kas pean nüüd oma palgast seda võlga maksma või on mul ka muid võimalusi? Palun aidake, mis peaksin tegema enne kui minu pangakaart kinni pannakse?
Ette tänades

Vastus: Kaidi Silver-Schöbe, võlanõustaja, www.alustauuesti.ee

Tere,

käendaja vastutab põhivõlgnikuga solidaarselt ehk siis võrdselt. Kui põhivõlgnik - Teie ema - võlga maksma ei hakka, on võlausaldajal õigus nõuda kohustuse täitmist Teilt.
Eelkõige peaksite oma emaga läbi arutama, kas ja kui palju keegi suudab tasuda ning püüdma siis võlausaldajaga maksukokkuleppe (maksegraafiku) sõlmida. Kui see ei õnnestu, võib võlausaldaja pöörduda kohtutäituri poole ja lasta nõude sundtäita. Sellisel juhul lisanduvad nõudele kohtutäituritasud ning kohtutäitur võib arestida Teie arveldusarved ning muu vara. Võlgnikule peab tema sissetulekust igakuiselt jääma elamiseks ühe miinimumpalga suurune summa (278,02 eurot) tema enda ja 1/3 alampalgast iga tema ülalpeetava kohta.
Igal juhul peaksite probleemi lahendamisega tegelema, osapooltega suhtlema. Eriti kui võla sissenõudmine antakse üle kohtutäiturile.

Parimate tervitustega,
Kaidi Silver-Schöbe
 

Küsimus: Kui kaua võib järjest haiguslehel olla?18.05.2011

Tere
Kui kaua võib üldse järjest haiguslehel olla?

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Haiguslehe pikkuse üle otsustab eelkõige arst. Haigushüvitist maksab haigekassa 120 päeva järjest ühe haigusjuhtumi korral. Hoolduslehel olles maksab haigekassa hüvitist 14 päeva järjest ühe haigusjuhtumi korral, samas võib arst vajadusel väljastada ka pikema perioodiga lehe, piirang on vaid hüvitise maksmisel.
Lisainfo haigekassa kodulehel http://www.haigekassa.ee/kindlustatule/hyvitised.
 

Küsimus: Haigushüvitise tagastamine13.05.2011

Tere,
Mul on selline mure - olin haiguslehel, käisin liikumisravis, ravi jäi aga lõpetamatta (3 ravitundi), kuna läksin tööle, kas nüüd pean haigushüvitise haigekassale tagastama?
Kõike kaunist soovides

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Kui Te läksite tööle haiguslehe ajal, siis on see ravirežiimi rikkumine ning kogu haigusleht ei kuulu maksmisele. Kui aga töövõimetuslehe lõpetamise otsus oli arsti poolt märgitud „asuda tööle“ ja Te asusitegi vastavalt sellele taas tööle, siis on Teil õigus haigushüvitisele.
 

Küsimus: Tasuta vitamiinide proovimisega hakkasid tulema arved13.05.2011

Tere!
Kunagi helistati mulle ja küsiti, kas sooviksin vitamiine, tasuta, ainult postikulu tuleb maksta. Sain vitamiinid ja maksin postikulu. Vahetasin elukohta. Nüüd nõuab see apotheka minult pidevalt mingite saadetiste eest maksmist ja pidevalt lisanduvad mingid viivised. Väidavad, et esimese tellimuse eest maksmisega nõustusin ma saama igakuiselt teatud koguse vitamiine ja nende eest tasuma. Kas mingi omapärane äriskeem? Kuidas käituda? Maksta ka ei tahaks asjade eest mida pole tellinud ega saanud?!

Vastus: Kaidi Silver-Schöbe, võlanõustaja, www.alustauuesti.ee

Tere,
ilmselt ei selgitatud Teile esimese telefonimüügi korral ostuga seonduvaid kohustusi piisavalt. Sidevahendi abil sõlmitud lepingust saab küll taganeda 14 päeva jooksul, kuid see aeg on (Teie poolt kirjeldatut arvesse võttes) arvatavasti ammu möödunud.
Esmalt peaksite nüüd selgitama välja, kuidas (millistel tingimustel) on Teil hetkel võimalik lepingust taganeda, et lõpetataks edasine kauba saatmine. Kindlasti tasuks ka veenduda, kas keegi teine on Teie nimele saadetud kauba omastanud.
Lisaks soovitan probleemiga pöörduda Tarbijakaitseameti poole.
Päris kindlasti ei tohi Te tekkinud olukorda ignoreerida. See ei lahene iseenesest, vaid võlgnevus järjest kasvab.

Lugupidamisega,
Kaidi Silver-Schöbe