Perekonnaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas lahutada ja lastele elatisraha nõuda, kui mees elab kuskil Soomes?12.04.2016

Olen veel abielus, kuid elame lahus. Abikaasa elab aastaid Rootsis. Me ei suhtle, ühiste laste vastu huvi ta ei tunne. Lapsed elavad minuga. Soovin lahutust ja laste nime vahetust, abikaasa on jutu poolest sellega nõus olnud, aga perekonnaseisuametisse ei ilmu. Peale selle soovin elatist ja ainuhooldust lastele. Abikaasaga on suhtlemine käinud telefoni teel (tal on Soome number). Kus kohas ta Soomes elab või millega tegeleb, seda ma ei tea. Ta ei räägi. Ei tea tema aadressi, meiliaadressi, FB-d ta ei kasuta.
Olen kuulnud, et perekonnavaidlustes ei tehta tagaseljaotsuseid. Kas mul on üldse sellises olukorras mingeid võimalusi asja lahendada?

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!

Kui vanem ei ole nõus lapse nime vahetamisega, on kohtult võimalik taotleda otsustusõigust nime vahetamiseks või ainuhooldusõigust. Viimasel juhul on Teil õigus otsustada kõiki lapsega seotud asju, sh ka muuta lapse nime. Abielu lahutamise, ainuhooldusõiguse ja elatise nõuet saab lahendada ühes menetluses.

Kostja asukoht on vajalik, et kohus saaks talle edastada menetlusega seonduvaid dokumente ning et kohus saaks küsida kostja seisukohta. Dokumentide edastamiseks on mitu varianti. Esiteks on näiteks võimalik esitada kostja lähisugulaste või teiste kostjale lähedaste isikute andmed, kelle kaudu oleks kostjal võimalik kohtuasjaga seotud info kätte saada. Kui vastavate isikute kaudu pole võimalik dokumente kostjale edastada, on Teil võimalik pöörduda politsei poole kostja elukoha kindlakstegemiseks ning paluda, et vastav info edastataks kohtule. Seejärel edastab kohus menetlusega seotud dokumendid kostjale.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
advokaat

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kas mul on õigus nõuda elukaaslaselt alimente, isegi siis, kui ta maksab meie ühise korteri laenu? 11.04.2016

Tere.
Elukaaslasega on korter kaasomandis. Mees kolis kodust välja, tema maksab laenu edasi hetkel veel. Meil 10-aastane laps. Kas mul on õigus nõuda alimente, isegi siis, kui ta maksab laenu?
Aitäh

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui laps elab alaliselt Teie juures, on Teil õigus nõuda lapse ülalpidamiskulude katmiseks lapse isalt elatist. Elatise suurus oleneb sellest, kui suured on lapse ülalpidamiskulud ja kas ning millisel määral teeb lapse isa vabatahtlikult kulutusi lapse ülalpidamiseks.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mis õiguse on lastel, kui isa ähvardab kogu vara kirjutada uue elukaaslase nimele?11.04.2016

Tere.
Elasin koos laste isaga 18 aastat vabaabielu, meil on kolm ühist last. Elasime laste isa majas. Ühel päeval leidis ta endale uue naise ja mind koos kolme lapsega peksti füüsiliselt sealt välja. Elatist lastele maksab kokkuleppe alusel, millest ta siiani on ilusti kinni pidanud. Lapsed on siiani laste isa juurde sisse kirjutatud. Uus naine nõudis minu välja kirjutamist, kuna kartis seal elada, et äkki ühel päeval astun sisse ja soovin seal taas elada. Nüüd laste isa ähvardab kogu vara kirjutada selle uue naise nimele, et mina midagi ei saaks. Minul ei ole sellele ju õigustki, ilma jäävad ju lapsed.
Mis õigused on lastel, kui laste isa peakski vara ära kirjutama uuele naisele? Lastel on vaid kohustus isa vanaduspõlves tema eest hoolitseda?
Minul ei ole õigust peale 18 aastat mitte millelegi...?
Vastust ootama jäädes.
Kaunist kevadet

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Lastel on igal juhul õigus saada oma isalt ülalpidamist (eelkõige elatise maksmise näol), kuid isal on samas õigus käsutada vabalt talle kuuluvat vara, sealhulgas müüa/kinkida seda kolmandatele isikutele. Lapsed pärivad isalt vara, mis kuulub isale tema surma hetkel. Seega antud juhul ei ole võimalik seada laste isale piirangut talle kuuluva vara käsutamisel.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas kohtutäitur saab keelduda mehe majaosa müügist, et rahaga maksta ära elatise võlg?30.03.2016

Tere!
Mul on 2 last, kellele on välja mõistetud kohtu poolt alimendid. Laste isa maksab vähem, mis on ette nähtud ja sellega on tekkinud suur võlg. Laste isal on 1/3 majast, mida võiks müüa, aga kohtutäitur ei ole nõus seda müüma. Kas tal on sellest õigus keelduda?
Kuidas ma peaks käituma, et kohtutäitur oleks nõus maja müüma? Ja kuhu ma selleks pöörduma pean?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kuivõrd mul ei ole hetkel võimalik tutvuda kõigi asjas tähtsust omavate asjaoludega, on keeruline Teie küsimusele vastata. Täitemenetluse seadustik annab küll aluse võlgnikule kuuluva kinnisvara enampakkumisel müümiseks, kuid miks see antud juhul põhjendatud ei ole, ma kahjuks Teile öelda ei saa.

Soovitan Teil oma murega uuesti kohtutäituri poole pöörduda ja paluda selgitust, mis põhjusel ei ole põhjendatud elatisraha kättesaamiseks võlgniku kinnisvara müümine.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas alimentide summat vähendada?29.03.2016

Eksabikaasa määras mulle alimendid 300 eurot täiesti oletatava sissetuleku järgi, kuigi teenin miinimumpalka. Kuidas, kas saan pöörduda, et neid vähendataks? Otsus langetati tagaselja otsusena. Polnud kursiski pool aastat, et määratud on alimendid!
Parimatega

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatise suuruse muutmiseks tuleb esitada kohtule hagiavaldus elatise vähendamiseks. Hagiavalduses tuleb selgelt ja tõendatult välja tuua asjaolud, millele tuginedes palute kohtult elatise vähendamist.

Riigiliõivu sellelt hagilt tasuda ei tule.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas notariaalselt kokku lepitud elatisraha summa muutub kui üks lastest saab täisealiseks?29.03.2016

Tere. Oleme abikaasaga abielus, elame lahus. Meil on notariaalselt koostatud leping, elatisraha maksmine kolme lapse peale 350 eurot.
Mul on kaks küsimust.
1) Eelmisel kuul maksis abikaasa 80 eurot vähem, kuna tema arvutas maha tuludeklaratsioonidelt saadud intressid, mis laekusid minu kontole (deklaratsioon ei olnud meil ühine). Kas temal on õigus selline summa maha arvestada? Kui ei, siis kuidas ma siinkohal peaksin tegutsema?

2) Minu esimene laps saab peagi 18-aastaseks. Kas sellega seoses, et ta enam alaealine ei ole, muutub kuidagi notariaalselt kinnitatud elatisraha summa ka väiksemaks? Ehk, et see summa oleks justkui jagatud kolmeks ja ühe lapse täiskasvanuks saamisel, muutub summa ca 116,- väiksemaks?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui olete notariaalselt kokku leppinud elatise maksmises, ei tohi abikaasa omavoliliselt teha mahaarvamisi kokkulepitud summast. Kui olete notariaalses lepingus kokku leppinud ka selles, et ta allub elatise maksmise kohustuse rikkumisel kohesele sundtäitmisele, on Teil võimalik pöörduda kohtutäituri poole vähemmakstud elatisraha kättesaamiseks.

Teie teisele küsimusele on keeruline vastata, kui ei ole võimalust tutvuda lepinguga. Lepinguga peaks olema sätestatud, kas elatisraha maksmise kohustus lõppeb lapse täisealiseks saamisel või kestab kuni lapse 21-aastaseks saamiseni, kui laps omandab põhi- või keskharidust. Kui lepingus on nimetatud vaid üks summa, mis tuleb kõikide laste ülapidamiseks maksta, võib ilmselt lähtuda eeldusest, et kõigi laste osa on võrdne.

Märgin ära, et kui kokkulepitud elatisraha ei vasta enam laste vajadustele, on Teil vaatamata lepingule õigus nõuda elatisraha ka suuremas ulatuses. 2016. aastal on elatise minimaalne määr 215 eurot ühe lapse kohta.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas saada kätte raha elatise võlgniku käest, kui ta on töötu, kuid elab "läbi oma firma"?28.03.2016

Tere,
Mul on täitsa tavaline ja klassikaline juhtum - mees last ei toeta, on töötu ja varatu, kohtutäitur on abitu. Näha siiski ei ole, et ta puudust kannataks - autod, riided, puhkusepildid jne. Sain juhuslikult teada, et rahaasju, tööd ja tegemisi korraldab ta oma firma kaudu. Paistab, et tööd on (ehitusteenus) ja raha liigub.
Kuidas oleks võimalik selle teadmise põhjal siiski elatis kätte saada? Kas saab nõuet pöörata mehe firma vastu? Kujutan ette, et sellel saaks mõte olla vaid siis, kui kohe ja ootamatult õnnestuks firma arve arestida (kui talle anda aega ja ette hoiatada, siis jätab ju selle firma maha ja teeb uue). Kas selline asi võiks läbi minna?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Peaksite vastavast infost teavitama oma kohtutäiturit. Kui kohturäituril pole õnnestunud lapse isalt elatisraha kätte saada, peaksite uurima, milliseid võimalusi kohtutäitur siiani kasutanud on.

Alates 01.03.2016 võib kohus kohtutäituri avalduse alusel peatada elatisvõlgniku jahipidamisõiguse, mootorsõiduki juhtimisõiguse, relvaloa ja relvasoetamisloa,väikelaeva ja jeti juhtimisõiguse ja kalastuskaardi kehtivuse. Nimetatud piirangute tegemine võib distsiplineerida elatisvõlgnikku elatist maksma.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas mul on veel võimalik isadust vaidlustada, kui elatisvõlg on selga väänatud?28.03.2016

Tere
Kuidas toimida edasi, kui tean, et laps pole minu oma ja seda teab ka lapse ema? Aastate eest hakkasin kokku elama naisega, kes jäi rasedaks minu vennast. Ilusa jutu ja ära rääkimise peale olin nõus lapse enda nimele võtma. Sellest oli teadlik terve mu pere ja vend ei olnud nõus isadust tunnistama. Naine lubas, et mulle ei tule kohustusi, peaasi, et ei sünniks vallaslaps. Olin veel too aeg alalealine (vist 17). Võtsingi lapse enda nimele, meie teed läksid lahku ja ta esitas elatise nõude. Kohus rahuldas selle ja hakkasin ka seda tasuma, kuigi kokkulepe oli, et minule kohustusi ei jää. Läks mööda veel mõned aastad, enam ma elatist ei tasunud ja tahtsin kohtu kaudu isadusest loobuda. Naine aga hakkas rääkima, kuidas see lapsele mõjub kui teada saab jne... saavutasime kokkuleppe, et tema kohtutäituri juurde ei jookse ja mina elatist tasuma ei pea. Nüüd aga, kui karmistusid seadused elatiste väljanõudmisele, läks naine kohtutäituri juurde, liitis kõik maksmata aastad ja nõuab nüüd ka veel juhilubade äravõtmist. Tunnen, et mind võetakse kui lüpsilehma, keda seadusega saab ära kasutada. Kas saan ka pereliikmeid tunnistajatena kasutada, kellele naine tookord rääkis lapse isadusest?
Kas mul on veel võimalik isadust vaidlustada, kui elatisvõlg on selga väänatud?
Kas pean maksma ka elatisevõlga ja mismoodi seda vaidlustada saab?
Millised on minu õigused?
Ette tänades!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Isaduse vaidlustamise tähtaeg on 1 aasta alates nendest asjaoludest teadasaamisest, mis andsid aluse isaduse vaidlustamiseks. Kui Te teadsite juba enne lapse sündi, et tegemist ei ole Teie bioloogilise lapsega, lõppes Teie jaoks isaduse vaildlustamise tähtaeg lapse 1-aastaseks saamisel. Sellise regulatsiooni eesmärgiks on peaasjalikult lapse huvide kaitse.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas lapsel puuduvad kohustus edaspidi isa eest hoolitseda, kui isa ei ole maksnud elatist?24.03.2016

Tere,
kui mu lapse isa pole kohtu poolt määratud elatist maksnud, siis kas sel juhul lapsel puuduvad kohustused edaspidi tema ülalpidamiseks ja tema kohustuste täitmiseks (ntx pangalaen vms) ja kas siis sel juhul peab tõestama, ja kui jah, siis kuidas, et ta pole lapse kasvatamisel osalenud? Või jääb lapsele igal juhul kohustus oma isa ees tulevikus? Nimelt on tekkinud lapse isal päris suur võlg ja mõtlen, et kui see sisse nõuda, siis võib-olla maksab see hiljem lapsele kätte, kui võla sisse nõuan ja ta ka maksab selle, siis ilmselt tuleneb hilisemaks lapsele kohustus isa ülevalpidamiseks ja tema kohustuste täitmiseks?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui isa rikub jämedalt lapse ülalpidamise kohustust, võib tulevikus, kui isa vajab ise ülalpidamist, tõepoolest kohus lapse isa ülalpidamisest vabastada või vähemalt ülalpidamiskohustust piirata.

Samas tuleb asjaolu, et isa on lapse suhtes ülalpidamiskohustust rikkunud, kindlasti tõendada ja selleks saab kasutada tõendeid ebaõnnestunud täitemenetluse läbiviimise kohta.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas isa on kohustatud alimente maksma, kui kohtu poolt on isaõigused ära võetud?24.03.2016

Tere
Kas isa on kohustatud alimente maksma, kui kohtu poolt on isaõigused ära võetud?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Vanemal tuleb oma lapsele elatist maksta olenemata sellest, kas tal on lapse suhtes hooldusõigus või mitte. Vanem vabaneb lapse ülalpidamise kohustusest vaid siis, kui laps lapsendatakse. Sellisel juhul kaotab vanem lapse suhtes kõik õigused ja kohustused.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand