Perekonnaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kust peaksin alustama, et taotleda ainuhooldusõigust?26.08.2014

Tere!
Tahan veel teavet - millest peaksin alustama, et taotleda ainuhooldusõigust? Tänan!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui soovite taotleda lapse ühise hooldusõiguse täielikku lõpetamist ja Teile lapse hooldusõiguse üleandmist, peaksite esitama lapse elukohajärgsele maakohtule vastava avalduse ja tasuma avalduselt riigilõivu 10 eurot.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas mul on võimalik oma lapsele panna lapse isa perekonnanimi, kui DNA-test on kinnitanud isadust?26.08.2014

Tere!
Kas mul on võimalik oma lapsele panna lapse isa perekonnanimi, kui olen pöördunud kohtusse elatise saamiseks ja isaduse tuvastamiseks ning DNA-test on kinnitanud isadust?
Kas lapse isal on sellisel juhul õigus ikkagi keelduda oma perekonnanime andmisest oma lapsele? Kas ka sellisel juhul peab isa esitama isaduse omaksvõtu avalduse või mitte?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse isadus ei ole kindlaks tehtud ehk siis olukorras, kus lapse sünnitunnistusel ei ole kannet isa kohta, antakse lapsele ema perekonnanimi. Selleks, et oleks võimalus anda lapsele isa perekonnanimi, peab isadus olema kindlaks tehtud – selleks peab olema isa isaduse omaks võtnud või siis peab isadus olema tuvastatud kohtuotsusega.

Kui isadus on kindlaks tehtud, antakse lapsele perekonnanimi vanemate kokkuleppel. Kui vanemad kokkuleppele ei jõua, otsustab eestkosteasutus, kumma vanema perekonnanimi lapsele antakse.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas peab elatisraha maksma, kui 18-aastane soovib kutsekooli kõrvalt asuda osalise tööajaga tööle?21.08.2014

Tere, kui 18-aastane laps soovib kutsekooli kõrvalt asuda osalise tööajaga tööle, kas jääb alles kohustus elatisraha maksmiseks?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui laps jätkab täisealiseks saanuna kutsekoolis keskhariduse omandamist, säilib vanemal lapse ülalpidamiskohustus olenemata sellest, et laps osaliselt ise enda sissetuleku eest hoolitseb.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas selleks, et laps teise mehe nimele kirjutada, peab olema pärisisa nõusolek?19.08.2014

Tere,
Kui tahta laps teise mehe nimele kirjutada, aga laps on eelmise mehe nimel, kas siis peab olema päris isa nõusolek?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui teine mees soovib last lapsendada, peab selleks olema lapse sünnitunnistusele isana kantud mehe nõusolek. Nõusolekut ei ole vaja olukorras, kui lapse isa on kestvalt võimetu avaldust esitama või kui tema viibimiskoht on kestvalt teadmata või kui isalt on hooldusõigus PkS § 135 alusel täielikult ära võetud.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mis saab kui ma ei ole nõus isa elatisraha vähendamise sooviga?18.08.2014

Tere,
Mul on olemas kohtu poolt kinnitatud kokkulepe elatiseraha väljamõistmise kohta, pluss kogunenud võlgnevus. Nüüd taotles isa kohtu kaudu selle summa vähendamist (ise elab välismaal). Kui ma ei ole nõus vähendamisega, mis sel juhul saab?
Tänud

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere,

Kui Te ei ole elatise vähendamisega nõus, peate esitama vastava vastuväite. Kui kohus peab elatise vähendamist vaatamata Teie vastuväitele põhjendatuks, vähendab kohus elatist ka siis, kui Teie sellega nõus ei ole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mis kulutused käivad laste elatise alla?18.08.2014

Mul on kaks alaealist last ja nende isalt on kohtu kaudu välja nõutud elatise miinimum, mida ta ka maksab, kuigi vastumeelselt. Samas on mitmeid muid kulusid lastega seoses, nii regulaarseid kui ootamatuid suuri kulusid, nt. lasteaiatasu, kooliasjad, prillid, huviringid, ekskursioonid. Olen palunud laste isalt lisaks elatisele selliste kulude pooleks tegemist, tema aga hoopis tahaks elatisest veel maha arvata sünnipäevakingid lastele ja need summad, mis ta kulutab selle vähese aja jooksul, kui lapsed tema juures on. Tema ütleb, et tema maksab elatist ja mis iganes kulutused mina lastele teinud olen, on selle elatisega kaetud. Minul tekkiski siis küsimus, et mis kulutused lapsele seaduse järgi peaksid olema kaetud elatise rahast ja mis on nö. lapsevaema oma lõbu?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatise sisse on arvestatud kõik lapse ülalpidamisega seotud kulud, sh nii regulaarsed kui ka ootamatud kulutused – kulutused lapse söögile-joogile, riietele-jalanõudele, eluasemele, lasteaia-, kooli- ja huviringidega seotud kuludele ja ka näiteks ravimitele (vajaduse korral).

Kui laste isa poolt makstav elatisraha ei kata poolt laste ülalpidamiskuludest, on Teil võimalik taotleda kohtu kaudu elatise suurendamist. Sellisel juhul tuleb kohtule dokumentaalselt tõendada laste ülalpidamiseks tehtud kulutusi.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas on lootust saada ainuhooldusõigus, kui läksime lahku 4 aastat tagasi ja isa on juba üle 2 aasta vangis olnud?15.08.2014

Tere! On soov taotleda ainuhooldusõigust. Laps on 5-aastane ja lapse isa on juba 2,5 aastat vangis ning pole maksnud ka mingit raha. Alimente pole peale pannud. Läksime lahku juba 4 aastat tagasi. Kas mul on mingi võimalus saada ainuotsustamise õigus? Olen kuulnud, et päris ainuhooldusõigust on raske saada.
Suured tänud ette!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!
Arvestades asjaolu, et lapse isal on kinnipidamisasutuses viibides sisuliselt võimatu teostada lapse hooldusõigust, pean antud juhul Teile lapse hooldusõiguse täielikku üleandmist üsna tõenäoliseks.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas alimentide nõudmisele vastukaaluks saab endine elukaaslane nõuda lapse hooldusõigust?15.08.2014

Tere!
Olime mehega vabaabielus, elasime kaks aastat koos. Endal mul on suurem laps eelmisest abielust (olen lahutatud). Vabaabielus sündis veel üks laps, kelle isa on kantud sünnitunnistusele. Kui laps oli 1,5-aastane hakkasime elama lahus, mina koos lastega enda korteris (korteri ostsin ise, võttes laenu) ja mees ema juures. Lapsele raha andis ta siis, kui käisin peale, öeldes, et temal raha ei ole või palk ei ole veel jõudnud. Lapse isa eriti palju last ei näe - näeb vaid siis, kui toon lapse tema ema juurde. Mehe ema aitab mind 1 kord nädalas, ta käib lapse järel lasteais ja õhtul toon lapse nende juurest koju. Samuti olen ise pakkunud lapsega jalutada, mõnikord oli ta nõus. Summa, mida küsisin lapse isalt on 200 eurot.

Kuna pean iga kuu mehele meelde tuletama meile raha kandmist, siis mõtlesin, et võib-olla annan alimentide taotlemiseks avalduse sisse. Kui nüüd ütlesin talle, et esitan alimentide taotlemiseks avalduse, hakkas ta rääkima, et esitab vastuhagi ja nõuab endale ka hooldusõiguse lapse osas. Ilmselt päris ainuhooldusõigust ta ei saaks, kuna ma käin tööl, mul on korter, aga võib-olla ta saab endale nö 50% aega lapse elust, nt 3,5 päeva minu juures ja 3,5 isa juures. Laps on hetkel 2,6-aastane, ta on elanud alati minuga, kaks viimast kuud ei ole isa üldse näinud. Minu jaoks see on kõige hirmsam asi ja seepärast küsin, kui suur on tõenäosus, et kohus otsustab mehe kasuks? Kuidas ma saan tagada selle, et seda ei juhtuks. Mehega rääkida ei ole mõtet, ta on juba pea 2 kuud eemal, ei vasta kõnedele, sõnumitele jms. Kuidas selles olukorras oleks kõige mõistlikum käituda?

Tänan Teid ette
Lugupidamisega

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Lapse isal on õigus esitada kohtule avaldus lapse ühise hooldusõiguse lõpetamiseks ja temale hooldusõiguse osaliselt/täielikult üleandmiseks, kuid selleks peavad ikkagi esinema üsna kaalukad põhjused, et kohus isa avalduse rahuldaks, kuivõrd laps on peale lahkuminekut kasvanud Teiega ja isa huvi lapse vastu on olnud pigem leige.

Kui lapse isa ikkagi korrektselt lapse ülalpidamiskohustust ei täida, on põhjendatud pöörduda elatise väljamõistmiseks kohtu poole, olenemata sellest, et lapse isa ähvardab Teilt lapse ära võtta. Kui lapse isa esitabki elatishagile nö vastukaaluks avalduse lapse ühise hooldusõiguse lõpetamiseks, on Teil võimalik esitada avaldusele omapoolne seisukoht ja viidata seejuures isa ähvardustele.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas pean maksma elatist täiskasvanud lapsele, kes on lõpetanud gümnaasiumi ja läheb õppima kutsekooli?15.08.2014

Tere,
Laps sai eelmise aasta oktoobris 18 ja lõpetas sel suvel juunis keskkooli. Maksin elatisraha kuni juuni lõpuni, nüüd läheb õppima kutsekooli ja nõuab, et maksaksin elatist edasi. Mul veel kaks alaealist ülalpeetavat. Küsimus, kas pean maksma elatist kui ta läheb õppima teise kooli ja keskharidus on juba omandatud?
Ette tänades
Isa

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui 18-aastane laps lõpetab keskkooli ja omandab sellega seoses keskhariduse, lõppeb ka PkS § 97 punktis 2 sätestatud vanemate ülalpidamiskohustus lapse ees.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas muuta omavahelist elatise kokkulepet, kui üks kahest lapsest soovib nüüd isa juurde elama asuda?14.08.2014

Minu abikaasal on eelmisest abielust kaks poega (13 ja 15). Ametlikult hooldusõiguse ja rahade jagamist ei ole olnud, lapsed kasvavad ema juures. Isa maksab elatist vastavalt omavahelisele kirjalikule kokkuleppele. Nüüd lõpetas vanem poeg põhikooli, vahetas kooli ja soovib elama tulla isa juurde. Sellisel juhul kasvataks isa ühte last, teine jääks ema juurde. Isa soov oleks ka elatisrahasid ema kontole enam mitte maksta, vaid lapse omale, kuna on teada, et suur osa rahast ei jõua lasteni. Kui kumbki vanem üht last kasvatab, siis vist seda kohustust enam olema ei peaks. Ema selle kõigega nõus ei ole. Kuidas oleks nüüd juriidiliselt õige edasi toimida?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui vanemad omavahel kokkuleppele ei saa, tuleks esmalt oma murega pöörduda lastekaitsetöötaja poole ja kui ka lastekaitsetöötaja vahendusel kokkuleppele ei saada, siis kohtusse.

Selleks tuleb isal esitada kohtule avaldus vanema poja ühise hooldusõiguse osaliseks lõpetamiseks ja isale lapse viibimiskoha otsustusõiguse üleandmiseks – kui kohus isa avalduse rahuldab, saab isa ainuisikuliselt otsustada vanema lapse elukoha üle.

Kui laste ülalpidamiskulud on enam-vähem võrdsed ja üks lastest asub elama isa juurde, ei peaks isa tõepoolest enam emale elatist maksma, kuivõrd mõlema vanema ülalpidamisel on üks laps. Kui vanematel on elatise maksmise osas omavaheline kokkulepe, mitte kohtulahend, võib isa lihtsalt alates vanema poja enda juurde elama asumisest elatist mitte maksta – kui laste ema sellega ei nõustu, on tal võimalus elatise väljamõistmiseks pöörduda kohtu poole ja siis saab isa esitada oma vastuväite.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand